Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
dsc_2402_105.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astro-tableta


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Feb 2018 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Astro-tableta
Raspunde cu citat (quote)

Salutare.
Nu stiu daca e sectiunea potrivita, dar las si eu intrebarea asta aici, in caz ca se gaseste cineva mai experimentat sa ofere 2-3 sfaturi utile.

M-ar bate gandul sa incerc o tableta, in genul Fusion 5 (10 inch, 2GB RAM, spatiu de stocare 32GB expandabil cu card pana la 128, Win10, @5-7h baterie), care are doua porturi USB, pentru a comunica cu controllerul monturii - pt PEC, guide... de-astea, in principiu. Deci nu caut numai solutie compacta pt guiding - stiu ca sunt cateva (SynGuide, NexGuide), ci ceva un pic mai flexibil.

Necunoscutele mele ar fi:

- merge instalata platforma Ascom si driver pt cablul COM pe o astfel de tableta?
- se poate sa nu fie compatibil softul de ghidaj (phd, meta guide, guide dog..), sau toata platforma, sau vreun driver (pt cablu, pt controller/montura, sau pt camera) cu s.o. al tabletei?
- ce alte accesorii, cabluri, adaptoare, drivere, setari ..etc mi-ar mai trebui ca sa mearga treaba bine?

Pe laptop a mers, asta-vara - de bine, de rau, cu ajutor din partea unor buni prieteni si colegi de forum - dar problema care ma tine departe de la a folosi constant laptop pt ceea ce vreau sa fac cu montura e ca nu tine bateria cat am nevoie, nu am acces la prize sau la vreo baterie mai mare in teren, n-am masina (nici personala, nici alta la discretie..) ca sa folosesc un invertor, iar cu generatorul nu ma car dupa mine, deja am vreo 30kg in 4 genti de trambalat cand mi sa pune pata sa fac poze-n sus Smile deci, cat mai light.. ok?

Apreciez orice recomandare utila, pe subiect, de la cei care au experimentat sau folosesc in mod curent o astfel de solutie.

Multumesc

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2018 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am citit săptămâna trecută că ultimul update de la Win10 blochează ASCOM-ul. Eu n-aș folosi Win10 la nimic, cu atât mai puțin la astro din cauză că e un sistem lansat pe piață neterminat, chiar și acum este încă în dezvoltare. La cel de la job bine că are un SSD micuț pe care nu mai este loc de update că altfel nu l-am mai fi putut folosi, deși am vrut să dezactivez automatic update n-am reușit (nici nu mi-am bătut prea tare capul cu asta).

Vorbește cu Dan Avași, la el am văzut ceva interesant, cu Raspberry Pi.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Feb 2018 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oops.. Smile multumesc mult de insight, Erwin!
asta e o mare piedica. ceea ce ma face sa ma intreb: de ce nu se mai gasesc tablete cu Win7? nu mai e compatibil cu noile procesoare?

da, stiu despre ce zici, cu Raspberry, as putea spune ca am asistat la nasterea proiectului conceput de Dan; eram vecini de cartier si m-a tinut la curent cu etapele dezvoltarii solutiei; acolo unde am stiut / putut, am contribuit si eu cu o mica picatura, pana sa plec Very Happy restul e 100% (C) Bitnova.

dar, asa cum ziceam, as tinde spre o alternativa mai lejera / compacta / flexibila. ma intereseaza in principal sa pot prelua date despre erorile monturii, apoi sa ii urc graficul de corectie, si-abia in ultima instanta sa trec la treburi mai "grele" (auto-guiding). daca as fi avut cu ce alimenta laptopul sau orice altceva in plus pe camp, as fi scos-o la capat de mult Smile

momentan, montura e asa cum iese din fabrica; cu chiu cu vai, abia am reusit prin vara/toamna sa-i urc un PEC tras pe genunchi, cu mult ajutor din toate partile... dar am in plan sa o tunez, sa schimb unsoarea (adica pusa unsoare potrivita in locul lipiciului mazgos actual pe post de vaselina), poate schimb si melcul pe RA, dupa care sa-i refac PEC-ul. am vazut ca poate da rezultate bunicele tratamentul asta - de la +/- 25-30" scade eroarea periodica in tracking, deci fara pec sau guide, pana in jur de +/-10" (unii chiar se lauda ca au obtinut sub 10, dar mi se pare usor exagerat.. pana nu vad cu ochii mei Smile ), iar cu corectia potrivita sa o pot folosi asa cum mi-am propus.

asa ca, ori caut o tableta cu un Windows care sa nu se certe cu Ascom, ori o solutie pt laptop sa-l pot folosi mai mult de 10-15min. i-as mai schimba o data bateria, desi asta de-o folosesc acum are nici doi ani si cand era fresh abia tinea 30min

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2018 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi că există niște netbook-uri foarte bune, cu Intel Atom, consumă puțin, bateria ține mult poți pune ce win vrei și, ce e mai important, se pot alimenta la 12V. Plus că ai tastatura adevărată, destule USB-uri și posibilitatea de a-i pune un SSD normal pe 2.5" SATA suficient de mare pentru capturi și tot softul.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Feb 2018 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea nu e rea. Si vad ca sunt cateva sute de oferte pe-aici.

Iti trimit un PM sa-mi spui parerea ta, pe care ai paria? Ma intereseaza in primul rand sa tina bateria (la unele am vazut ca scrie 3h, 5h), dar nu prea stiu care Windows e mai ok/stabil: "7 starter", "7 home", "7 home premium", "7 pro", "plus", "minus", ... "8.1" etc - glumesc, pe-alocuri, dar sunt destul de multe si recunosc ca nu mi-au trecut chiar toate prin mana sa stiu ce zace-n ele.

Am selectat 4-5 din cele care mi-au sunat mai bine dpdv al dotarilor; se pare ca lumea a trecut in masa la ultimele aparitii si arunca vechiturile (am vazut si preturi sub 100 zl pt un astfel de netbook - nu e un pic "dirt cheap"?)
Sper ca macar unul sa fie suficient de ok cat sa "bata" tableta ravnita Smile


Multumesc pt ajutor Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Feb 2018 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Hmmmm... se pare ca nu e chiar asa usor cum mi-am imaginat, nici cu netbook-urile astea.

Oferte s-ar gasi, care mai de care mai accesibile si mai solide ca specificatii - cu 1, 2 si chiar 4 GB de RAM, cu SSD mai mici, cu HDD mai mari, cu baterie care chipurile ar tine 3-5 si chiar 6h (ma rog, cel putin asta sustin vanzatorii), cu porturi USB la discretie - dar cand ma uit dupa incarcator ce vad: 19V.

Pai... ce-am facut..!? Smile incerc sa scap de colectia de sticle si suruburi si fac alta de laptopuri pe 19V? Nu zic ca n-as fi tentat sa cumpar pe oricare din astea, eram cat pe ce sa si comand unul, dar.. nu stiu daca chiar tine bateria atat cat scrie in anunt, iar daca nu tine ce fac pe camp, ca baterii de 19V in genul celor de 12V 7.5Ah nu prea am vazut.

Nu dau de netbook-uri pe 12V accesibile ca pret, cu Win7 si eventual baterie cat de cat ok, iar care sunt (f. putine) am vazut ori un pic cam scumpe, ori cu Win10 (care din cate am inteles, e certat cu Ascom).

Vreo idee salvatoare? Cei care au si folosesc netbook pe 12V ce marci/modele au, de unde le au?
Sau merge sa alimentez orice netbook pe 19V si de la o baterie de 12V? (desi am o oarecare indoiala..)

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 08 Feb 2018 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Alimentare laptop la 12v.
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu gasiti laptop la 12v folositi un convertor de la 12v la 19v.
Este un obiect in plus de carat, dar alta solutie nu vad. Se va alimenta si laptopul de la aceeasi baterie de 12v la care conectati si ceilalti consumatori, dar ar trebui sa fie de capacitate ceva mai mare ca sa acopere consumul total cu laptop cu tot.
Convertorul se poate si construi, dar nu cred ca o veti face... Asa ca se poate cumpara din aproape orice magazin de electronice sau calculatoare. Aceste convertoare au un comutator cu diverse tensiuni de iesire intre 12 si 24 v. Se alimenteaza la 12v prin mufa tip bricheta auto. Pentru tensiunea de iesire in pachet sunt mai multe mufe din care una ar trebui sa se potriveasca la laptopul dvs.
Daca va luati un laptop va recomand Lenovo (fostul IBM).

_________________
Astro: Refractoare: SW 152/1200 (2 buc); Celestron 90/1000; Celestron 90/660; refractor SW 70/500 (2buc); Reflectoare Newton 150/750 si 76/700
Lunete terestre: Zeiss Victory T-FL 85mm (85x502 mm), Kowa TS9 20x50, 3 x Turist-3 20x50
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2018 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ASUS T101HA, Atom z5-8350, 10.1", touch screen luminos, wireless AC, tastatura detasabila cu fixare magnetica (foarte convenabil sistemul pe intuneric) alimentare micro-usb 5v (il poti alimenta dintr-un powerbank de telefon) -gasesti pe piata diverse modele cu memorie intre 2 si 4GB si stocare intre 32 si 128GB
Da, vine cu Windows 10, dar poti eviti feature updates si astfel sa-l tii pe o versiune de w10 mai veche care sa fie compatibila cu ASCOM-ul

Eu am varianta de 4GB ram si 128gb stocare (eMMC, dar de generatie noua si decent de rapid) si tine bateria 7-10 ore in functie de utilizare, dar poti sa suplimentezi cu un powerbank de 10000mAh si il duci spre 20-24 de ore Smile

Printre dezavantaje: are doar un singur USB2.0, ceea ce inseamna ca-ti cam trebuie un hub usb - din fericire se gasesc destule huburi usb cu 3-4 porturi in format mini

https://www.asus.com/ro/2-in-1-PCs/ASUS-Transformer-Book-T101HA/
https://www.asus.com/ro/2-in-1-PCs/ASUS-Tr...fications/

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Feb 2018 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Aha Smile suna bine.
Multumesc mult pt ponturi!
Incep sa caut din nou, am mai primit vreo doua piste in privat.
Sper ca pana la urma ceva-ceva sa iasa din toata povestea asta Very Happy


L.E.: m-am uitat intre timp dupa convertoare 12V-19V si am gasit cateva, mi-ar trebui ceva peste 5A si sunt, si de 6A, si de 10A, si de 15A, chiar si de 20A. Dar reviewurile spun o poveste un pic incalcita - unii sunt multumiti, altii foarte nemultumiti (la modul: s-a-ncins si a facut scurt. nu cred ca asta-mi doresc...)
A folosit careva asa ceva in mod constant, sau macar mai mult de o data pe an?

Sunt tentat sa merg in cele din urma pe o astfel de solutie, ca doar, de bine de rau un laptop am, baterie de 12V pot face usor rost, dar nu stiu daca sa am incredere intr-un astfel de dispozitiv sau nu.

Un coleg de munca, ing. el., are o parere cam negativa despre jucariile de genul asta, ca nu au elemente de protectie/filtrare bine puse la punct. Daca nici el n-o sti ce vorbeste... Smile nu stiu ce sa zic.

Pareri?

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2018 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca aeromodelist cu state vechi de plata am folost in ultima vreme pe camp bateriile Li-Po

Putere mare in volume mici - singura smecherie e sa le tii la cald daca te duci noaptea la temperaturi mici ( sub 5 grade) pe campuri

Par exampl' :

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-batter...tore=en_us

Fiecare celula LiPo variaza intre 4.2V full charge si cca 3 la discharged ( la 2.7 se distruge)

Dar ramane relativ constant in media de cca 4V pe 80% din capacitate

Asta daca doresti sa contracarezi greutatea unei baterii suplimentare de 12V pe camp. Daca te conectezi la bateria masinii cred ca nu poti da mare gres cu acel step-up transformer in comutatie.

Worst case scenario arunci ~35$ pe geam, iar un filtru pentru el e extrem de usor de facut sau cumparat( asta ca sa eviti ceva belele la intrarea in laptop)

Succes
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Feb 2018 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am un alimentator universal pentru laptopuri care pe lângă 220V are și intrare DC 12V. L-am folosit cu succes să alimentez un Lenovo L430 cu SHDD 2TB si SSD si o cameră ASI ZWO 174. Convertorul 12V-220V pe care-l avea colegul n-a mers, se încălzise destul de tare și laptopul trecea pe baterie, nu se mai încărca. Alimentatorul e Made in China, are eticheta romaneasca. Si are si un port USB pe el. Nu se încălzește deloc, e în carcasă metalică.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
radur
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Oct 2015
Mesaje: 198



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2018 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
eu as folosi http://www.indilib.org (Ekos) instalat pe un raspberry pi + telefon/tableta/ce vrei tu sa te conectezi la ecranul lui. Eventual si cu un soft de tip planetarium de tip Kstars.

Eu doar am compilat PHD2 pe raspberry pentru ca inca nu am un guide cam, daca esti din Bucuresti si ai ceva timp la dispozitie iti pot imprumuta raspberry-ul pentru teste.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact