Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224492
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Meade Wilderness 8x42


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2018 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Meade Wilderness 8x42
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Meade Wilderness 8x42 tip B-130004

1-PREZENTARE GENERALA
Un binoclu a carui productie a incetat de circa 2 ani. Dar din cate se pare putind fi gasit in conditii de second-hand. Un binoclu despre care nu se prea gasesc informatii cat de cat la obiect, fiind in genere neglijat ca mai toata gama Meade - Bresser.

Date tehnice:
Model: 8x42 tip B-130004
Factor marire: 8x
Diametru obiective: 42mm
Prisme: BaK 4 Roof Prism SP
Acoperiri: Multi Coated de culoare mov albastru si verde, in straturi dense
Camp: 5.9 grade(293 ft. @ 1000 yds. >> 98m @ 1000m)
Pupila de iesire: 5.25mm
Eye relief: 24mm (utilizabil cu ochelari)
Greutate: 607 grame (fara capace sau curea de sustinere)
Material suprafata: armura de cauciuc
Sistem de prindere pe trepied: da


2- ISTORIC
Meade Wilderness 8x42 tip B-130004 mai este intalnit si sub denumirea Simmons Wilderness 8x42 cele doua modele fiind identice. Se pare ca cei de la Meade il fac si pentru Simmons (care devine in acest caz un fel de distribuitor mai mult sau mai putin direct) sau invers : ) , cert este ca binoclul in sine este acelasi si ca este facut evident in China, de unde si rezulta posibilitatea gasirii lui si sub alte denumiri. Un produs de care chinezii sunt mandri caci nu se sfiiesc sa scrie citet pe langa axa centrala: “Made in China”.

3- MECANICA
O forma svelta placuta, si care din primul moment creaza senzatia de lucru facut ingrijit si foarte corect. Ceea ce se adevereste si in momentul in care intri in contact cu binoclul, armura de culoare verde military este de calitate, plasticul (care exista fara doar si poate din plin este de buna calitate si bine finisat, oculare acoperite cu cauciuc ce culiseaza ferm pe metal, liniar fara locasuri intermediare si cu mentinere ferma. Probabil cursa eyeshildurilor ar fi trebuit sa fie cu circa 5-6 mm mai mare, pentru a asigura un reazem ferm pe ochi. Reglajul central se misca perfect, fara jocuri, mentine clarul si are cauciuc de buna calitate depus pe el asigurand o frecare mare a degetului de reglaj si respectiv un foarte bun control al clarului. Reglajul de dioptrii este cam dur, reglarea in sine , cel putin la modelul meu, se face depunand putin mai mai mult efort decat probabil ar fi fost necesar. Avantajul fiind mai dificila dereglare in utilizare complexa. Practic binoclul are in interior o combinatie destul de inteligent facuta din plastic si metal. Lucrat foarte frumos in interior, totusi, modelul ajuns la mine avea cazuta lentila de reglaj al clarului. Cauza nefiind o lovitura este de banuit o strangere prea puternica a inelului de fixare (din fabrica) in tubul de plastic, care a lucrat. Ceea ce arata ca totusi atunci cand vorbim de imbinari demontabile metal cu plastic , trebuie sa fim extrem de atenti. Si totusi, nu vreau sa se ramana cu idea ca executia sau proiectarea acestui binoclu este slaba , din contra am numai cuvinte de lauda pentru ele. Un binoclu bine echilibrat, usor, de cursa lunga in observatii indelungate din mana. Dispune de sistem de montare pe trepied.

4- OPTICA
Optica este ceea ce eu as numi un binoclu HD in realul sens al cuvantului. Un binoclu roof cu prisme tip Schmidt-Pechan, de noua generatie fara obiective in miscare, cu garnituri de cauciuc si probabil gaz inert in interior. Oculare de diametru foarte mare atrag atentia si in general plac. Sticla de calitate, depuneri de calitate de culoare mov-albastru si verde, in straturi dense. Un binoclu cu lumina, contrast si definitie excelente stand ca si calitate langa emisiile Lacerta Elite 10x42. Practic daca as fi avut un Lacerta Elite 8x42 pentru teste cred ca ele ar fi fost identice ca performante din aces punct de vedere. Ca si colorit Meade difera de Lacerta lipsindui tenta vag galbuie, ceea ce asigura un clorit foarte natural si placut. Campul, desi mic pentru un 8x, este totusi peste un effect de tub si creaza un placut efect wide. Eye relieful este foarte mare intr-adevar, acest binoclu putand fi utilizat cu ochelari, fara contact direct si fara pierdere de camp. Zona de clar este pana la circa 22-24 % fata de margine fiind intr-o normalitate placuta. Deranjant, cel putin pentru mine, este existenta a ceea ce eu am denumit “reflexia circulara”. Ea poate fi evitata ca la marea majoritate a acestor binocluri (cu refelxie circulara) prin departarea ochilor fara pierderea de camp, dar existand, ma enevreaza personal. Nu am reusit sa demontez ocularele caci in mod cert acest neajns se poate remedia. Corectiile geometrice sunt foarte bune. Nu sunt irizatii in contralumina. Reflexiile pe calea ocular-obiectiv sunt aproape inexistente iar pe calea inversa nu exista obturatii in conul optic.
Totusi o optica de foarte buna calitate, recomandabila.

5- TESTE
La teste asa cum am mai spus este identic ca si calitati optice cu un Lacerta Elite 8x42 date fiind testele cu ceea ce am avut eu la indemana (un Lacerta Elite 10x42 si 10x34). Diferenta fiind doar la tint, Meade nu are virarea spre galben.
Pe regim astro, stele punctiforme, culoare naturala bine redata, si un superb efect de “hublou”. In regim de noapte reflexia circulara nu mai apare in contextul unui loc optim de observare.
Binoclul este bine tratat antirefelx inclusiv din punct de vedere al influentei luminii parazite, atat fata cat si spate. Este totusi depasit in acest aspect de Lacerta Elite, dar calitatea lui Meade nu este de neglijat.

6- CONCLUZII
Pretul unui astfel de binoclu, a fost in jurul a 100 USD.
Un binoclu de buna calitate, recomandat cu caldura in gama 8x42.



meade8x42mic.jpg
 Descriere:
Meade Wilderness 8x42 un binoclu recomandat cu caldura pentru categoria sa.
 Marime fisier:  912.6 kb
 Vizualizat:  de 1559 ori

meade8x42mic.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact