Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
17august_2201.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare achizitie binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sabnocks
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Sep 2017
Mesaje: 7



Localitate: Giurgiu

MesajTrimis: 22 Dec 2017 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

urmareste aici ca sa primesti raspuns pentru A (cum se focuseaza)
https://www.youtube.com/watch?v=xeyBcMkUaj8

ti-am dat si un pm, raspunde-mi daca doresti sa iti trimit 2 pdf-uri despre binoclu, utile pentru incepatori.
Sus
Cuart
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2017
Mesaje: 14



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Ian 2018 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Mai completez un pic parerile despre binoclu.
Zilele acestea am reusit sa mai fac cateva observatzii (s-a inseninat pe la Cluj):
1) l-am reglat din nou (faza cu obturat cate un ocular pe rand) si am reusit in final sa ajung la o imagine a stelelor mai buna. Cele cu magnitudine peste 4 sunt evident punctiforme. Cele mai luminoase au ceva irizatii(Ex: Pollus, Betelgeuse) insa se pastreaza o forma relativa rotunda.
Nota: Daca steaua ajunge spre marginea campului vizual capata un efect de alungire. In centru campului vizual arata bine

2) Se observa (cu multa atentie) si stele cu magnitudine 7.5-8. Conditiile de vizualizare au fost cele din Cluj-Napoca, asezat in pat cu capul si coatele sprijinite de perne si geamul deschis. (conditii optime de vazut iarna Very Happy). De la fereastra se observa f. bine obiectele dinspre est intre 20-40 grade altitudine.

3) Printre elementele observate zilele acestea (am folosit intensiv Stellarium):
- Marte si Jupiter dis de dimineata(Samabata 13 ian ora 06:00);
- Auriga: si M36, M37 (Duminica 14 ian 18:00+)- se vad niste "puf-uri" acolo unde ar trebui sa fie.
- Taurus cu Aldebaran si stele frumos luminate reprezentand capul taurului; Pleiadele ((Duminica 14 ian 19:00+); Tianguan...am cautat M1 si folosind stele vizibile din zona sunt sigur ca m-am uitat unde trebuie insa nika Very Happy;
- Orion: se vad frumos toate stelele majore din constelatie inclusiv sabia lui Orion(nebula ,etc).
- se vede mai bine decat in Stellarium cu setari de binoclu(10x50, FOV 6.5, exit pupil 5.00mm):
Hatysa de exemplu si stele dimprejur se vad frumos si distinct
- Gemini cu ai lor Castor si Polux
- Cancer si M44. (M44 arata chiar f. frumos in binoclu)
"Giuvaierul" serii: Ceres - S-a vazut slab la alt. de 22-23 grade dar s-a vazut


In concluzie: se vede mult mai muult decat ma asteptam(mai ales in pozitia culcat). Din pacate nu am experienta cu alte binocluri astfel incat sa ajut cu vreo comparatie. As fi fost curios cum se descurca fatza de fratele Lacerta Explorer 10x50 si daca cei aproximativ 100 de lei in plus fata de ultimul se justifica.
Sunt deschis sa il testam daca sunt colegi forumisti care sunt interesati (cu atat mai mult daca au sau au avut si Explorer).

O duminica placuta
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Ian 2018 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru progrese.
Ca sa ai stabilitate mai buna, poti achizitiona un monopod , de exemplu.
Sau poti construi unul foarte usor , colegul nostru Dbird are un topic pe aceasta tema.
La marginea campului imensa majoritate a ocularelor deformeaza imaginea , nu numai in binoclul tau se intampla asa.
Folosind mai mult binoclul , vei vedea detalii care initial ti-au scapat, succes si astept cu interes continuarea.
Fie aici ,fie la ''Observatii'' , cum doresti , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Ian 2018 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai facut o multime de observatii!!!
Dar sa stii ca imaginea se va imbunatatii daca nu te mai uiti prin fereastra deschisa; E adevarat ca e cald si bine sa te uiti din pat iarna cu fereastra deschisa, dar curentii calzi iti vor da turbulente. Trebuie sa iesi la frig, asta e "jertfa" astronomului iarna Smile Dar decat sa nu iesi deloc afara, de 1000x mai bine si asa Smile
Sunt invidios pentru "giuvaerul" tau Ceres Smile Cand noptile se vor insenina am sa ti-l "fur"...
Sus
Cuart
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2017
Mesaje: 14



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Ian 2018 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea: De acord cu monopodul.
Daca imi poti pune link(sau orice alt coleg forumist) spre vreo recomandare e binevenita. Rugamintea e de a se tine cont si de valoarea binoclului ce va fi folosit pe monopod (550 lei), adica per total sa fie un ansamblu(monopod/binoclu) echilibrat ca si cost.
Legat de observatii o sa mai postez cu siguranta....Inca astept cu interes sa am o ocazie buna sa vad M31/Andromeda(pana acuma tot prin pacla am vazut-o) Very Happy

@tudor: Da,ai dreptate.
Mai precis, in partea de jos a ferestrei exista acele turbulente datorita caloriferului de sub fereastra, asa ca observarea stelelor in primul 1/4 al ferestrei e clar cu "clipociri" dese a stelelor Very Happy. Dar restul de 3/4, nu are problema asta.
E exact cum ai spus, in situatia de fatza era... fie observarea de la fereastra fie de loc Smile.
Am mai incercat intre Sarbatori si un alt artificiu:
-dintr-un punct de vedere mai bun de langa Cluj, din masina cu scaunul dat pe spate si cu geamul din spate deschis.
Situatia nu e rea: ai totul sprijinit si evident ca e mai cald.
Acum la modul realist: iarna sau primavar/toamana foarte devreme este prea frig sa poti tine stabil in mana binoclul. Vei tremura natural din cauza frigului de afara:)). Presupun ca si cu monopod vei tremura suficient de tare.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Ian 2018 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O idee de monopod:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=164707#164707
cu mentiunea ca tot prin magazine de acest tip am gasit si alta varianta de brat telescopic, mai gros si mai stabil.
Sus
Cuart
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2017
Mesaje: 14



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Ian 2018 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zilele acestea am primit o intrebare de la Dbird.
Scopul era de a verifica daca efectul din topicul: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0 (reflexie circulara) se observa si la Lacerta Nature 10x50.
Postez si aici rezultatul testului in caz ca mai sunt persoane interesate de acest fenomen.

Am verificat atat in regim astro (doar vizionare stele/constelatii. Luna nu era pe cer) cat si in timpul zilei (vizionare deal din zona,,, de la fereastra si din balcon). Nu am sesizat/vazut nici un astfel de fenomen de reflexie. La Lacerta Nature 10x50, tubul interior ramane in toate situatiile, verificate, negru fara reflexii.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact