Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc6888_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Barn Door Tracker cu Auto Guide


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2018 15:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Barn Door Tracker cu Auto Guide
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor

Sunt in plin proces de refacere a Barn Door-ului cu o varianta bazata pe tija filetata 'curbata' si controller Arduino pentru motorul pas cu pas.

Intrucat doresc pe tot ansamblul sa folosesc 400D-ul cu TAIR-ul 3S - deci o greutate de cca 2.2 Kg ma tot gandesc cum sa fac ca sa minimizez PE-ul ansamblului.

Oricat ai da-o, erorile pot aparea atat de la tija filetata (ok, am slefuit-o cu o piulita cilindrica si 3 tipuri de pasta de slefuit, plus bormasina, plus final touch pe buffer), ansamblul de roti dintate ( avem, taiate la laser din perspex de 4 mm) si balamaua ansamblului ( aici am gasit doar balama banda care spre deosebire de alte mizerii gasite pare chiar rigida pe lungimea ei )

Proiectul de inspiratie si desenele sunt aici : https://kukuruku.co/post/diy-an-astro-tracker-in-two-nights/
iar fisierele DXF pentru roritle dintate si cele 2 parti sunt aici :

https://cdn.instructables.com/ORIG/FRR/TL8...0ALDG7.zip

Ma gandeam ca ar fi o idee sa minimizez erorile care pot aparea la o focala lunga de 300 precum cea a TAIR-ului cu o solutie de AutoGuider si un webcam. Pentru focale scurte sau DSO nu cred ca e nevoie ( o sa fac si o masuratoare a PE-ului cu PHD la un moment dat....candva)

Ceva care cu sau fara PHD sau alt software sa comunice cu Arduino-ul si sa ii modifice viteza pe partea de RA functie de steaua de auto-guide

Am gasit diverse solutii dar sunta facute pentru monturi cu ST4 si 2 motoare ( eu am unul ) si cum nu am folosit in viata mea un autoguider ma gandesc ca unii mai invatati isi pot da cu pararea

Acum cat inca e in lucru barn-doorul ca sa stiu ce ii mai pun si cum il echilibrez Smile

Multumiri
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Ian 2018 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe langa corectiile pe care doresti sa le introduci in setup-ul tau, trebuie sa fi atent la o aliniere polara foarte buna. Am inteles ca align-master poate sa te ajute cu alinierea polara.. cam acelasi lucru ce il face sost-ul de la WHY polemaster..

Eroarea pe RA, datorata filetului, intradevar nu poate fi corectata decat cu un sistem de ghidaj.. desi si acolo s-ar putea sa ai probleme, avand in vedere gradul inferior de finisare al tijei filetate..

Ma gandeam la o solutie in care inlocuiesti tija filetata cu un sistem cu surub mai precis, articulat intre cele doua planuri.. ceva de genul tijelor filetate de la CNC-uri.. teoretic precizia de prelucrare ar fi mai mare...

Spor,
Bogdan.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2018 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@bogdanbacila - Multumesc Bogdan . Suruburile cu bile folosite la CNC au precizie mult mai mare decat o tija filetata M5 care are un pas destul de fin ? Sub M8 nu am vazut surub cu bile - in acest caz monturile articulate de pe cele 2 placi, nu induc si ele o eroare ?

In mod cert alinierea polara foarte buna este prima necesitate a barn door-ului pentru a minimiza PE. O sa investesc probabil intr-un polar finder montat pe barndoor, asta daca nu cumva exista alta metoda mai ieftina si mai precisa dupa parerea voastra.

Setup-ul Arduino din primul link pus de mine, are optiunea de a asigna butoanelor de pe LCD un increment/decrement de 25 respectiv 0.5 pasi in conditiile in care in mod normal el foloseste 276.1 pasi la turatie nominala pentru 1 RPM/tija

Ma gandeam ca as putea interfata aceste "butoane" virtuale cu o interfata GPUSB Arduino based si ea :

https://github.com/kevinferrare/arduino-st4 - conectata la computer si controlata de PHD

Si in acest fel as primi de la PHD comenzi de incrementare/decrementare (catre stepper) cu un anumit nr de pasi/incremente. Incrementul este o valoare ce trebuie sa o aproximez probabil empiric/prin testare functie de cat de repede poate urmari ansamblul steaua de auto-guide

Zic si eu

Desigur ar fi mult mai fain daca as integra totul intr-un singur Arduino si nu in 2 bucati dar...

Si ma mai macina comenzile primite pe axele DEC unde clar orice ar trimite interfata se va produce fix zero feedback. Oare PHD stie sa ghideze si doar RA ?

Va solicit orice gand/idee/tranzaie Smile

Mutumiri
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2018 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa raspund singur la o intrebare - din PHD DEC guiding poate fi pus pe OFF

Ramane doar sa gasesc cum interfatez cat mai simplu stepper-ul tijei filetate cu PHD pt auto guide

Mai sap si postez

Multumesc

Cer senin
Sus
bogdanbacila
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2010
Mesaje: 864

Motto: Where there's a will there's a way

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Ian 2018 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect,

PHD merge sa ghideze doar in RA. Asa il foloseam eu cand aveam tracker-ul AstroTrack.

Spor.

_________________
Askar 65PHQ APO triplet - petzval design
Rainbow Astro RST-135E
ASI 294MM Pro + Astrodon HA+O3 filters
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact