Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Mofi-03-11-09.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce instrumente de observatie aveti?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 41, 42, 43, 44  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2017 00:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avem secțiunea de Istoria Astronomiei. Eu aș deschide un topic cu instrumente științifice aflate la bordul sateliților. Sunt impresionante și total diferite de uzul amatorilor însă pentru cultura generală ar fi interesant.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Ian 2017 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Ai facut o propunere interesanta , sper ca cineva cu cunostinte si interes in subiectul telescoapelor spatiale sa ne introduca in domeniu in cadrul unui topic dedicat.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Mar 2017 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

La inceputul lunii Martie,am achizitionat ,de pe sectiunea Vanzari a forumului,un telescop reflector de tip newtonian,cu apertura de 114mm si distanta focala de 900mm ,marca Atlas Explorer. Telescopul l-am cumparat impreuna cu montura EQ1 si trepied de aluminiu.
Instrumentul s-a dovedit a fi unul chiar foarte bun,furnizand imagini de calitate chiar in preajma grosismentului maxim,deci pana la 220x,aberatia de sfericitate este foarte mica,in sensul supracorectiei,din ce am observat,iar coma nici nu am observat la acest instrument. Campul de plina lumina este mare si uniform,fara vignetare si ocupa practic tot diametrul interior al portocularului (am facut o verificare punand in planul focal o folie matuita),deci pot utiliza fara nici o grija ,oculare cu camp mare si distante focale mai mari,cum este cel de 30mm focala si AFOV 52 grade ,primit de la Zoth.
Imaginile furnizate de acest instrument,sunt foarte clare si cu un contrast bun,ce se pastreaza si la un grosisment de peste 200x,in profida obstructiei cauzate de oglinda secundara (numai 25 %). Ceea ce am observat in legatura cu obstructia este faptul ca inelele de difractie (la testul pe stea) sunt mai luminoase in raport cu luminozitatea discului principal de difractie,fata de lunete ,unde inelele de difractie sunt mai slab luminoase in raport cu discul de difractie.
Cu toate acestea instrumentul da rezultate bune la stele duble,dar trebuie colimat cat mai precis si focusarea facuta cat mai fin,pentru a da rezultate bune in cazul stelelor duble.
Practic,din ce am observat,cu telescopul de 114mm,pot rezolva la limita,stele duble cu separatia de pana la 1,5 " mai jos de atata,steaua dubla apare alungita,cum este cazul stelei duble 52 Ori,care am observat-o in urma cu o seara.
La planete ,daca este colimat precis si focusarea cat mai fina,telescopul da rezultate fantastice,imagini cu contrast si claritate net superioare celor furnizate de luneta Bresser de 60mm,apropiindu-se foarte mult de calitatea imaginilor furnizate de luneta de 45/550mm care am construit-o anul trecut. La Jupiter am observat foarte usor benzile ecuatoriale si o banda in zona temperata.Marea Pata Rosie nu am reusit pana acum sa o observ din cauza ca de fiecare data ,aceasta nu rasarise,fiind pe partea cealalta.
La obiecte de cer profund (DSO) telescopul e de nota zece! Very Happy Cu acest telescop ,de exemplu, intr-o singura seara am mai descoperit inca 15 galaxii in constelatiile Virgo,Leo si Ursa Major,pe langa cele 38 de galaxii descoperite si observate cu luneta de 60mm,in decursul a doi ani.
Montura EQ1 insa este cam nepotrivita pentru acest telescop,deoarece tubul optic este cam greu pentru aceasta montura,contragreutatea este cam mica,am suplimentat-o cu niste magneti mai mari de la difuzoare si o montez cat mai in capatul barei de otel a monturii,pentru o echilibrare cat mai buna. Mi se pare cam prea multa greutate instalata pe sarmana montura.
Curand insa am decis ca e mai bine sa construiesc o montura Dobson pentru telescopul reflector de 114mm iar montura EQ1 sa fie utlilizata impreuna cu lunetele care le am si care sunt mult mai potrivite pentru aceasta.
In prezent ,telescopul de 114mm are o montura Dobson construita recent ,care se comporta mult mai bine,este mai usor de folosit,de montat si de transportat.
Montura EQ1 de la telescopul de 114mm,o folosesc impreuna cu luneta de 60mm si luneta de 45mm,cu care se potriveste mult mai bine,sarcina fiind mai mica si usor de suportat si se comporta mai bine decat montura home made din lemn,care am construit-o anul acesta.
Mai jos prezint cateva poze cu telescopul de 114mm,atat cu era inainte,cu montura EQ1, cat si cu noua montura dobson precum si cu luneta de 60mm,ansamblata pe montura EQ1.



P1060556.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  254 kb
 Vizualizat:  de 13252 ori

P1060556.JPG



P1060553.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.41 MB
 Vizualizat:  de 13252 ori

P1060553.JPG



P1060565.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  422.03 kb
 Vizualizat:  de 13252 ori

P1060565.JPG



P1060566.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  415.92 kb
 Vizualizat:  de 13252 ori

P1060566.JPG



P1060568.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  445.16 kb
 Vizualizat:  de 13252 ori

P1060568.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mar 2017 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este o incantare sa vezi o asemenea evolutie ascendenta.
Felicitari , sa folosesti sanatos noul telescop !
De asemenea felicitari pentru adaptarile foarte judicioase pe care le-ai facut.
Telescoapele care ajung la tine sunt norocoase !

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Mar 2017 02:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

52 Ori avea separatia de 1" in 2015: http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR-...ecno=28679

Obs2 2015 yr - Date of last satisfactory observation
sep2 1.00 arcsec - Separation at date Obs2
mag1 5.99 mag - Magnitude of First Component
mag2 6.03 mag - Magnitude of Second Component

iulian90 a scris:
Practic,din ce am observat,cu telescopul de 114mm,pot rezolva la limita,stele duble cu separatia de pana la 1,5 " mai jos de atata,steaua dubla apare alungita,cum este cazul stelei duble 52 Ori,care am observat-o in urma cu o seara.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Sep 2017 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor.

De curand mi-am completat arsenalul de instrumente optice cu inca un binoclu si la instrumentele mai vechi am adus ceva schimbari.
La telescopul reflector de 114/900mm F/7.9 ,am scurtat montura Dobson, am facut-o mai "cizelata" ,mai robusta,in asa fel incat sa fie mai usor manevrabila si mai usor de carat,fata de cum era inainte, prea inalta si prea grea si am vopsit-o.
Si la cautatorul 13x50 al telescopului de 114mm,i-am inlocuit acel picior inalt din lemn,pe care i-l facusem la inceput,in primavara cand am cumparat telescopul. I-am facut un suport mai jos si cu doua inele cu suruburi de reglaj si de fixare a cautatorului,mai rigid si mai precis in colimarea cautatorului cu telescopul.

La luneta Bresser de 60mm ,i-am inlocuit obiectivul de 60mm diametru si focala de 800mm cu unul de 60mm diametru si focala de 900 mm luat de pe o luneta Seben 60/900mm,pe care am cumparat-o de la targul de vechituri cu doar 50 lei. Luneta Seben era in stare deplorabila,cu tubul lovit si indoit intr-o parte,avea insa trepied destul de bunicel,cu montura tip furca,dar oricum o cumparasem pentru obiectiv si alte foloase/piese de schimb. La luneta Bresser i-am prelungit tubul cu partea din fata a lunetei Seben ,cu tot cu celula in care era obiectivul acestei lunete si apoi i-am montat obiectivul de 60mm si focala de 900mm,de tip Fraunhofer (avand elementele spatiate cu un distantier subtire,de 0,2mm) care da rezultate mai bune decat obiectivul de 60mm si focala de 800mm. Fata de obiectivul original,care pe langa aberatia de sfericitate subcorectata,mai avea si un defect zonal, obiectivul de 60mm focala de 900mm de pe luneta Seben,desi este si el tot subcorectat ,nu are defecte zonale iar claritatea imaginii este net superioara fata de cea data de vechiul obiectiv,subcorectia doar facand contrastul mai sters.
Pe viitor voi incerca sa spatiez obiectivul cu balsam de Canada,in scopul reducerii subcorectiei.

Luneta de 45mm ,am reconstruit-o,inlocuind tubul din pvc cu o parte de tub din aluminiu ramas de la luneta Seben,cu tot cu focuserul acesteia,astfel rezultand o luneta frumoasa si in acelasi timp si buna. I-am pastrat si acele "urechi" de prindere in furca monturii,pe care i le-am mutat mai spre focuser,pentru o echilibrare mai buna a lunetei si acea tija de blocare pe altitudine i-am pastrat-o, mai pun pe luneta vreun ocular mai greu sau vreo camera foto etc. sa nu se dea pe spate luneta de la aceste accesorii mai grele.
Am tras multe foloase de la acea luneta Seben "chinuita" de cel care mi-a vandut-o (la un pret de nimic),printre care si o diagonala nu prea buna,ce am transformat-o in helioscop Herschel (in poze helioscopul este montat la luneta de 60mm),cu prisma de binoclu si filtru de sudura nr.12 pentru observatii solare,iar diagonala veche de la luneta Bresser (care in poze apare montata pe luneta de 45mm) am refacut-o din nou si o folosesc la observatii nocturne.
In afara de acestea ,am mai achizitionat recent inca un binoclu,Bresser Hunter 10x50 care este destul de bun si calitativ in comparatie cu vechiul binoclu 8x40. Ofera imagini mai luminoase,clare si cu contrast mai bun fata de binoclul de 8x40.



P1100488.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  483.09 kb
 Vizualizat:  de 12668 ori

P1100488.JPG



P1100507.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  392.33 kb
 Vizualizat:  de 12668 ori

P1100507.JPG



P1100504.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  435.47 kb
 Vizualizat:  de 12668 ori

P1100504.JPG



P1100500.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  191 kb
 Vizualizat:  de 12668 ori

P1100500.JPG



P1100492.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  321.59 kb
 Vizualizat:  de 12668 ori

P1100492.JPG



P1100494.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  340.46 kb
 Vizualizat:  de 12668 ori

P1100494.JPG



P1100495.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  392.75 kb
 Vizualizat:  de 12668 ori

P1100495.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Sep 2017 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru aplombul ATM! Incet incet aduci cate o mica imbunatatire fiecaror instrumente care erau bune oricum si inainte. Judecand dupa observatiile facute cu ele ai spune ca ar trebui sa ai instrumente de "mii de euro". Dar in schimb, realitatea este ca tu ai experienta si cerul de "mii de euro" Wink Totusi iti lipsete o luneta de camp larg. Nu te bate gandul sa-ti mesteresti una?
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Sep 2017 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt. felicitari Tudor. Very Happy
Mie i-mi place mult domeniul ATM ,sa mesteresc eu singur,sa construeisc sau sa refac/reconditionez instrumente optice. Smile
In privinta lunetei de camp larg (RFT),am avut una de 70mm F/4 dar care avea tub din pvc si focuser home made nu prea reusit,la care reglajul focusului se realiza prin simpla glisare a portocularului ,care nu era prea precisa si necesita ceva forta. Laughing
Acum am luneta demontata si obiectivul acestei lunete de 70mm,pastrat in sertar pana ce voi face rost in primul rand,de un focuser mai bun,de luneta, cu cremaliera si pinion si apoi de un tub si o celula mai decenta pentru obiectivul de 70mm F/4. Dar promit ca de indata ce voi face rost de aceste materiale voi incepe reconstructia acestei lunete de 70mm F/4 cu care voi face observatii interesante la obiecte DSO. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Sep 2017 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Superb, felicitari din toata inima si urari prietenesti de cer senin si de cele mai frumoase observatii !

Despre luneta de 70x280mm : nu cred ca un focuser de 1.25'' va fi bun , este prea lung si va vigneta.
Mai bine unul DIY,daca doresti ,discutam detaliile.
Ma-m intalnit cu problema aceasta la luneta mea 60x260mm.

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Sep 2017 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pt. felicitari domnu Mircea. Very Happy

In legatura cu focuserul pentru luneta de 70mm F/4,aveti dreptate Smile , un focuser standard pe 1.25" nu cred ca va fi bun,nu numai datorita lungimii mari a tubului portocular,dar si a unei diafragme dispuse in interiorul tubului portocular al focuserului undeva pe la mijloc,care face corp comun cu acesta fiind probabil obtinuta prin turnare in matrita si care nu poate fi indepartata. Astfel de diafragma am observat atat la focuserul vechii lunete Bresser de 60/800mm ,cat si la focuserul de la acea luneta Seben de 60/900mm de la care am luat obiectivul si l-am pus la luneta Bresser.
O sa merg pe varianta DIY,o sa construiesc eu focuserul si avand in vedere faptul ca o sa folosesc diagonala la luneta de 70mm,o sa aleg varianta Crayford,care este relativ usor de realizat din ce am vazut.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La noi e ceata , hai sa discutam despre instrumente.
Atasez niste poze cu gradinita mea de binocluri ,largita cu ajutorul deosebit al colegilor.
zoth m-a ajutat si a readus la viata binoclul militar IOR 8x30mm care a avut dezlipit si atacat de fungus obiectivul lunetei stangi plus i-a facut baita in interior -exterior si l-a colimat.
Si uite asa , un binoclu foarte bun pe lumina de zi - nu are acoperiri AR - dar foarte comod , a revenit la viata.
Colectia a fost apoi completata cu ajutorul colegului Dbird cu binoclul Hapo Lord 3.6x40mm care , in ciuda a ceea ce se spune despre binoclurile Galilei, are un camp nu mai mic de 6 grade si o redare extraordinar de vie a culorilor.
Tot Dbird mi-a reanimat binoclul Sakura pe care am ''binevoit'' sa-l deteriorez ,i-am rupt ''o aripa'' de ocular ,plus colimare -curatare ,schimbat capace corp prisme etc si mi-a trimis ''samuraiul '' Oculus Hoya 10x50mm.
Iar cu dl. Scurtu am facut un schimb in urma caruia am ajuns in posesia unui Tento 20x60mm care are probleme dar incetisor acestea se rezolva.

Aseara am facut observatii cu Tento 20x60mm si am fost jenat de lumina prea puternica a Pleiadelor Wink , M31 a ocupat aproape tot campul de trei grade si se vedea si M32, in M34 se vedeau multe stele ca si in Roiul Dublu din Perseu ,am vazut pentru prima data M29 intr-un binoclu, M39 larg rezolvat ca si roiul Stock 2 etc.

E bine sa aiba omu' vreo doua -trei binocluri la casa lui ...are ce vedea cu ele !

Binoclurile sunt , in prima poza , de jos in sus :

Tento 20x60mm
Sakura 8x60mm
Oculus Hoya 10x50mm
Baigish 10x50mm
Fujinon 7x50mm
IOR 8x30mm
Hapo Lord 3.6x40mm

Va prezint si astronava proprie , va rog sa apreciati baza foarte solida de cunostinte pe care se sprijina !

Iar in ultima poza vedem o luneta de pirati de 40mm ,e completa cu ocular terestru dar inca nu stiu ce grosisment are , o luneta terestra Turist 10x30mm -potrivita pentru ce zice si numele si un monocular Galilei Iris 6x40mm.

In fundal se vede schita unei nave de patrulare facuta de catre amicul Csillag Attila.

Mircea



DSCN5822.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  746.51 kb
 Vizualizat:  de 12276 ori

DSCN5822.JPG



DSCN5829.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  728.47 kb
 Vizualizat:  de 12276 ori

DSCN5829.JPG



DSCN5831.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  786.15 kb
 Vizualizat:  de 12276 ori

DSCN5831.JPG



DSCN5836.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  758.15 kb
 Vizualizat:  de 12276 ori

DSCN5836.JPG



DSCN5843.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  752.88 kb
 Vizualizat:  de 12276 ori

DSCN5843.JPG



DSCN5845.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  766.12 kb
 Vizualizat:  de 12276 ori

DSCN5845.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Ian 2018 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IOR-ul tau imi aduce aminte de un binoclu dintr-un documentar; Acolo, de la minutul 51:10, apare un nomad care isi impacheteaza casa (iurta) si uneltele; Pentru el, sa se mute de multe ori pe an, nu este o corvoada ca la noi sedentarii. Printre uneltele impachetate cu mare grija in piei de ren, se afla si acest binoclu lustruit la propriu de atata folosire (la minutul 52:10); Mi-a placut tare mult acea secventa cu impachetarea lucrurilor, datorita simplitatii si numarului mic de obiecte, toate "lustruite" si ele de atata folosinta. Este un exemplu puternic de anticonsumerism; Dar este si un exemplu ca defapt, acestea sunt doar niste unelte care servesc unor scopuri precise si nu au valoare in sine despartite de aplicativitatea lor.
Sa revenim la binoclurile noastre...Care este cel mai lustruit dintre "soldatii" tai?
Fujinonul cum se comporta?

https://www.youtube.com/watch?v=Xs4ONevoH38
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

M-ai citit imediat ,felicitari !
Nu degeaba am pus mereu Fujinon-ul la mijlocul haitei , a fost un gest fara premeditare deci a decis subconstientul...

Dupa ce am facut pozele ,m-am uitat la ele si am zis ''hai sa facem oleaca de psihanaliza''.
Rezultatul a fost ca binoclul Fujinon este cel spre care se indreapta gandul si mana mea atunci cand am nevoie de ajutor , este printesa favorita a haremului meu de binocluri.
Are imagine foarte buna si are camp maricel de 7 grade , se aseaza foarte bine in mana.
Cand te gandesti ca l-am cumparat cu 60 de lei de la cineva care l-a cumparat cu 40 de lei....

Binoclul IOR mie imi pare ca este o clona a Deltrintemului.
Nu am avut originalul in mana , ma iau dupa poze.
Mi se pare ca seamana cu binoclul pe care-l are militarul barbos de la topicul ''Binocluri militare''.

Am sa urmez exemplul tau si am sa creez un tabel cu parametrii binoclurilor , cu note.

Lunetele terestre sunt niste jucarii optice dar sunt functionale.
As fi fost insa fericit sa le am pe vremea cand aveam numai o lentila de ochelari si trei oculare de microscop.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2018 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O grupă de soldați sau un harem? Very Happy
Impresionantă colecție, Mircea, să le folosești sănătos până se lustruiesc toate!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin ,Doamne ajuta !
Ai dreptate , un grup de binocluri nu prea are aer de harem ci mai degraba aerul bataios al unui pluton.
Deci ... ''asigurati perimetrul ''...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 41, 42, 43, 44  Urmatoare

Download topic
Pagina 42 din 44
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact