Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
telescop10inch.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dileme binoclu


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 04 Ian 2018 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va salut.
Am si eu o dilema privind un binoclu Lacerta Explorer 10x50. Cumparat recent, anul trecut intre Craciun si Revelion.
E primul binoclu, asa ca nu am sesizat rapid anomalii. Nu are imaginea dublata, nu simt disconfort cand privesc prin el...ma rog, parca ar exista o senzatie diferita, nu stiu cum sa o descriu. Imagine buna, contrastul ma multumeste, focalizarea e fara probleme. E adevarat, l-am folosit din mana si destul de putin pe cer, din cauza vremii, in total vreo 10 minute de privit la nebuloasa din Orion, dubla din Carul Mare, Luna, un roi din Gemeni (cred ca asta era). In afara de tremuratul puternic al imaginii, nu am vazut sa se dubleze stelele.
Dar: studiindu-l mai bine, am observat ca obiectivul stang e insurubat diferit de obiectivul drept. Planul obiectivului nu e perpendicular pe axa optica (nu stiu cat de bine m-am exprimat, nu sunt familiarizat...).
A doua posibila problema: cu binoclul pus pe o suprafata dreapta (birou), partea stanga este ridicata usor, cam 1 mm. din ce mi-am dat eu seama. Adica numai tubul obiectivului din dreapta atinge biroul, celalat sta ridicat la vreun mm. deasupra biroului..ca si cum ar fi deformata structura.
Inainte de a-l cumpara, am intrebat daca accepta retur in caz de probleme. Raspunsul a fost pozitiv, mi-l schimba daca sunt probleme.
Acum...nu am experienta, e primul binoclu. Dar nici nu simt ochii fortand, iar imaginea nu e dubla. Am incercat testele din primul post si sunt ok, atat cat imi dau seama. Doar pupila de iesire din stanga, desi e circulara, are in parrea dreapta jos o foarte mica linie dreapta..ca si cum ar fi taiat cercul. Repet, foarte mica.
Mai poate fi ceva: simt destul de des nevoia de a regla distanta interpupilara, pentru a vedea cercul. Asta poate fi chestie subiectiva, recunosc.
Intrebarea e: daca totul e ok d.p.d.v. vizual (claritate, contrast, imaginea nu e dubla), are rost sa cer inlocuirea binoclului?

Am mai vb.cu cineva si mi-a spus ca problema privind insurubarea obiectivuui stang si planul diferit in care sta tubul obiectivului stang se compenseaza una pe alta si ca e posibil ca asa sa fie solutia adoptata de fabricant pentru a remedia eventualele abateri constructive.
In concluzie, mi-a zis ca daca imaginea e ok si d.p.d.v.mecanic e solid construit/nu are probleme, sa il folosesc fara teama.
Voi ce ziceti? Stiu ca ideal ar fi fost sa-l vedeti in realitate, dar asta e mai greu.
Va multumesc.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2018 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"am observat ca obiectivul stang e insurubat diferit de obiectivul drept. Planul obiectivului nu e perpendicular pe axa optica (nu stiu cat de bine m-am exprimat, nu sunt familiarizat...)."

Daca planul obiectivului ar fi asa cum zici respectiv atat de inclinat fata de planul optic incat sa il vezi tu cu ochiul liber, ar fi grav din punct de vedere optic imaginea avand aberati mari de claritate. Daca imaginile sunt la fel de clare sau mai bine zis simetric de clare pe ambele tuburi ... sigura acest defect nu exista. Impresia de neplaneitate este sigur data de marginea tubului fata de lentila .... inselatoare caci probabil te uiti la invelisul de cauciuc al binoclului care nu este obligatoriu perfect paralel cu planul optic...este un simplu invelis de cauciuc care este montate peste tubul metalic. Din aceasta cauza poti elimina si
"A doua posibila problema: cu binoclul pus pe o suprafata dreapta (birou), partea stanga este ridicata usor, cam 1 mm. din ce mi-am dat eu seama. Adica numai tubul obiectivului din dreapta atinge biroul, celalat sta ridicat la vreun mm. deasupra biroului..ca si cum ar fi deformata structura."
Daca structura ar fi deformata din fabrica , nu se mai putea face colimarea, daca se strica din transport nu mai era colimat Smile deci as spune sa nu panichezi.

"Doar pupila de iesire din stanga, desi e circulara, are in parrea dreapta jos o foarte mica linie dreapta..ca si cum ar fi taiat cercul. Repet, foarte mica. "


Asta poate fi destul de neplacut !!! Daca linia este semi clara poate fi o mizerie pe ocular sau chiar o zgarietura pe una din lenetile, daca e mai clara poate fi o mizerie sau zgarietura pe prismele din spate.
Din nefericire ar trebui sa vad si eu ca sa iti pot spune. Dar in mod normal NU trebuie sa vezi nici o linie in plus in oricare din oculare. Asta ar fi un motiv de shimb al binoclului din punctul meu de vedere caci exista ceva, un parazit in campul vizual.

"simt destul de des nevoia de a regla distanta interpupilara, pentru a vedea cercul. Asta poate fi chestie subiectiva, recunosc."

Ridica la maxim eyeshildurile si vezi daca mai persista aceasta "dorinta". Plasarea ochilor in axa optica cu eye shildurile jos ... pozitia "hublou" cum imi place sai zic, este foarte pretentioasa din punct de vedere al plasarii ochilor in fata ocularelor. Adica inteleg ca binoclul nu isi pierde reglajul interpupilar singur si tu trebuie sa il aduci la loc in vechea pozitie ...

"Am mai vb.cu cineva si mi-a spus ca problema privind insurubarea obiectivuui stang si planul diferit in care sta tubul obiectivului stang se compenseaza una pe alta si ca e posibil ca asa sa fie solutia adoptata de fabricant pentru a remedia eventualele abateri constructive. "

Asta nu am sa o cred niciodata Smile nu este o solutie tehnologic posibila din punctul meu de vedere.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 04 Ian 2018 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
M-am intrebat si eu daca nu e de vina invelisul de cauciuc, dar nu stiu (si nici nu indraznesc si nici nu e cazul) sa il dau jos ca sa verific.
Imaginile sunt la fel de clare privind pe rand prin fiecare tub.
M-am uitat si nu sunt mizerii in binoclu. M-am uitat dinspre obiective spre oculare. Inspectia lentilelor, pentru zgarieturi, a fost primul lucru dupa ce am scos binoclul din cutie. Nu sunt zgariate...cel putin nu lentilele exterioare.
Pupila de iesire stanga nu e, practic, taiata de o linie. Imaginati-va un disc care intr-o parte e f.usor turtit. Restul e circular, nu eliptic, nu spre forma de ochi de pisica sau altele.
Nu pot sa folosesc binoclul cu eye-shield-urile pliate. Poate o sa ma obisnuiesc in timp, desi nu vad de ce as face-o. L-am folosit numai cu eye-shield-urile extinse la maxim. Binoclul nu pierde singur reglajul distantei interpupilare. Vad un singur cerc, dar uneori parca in partea de jos sau de sus nu ar mai fi asa. Chestie de obisnuinta, cred sau de ochi obositi.
Abia astept un cer senin si pana atunci osa-mi improvizez un monopied (bizooka nu prea a dat rezultatele asteptate), dar mai incerc).Deocamdata, experimentez (am si un trepied foto, numai bun pt.un binoclu mic, desi nu stiu cum va fi cand voi privi la zenit).
Multumesc inca o data.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Ian 2018 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E posibil ca din cauza tubului stramb, fasciculul de lumina sa atinga marginea prismelor.
In acest caz se poate face colimare, cel putin partiala, dar pupila de iesire va fi "turtita".
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2018 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa arata "linia" de care zici? Am exagerat putin.
Daca da ... inteleg eu bine ...o vezi sau nu o vezi functie de pozitia ochilor in axa ocularelor ? sau e tot timpul acolo? e doar pe o parte sau in anumite conditii apare si in cealata parte?



linie.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  5.63 kb
 Vizualizat:  de 9729 ori

linie.jpg


Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 05 Ian 2018 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa arata. E in partea dreapta jos (imaginati-va, pe un ceas analog, o linie care uneste cifrele 3 si 5. Aia e pozitia).
Apare doar in acel loc.
Se vede doar la testul descris pentru verificarea pupilelor de iesire, adica doar atunci cand ma indepartez de binoclu.
Parca se accentueaza sau se estompeaza in functie de pozitia ochilor, dar nu sunt sigur. O sa verific din nou dupa-amiaza, cand ajung acasa.
Observand prin binoclu, atat prin ambele oculare odata, cat si pe rand doar printr-un ocular, nu am vazut aceasta problema. Adica cercul e cerc, fara tesitura, indiferent ca observam un DSO sau un obiect terestru.
Dar, pentru certitudine, o sa verific si asta mai atent dupa ce ajung acasa.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2018 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca campul este rotund atunci cand privesti normal fara sa departezi ochii de oculare ...totul este in regula... cand departezi ochii pot aparea astfel de obturatii deoarece deja nu mai esti in axa optica si centrat ca lumea ..nu este nici o problema.
Ridica la maxim aparatorile priveste normal prin el , daca tot campul este normal ...nu sunt probleme. Pentru a fi convins , ia legatura cu vreun coleg de forum din orasul tau sau alt cunoscut de al tau care a privit prin binocluri si las-l sa priveasca si el ...
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebare: se pot fixa/monta/adapta niste oglinzi diagonale la un binoclu drept, pentru comoditatea observatiilor?
Adica, mecanic cred ca da, se gasesc solutii. Dar optic, ar afecta imaginea?
Multumesc.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2018 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate face asa ceva:
http://www.skyatnightmagazine.com/feature/...rror-mount
pierderile sunt invers proportionale cu calitatea oglinzii.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant, nu-mi imaginasem o asemenea solutie.
Ma intrebam, insa, daca pe fiecare portocular al binoclului se poate pune cate o diagonala din acelea folosite la refractoare. Astfel, nu am mai privi direct prin oculare, ci in oglinzile diagonale....prin locul unde sta de obicei ocularul unui refractor.
Multumesc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se poate.
Distanta dintre prisme si planul focal este prea mica pentru a permite montarea oglinzilor plane si cotirea fasciculului la 45 sau 90 de grade.
Daca demontezi un ocular ,vei vedea fata ultimei prisme la mica distanta in interior ,deci la mica distanta si de ocular.
Asa numitele diagonale , consuma minim 70mm din distanta focala.
Deci ar trebui sa ai aprox. 100 mm intre ultima fata a ultimei prisme si diafragma ocularului.
In plus , ocularele de binoclu originale , nu corespund standardului de 1.25'' dpdv mecanic.
La instrumentele cu ocular captiv , corectia instrumentului este posibil sa fie calculata pentru sistemul integral -obiectiv + prisme+ocular - deci ocularele de telescop s-ar putea sa nu dea bune rezultate daca sunt folosite in locul ocularului original.

Daca insa folosesti numai obiectivele cu tuburile conice si construiesti tu diagonala sub forma unui corp monobloc cu oglinda reglabila + focusere ,se poate construi un asemenea binoclu care se dovedeste probabil mult mai performant si mai placut de folosit decat binoclul original.

Pe Cloudy Nights este foarte activ Glenn Ledrew din ale carui binocluri modificate atasez doua exemple ,un binoclu de 11x50mm si altul de 7.25x50mm.
Atasez si link spre galeria lui de binocluri modificate.

https://www.cloudynights.com/gallery/album...ws-photos/

Mie imi place ATM-ul ca untul pe pita.
Dar pentru a face ceea ce face Glenn , trebuie sa ai bile...
Eu unul nu le am pentru asa ceva , vorbesc asa... mai subtirel...Confused
Urez insa succes deplin curajosilor !

Mircea



Glenn Ledrew -7.25x50mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  55.35 kb
 Vizualizat:  de 9575 ori

Glenn Ledrew -7.25x50mm.jpg



Glenn Ledrew -11x50mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  57.28 kb
 Vizualizat:  de 9575 ori

Glenn Ledrew -11x50mm.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nuuu....ma depaseste o asemenea interventie asupra binoclului. Poate cu unul de jucarie m-as incumeta, ca dupa ala nu mi-ar parea rau.
Oricum, nu aveam in vedere sa interpun diagonalele intre prisme si oculare. Ideea era sa las binoclul exact asa cum a fost construit, dar in fata ocularelor sa fixez acele diagonale.
Intre timp, insa, am realizat ca diagonalele ar adauga prea multa distanta dintre ocular si ochi, asa ca....probabil mi-am raspuns singur: "nu, nu se poate".
Daca gresesc, va rog sa ma corectati.
Multumesc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Ian 2018 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa le pui in fata obiectivelor Smile

http://vehmeyer.net/other-projects/binocular-mirror-mount

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 18:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este , ai inteles foarte bine si inca de unul singur , felicitari !
Impartasim aceeasi retinere , modificarile lui Glenn sunt la un nivel de prea mare dificultate , probabil ca are masini-unelte ca sa-si confectioneze piesele necesare.
Daca te uiti cu atentie prin galeria de poze a lui Glenn vei vedea ca el a si modificat unele piese optice...

In schimb solutia postata de Dbird este foarte fezabila daca obtii oglinda plana.
Nu trebuie nici pe departe sa fie atat de mare ca cea din link.
Latimea oglinzii plane trebuie sa fie ceva mai mare de 1.42x diametrul obiectivelor binoclului.
De pilda o oglinda plana lata de cel putin 80mm va fi buna pentru un binoclu de 50mm daca oglinda este inclinata la 45 grade.
Restul e pur si simplu bricolaj...

Acum am vazut varianta sugerata de zoth.
In principiu este similara cu precedenta dar are oglinzile mai bine protejate impotriva luminii parazite , oglizile plane sunt individuale deci se pot regla si sunt mai bine aparate de condens.
Plus ca ... noa ... fiind de tipul Dobson este irezistibila pentru mine !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 330



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 06 Ian 2018 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut cum au obtinut altii oglinzi plane: indepartand vopseaua de pe spatele unei oglinzi obisnuite, para ramane doar stratul de argint sau aluminiu, ce-o fi ala.
Asa, la prima vedere, nu prea imi inspira incredere. Parca ar fi ca ideea aia de a-ti face reflector din oglinda de cosmetice vanduta de Lidl...
Cu orientarea pe cer cred ca m-as descurca. Doar oglinda, sa mai studiez cum pot sa o obtin (sau sa cumpar). Parca nu m-as complica cu doua oglinzi, cate una pt.fiecare obiectiv.

Despre binoclu: m-am uitat atent, in lumina, in interiorul binoclului, dinspre obiective spre oculare.
Aproape de oculare, corpul binoclului, care mie imi pare din metal, are un decupaj rotund. Care in partea dreapta e rotund, iar in stanga...ei bine, aici e putin tesit, chiar in zona unde mie imi aparea pupila de iesire turtita.
Altfel, m-am mai uitat putin prin el si e ok, fara imagini duble.
Pacat ca nu avem cer senin.
Vreau si eu sa vad cum se comporta pe trepied si pe cer. Voiam totodata sa verific si daca intr-adevar nu face condens pe interior (din descrierea binoclului rezulta ca e umplut cu azot).
Multumesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact