Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Hutact 10x42


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2017 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Hutact 10x42
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Hutact 10x42

1- PREZENTARE GENERALA
Un roof extrem de ieftin. Un binoclu de 55 de euro. Un binoclu fabricat in 2017, nu de alta dar firma “Americana” Hu Hutact a fost infiintata la inceputul acestui an. Practic o firma chineza care are o sucursala in Europa si probabil una in America. Un lup tanar ? Ceea ce speram se intampla? A fost prima intrebare pe care mi-am pus-o cand l-am vazut. Oare incep sa apara inclusiv roof-uri ieftine dar bune ? Un binoclu destul de bine finisat chiar foarte bine, doar ca cauciucare este putin mai dura. Lucrat frumos, simplu produce o impresie foarte placuta. Mai mult el vine cu gentuta, cu capace de protectie, curea de sustinere, laveta, carticica de instructiuni si surpriza, ham pentru binoclu. Totul in 52-55 de euro.

Date tehnice:
Model: HTK-62
Tip: 10x42
Obiective: 42mm
Diametru ocular: 16mm
Prisme SP: BAK4
Diametrul pupilei de iesire: 4,1mm
Eye relief: 15mm
Camp visual: 101m/1000m
Acoperiri obiective: FMC (acoperite cu verde dens si albastru palid)
Acoperiri oculare: FMC (acoperite cu verde dens si albastru palid)
Sistem focus: Central
Rezistent la apa si ceata: Da
Greutate: 600g (fara capace la ocular si fara curea sustinere)
Dimensiuni: 142x126x58mm
Sistem de prindere pe trepied: Da.


Pachetul contine:
1 x Binoclu
1 x Geanta
1 x Curea sustinere
2 x Capace oculare
1 x Capace obiective
1 x lavetuta de curatare
1 x Carte de instructiuni
1 x Cutie carton colorata


2- ISTORIC
Nu este un binoclu cu “istoric”, dar desi firma este abia aparuta la inceputul acestui an, se face un marketing violent pe siturile statelor vestice.

3- MECANICA
Mecanica este, as spune eu, impartibila in 2 elemente mobile , reglajul de clar central care este perfect functional, ferm si controloabil si eyeshildurile ce se ridica prin rotatie si culisare care functioneaza cu frecare, ceva pacanituri si destul de greu dar totusi nu par usor deteriorabile avand mai multi pasi de reglaj. Este utilizat sistemul vechi de reglaj al clarului, butonul central actionand asupra obiectivelor. De aici ar veni si relativul meu dubiu (primul) vis a vis de apa si ceata la care ar fi el rezistent. Binoclul este din plastic fara garnituri, cel putin in partea superioara unde a fost desfacut de mine. Mecanic se simte relativ ok, si este foarte bine executat.

4- OPTICA .
Optica este partea care m-a frapat cel mai mult. NU obligatoriu ca si calitate cat mai degraba ca si controversa. Sticla este de foarte buna calitate fiind comparabila ca si definitie lumina, contrast si colorit cu cea de la Lacerta roof 10x42. Mai putin depunerile care totusi sunt mai putin dense, si lasa ceva mai multe reflexii sa intre din partea din fata lateral. Totusi in ansamblu este putin , foarte putin mai slab ca si lumina decat Lacerta 10x42. Diferenta este in primul rand din depuneri. O mare diferenta insa este la zona de neclar care la Hutact este de 30 -32% fata de margine. Ocularele sunt formate din 3 lentile in doua grupuri formatul clasic al binoclurilor japoneze, un tip de ocular extrem de uzitat, astfel incat cu mirare ma intreb cum de nu au reusit o zona de clar mai mare, sau o corectie geometrica ceva mai buna, caci si aceasta este destul de slaba (in comparatie cu Lacerta). Dar corectia mai slaba nu deranjeaza asa de mult pe cat deranjeaza, ghiciti ce ? Obsesiva mea reflexie circulara, de asta data extrem de puternica si bine conturata in jurul campului visual. Bineinteles strict din oculare. Am desfacut ocularele si am matisat cu smirghel inelul filetat ce tine grupul de lentile si inelul despartitor intre prima lentila si celelate doua. Rezultatul este superb, reflexia extrem de deranjanta a disparut complet! Revin cu intrebarea cum de acest lucru nu se face in fabrica? Sau de ce nu se foloseste un plastic mat in locul celui lucios ? Ciudat.
5- TESTE .
Dupa cum este si normal vom folosi comparatii cu colegul sau de breasla de la Lacerta.
-Comparat cu Lacerta este ca si lumina putin mai slab.
- Comparat cu zona de clar , corectii geometrice, este mai slab evident. Nu uitati ca am fost nevoit sa il desfac si s a intervin pentru corectiile reflexiilor circulare. Ca si definitie este comparabil cu Lacerta (in zonele de clar)!
- Eyerelief mai mic dar care permite cat de cat utilizarea cu ochelari (cu contact si pierdere de camp).
Practic este un binoclu care a putut fi scos la un pret mic, dar din cauza unei mici greseli de proiectare si uneia mici de executie a ocularelor experimentul “un binoclu ieftin si bun” esueaza penibil creeand impresia ca un astfel de binoclu de 55 euro nu poate fi facut performant. Credeti-ma este fals, totusi se poate. Dar acest lucru mai necesita ceva timp, sa treaca, sau poate chiar ceva mai multa pasiune in inimile celor care produc acest tip de binoclu.

6- CONCLUZII

Pretul unui astfel de binoclu, este in jurul a 55 de EURO.
Si totusi “lupii tineri” sunt aproape, iata ca acest binoclu daca ar avea un ocular mai bine proiectat (nu mai complicat , tot 3 lentile, e suficient) si o matuire pe tuburile optice ale ocularelor, ar fi fost o mare victorie, un binoclu aproape exceptional ca si raport pret/calitate luptandu-se cu binocluri avand pretul cu mult mai mare.
Un binoclu care totusi isi merita banii daca il mai mesteriti voi ...acasa, altfel nu[/i]



hu10x42mic.jpg
 Descriere:
Un binoclu care totusi isi merita banii daca il mai mesteriti voi ...acasa, altfel nu.
 Marime fisier:  992.77 kb
 Vizualizat:  de 4651 ori

hu10x42mic.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2017 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa modificarea suferita binoclul a fost incercat si pe regim astro, seara trecuta aparand stelele dupa o lunga perioada de timp.
A fost comparat cu un Dekaris 10x50 CZ. O placuta surpriza caci cam tot ce am vazut cu CZ am vazut si cu Hutact. Ceea ce imi intareste afirmatia ca sticla in sine utilizata la Hutact este de foarte buna calitate. Din nefericire deranjeaza inca zona mult prea mare , din punctul meu de vedere, de neclar. Culorile sunt naturale si stelele punctiforme (in zona de clar).
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Noi 2017 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Design-ul ocularului pare a fi un Modified Achromat / Reverse Kellner: ok de la F/D=6 in sus, mai greu la un binoclu den cel din review (F/D=3 ... 4). De aici si zona de neclaritate mai mare, campul aparent mai modest, eye relief ceva mai redus.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Dec 2017 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai la obiect cam asa este un fel Kellner inversat. A se vedea poza. Daca ar fi schimbat ar iesi ceva sepctaculos .. dar nu am gasit inca ceva pe masura.


OcularHUTACT.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  16.83 kb
 Vizualizat:  de 4507 ori

OcularHUTACT.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 04 Dec 2017 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Curios , un rank kellner serios ar trebui să dea imagini clare pe măcar 45 grade afov . Chiar și pe imagini de la obiectiv de binoclu . Ori lentila de câmp nu e suficient supra corectată , ori obiectivele au curbura focală nașpa . Sau ambele .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Dec 2017 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentilele au acelasi diametru. Sunt echivalente ca si diametru cu oculare Kellner din binoclurile japoneze clasice porro 16x50. am facut mai multe combinatii cu astfel de piese ... dar zona de neclar este la fel. Culmea ca si la originalele japoneze mentionate zona de neclar este mai mare decat normal. Nu este loc prea mult sa mai introduc o a treia lentila sau grup. Ar trebui un ocular de la un 10x cu lentile de diametru mic, ceea este destul de rar. Oricum un "work in progress".
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Dec 2017 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poți să intercalezi un dublet steinheil , supra corectat . Se găsesc pe la camerele video , in tot felul de diametre . Lentila in cauză e ușor de bunghit pentru că e chiar la intrarea in obiectiv . Rezultatul modificării poate fi spectaculos , acest steinheil lipit ameliorează parametrii ambelor lentile originale . Problema e să găsești două la fel ...
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2017 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am făcut diverse combinații ci ceva lentile ce le mai aveam la diametrul respectiv prin casa. Rezultatele nu au fost mulțumitoare. În tub nu mai încape decât eventual o lentila simpla nu dublet. Ideal ar fi o pereche de oculare japoneze clasice Kellner dar nu am momentan.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Dec 2017 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La diametrul respectiv , care cred că nu e mai mare de 23 mm , dubletii steinheil despre care scriu nu sunt prea groși . Poate 5 sau 6 mm . Suficient pentru intercalarea cu distanțe minime , in interiorul ocularelor . Trebuie doar inele distanțiere mai scurte . Dar problema principală rămâne găsirea a doua corectoare identice . Cel mai sigur de la camerele video cu casetă mică .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2017 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, am inteles dar 5-6 mm nu imi incape, ca sistemul mecanic e facut tare strans. Si sunt convins ca ideea e buna dar de unde sa gasesc camere ... chiar stricate ... de fapt nu se merita efortul sau investitii suplimentare. Practic , daca in timp voi gasi doua oculare cu gen Kellner incerc... altfel el este totusi functional. Diametru nu am apucat sa il masor dar e pe acolo pe la 23mm cum bine zici.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact