Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_8.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Rolul diafragmelor. Pupile.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 22 Iul 2007 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Rolul diafragmelor. Pupile.
Raspunde cu citat (quote)

Totuși, am niște nedumeriri, d-le Z. Ați putea (sigur ați putea), rectific: ați vrea să ne spuneți câte ceva despre:

- Ce rol au diafragmele, cum afectează ele calitatea imaginii?
- Am mai cetit de pupile de intrare/ieșire. Ce importanță are pupila de ieșire, la un ocular?

* Banuiesc că diafragmele au rol de a limita fasciculul a.î. să reducă la maximum reflexiile și să asigure (?) o cât de cât condiție Gauss.
* Banuiesc că pupila de ieșire are importanță - împreună cu relieful - ca să asigure flux maxim spre ochi, funcție de pupila respectivului (ochi).

* Banuiesc că nu-i numai atât.
* Banuiesc că e important și probabil s-ar bucura și alții să discute pe tema asta.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?


Ultima modificare efectuata de catre lucia lucia la 28 Iul 2007 22:19, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2007 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ce sa zic?
Mi se pare un subiect interesant si util.
In masura in care voi sti sa raspund la solicitarile domniilor voastre, o voi face, dar de data asta vreau o implicare mai consistenta si din partea ta si din partea celorlalti (cine vrea).
Nu voi putea face totul singur pentru ca dupa cum vedeti sunt destule topicuri care nu sunt ajunse inca la final si mai aveam de gand sa deschid recent inca unul privitor la fenomene optice atmosferice.
Cat priveste bucuria altora despre subiectul in cauza, am in continuare indoieli, vom vedea...
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 22 Iul 2007 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cat priveste bucuria altora despre subiectul in cauza, am in continuare indoieli, vom vedea...

Ba, sincer să fiu, nu m-aș da în lături. Cred ca Lulu are dreptate și că e important pentru orice astronom să știe de ce e pusă o diafragmă într-un punct sau de ce e mai bun un ocular decât altul (lăsând deoparte calitatea opticii)

_________________
הבה נגילה
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2007 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine!

Citat:
- Am mai cetit de pupile de intrare/ieșire. Ce importanță are pupila de ieșire, la un ocular?


Chiar daca pare ciudat sau nu, pupila de iesire nu prea are legatura cu ocularul in sine, ci prezinta doar un raport de proportionalitate cu focala lui.
Asa dupa cum ii spune si numele, pupila de iesire este suprafata pe care se concentreaza toate razele de lumina ce ies dintr-un sistem optic.
Pupila de iesire este daca vreti, imaginea obiectivului raportata la magnificatia instrumentului.
De fapt asta si este relatia ei de calcul:
Ep = D/M unde:
D = diametrul obiectivului
M = magnificatia instrumentului
dar magnificatia instrumentului stim ca este data de raportul dintre focala obiectivului si cea a ocularului, asa ca putem scrie pentru pupila de iesire:
Ep = D*f ocular/f obiectiv
aici vedem ca D/f obiectiv este tocmai inversul raportului focal asa ca mai putem scrie o forma a relatiei pupilei de iesire:
Ep = f ocular/Rf unde:
Rf = raportul focal
Iata asadar toata legatura intre pupila de iesire si ocular.
Aveti in primul desen de mai jos o imagine a variatiei pupilei de iesire in functie de raportul focal sau daca vreti in functie de focala obiectivului (pentru aceeasi focala a ocularului).
In practica cel mai important lucru este adaptarea pupilei de iesire a instrumentului cu pupila ochiului observatorului.
Cand cele doua sunt egale are loc un transfer maxim de lumina spre retina, altfel avem de-a face cu piedere de luminozitate pe imagine care nu e deloc de neglijat.
Al doilea desen de mai jos expliciteaza aceasta situatie.
Vedem ca aceasta neadaptare este echivalenta daca vreti cu imaginea oferita de un instrument mult mai mic (D util) decat in cazul in care adaptarea ar fi buna (D real).
Pupila ochiului uman se dilata pana la o valoare maxima de 8 mm cand suntem tineri si maxim 3 mm cand ajungem pe la 70 de ani (daca mai ajungem Very Happy ).
Asadar trebuie sa fim atenti ce focala de ocular folosim pentru fiecare instrument in parte!
Pupila de iesire poate defini si campul la cer pe care il vedem cu un instrument.
Vedem acelasi lucru cu doua instrumente cu aperturi diferite dar acelasi raport focal?
Sa vedem ce vedem:
Avem doua instrumente 250/1250 si 100/500, care va vedea mai mult, cel mare sau cel mic?
Din relatia Ep putem extrage focala maxima a ocularului:
f ocular = Ep*Rf
(consideram pupila ochiului la o valoare medie de 6 mm si Rf = 5)
f ocular = 6*5 = 30 mm
pentru instrumentul mic vom obtine o magnificatie minima:
M = 500/30 = 17x
iar pentru cel mare:
M = 1250/30 = 42x
campul la cer este dat de raportul dintre campul ocularului si magnificatie.
(vom lua o valoare medie de 52 grade pentru ocular)
instrumentul mic va vedea 52/17 = 3.05 grade
iar cel mare 52/42 = 1.2 grade
contrar asteptarilor instrumentul mare va avea la cer un camp aproape de doua ori si jumatate mai mic decat decat al instrumentului mic Shocked



Adaptarea pupilei de iesire.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  29.5 kb
 Vizualizat:  de 9262 ori

Adaptarea pupilei de iesire.jpg



Exit pupil.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  34.2 kb
 Vizualizat:  de 9260 ori

Exit pupil.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2007 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
* Banuiesc că pupila de ieșire are importanță - împreună cu relieful - ca să asigure flux maxim spre ochi, funcție de pupila respectivului (ochi).


Da, asa este Very Happy
Am vazut in exemplul de mai sus ce inseamna o adaptare corecta si care sunt efectele ce pot apare in lipsa acesteia.
Dar oare putem pastra aceasta adaptare mereu?
Sa luam exemplul unui binoclu de 10x60 care ne va furniza o pupila de iesire de 6 mm.
O consideram perfecta pentru timp de noapte.
Daca privim ziua prin acest binoclu, din cauza luminozitatii mari a imaginii ochiul isi va regla irisul pentru marirea raportului focal (identic cu diafragma unui obiectiv foto) si va reduce pupila sa zicem pe la 4 mm.
In acest fel, mai mult de jumatate din cantitatea de lumina va fi pierduta prin dezadaptarea creata si imaginea va pierde mult din luminozitate.
Un astfel de binoclu nu este potrivit pentru uzul diurn, nu isi are rostul.

Ai amintit si de eye relief, sigur si acesta are o importanta la fel de mare intr-o adaptare perfecta.
Eye relieful este distanta de la ultima lentila a ocularului pana la un plan aflat in spatele acestuia unde se formeaza pupila de iesire (sau daca vreti unde un ochi adaptat pe pupila de iesire vede intregul camp).


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 16 Dec 2007 23:37, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2007 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre pupila de intrare putem spune ca e reciproca pupilei de iesire.
Este cu alte cuvinte imaginea pupilei de iesire multiplicata cu magnificatia instrumentului, sau suprafata pe care se concentreaza toate razele de lumina ce intra si trec printr-un sistem optic.

Citat:
Banuiesc că nu-i numai atât.


Da, am vazut la topicul despre aberatii optice ca in special razele periferice care intra intr-un sistem contribuie cel mai mult la nivelul aberatiilor, asadar putem face prima legatura cu diafragmarea si spunem ca prin aceasta operatie putem reduce nivelul tuturor aberatiilor optice ale unui sistem (si cele monocromatice si cele heterocromatice).
Aceasta operatie are insa un dezavantaj major pentru instrumentele astronomice, duce la pierdere de lumina.
Altceva, prin micsorarea fizica (ca si dimensiune) a diafragmei creste campul de profunzime, fotografii stiu lucrul acesta foarte bine.
Puteti face si o experienta. La un binoclu pe care il aveti la indemana montati doua capace pe obiective la care faceti central cate o gaura de 1 mm. Punand binoclul la ochi pe timp de zi veti constata ca vedeti o imagine mult mai pala dar si ca focalizarea binoclului nu mai functioneaza, pentru orice pozitie a rotitei care asigura focalizarea imaginea va fi la fel.
Un alt rol important al diafragmelor este acela amintit de Lucia.
Probabil ca am mai sarit peste unele lucruri legate atat de pupile cat si de diafragme, dar pe moment parca nu-mi mai vine nimic in minte.
Cine are completari este binevenit Very Happy
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Iul 2007 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu un desen, din proiectul Calculul lunetelor, care sper ca exemplifica suficient de bine necesitatea amplasarii diafragmelor.
Am ales luneta terestra, pentru numarul de diafragme si grosismentul mai mari.



Diafragmele 1 si 3, delimiteaza cimpul de plina lumina iar celelalte sint amplasate pentru reducerea razelor parazite.

Referitor la pupila de iesire, atit diametrul cit si pozitia ei (eye relief) sint esentiale pentru ca irisul ochiului sa nu produca vignetare.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 28 Iul 2007 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Absolut clar. Nu-mi mai vine în minte nici o întrebare și cred că e suficient pentru oricine.
Multumesc Very Happy .

PS. D-le Z, dacă vă ocupați de fenomene optice în atmosferă, lăsați-mi mie curcubeul Very Happy . Oricum nu e foarte important pentru astronomi...

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2007 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tavi pentru interventie, sper ca doar inceputul a fost greu si de acum incolo te vom vedea mai des pe sectiunea de optica.

Lucia scrie:
Citat:
...dacă vă ocupați de fenomene optice în atmosferă, lăsați-mi mie curcubeul.


Am inteles, sa traiti!
Numai sa nu-l confunzi cu pastravul curcubeu Very Happy
Am inteles ca mergi la pescuit...
(glumesc, sa nu te superi!)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact