Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224036
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

focalizare nereusita


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Nicu Balica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2017
Mesaje: 58

Motto: "Perseverance is stubbornness with a purpose"

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2017 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului: focalizare nereusita
Raspunde cu citat (quote)

Va salut,
Sunt la inceput de drum, am cateva nedumeriri si apelez la experienta voastra.
De o saptamana imi da de furca focalizarea pe stele. Am reusit dar si asta dificil, sa focusez luna.
Echipamentul meu consta in:
Telescop ED127 APO f/7.5 de la explore scientific
Focuser 2’’
TeleVue Oglinda zenitala Everbrite 90° 2", Satin
Barlow Televue 2x 2’’
MPCC Field Flatt, ED APO + Canon EOS T2
Doua distantiere de 40mm bucata
Canon EOS 30D modat + filtru Hutech IDAS LPS V4 care e pe drum.
Scopul meu este de a fotografia constelatii, nebuloase, in general deepsky.
Exista o regula, o formula matematica sau oareceva reguli nescrise care sa ma ajute sa stiu la ce distanta pot pune dslr-ul fata de telescop pt a focalize normal? Dar daca introduc barlow in ecuatie?
Voi folositi in acest lant si diagonala? Care e ordinea fireasca?
Va multumesc pentru orice informatie, link care sa ma ajute a intelege sau daca are cineva un setup similar poate impartaseste cu mine (cu noi) cum a ajuns sa realizeze focalizarea cu dslr.
Merci,
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10591



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: focalizare nereusita
Raspunde cu citat (quote)

Nicu Balica a scris:

Exista o regula, o formula matematica sau oareceva reguli nescrise care sa ma ajute sa stiu la ce distanta pot pune dslr-ul fata de telescop pt a focalize normal?..
Exista! Asa ceva: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=166734#166112

Citat:
Voi folositi in acest lant si diagonala? Care e ordinea fireasca?
Vorbim de fotogratii? Dece ai folosi diagonala? De obicei se utilizeaza la observatii vizuale ca sa te poti uita comod prin ocular.
Sus
Nicu Balica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2017
Mesaje: 58

Motto: "Perseverance is stubbornness with a purpose"

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2017 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, m-am exprimat gresit, eu nu vad nici o stea, e o ceata cumplita prin telescop orice permutari fac. Doar luna reusesc sa o focalizez insa stelele nu se vad deloc !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10591



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pune o poza cu Luna, eventual crop 100% din ea.
Si separat cu stelele.

Dar pt. inceput incearca sa nu pui toate accesoriile deodata, scoate orice corector, barlow, filtru, oglinda si monteaza aparatul direct in focuser prin T2-EOS. Prin vizor sau live view nu vezi Luna clar? Cumva pozezi prin geam sau plasa de tantari? E capacul pus pe luneta? Laughing
Sus
Nicu Balica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2017
Mesaje: 58

Motto: "Perseverance is stubbornness with a purpose"

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2017 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cadru de aseara, cu stele nu am nici o poza caci nu le-am gasit. Daca ar fi sa ghicesc ceeace incerc sa evit, cred ca ar trebui un tub prelungitor pus pe dslr.


DSC00196-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  607.85 kb
 Vizualizat:  de 4444 ori

DSC00196-1.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10591



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai cred ca este ok, se vad craterele. (In exif zice ca poza e cu Sony?!)
La stele ce timp de expunere ai avut? Daca focusezi pe luna, stelele ar trebui sa fie tot pe acolo ca si focus, doar ca trebuie marit timpul de expunere pe la 1-30 sec).
Sus
Nicu Balica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2017
Mesaje: 58

Motto: "Perseverance is stubbornness with a purpose"

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2017 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asta a fost facuta cu Canonul modat acum 4 zile. Am incercat ieri si cu Sony ca se vede mai bine live view insa nici o sansa la stele. Ceva imi scapa si nu stiu ce.


IMG_1040-1-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  689.81 kb
 Vizualizat:  de 4425 ori

IMG_1040-1-1.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10591



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poza cu canonul e ok, nu vad ce nu iti place. Poti compara de ex. cu cele de pe aici http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=3420

Pune si o poza cu stele, tot cu canon.


Citat:
Ceva imi scapa si nu stiu ce.
Timpul de expunere.
Sus
Nicu Balica
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Oct 2017
Mesaje: 58

Motto: "Perseverance is stubbornness with a purpose"

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Noi 2017 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

incerc o alta abordare, cu aparatul foto si obiectiv 70-200 prin live view vad sute de stele, pot focaliza pt o imagine sharp....totul e ok. Acum scot obiectivul si pun MPCC Field Flatt, ED APO care este singurul adaptor pe care il am si il montez direct in telescop. Lucrez din focuser fara succes, nu se vede nimic ! apoi adaug 8cm de distantier si vad luna dar la fel, nici o stea ! Sunt deacord cu tine ca timpul de expunere trebuie marit insa inainte de asta trebuie sa le zaresc, sa focalizez direct sau cu ajutorul unei masti Bahtinov.. Nu am nici o poza cu stele prin telescop caci presupun ca nu sunt suficient de departe de lentila telescopului. Aici vroiam sa ajung, nu gasesc undeva teoria care zice distanta optima fata de senzor? Cum va influenta aceasta distanta daca intercalez un barlow? Nu as deranja insa nu am gasit referiri matematice la acest aspect insa intuiesc ca ele exista. Altfel, nu imi ramane decat sa pun un burduf flexibil (ca pt fotografia macro) si sa gasesc punctul in care pe ecranul dslr-ului apar stele. Apoi sa utilizez aceiasi metoda cu intercalarea barlow. E babeste dar nu stiu altfel.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10591



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Focuseaza pe Luna, muta telescopul cateva grade mai intr-o parte si expune 30 sec. Pune poza aici sa vedem ce iese.

Mare atentie cand intercalezi barlow/corectori/FF-uri, punctul de focus se poate deplasa mult. Dar chiar daca folosesti, pe Luna ar trebui sa poti vede ok daca e in focus sau nu. Daca nu este atunci mai adauga/scoate prelungitoare.
Daca folosesti barlow vezi unde pui distantierul, inainte de barlow sau intre barlow si aparat. De obicei se pune intre focuser si barlow. La FF/corectoare e mai critic, acolo trebuie vazut ce zic specificatiile FF/corectorului, cum trebuie pozitionat.
Iar daca pui si barlow si FF si prelungitor si diagonala..Dumnezeu cu mila Laughing

Pt. inceput as zice sa renunti la toate accesoriile si sa pozezi doar cu aparatul direct in focuser pana te prnzi cum e cu focusul la stele, si usor usor sa te muti spre accesorii suplimentare.
Sau poti incerca ziua, pe lumina, pe obiecte mai departate sa te joci cu combinatiile, daca reusesti ziua, noaptea la stele doar trebuie sa misti putin intrafocus si gata.

Oricum la stele n-as folosi barlow, la Luna mai merge dar deja dai de probleme cu turbulentele, ca ajungi la focala prea mare si ai senzatia ca nu poti focusa dar defapt e problema de seeing.

Unde faci poze, nu ne-ai zis. Pe camp, la munte, in balcon?


Citat:
Aici vroiam sa ajung, nu gasesc undeva teoria care zice distanta optima fata de senzor?
Nu prea e nici o teorie: te uiti prin vizor/pe ecran pana vezi obiectul in focus. Daca nu ajungi in fcus inseamna ca:
- fie esti prea departe (mai scoate un prelungitor)
- fie esti prea aproape (mai adauga un prelungitor)
- fie ai capacul pus (scoti capacul)
- fie subiectul nu se vede pentru ca nu se vede (de obicei vezi stelele in vizorul aparatului DSLR, poate nu ai ochiul adaptat, poate e vizorul prea intunecos, cine stie).


Citat:
live view
Ai live view la 30D?

Citat:
. Acum scot obiectivul si pun MPCC Field Flatt, ED APO
Dece nu incerci si fara el?

Citat:
asta a fost facuta cu Canonul modat acum 4 zile.
Daca Luna a iesit asa ca in poza nu vad cum nu se vad si stelele, pare focusata destul de ok, nu zic ca ies punctiforme dar niste bilute mici tot trebuie sa iasa. Faptul ca nu le vezi in vizor poate insemna doar ca nu le vezi tu, daca expui sigur iese ceva.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut . Numarul 1 e ca nu cred sa mai ai nevoie de altceva , daca ai focus pe luna ai focus pe orice , exceptand tinte terestre apropiate .
Doi - focalizarea o faci initial prin live view pe cea mai stralucitoare stea pe care o vezi pe cer , apoi poti sa aduci ansamblul spre ce vrei sa fotografiezi si rafinezi acolo focus-ul facand multiple expuneri de 15-30s - preferabil ar trebui sa folosesti o masca bathinov , cea mai tare smecherie pt punerea la punct .
Faci o poza de 30s ,vezi cum arata peisajul (pe poza deja facuta ,examinata la zoom maxim ), mai misti focus-ul mai faci o poza , te uiti sa vezi daca e mai bine , etc etc . Cere un pic timp mie imi ia cam o ora de cand toate jucariile sunt alimentate cu curent pana cand instalatia lucreaza automat la fotografiat si ma indepartez ca sa n-o deranjez .
Live view e complet inutil pt focalizare pe stele obisnuite si s-ar putea sa ai probleme si pe cele mai stralucitoare depinzand de modelul de aparat foto .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ai nicio problema de focalizare! Ca sa vezi ceva stele pe live view pune ISO mare si bulb. Iar Valy are dreptate; scoate orice accesoriu (sticla) din traseul optic. Luneta - ap foto (+ eventual un tub distantier). Foto la Luna dovedesc ca intra f bine in focus, deci cu acelasi lant faci si la stele.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact