Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m57.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Bresser Condor 10x56


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2017 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Bresser Condor 10x56
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Bresser Condor 10x56

1- PREZENTARE GENERALA
Spuneam despre “fratele” Lacerta 10x56 ca este urat. Cand am vazut prima data Bresser Condor 10x56, am realizat ca de fapt Lacerta este chiar dragut. Un binoclu cu adevarat urat cel putin ca design, butucanos, diproportionat, absolut ciudat. De fapt un design de forma ce l-am mai vazut la o emisie Bresser 10x50 cu lentile rosii, care si acela mi-sa parut urat. Un binoclu greu cu circa 100 de grame mai greu decat Lacerta 10x56 cu care am fost nevoit sa il compar in acest review deoarece Lacerta este singurul 10x56 care il am la indemana pentru asa ceva si doarece un chinez marketinghist din zona de vanzari chinezeasca mi-a spus “este tot semi – APO ca si Lacerta!” si ar mai fi si comoditatea mea, dupa cum veti vedea ca urmeaza.

Date tehnice:
Diametrul obiectivului: 56mm
Puterea de marire: 10x
Sistem de focalizare: Central
Distanta minima de focalizare: 4m catalog, verificat efectiv = 2,5m
Camp vizual real: 5,7 grade
Camp vizual real la 1000m: 100m
Diametrul pupilei de iesire: 4,25mm
Factor crepuscular: 23.66
Luminozitate: 31.36
Acoperire suprafete optice: Fully Multi-Coated Verde intens + palid Indigo
Sistem Prisme: roof
Material Prisme: BaK4
Greutate: 1102 grame (fara capace si cordonul de sustinere, ca in poze)
Montare pe trepied: Da
Utilizare cu ochelari: Da, dar cu contact lentila ochelari / aparatori plastic.


2- ISTORIC
Bresser o firma asa zisa de renume nemteasca. Practic in Germania sunt ceva birouri si eventual se face ceva proiectare, caci restul este 100% fabricat in … CE. Nu, nu este Comunitatea Europeana ci China Export . O firma care face so binocluri ieftine dar si cea care se lauda ca a scos un binoclu cu aceleasi performante cu Zeiss si Swarovski dar la jumatate de pret. O firma care are oarece probleme la depunerile antireflex de culoare verde, depuneri pe care insa, le foloseste intens. Cel putin la binocluri.

3- MECANICA
Mecanica este ferma, bine lucrata, reglajele sunt precise si se mentin fara probleme. Aparatorile de ochi sunt insa extrem de scurte si acest lucru se simte bine deoarece cu ele desfacute la maxim tot trebuie tinute circa 2mm distantate de ochi. Lucru destul de incomod deoarece nu avem acel punct de sprijin al treilea daca vreti (daca punem la socoteala si cele 2 maini) , foarte util la stabilizarea tremurului. In principiu se poate sprijini partea de jos au de sus a aparatorilor dar nu pe toata circumferinta. In mod ciudat , odata prins in maini, si degetele asezate in zonele special amenajate pentru ele , butucanosul binoclu devine oarecum mai apropiat de prize unui porro, pozitia fiind putin mai lejera si mai bine echilibrate decat Lacerta 10x56. Capacele sunt din cauciuc de buna calitate si pot fi date jos foarte usor sau lasate atarnand de binoclu. Reglajul de dioptrii este clasic pe tubul drept.
Binoclul este invelit integral intr-un cauciuc gros verde, de buna calitate si relativ bun in cazul unor socuri nedorite. Pe de alta parte la 1,1Kg greutate nu mizati prea mult pe acest cauciuc si incercati sa evitati lovituri nedorite. Sistemul de reglaj central este cu sens invers fata de Lacerta. Corpul binoclului este mult mai voluminous decat al lui Lacerta , initial m-am bucurat sperand prisme mai mari, apoi mi-sa spus ca sunt prisme la fel ca la Lacerta dar corpul binoclului ar fi din plastic care pentru rezistenta ar fi foarte gros (si la capetele tubului in zona obiectivelor, este intradevar plastic, mai mult nu am desfacut).

4- OPTICA
Aici este putin de zis. Optica este aceeasi ca si la Lacerta Elite 10x56. Absolut identica, am chiar banuiala ca si designul este identic (chiar daca diametrul ocularelor este putin mai mic decat cele a lui Lacerta). Aceeasi luminozitate, contrast, colorit, tot. Doar ca la Bresser depunerea de culoare mov- Indigo este foarte palida fata de Lacerta. Verdele este super intens incercat sa compenseze. Si compenseaza cu o singura exceptie. Respectiv daca ai in fata lateral o sursa de lumina puternica apare o reflexie in tubul opus directiei din care bate lumina.

5- TESTE
La teste in comparatie cu Lacerta 10x56 s-a comportat identic exceptand influenta putin mai mare mentionata mai sus a surselor de lumina din fata. Oarecum putem spune ca si aparatorile de ochi apara mai putin , mechanic vorbind, de lumina parazita din lateral spate. In schimb nu pot sa nu mentionez frumosul efect de wide “hublou” atunci cand privesti cu aparatorile lasate jos.
Pe traseul optic nu exista obturari fata de Lacerta. La oculare in lungul axei se vad ceva reflexe parasite asimetrice (firesc pt roof) dar acest lucru nu influenteaza totusi privitul prin binoclu. Vezi poze.

6- CONCLUZII
Un binoclu foarte reusit din punct de vedere optic si mecanic, reomandat cu caldura dar moderat de pretul sau foarte mare.
Pretul unui astfel de binoclu, este in jurul a 250 de EURO.



bresser10x56m.jpg
 Descriere:
Bresser 10x56 un binoclu recomandat cu caldura. Atentie totusi la pret.
 Marime fisier:  974.63 kb
 Vizualizat:  de 4426 ori

bresser10x56m.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2017 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i urat, e doar mai "grasut". Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Noi 2017 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e , n-are sanse sa devina ...''binomodel'' dar unora le plac formele asa mai plinute ! Rolling Eyes
Multumim pentru review si daca punem acum un euro deoparte... mai lipsesc doar 249 !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Noi 2017 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul de mai sus a fost achizitionat cu 500 lei. Second hand. Deci nu trebuie sa fim speriati ... cum mai spuneam binoclurile bune incep sa isi scada pretul. Pretul dat de mine este pretul real , oficial si firesc. Dar mai sunt si alte oportunitati.
Cineva, povestidu-mi de marile descoperiri din cercetare imi spunea, cu multi ani in urma, ca pentru a face o mare descoperire in stiinta "trebuie sa fii la locul si momentul potrivit ... dar sa si realizezi ineditul si unicitatea fenomenului aparut"... se poate extrapola Smile nu ?
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 02 Noi 2017 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tuburile sunt din polimer,inelele de retinere a obiectivelor sunt tot plastic?Dar restul pieselor?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Noi 2017 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-o fi cu suparare daca risc sa-mi dau cu parerea.
Corpul nu cred sa fie din masa plastica.
Mai degraba cred ca este policarbonat.
Care o fi diferenta ?
Din policarbonat se confectioneaza si arme de foc nedetectabile prin metode magnetice.
Corpul binoclurilor Fujinon Mariner WPC-XL 7x50mm este din policarbonat.

https://www.bhphotovideo.com/c/product/206...pAQAvD_BwE

Poate - zic poate - ca si corpul lui Condor 10x56mm sa fie executat din policarbonat.
Daca-i asa , atunci acesta ar fi un avantaj ,nu dezavantaj.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Noi 2017 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Diametrul pupilei de iesire: 4,25mm


Este eroare de redactare sau consecinta a unor limitari constructive? Mersi.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Noi 2017 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@tavi 84 , am sa verific, nu am apucat.
@Mircea Pteancu, posibil ... resoectiv marginea la care am acces nu este sigur metalica. Ce material plastic efectiv este ...mai greu de spus.
@zoth, mereu atent, multumesc pentru atentionare...practic am facut un copy paste din alt review (cred ca lacerta 10x42) si am uitat sa modific. Deci este o eroare de redactare , valoarea fiind 5,6 !
Ciudat este ca si la Lacerta acel 4,25 este ireal se pare .... cred ca l-am luat direct de pe un site si nu am fost atent ? In mod normal nu are cum sa fie 4,25 ci 4,2 !
Multumesc pentru corectura !

Later Edit:
@tavi 84 , am verificat , de data asta cu ceva mai mare atentie , am zgariat efectiv si trebuie sa fac urmatoarea corectie :
Atat capetele tubului cat si inelul de fixare sunt Metalice !!!
Am fost dus in eroare de culoarea depunerii (negru mat gen lovitura de ciocan), influientat fiind de informatiile primite am analizat superficial Sad
Multumim pentru corecturi !!!
Alte observatii :
- Tuburile port oculare sunt metalice, si poarta in ele alte tuburi port lentile care sunt tot metalice. in jurul tuburilor port oculare sunt parti din plastic (una din ele fiind inelul de dioptrii) inclusiv eye-shildurile culisante prin rotire care sunt tot plastic.
- Si am uitat sa mentionez ca binoclul are sistem de prindere clasic pentru trepied.
- Binoclul fiind foarte lat daca pot spune asa (grasut, daca vreti), are aproape priza unui porro. Astfel pozitia manuala este totusi mult mai comoda decat pentru Lacerta. Pe de alta parte, pozitia recomandata de mine cu priza degetelor mari incrucisata (prezentata la Lacerta 10x34), nu se prea portiveste cu acest model, desi la Lacerta 10x56 merge foarte bine.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact