Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M97-M108.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iun 2017 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un nor imens de praf saharian peste toată Europa care se întinde și peste Atlantic spre vest până în Caraibe.


19055189_10158794429940371_2243112489648333780_o.jpg
 Descriere:
praf saharian
 Marime fisier:  316.64 kb
 Vizualizat:  de 6692 ori

19055189_10158794429940371_2243112489648333780_o.jpg



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Iun 2017 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ultimele doua seri am observat cu telescopul reflector 114/900mm si ocularul de 5mm,destul de multe stele duble ,prin constelatiile Ursa Major,Ursa Minor,Canes Venatici,Coma Berenices,Draco si Scorpionul,majoritatea fiind cu componente larg separate,dar au fost si cateva stele interesante,unele fiind dificile,cu componente foarte apropiate sau cu companioni greu vizibil si altele fiind stele triple sau multiple.Stelele duble si multiple ce au fost mai interesante sunt urmatoarele:
STF 1755 (Canes Venatici) - Separatie: 4,1" ,magnitudini: A=7; B=8 , unghiul de pozitie PA=132 gr. Companionul B fiind usor vizibil.
STF 261 (Canes Venatici) - Separatie: 2,3" . magnitudini: A=7 ; B=7,5 ,PA=340 gr. Frumoasa stea dubla,cu componentele aproape indentic ca stralucire,si apropiate intre ele.
STF 1633 (Coma Berenices) - Separatie: 9" ,magnitudini: A=7 ; B=7 ,PA=245 gr. O alta stea interesanta,cu componente indentice ca stralucire.
h 2682 (Ursa Minor) - Stea tripla. Separatie: A-B=26" A-C=44",magnitudini: A=6,7 B=10,3 C=9.Interesanta stea,ambii companioni se vad relativ greu,mai mult companionul C,de magnitudinea 9,intre el si steaua principala se observa si companionul B,mai slab.In afara de acesti doi companioni,am mai observat inca o stea la fel de slab vizibila ca companionul B, dar mai departata de steaua principala,in directia opusa celor doi companioni,de am crezut ca este o stea cvardupla. Dar este o stea tripla,din ce am aflat ulterior.
STF 1840 (Ursa Minor) - Separatie: 27" ,magnitudini; A=6,8 B=9,5 ,PA=222 gr.Companionul B este slab vizibil.
STF 2278 (Draco) -Stea tripla. Separatie: A-B=37" A-C=34" ,magnitudini: A=7,1 B=8,1 C=8,5. O stea tripla foarte interesanta.
39 Draconis/STF 2323 -Stea tripla. Separatie: A-B=4" A-C=89", magnitudini: A=5,1 B=8,1 C=7,4. O alta stea tripla interesanta.Companionul B se vede apropiat de steaua principala si se vede greu,iar companionul C se vede usor ,fiind mult mai departat de steaua principala.
STF 2368 (Draco) -Separatie: 1,8" ,magnitudini: A=7,6 B=7,8. PA=323 gr. O stea dificila; Componentele se vad aproape lipite intre ele la 180x cu ocularul de 5mm.
Xi Scorpii/STF 1998 - Stea tripla. Separatie: A-B=0,7" A-C=8" ,magnitudini: A=4,9 B=5,1 C=7,3.Este o stea interesanta. Am putut vedea companionul C,usor dar nu si companionul B ,care se gaseste la doar 0,7" de steaua principala,deci sub rezolutia de peste 1" a telescopului de 114mm.
STF 1999 (Scorpionul) - Separatie: 12" ,magnitudini: A=7,5 B=8,1, PA=100 gr. Aceasta stea se gaseste aproape de steaua Xi Scorpii si se vede in acelasi camp cu aceasta din urma.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2017 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90

Strasnica lista si excelente observatii , felicitari !
Mai ales pentru rezolvarea dublei STF 2368.
Spune-ne te rog pe scurt cum iti planifici observatiile , ce documentatie folosesti.
Ca sa poata si alti colegi sa procedeze la fel , spre folosul Astronomiei stelelor duble.

Cer senin si seeing 10 pe scala Pickering , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Iun 2017 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru felicitari domnu Mircea! Very Happy

Eu mai intai conspectez lista de stele duble din atlasul "The Cambridge Double Stars Atlas",imi fac o lista temporara cu stele duble cu separatii cuprinse intre 1" si maxim 100",apoi seara iau aceasta lista, atlasul The Cambridge Double Stars,pentru a cauta stelele duble alese,pe hartile atlasului si caietul de notite. A doua zi trec stelele duble studiate si rezolvate,intr-o alta lista,pe un alt caiet,unde trec si numerotarea lor,sa stiu cate stele am observat pana acum (in prezent avand 328 stele duble si multiple studiate). Smile
Cand incep observatiile,iau pe rand ,fiecare constelatie; studiez toate stelele din anumita constelatie si apoi trec la alta constelatie. Asa procesez de curand,e mai sistematic,mai organizat,cred eu. Wink Inainte studiam stele din mai multe constelatii,consecutiv. Studiam o stea dintr-o constelatie ,apoi studiam o stea din alta constelatie si tot asa. Smile Acum ca am descoperit mai toate stelele duble stralucitoare (mai ales acelea cu denumiri Bayer,cu litere grecesti,sau Flamsted,cu numere urmate de prefixul constelatiei in care se afla),si am inceput sa caut stele mai slab stralucitoare (din acelea fara denumiri Bayer sau Flamsted,ci doar cu denumiri ca Struve,Otto Struve,Beta etc.),care sunt mai numeroase,cred ca e mai bine sa studiez pe constelatii.
De cateva zile ,conspectez si pe internet ,pe doua site-uri recomandate de Skyliner:
http://www.eaglecreekobservatory.org/eco/doubles/
http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?section=1
in care arata nu numai datele de baza ale stelelor dar si alte informatii,daca este dubla fizica sau doar optica,perioada de revolutie a companionului unei stele duble etc. Very Happy

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2017 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Iulian90,
Bun sistem, cu observatii pe fiecare constelatie...am sa il adopt si eu...cand ma va lasa cerul sa fac observatii... Eu folosesc baza de date Stelle Doppie, Cambridge Double Star Atlas si Stellarium. Din pacate 5 zile pe saptamana folosesc luneta 70/500 (care imi limiteaza oarecum posibilitatile de observatie) iar in weekend cand am la dispozitie "artileria grea"...Mak 150 sau Dob 8"...nu e vremea buna...
Felicitari pentru observatii.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 21 Iun 2017 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am facut observatii la duble cu dobsonianu de 200 foarte frumos s-a vazut seeingul bun mai spre 23 deja a inceput sa se degradeze.
Incetul cu incetul dubla Xi Ursa Majoris isi ia la revedere si urmeaza altele, asa ca o vom revedea la anu in primavara cand conditiile is mai bune, iar cu timpul aceste 2 componente se vor separa.

Aici aveti un mic video despre dubla XI URSA MAJORIS

https://m.youtube.com/watch?v=zwq3NAhiiC0

Interesant sistem vizibil cu ochiul liber, nu am avut timp sa vad duble mai slabe din prisma faptului ca nu prea am timp liber si nu pot ta mult noaptea, dar voi gasi o ocazie.
Observatiile la duble le fac doar cu masca de 76mm astfel la diametre mai mari turbulenta e amplificata si ai mai putine ocazii sa prinzi seeing bun fata de instrumente mai mici.
Aclimatizarea la fel conteaza enorm prin instrumente mari si aproape de neglijat prin cele mici fiind ca se racesc mai rapid precum lunetele.

Azi se anunta ploaie in Ardeal si la munte asa ca vom trai si om vedea, nu imi prea plac conditiile din zona mea fata de restul tarii is cam medii, cu o rezolutie maxima de 2 arc secunde pe conditii foarte bune nu cred ca poti separa sub 1,5 sau 1 arc sec nu mi s-a intamplat niciodata si observ de 12 ani.
In sud si zona vestica ar fi cele mai bune conditii din tara din prisma seeingului.

La munte in special zona Defileului Muresului un cosmar, turbulenta constanta si mare fara sanse de izbanda la planete si duble.
Nu am prins conditi bune cat timp am stat (2 luni) doar odata un seeing de 3/4 chiar si 4 in rest 1, 2, 3, in parametri respectivi si umiditatea foarte mare.
http://weather.gc.ca/astro/images/seeing.gif

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iun 2017 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recomand Xi Scorpii ca stea aparent dubla-dubla , formata din STF 1998 (7.3mv/7.6mv/7.6'') si STF 1999(7.4mv/8.1mv/12'' ).
Rezolvate in luneta ''zoth'' 60x828mm la 92x/ Revelation 9mm Plossl,imagine frumoasa.
Reflectorul de 125mm le rezolva la 35x /Plossl 25mm.
Legenda spune ca exista o componenta subarc ,de 0.9'' la STF 1998.
Pentru asta insa va trebui sa revin cu dobsonianul de 200mm.

Pentru gasire : de la Zeta Ophiuchi spre Vest se vede in binoclu un triunghi.
Xi Sco este coltul vestic (din dreapta ) al triunghiului.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 30 Iun 2017 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre Xi Sco, multumesc Mircea, adaugat in lista mea si pregatit de observat. Wink
http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=64864

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2017 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duminica 27 August am observat steaua dubla 16 Vulpeculae.
Transparenta scazuta , pacla atmosferica ,seeing Pickering 4 spre 5.

Sursele gasit la acest link , de pilda WDS, indica o separatie de 0.8'' si magnitudini de 5.8mv /6.2 mv :

http://www.alcyone.de/SIT/bsc/HR7657.html

Stellarium indica o separatie de 0.735'' si o magnitudine integrala de 6.15mv.

Am folosit dobsonianul ''Toleascop'' de 200mm F/6.16.
La 205x /TeleVue Radian 6mm , se vedeau cele doua discuri Airy individualizate dar in contact.
Nu m-am putut convinge ca s-ar vedea puntea neagra de separatie.
Deci la 205x ,16 Vul a fost rezolvata dar nu separata.

Am marit grosismentul la 308x / Kasai ortoscopic 4mm , cele doua stele au fost separate , stelele fluctuau puternic si erau defocalizate de turbulenta atmosferica.
Dar de fiecare data cand imaginea se calma , se vedeau cele doua stele componente si puntita de separatie.
Imaginea este mult mai urata in dobsonianul de 200mm decat in cel de 125mm atunci cand seeingul nu este bun.
Inelele de difractie se vad doar la intervale si doar partial , cum a fost cazul si Duminca seara.
Dar puterea de rezolutie marita se manifesta in mod automat ori de cate ori are ocazia.

Pentru o jumatate de ora apoi , seeingul s-a calmat putin ,stabilitatea imaginii a crescut.

16 Vul a fost rezolvata cu mai multe oculare si combinatii cu lentile Barlow :
-la 329x cu Barlow japonez 2x si ocular Celestron Plossl 7.5mm
-la 296x cu Barlow IOR 1.8x si ocular Celestron 7.5mm
-la 274x cu Barlow japonez 2x si ocular Galilei ''zoth'' - 9mm
-la 246x cu ocular ortoscopic Vixen 5mm ,puntita de separatie foarte subtire dar vizibila intermitent.

Reflectorul de 200mm a demonstrat ca este capabil sa rezolve stele duble chiar mai stranse ...daca Conitza Atmosfera mai lasa din aerele astea isterice si se calmeaza !

Conasu' Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2017 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru 16 Vul...domnule Pteancu...SUPER !
Am sa incerc si eu in weekend cu Dob-ul de 8"...daca or sa fie conditii prielnice...
Problema mea este ca trebuie sa imi mai achizitionez niste oculare de calitate...mai ales in zona 8mm ...6mm si cum calitatea costa...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Sep 2017 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor. Smile
Am reluat si eu aseara observatiile la stele duble,atmosfera fiind calma pemitea utilizarea grosismentelor mari.
Am utilizat atat telescopul de 114mm F/7,9 cat si luneta de 60mm F/13,3 cu ocularul de 9mm si lentila barlow 3x.
La telescopul de 114mm,cu combinatia ocular 9mm-lentila barlow 3x obtin cam 300x iar la luneta de 60mm,cu aceeasi combinatie obtin in jur de 266x.
La luneta de 60mm am optimizat obiectivul prin spatiere cu ulei intre lentilele acestuia,astfel obtinand o imbunatatire a imaginii la grosismente mari,cu contrast si claritate mai mari. Insa am probleme cu etansarea,deoarece mereu apar bule de aer in partea de sus a obiectivului. O sa inlocuiesc uleiul cu balsam de Canada pe viitor.

Cu luneta am observat urmatoarele stele duble:
Epsilon Lyrae - la care ambele componente au fost rezolvate mai usor decat inainte; Componenta Epsilon 2 Lyrae chiar am putut sa o separ in cele 2 subcomponente,cu spatiu negru subtire intre ele.
Componenta Epsilon 1 Lyrae se vedea cu subcomponentele lipite intre ele,ca un fel de "8".
Alpha Herculis/Rasalgheti - se observa clar separata,cu spatiu negru generos intre ele,componenta B fiind relativ slab vizibila.
Xi Cephei/Kurhah - Si aceasta stea se separa usor cu luneta de 60mm,avand deasemenea,spatiu negru destul intre componente iar componenta B era relativ slab vizibila.
Gamma Andromedae/Almaak - o alta stea dubla frumoasa,la care componentele se separau bine si la care se distingea o diferenta de culoare intre ele. Componenta B era relativ slab vizibila si de culoare cenusiu-albastrui iar componenta A ,mai stralucitoare era de culoare alb-galbuie.

Apoi am trecut la observatii cu telescopul de 114mm la care am mutat combinatia de ocular 9mm si barlow 3x si am observat urmatoarele stele duble:
Struve 2950 - in constelatia Cepheus, la sud de stelele Iota si 30 Cephei,formand un fel de triunghi obtuz cu acestea. Desi are componentele foarte apropiate intre ele ,a putut fi separata totusi la 300x,observand un spatiu negru foarte subtire intre componente. Componenta B este slab vizibila.
Struve 2948 - in constelatia Cepheus, foarte aproape de steaua Iota Cephei (la nord de aceasta).Are componentele ceva mai separate intre ele decat steaua Struve 2950,componenta B fiind insa mai greu vizibila.
Struve 2903 - in constelatia Cepheus, situata cam intre stelele Iota si Xi Cephei,formand un triunghi foarte obtuz cu acestea. Este si mai larg spatiata decat stelele precedente (dar nu cu mult) ,cu componentele relativ apropiate intre ele,componenta B fiind slab vizibila.
Struve 2751 - in constelatia Cepheus, la circa 6-7 grade sud de stelele Alpha Cephei/Aldemarin si Eta Cephei, cam prin zona unde se gaseste si nebuloasa planetara NGC 7008. Are componentele foarte apropiate intre ele dar totusi separabile cu spatiu negru subtire. Componenta B este relativ usor vizibila.
Struve 2799 - in constelatia Pegas, la circa 1 grad sud de roiul globular M15. Are componentele apropiate intre ele,cu spatiu negru clar si ambele sunt la fel de stalucitoare.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2017 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observatii Iulian90.
Si eu sunt foarte multumit de observatiile pe care le fac cu lunetele mele de 70/500 si 70/900.
Succes in continuare.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Sep 2017 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lunetele sunt foarte bune la observatii de stele duble.
Eu am parcurs lista Astronomical League cu luneta de 60x828mm , doar patru-cinci stele necesita apertura mai mare.

Spor la ''ddubblatt'' !! Very Happy
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2017 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum vreo 2 saptamani, doream sa testez cateva oculare planetare (5mm) pt un ED100 f/9, dar cum in perioada asta nu prea sunt planete (acum vreo 1 luna am incercat Neptun si am obtinut un punct albastru!), am apelat la ajutorul lui Mircea Pteancu, pt a-mi recomanda cateva duble “grele”. Prima pe lista (dar si singura, datorita pozitiei balconului) a fost Pi Aquilae. Dupa reperele date de Mircea, a fost destul de usor de reperat pe cer, cu toata poluarea luminoasa de pe strada mea, zona in care trebuia sa caut. Dar stupoare; dupa vreo ½ h nimic! Nicio dubla in zona! Da-i cautare pe net, pe Stelarium: acolo trebuia sa fie! Si totusi nu am sesizat nicio dubla dupa aproape 1h de cautat. Am dat vin a pe seeing, pe turbulente (din balcon aveam destule motive sa le iau in considerare). De suparare am aruncat o privire la Albireo si m-am dus la culcare. A doua zi, dupa cateva cautari pe net am vazut ca la case mai mari, Pi Aqv este rezolvabila la grosismente mult mai mari decat ce am aplicat eu (180x). Asa ca seara, pornesc iar in cautarea lui Pi, inarmat cu ocularul de 5mm + barlow 2x (la acest barlow, elementul optic se poate desfileta din barilet si se poate infileta, ca un filtru, in orice alt ocular, obtinand 1,5x), dar din pacate, si cu acelasi cer usor laptos. Cum zona deja o stiam, am identificat mult mai rapid pe Pi, si… uraaaa! In reprize de 1, max 2 secunde am reusit sa LE vad! Una alb-albastra, cealalta portocalie (galbena?). Componentele erau f apropiate, dar distincte – discurile Airy nu se atingeau. In timp ce le priveam mi s-a aprins un beculet; separarea celor 2 stele este de 1,4”; oare cat este puterea de separare a lunetei? Ei, aceasta este de 1,15”, deci practic la limita. Punand in balanta si conditiile de cer, cred ca tubul + ocularul sunt f bune. Dar a venit si a treia zi, cu omul nesatul, vrand acum sa verific Pi si cu SC-ul de 8”. Da, s-a vazut si cu acesta, folosind un orthoscopic de 7 (aprox 300x), dar nu atat de spectaculos ca in refractor. Discurile Airy nu mai erau atat de contrastante, iar inelele de difractie faceau ca imaginea sa nu fie atat de curata (sunt convins ca si atmosfera si-a spus cuvantul).
Una peste alta, am vrut sa impartasesc bucuria splitarii lui Pi cu cei ce inteleg acest lucru.
Numai bine,
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Oct 2017 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin

Felicitari din toata inima si bine ai venit in clubul ''Star Splitters'' !

Eu urmez sfatul lui Rod Mollise si la sfarsitul fiecarei sesiuni de observatii ma delectez cu cate o acadea observationala : un obiect bine cunoscut si spectaculos !
Aceasta acadea este un premiu binemeritat cand observatiile au mers struna.
Iar daca observatiile nu au mers bine, aceasta acadea indulceste oleaca inima amarata a astronomului amator!

Azi noapte , dupa observarea catorva roiuri faine in Cassiopeia , a galaxiei Messier 33 cu tot cu zona sa nascatoare de stele NGC 406 si prima intanire din acest sezon cu Messier 1 , am simtit nevoie de doua acadele.
Una dintre acadele a fost steaua dubla (de fapt in ocular apare ca tripla ) numita 7 Tauri.
Companionul indepartat /sau stea invecinata ? /se vedea bine deja la 49x.
Am rezolvat dubla stransa la 205x cu Radian 6mm.
Nu am determinat unghiul de pozitie , Stellarium da pentru separatia lui 7 Tauri valoarea de 0.746 secunde.
Cand am observat pe 7 Tauri pentru prima data prin reflectorul Hinds , era pe cerul vestic ,intr-o pozitie cvasi-opusa.
Am rotit desenul facut prin reflectorul ''Hinds'' - strasnic telescop - astfel ca sa corespunda cu ceea ce am vazut aseara.
Din cate imi amintesc , companionul indepartat era mai apropiat de orizontala dar Gimp roteste numai cu cate 90 grade.
De aceasta data , steaua 7 Tauri a fost rezolvata desi spatiul negru a fost fie minim ,fie absent.

Mircea



7 Tauri.png
 Descriere:
 Marime fisier:  144.45 kb
 Vizualizat:  de 5467 ori

7 Tauri.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 29 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact