Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_2009-09-04_00-48_0005_st900_pts4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Filtru Celestron UHC/LPR poluare luminoasa-cer sever poluat


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ncn
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2014
Mesaje: 124



Localitate: Tg. Mures

MesajTrimis: 15 Oct 2017 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Filtru Celestron UHC/LPR poluare luminoasa-cer sever poluat
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor,

Ca majoritatea astronomilor amatori, in lipsa timpului efectiv si a scurtelor oportunitati de a iesi in teren atunci cand vremea este buna si noptile-s fara Luna, mi-am dorit gasirea unei posibilitati de a uza cat mai des de acest hobby, avantajul fiind terasa casei mele= locul amplasarii telescopului , iar in opozitie ofera cel mai poluat cer cu putinta. Locuiesc in centrul vechi al Mun. Tirgu Mures, o urbe de marime medie care a profitat de modernismul strazilor inundate de lumina, a cosurilor de fum ce duduie fervent in noapte, locala supradensitate a masinilor pe cap de locuitor si de un combinat chimic care ucide latent vietile noastre. Valea Muresului este cunoscuta ca o zona vesnic in ceata datorita raului cu acelasi nume care strabate in partea de nord orasul.

Cochetez mai mult cu astrofotografia dar nu de performanta, fiind multumit de simplele expuneri si fotonii imprimati pe cipul camerei foto. Mai mult foto decat observatii! De ce? Multi entuziasti renunta rapid la aceasta pasiune deoarece pe langa conditiile necesare intr-o sedinta de observatii, au nevoie de obiective clare, de genul ,,wau” , insa nimeni nu le spune ca cerul iti ofera, in anumite conditii: daca ai timp, dotare si rabdare. Majoritatea tintelor accesibile se ascund la mii de ani lumina si ochiul la ocular surprinde lumini incetosate, pete pale pe fundal, ici colo cate-o aglomerare de stele sau o galaxie mica. In schimb, expunerea de durata iti aduce pe ecran imaginea unui obiect acolo unde ochiul efectiv nu vede nimic.
In atare conditii am inceput sa rasfoiesc forumul in cautare de solutii si in acelasi timp sa ma documentez inainte de a trece la urmatoarea etapa: cumpararea echipamentului necesar.
In timp si cu eforturi am reusit sa ma dotez cu un telescop SCT Celestron CPC GPS 9.25, un mic monstru electronic estrem de performant care si unuia ca mine, mai putin erudit in tainele comosului , acesta imi este pus pe tava. Restul dotarilor, un fleac! M-au ciuruit! Camere planetare, dSRL, obiective, truse de oculare, cabluri, softuri, adaptoare, acumulatori, lanterne, binoculare, reducatoare focale, filtre colorate planetare si lunare, sunt doar o parte a echipamentului care este necesar unor nopti de printre stele.

Ce-mi lipsea, dar refuzam sa accept acest lucru, era un filtru bun la toate daca se putea: ceva sa taie poluarea luminoasa si sa scoata in evidenta spectrele slab vizibile ochiului si aparaturii. Astfel am ales ceva ,,ieftin” produs de Celestron 1.25-Inch UHC/LPR Filter. Cumparat de pe un site american in aceasta toamna, i-a venit vremea aseara sa-l pun la incercare. Ce face? Face tot. Cand spun ,,tot" ma rezum totusi la captura foto, neincercand observatii la ocular. Mai precis, taie total roseata cerului putand expune zeci de secunde fara a altera fundalul. Pot spune ca am avut noroc? Probabil! Nu se va putea compara cu un cer negru gen Lisa dar, pe un cer de o conditie mizerabila extrema, printre cei doi stalpi de iluminat public, o semitransparenta si un seeing ca abia distingeam Polarisul, am reusit de exemplu sa captez printre altele si nebuloasa Dumbbell, un obiect aflat la peste 1300 de ani lumina.

Pentru a intelege despre ce vorbesc, am atasat o poza (departe de a fi o fotografie) pentru a va arata diferenta.
Ca amanunt, am folosit expunere mai lunga cu filtrul montat de 78 de sec si fara filtru am expus 45 de sec. Ambele variante au fost facute cu ISO reglat la 5000. Capturile sunt needitate, nu merita. Testul a fost facut in viteza, fara pana ecuatoriala sau ghidaj. Esenta topicului nu este fotografia atasata ci accesoriul utilizat.

Am sa las la latitudinea voastra a comenta testul sau a pune intrebari. Recunosc ca nu am avut posibilitatea comparatiei intre mai multe filtre.

Mult noroc sub cerul senin.

Catalin Neagu (ncn)



m27 compare .jpg
 Descriere:
Cu si fara filtru pe un cer urban sever poluat
 Marime fisier:  233.58 kb
 Vizualizat:  de 1278 ori

m27 compare .jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Oct 2017 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin

Multumesc pentru acest review.
Eu ma ocup doar cu observatii vizuale.
Nu m-as mira ca dupa unele observatii postate de azi-iarna -cand am primit filtrul UHC - si pana recent , unii colegi sa fi avut reticente si neincredere atunci cand au citit despre observatiile mele asupra Nebuloasei Merope din M45 , a nebuloasei din NGC 1973- NGC 1975 din Orion.
A Nebuloasei Veil si a Nebuloasei '' Trompa de elefant'' si multe altele.
Nu vad cine stie ce detalii si globule si filamente dar cel putin vad ca exista obiecte care pana acum existau pentru mine doar la modul abstract , teoretic.

Locuiesc la zece minute de mers pe jos de centrul Aradului.
Filtrul UHC mi-a deschis poarta spre o lume noua.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact