Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT2_TX__8_iulieJPG.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

problema lacerta explorer 10x50


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Fagateanu Emilian
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 39



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Oct 2017 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului: problema lacerta explorer 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Bună ziua! De curând am achizițional binoclul lacerta explorer 10x50 și de când a venit la mine in prima zi mi se pare că e cam decolimat. Dacă este asa, ajutati-mă!


IMG_2820.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  60.99 kb
 Vizualizat:  de 5271 ori

IMG_2820.JPG



_________________
Lacerta Explorer 8x45
APM 28x110
Sus
Fagateanu Emilian
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 39



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Oct 2017 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici este ocularul din dreapta


IMG_2822.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  62.77 kb
 Vizualizat:  de 5268 ori

IMG_2822.JPG



_________________
Lacerta Explorer 8x45
APM 28x110
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Oct 2017 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e decolimat iti dai seama doar uitandu-te prin el, nu din poze cu ocularele binoclului.

de aici de pe forum despre colimare/decolimare
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1088&start=0
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Oct 2017 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Daca aveti un obiect indepartat si aproape punctiform (aparent) - de exemplu un varf de antena aflat la o distanta de cel putin 200m - puteti estima gradul de decolimare privind prin binoclu, de preferat prins de un stativ sau sprijinit pe ceva, fix, dar nu cu ocularele lipite de ochi, ci de la o distanta suficient de mare (in jur de 10cm) astfel incat, cu privirea la infinit (adica nu focalizati din ochi ca si cum v-ati uita la ceva intr-un plan foarte apropiat) si cu cele doua cai ale binoclului reglate cat mai bine pe distanta inter-pupilara proprie, sa vedeti daca acelasi reper (varful de care ziceam) apare relativ in acelasi loc in ambele oculare.
Decolimarea pe orizontala mai poate fi corectata de ochi cu un mic efort, dar decolimarea in plan vertical e mai solicitanta si poate provoca disconfort la nivelul ochilor si capului uneori Smile

Exista si metode un pic mai analitice de determinare a colimarii - folosind o hartie milimetrica si proiectand prin obiective lumina de la o sursa suficient de intensa si departata (Soare?). E ceva mai precisa, dar binoclul trebuie fixat pe un mic dispozitiv care sa permita deplasarea in raport cu ecranul pe care puneti hartia milimetrica. Foarte bun linkul trimis de @Tudor; mai gasiti si aici ceva care va poate fi util.

Totul e ca binoclul sa dispuna de suruburi de reglare a prismelor; la majoritatea, aceste suruburi sunt accesibile dupa ce se indeparteaza invelisul protector de pe corpul binoclului.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2017 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu incercati o colimare pana nu sunteti convinsi de aceasta. Se poate verifica si prin simpla privre a stelelor pe cer. Daca este decolimat veti vedea 2 stele in loc de una, sau veti simtii ochii "fortand" colimarea in 1-2 secunde.
Daca binoclul este in garantie , repede cu el la schimbat!!!
Sus
Fagateanu Emilian
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 39



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Oct 2017 16:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru verificarea colimarii binoclului am folosit metoda a-3-a din link-ul pus de tudor. Am luat ca reper crucea de pe turla bisericii care e la peste 800 m de mine. În binoclu imaginea(sau pupila de iesire) se dubla de la 8 cm încolo.(menționez ca am reglat corect distanta interpupilara). Mulțumesc tudor pentru link. Smile
_________________
Lacerta Explorer 8x45
APM 28x110
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Oct 2017 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca binoclu e pe trepied si privesti de la distanta ca in linkul de mai sus, exista posibilitatea totusi ca sa inclini putin capul intr-o parte fata de axele optice ale obiectivelor (sau ca binoclu sa se fi rotit usor intr-o parte in adaptorul de trepied), caz in care imaginea singulara e formata din doua pupile de iesire, deci fara ca binoclul sa fie neaparat decolimat. (poate asta ai vazut?) Poti incerca deliberat atunci cand faci testul sa inclini putin binoclu in adaptor sau capul intr-o parte, ca sa intelegi despre ce vorbesc. Deci atentie mare la pozitia ochilor fata de oculare. Cum ai ajuns initial la suspiciunea ca este decolimat? Ai avut un deranj vizual la privitul prin el?
Sus
Fagateanu Emilian
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 39



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Oct 2017 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am ajuns la aceasta concluzie din 2 motive. Primul motiv este ca pupila de iesire nu este prefect rotunda pe ambele oculare. Jos apare, oarecum sa spun eu asa, o "zona de lumina", iar sus pupila este foarte putin obturata. Atașez imediat o fotografie ca sa intelegeti despre ce e vorba. Iar in al doilea motiv câmpul vizual nu e prefect rotund nici el. Atașez și aici o fotografie (în imaginea notata cu 1 asa cred ca ar trevui sa arate un camp vizual perfect, iar in imaginea 2 asa arata in binoclul meu. Precizez ca distanta interpupilara a fost reglata corect și am incercat sa fac desenul cum am putut eu mai bine.)


img_2820_147.jpg
 Descriere:
Aici e imaginea cu pupila de iesire
 Marime fisier:  55.52 kb
 Vizualizat:  de 5108 ori

img_2820_147.jpg



_________________
Lacerta Explorer 8x45
APM 28x110
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Oct 2017 01:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu un Lacerta explorer 10x50 iar imaginea ocularului este identica cu a ta, si binoclul meu nu este decolimat. Pupila de iesire este doar cercul alb din mijloc. Reflexia aia de jos in forma de semicerc o am si eu. Deci este ok din punctul asta de vedere. Daca doar asta te facea sa crezi ca e decolimat atunci stai linistit.

uite o poza de pe net cu pupila de iesire a unui Pentax SP 10x50 WP care se aseamana foarte mult cu reflexiile nostre de pe langa pupila de iesire

https://www.allbinos.com/lornetki_test_ima...dbl_op.jpg

este de pe pagina asta unde gasesti prezentare acestui binoclu
https://www.allbinos.com/324-binoculars_re...50_WP.html
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Oct 2017 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca in pupila apare o mica obturare din cauza prismelor nu are legatura cu colimarea (marea majoritate a binoclurilor prezinta acesta intruziune in campul optic dar se traduce doar printr-o infima pierdere de lumina neimportanta. Deasemenea desincronizarea intre imagini, la porro, cand privesti de la distanta tine de abilitatea ochilor de a forta privirea si a putea privi "separat" imaginile. Nu este obligatoriu decolimare. De exemplu eu cand recolimez un binoclu si nu am aces la o linie plasata la infinit, iau un binoclu bine colimat privesc o un anasamblu de muchii, apoi separ cu privirea imaginea in doua imagini separate si vad decalajul dintre muchii. Apoi recolimez binoclul decolimat cam la aceeasi distanta ca in etalon. Dar testul/ reglajul final este pe stea.
Priveste stelele si vezi daca acolo apare dublaj. E cel mai simplu. Daca binoclul este cat de cat decolimat ar trebui sa simti ca ochii sunt fortati si ai o senzatie de neplacere cand privesti prin el ...indiferent de distanta.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact