Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC6888a_3final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclurile mele comparate intre ele


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Sep 2017 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclurile mele comparate intre ele
Raspunde cu citat (quote)

Rezultatele acestor comparatii sunt urmarea multor teste facute de mine in decursul mai multor zile si nopti de probe. Pentru a marii gradul de obiectivitate au fost date spre comparatie si unor prieteni ca sa-si spuna parerea personala. Au fost sfatuiti sa se uite la acelasi obiect cu fiecare binoclu in parte si apoi sa-si spuna parerea: "care ti se pare mai luminos, mai clar sau care ti se pare mai bun?" Pentru ca majoritatea parerilor au coincis intre ele am tinut cont de ele si in acest review . Totusi punctajul are o valoare subiectiva asa ca trebuie privit ca atare. Testele au constat in privirea prin binocluri, fara trepied, a unor obiecte indepartate in diferite conditii de lumina cum ar fi: inscriptii indepartate, antene aflate in contre jour, obiecte cu reflexii puternic stralucitoare, crengi de copaci, obiecte aflate in umbra puternica, pasari in zbor sau stationare, stele si obiecte DSO.

comparatie Eschembach 8x30 vs Nikon 10x25
8x30 este vizibil mai luminos. Dar diferenta de magnitudine si poate si coatingul mai slab face ca rezolutia sa difere in favoarea Nikonului. Deasemenea si contrastul este mai pronuntat la Nikon. Per total imaginea este mai clara si taioasa la Nikon. Pe timp de noapte, toate stelele care erau la limita vizibilitatii cu vedere periferica cu binoclul de 8x30mm, le-am vazut si cu micutul 10x25mm. Acetea doua nu sunt rezistente la apa, fapt ce le descalifica intr-o masura din pozitia de binocluri bune pentru drumetii. Totusi Nikonul cred ca are o constructie mai solida si fiind roof s-ar comporta mai bine la o ploicica . In schimb imi place priza ferma ce o confera constructia porro a lui Eschembach.

comparatie Lacerta Smart 10x34 vs Eschembach 8x30
Eschembachul are o imagine mai spalacita in compartie cu Lacerta 10x34 care este mult mai luminoasa, contrastanta si clara.
Insa unde exceleaza Eschembachul este campul vizual foarte mare. Dar claritatea pe margini lasa de dorit, lucru nu greu de explicat la cele 9 grade ale lui. Este foarte comod de urmarit si reperat pasari sau obiecte in miscare datorita acestui camp larg . Magnificatia 8x poate fi si ea un avantaj fata de 10x atunci cand esti obosit dupa o catarare sau alergare, cand stabilizarea binoclului devine mai dificila.
La stele Lacerta 10x34 se prezinta mult mai bine decat Eschembach

comparatie Lacerta Smart 10x34 vs Nikon 10x25
Prin Lacerta aberatiile cromatice sunt putin mai evidente decat la Nikon. In schimb numai atunci cand folosesc Nikonul cu ochelari si numai cand lumina bate aproape frontal, se vede pe marginea de jos a campului vizual, o reflexie in ocular, in rest reflexia nu e. Lacerta nu sufera de aceasta reflexie. Datorita stratului FMC claritatea si contrastul sunt mai evidente in Lacerta, dar in schimb Nikonul are claritatea extinsa mai mult spre margini decat Lacerta. Luminozitatea este mai mare la Lacerta. Sistemul de focus de la Nikon este superior celui de la Lacerta, in sensul ca rotita de focus se regleaza foarte precis. Cu Lacerta trebuie sa mai faci un mic reglaj in plus.
Lacerta imi arata stele mai slabe in stralucire pe care cu Nikonul nici macar cu vedere indirecta nu le vad . Aici se simte clar diferenta de luminozitate data de diametrul mai mare al lui Lacerta. Insa stelele mai stralucitoare imi par la fel de punctiforme in ambele binocluri.
Nikonul, cu dimensiunea si greutatea mai mica, pot spune ca este un binoclu foarte bun pentru cineva care-l va folosi pe timp de zi si care-l poate arunca intr-un buzunar sau poseta. Lacerta in schimb, chiar daca este mai voluminos decat Nikonul, ramane totusi un binoclu foarte compact si rezistent la apa si aburire. Personal prefer sa car 150 gr in plus si cu un volum putin mai mare, dar sa ma bucur de aproape 10mm in plus la diametru. Acesti milimetrii in plus dau o luminozitate acceptabila si in situatii de iluminare mai scazuta.

comparatie Lacerta Explorer 10x50 vs Lacerta Smart 10x34
Lacerta 10x50 este un porro foarte luminos si cu claritate si contrast ridicat. De asemenea prezinta si mai putine aberatii cromatice decat fratiorul sau mai mic. Totusi, la stele am ramas surprins cum Lacerta 10x34 s-a tinut destul de aproape de el din punct de vedere al calitatii imaginii. De exemplu am vazut M30 cam la fel prin amandoua binoclurile. Distanta la ocular mai mare, diametrul de 50mm, transmisia prismelor porro si efectul 3d specific porro dau o anume usurinta si o placere privitului prin binoclul mai mare. Binoclul mai mare are totusi o slabiciune si anume e pretentios la pozitia ochilor in fata ocularelor. Dar odata centrata privirea in oculare esti rasplatit cu o imagine superba. Cred ca datorita constructiei de tip roof Lacerta 10x34 are o izolare mai trainica la apa.

Date tehnice:
Distanta de privire la ocular
Lacerta 10x34 16mm, Nikon 14mm, Lacerta 10x50 20mm, Eschembah sub 10mm
Campul vizual
Lacerta 10x34 6 grade, Nikon 5 grade, Lacerta 10x50 6.5 grade, Eschembach 9 grade
Distanta minima de focalizare
Lacerta 10x34 3,5m, Nikon 2,5m, Lacerta 10x50 5.2m, Eschembach 4.7m
Prisme
Nikon si Lacertele au prisme BK4, eschembach BK78
Strat anireflex
Lacerta FMC, NIkon MC, Lacerta 10x50 FMC, Eschembach Coated
Greutate
Lacerta are 430g, Nikon are 270g, Lacerta 10x50 920g, Eschembach ~500g
Dimensiuni
Lacerta 135/120, Nikon 122/115, Eschembach 125/180, Lacerta 10x50 190/195
Magnificatie
Nikon si Lacertele au 10x, Eschembach 8x
Diametru
Nikon 25mm, Eschembach 30mm, Lacerta Smart 34mm, Lacerta Explorer 50mm



BINOCLURI.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  566.89 kb
 Vizualizat:  de 14869 ori

BINOCLURI.jpg



PUNCTAJ CALITATE OPTICA.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  416.75 kb
 Vizualizat:  de 14859 ori

PUNCTAJ CALITATE OPTICA.jpg



PUNCTAJ CONSTRUCTIE PORTABILITATEjpg.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  407.56 kb
 Vizualizat:  de 14859 ori

PUNCTAJ CONSTRUCTIE  PORTABILITATEjpg.jpg




Ultima modificare efectuata de catre tudor la 05 Sep 2017 07:04, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Sep 2017 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa colectie , sa o folosesti sanatos la cat mai multe si frumoase peisaje terestre si astronomice.
Multumesc pentru comparatie ,este o lectura interesanta si instructiva.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 04 Sep 2017 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta 10x34 roof s-a tinut asa de aproape de cel 10x50 porro deoarece magnitudinea limita depinde si de magnificatie si nu doar de apertura,deci diferenta dintre cele cele doua e mai mica decat pare.Alt aspect pe care l-as aminti ar fi ca binoclurile tip roof tipic nu au vignietare,exemplarul pe care l-am avut eu de Explorer 10X50 avand apertura reala de intrare de 42 mm.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Sep 2017 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

comparatie Nikon Prostaff 7s 10x30 vs Lacerta Smart 10x34

Am comparat doar pe timp de zi Nikonul Prostaff 7s 10x30 al unui prieten cu Lacerta Smart 10x30. Prima impresie puternica este contrastul foarte bun al Nikonului si redarea culorii alb mai buna in comparatie cu Lacerta. Rezolutia este aceeasi, cu specificatia ca pe margini Nikonul din nou sta mai bine. Aberatiile cromatice sunt prezente in ambele binocluri si sunt asemanatoare, dar parca mai accentuate la Nikon. Finisajul exterior de calitate al Nikonului imi place foarte mult. Simti ca este un binoclu robust, "bondoc" ar fi cuvantul potrivit. Nikonul are dimensiuni mai mici iar greutatea este aceeasi,ceea ce imi creaza impresia ca e mai bine echilibrat in mana. Inelul de focus se misca mult mai precis la Nikon.
Pe timp de noapte nu am avut ocazia sa le compar. Oare se poate ca transmisia mai buna a prismelor Nikonului (phase correct) sa compenseze cumva cei 4mm in plus ai diametrului Lacertei ? Asta ramane de vazut!



P9120137m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  863.8 kb
 Vizualizat:  de 14725 ori

P9120137m.jpg




Ultima modificare efectuata de catre tudor la 14 Sep 2017 10:30, modificat de 1 data in total
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2017 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca este permis, căci tot ziceai că și părerile altora pot face parte din acest extraordinar de bun studiu comparativ🙂. As vrea sa atrag atenția asupra unei diferente relativ interesanta între modelele Roof și Porto. Efectul de 3d. Până acum nu am prea ținut cont de acesta. Dar el există. Daca el, efectul este insignifiant la Astro, totuși in terestru e posibil sa conteze că un porro este ...mai 3D decât un Roof. Probabil că urmărind păsări sau alte viețuitoare in pădure existența senzației 3D este de dorit. Sau chiar privind peisaje având mai multe planuri. Mai mult as mai adauga și faptul că un Roof , de exemplu în cazul unei păduri sau unui obstacol similar cu obstacole verticale , se strecoară mult mai bine spre o țintă aflată în spatele obstacolului.. Surprinzător, daca tinem cont totuși de difereta relativ mică dintre cele două distante dintre obiective.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Sep 2017 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect! De efectul 3D am amintit in comparatia dintre cele doua Lacerte, dar e bine sa zabovim putin mai mult asupra acestui efect. Acest efect este dat de distanta dintre obiective mult mai mare la porro decat la roof. Lacerta Explorer porro 10x50 are acest efect din plin. Este o placere sa te uiti prin el, "ai impresia ca esti acolo".
O alta diferenta intre porro si roof este ca parca porro are un camp de profunzime mai mare, asta insemnand ca pe timp de zi (terestru) nu trebuie sa ajustezi focusul atat de des ca la roof. Insa, poate de aici si faptul semnalat de tine, roof-ul se descurca mai bine printre obstacole decat porro, pentru ca izoleaza in zona de focus mai bine subiectul dorit de restul fundalului, scotandu-l in evidenta mai bine. La roof este cam acelasi efect ca atunci cand folosesti la foto diafragme mai deschise, scazand campul de profunzime. Iar la porro efectul e similar ca atunci cand la foto inchizi diafragma, crescand campul de profunzime.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Oct 2017 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eschenbach 8x30 vs BPT 5 8X30

BPT5 este un binoclu imprumutat de la un prieten si aste intretinut foarte bine pentru un binoclu din anul 1984. Nu are praf in interior spre deosebire de Eschembach la care mai vezi ceva praf.
Prima impresie puternica este imaginea BPT -ului care este virata mult in verde/galben, semn ca are transmisia buna a luminii doar in mijlocul spectrului vizibil. Eschenbach-ul reda albul mult mai natural, avand o curba a transmisiei luminii mai echilibrata. De aici pe timp de zi e un pic mai luminos decat BPT-ul. (La stele in schimb au aceeasi luminozitate. Asemanarea continua si la coma, care alungeste stelele pe margine).
A doua impresie puternica este contrastul extraordinar al BPT -ului, ce iti da senzatia de claritate in comparatie cu Eschenbach-ul.
Aberatiile cromatice sunt asemanatoare in ambele instrumente. Rezolutia este relativ asemanatoare, parca cu un mic plus la BPT (poate datorita contrastului). Pozitia la ocular la Eschenbach este mai pretentiosa, deasemenea dioptria se poate deregla involuntar. Imi place in schimb constructia robusta a BPT-ului si reglajele mai ferme ale acestuia.
Date tehnice:
BPT-ul are un volum mai mic dar o greutate mai mare (~610g vs ~500g). Prismele BPT-ului sunt bk4 vs bk7. BPT-ul are un strat antireflex mov pe oculare si albastru/indigo pal pe obiective. Iar Eschenbach albastru pal pe toate suprafetele. Eschenbach are un unghi vizual de 9gr. vs 8.5gr. la BPT. Eschenbach-ul are cupele de cauciuc ale ocularului retractile dar BPT-ul le are fixe de ebonita. Distanta minima de focalizare masurata a BPT-ului este de ~4m vs 4,7m la Eschenbach.
In concluzie BPT-ul este depasit de Eschenbach doar la redarea culorilor, unghiul vizual, are cupe de cauciuc retractile si faptul ca are prindere pt trepied. In rest BPT-ul este campionul!
Ca sa imi completez tabelele de mai sus cu clasamentul personal, voi specifica punctajul obtinut de BPT. Punctajul calitatii optice: 16pct.(Eschenbach 13pct.). Si punctajul constructiei si portabilitatii 10pct. (Eschenbach tot 10pct.)
Cu ocazia asta il pun in lista si pe Nikon Prostaff 7s 10x30, prezentat cu ceva timp in urma, care are punctajul calitatii optice 20pct., iar punctajul constructiei si portabilitatii 17pct.



comparatie.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  330.65 kb
 Vizualizat:  de 14507 ori

comparatie.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2017 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu scuzele de rigoare pentru interventie, as dori sa trag un mic semnal de atentionare. Ideea facea parte din materialul pe care de ceva timp nu reusesc sa il scriu.
As atrage atentia asupra culorii galbene in care sunt virate unele binocluri. "Lamaile" cum am gasit eu ca si porecla pe un site strain si care mi-a placut. Mereu ma intriga cauza ... de ce oare producatori super buni de binocluri ...adauga acest tint galben ?
Caci dezavantaje sunt fara doar si poate :
1- reducerea luminozitatii
2- functie de gradul de galben apar probleme in redare naturala a culorilor atat pe terestru zi cat si pe noapte astre.
3- rade lumea de tine spunand : "ti-ai cumparat o lamaie cu lentile!" - asta nu am putut sa ma abtin sa nu o scriu Smile
Dar, testand la greu si astfel de binocluri in contrapartida cu altele fara tint, am observat niste chestii interesante. Pe timp de zi "o lamaie" are o luminozitate mai scazuta decat un echivalent fara tint. Pe masura ce afara se insereaza ...."lamaia" incepe sa se apropie de luminozitatea non-lamaii....astfel incat in amurg luminozitatile sunt egale ...si raman egale toata noaptea!
Marea idee este ca pe timp de zi nu ai nevoie de toata luminozitatea binoclului , si asta fara pierdere de detalii. Acesta atenuare ajuta mult atunci cand binoclul este foarte luminos si din greseala in campul vizual apare o reflexie puternica de lumina alba. Acel strat galben atenueaza enorm efectul de lumina puternica taioasa de retina! Eu am mai zis la unele binocluri ca sunt binocluri care pe zi sunt binocluri periculoase deoarece cantitaqtea de lumina este atat de mare incat fectiv ai senzatia de ardere a retinei, producand o obosire a ochilor dupa mine chiar periculoasa. Ei bine un bincolu "periculos" la care se adauga tintul de lamaie, devine mult mai putin periculos.
Deci pierderea de surplus de lumina pe timp de zi este minima si nu afecteaza calitatea imaginii, si totusi protejeaza ochii. Pe masura ce lumina zilei scade ...efectul de atenuare al tintului dispare binoclul parand a-si creste luminozitatea. Efectul de binoclu periculos creste atunci cand in jurul tau este multa zapada ... poate din acesta cauza binoclurile rusesti au tintul cel mai puternic?
Ca sa zic asa ... daca din intamplare uitandu-ma prin binoclu as da peste soare, atunci as prefera ca binoclul prin care priveam sa fi fost o "lamaie".
Si acum totusi ramane tehnic vorbind ... intrebarea :
Daca putem spune ca o lamaie are luminozitatea mai mica decat un o non lamaie .. in situatia in care seara si noaptea cele doua binocluri au totusi aceeasi intensitate ?
Am facut aceste teste chiar foarte atent la 2 binocluri rusesti 7x50 ...unul era cu tint puternic galben celalat fara nici o nuanta.
Va invit sa testati oricand aveti o astfel de posibilitate, este o experienta interesanta.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Oct 2017 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La binoclurile sovietice gălbejeala imaginii nu e neapărat intenționată .
La cele mari se datorează sticlei prismelor +antireflexul de pe ele iar la mititelele 8x30 , datorită dubletului corector din ocularul erfle + antireflexul purpuriu exagerat de pe fața exterioară a lentilei de ochi (dublet lipit biconvex asimetric) .

Nu e ca la militarele românești 7x40 unde galbenul ăla intens e chiar de la culoarea dorită a unor sticle din ocular .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2017 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Prismele BPT-ului sunt bk4 vs bk7.


Prin ce metoda estimati tipul de sticla folosit la prismele unui binoclu?

La binoclurile sovietice tenta galbena e data de anumite sorturi de flint dens pe care rusii le folosesc adesea la constructia ocularelor.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 05 Oct 2017 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe ghicite: daca apare patrat intunecat, e "BK7 din ala rau", daca nu, e "BaK4 din ala bun", fara a lua in seama raportul focal al obiectivelor, campul vizual si unghiurile de incidenta rezultante.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2017 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum zice @nobody respectiv asa cum am scris aici:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=151241#151241
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 06 Oct 2017 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile dar fara implicatiile BK7 e ala rau si BaK4 e ala bun Smile
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Oct 2017 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu estimez ce tip de prisme sunt asa cum a zis Dbird in link
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2017 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca metoda de determinare, sincer, nu mi se pare ok. Aparitia zonelor intunecate nu este o consecinta directa a tipului de sticla folosit ci mai degraba o consecinta a necorelarii corecte intre raportul focal al obiectivului si tipul de sticla folosit, asa cum spunea nobody mai sus. Atentie mare asadar Exclamation

Binoclurile rusesti 8x30 folosesc prisme din sticla K8, sticla care nu are niciun parametru comun cu Bak4 (sau Bk4 cum o mai numesc unii).

Atentie mare si la razboiul Bak4 vs BK7, contine foarte mult marketing si foarte putin adevar. La lunete ne dorim de obicei obiective din sticle cu dispersie cat mai mica, nu-i asa? Ajungem pana la FPL 51 sau chiar 53. La binocluri de ce ne dorim invers??? Bak4 are o dispersie mai mare decat BK7.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact