Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_2nebulae.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

"Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Sep 2017 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC a scris:
(...)Ce camp imi da 8x30? Cum se calculeaza ? Este gravat pe corp "Grand Champ"...deci camp larg...


Se imparte campul aparent la puterea de marire si se obtine campul efectiv.
Se pot aplica formule mai complexe, insa asta simpla da rezultate cel putin la fel de corecte, pentru uz normal.

Daca nu mentioneaza o lungime care se incadreaza fix in camp la o anumita distanta de referinta (gen 145m/1000m), din care sa se poata afla cu arctg direct unghiul/campul efectiv, se poate aproxima pt un camp aparent estimat (60 grade, sau 66 grade, sau 68/70/72... depinde de reteta optica a ocularului; si trebuie ceva experienta in "ghicirea" campului aparent), impartind la puterea de marire. De exemplu, daca ar avea 66 grade camp aparent, ar fi cam 8.25 grade campul efectiv (adica acei 145m la 1000m de care aminteam).

Ati putea incerca sa determinati empiric, plasand un obiect de dimensiune cunoscuta la o distanta de referinta (de regula "rotunda", gen 10m, 100m, dar poate fi oricat, atata timp cat o masurati corect si aplicati formula care trebuie), in asa fel incat sa ocupe in intregime campul vizual in binoclu, iar din arctg raportului intre cele doua dimensiuni obtineti campul efectiv. Inmultiti cu puterea de marire si rezulta si campul aparent.
Este acelasi principiu ca la calcularea campului fotografic, doar ca metoda difera un pic Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Sep 2017 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu imi masor campul aparent folosind o gradatie de la un atlas stelar. Imi aleg la extremitatile imaginii binoclului doua repere indepartate fixe. Distanta dintre ele fiind astfel aproximativ egala cu deschiderea binoclului meu. Apoi din acelasi loc de unde am privit cu binoclul, tin gradatia cu mana intinsa si masor distanta aparenta dintre cele doua puncte alese. Gradatia are aproximativ 9mm la un grad, deci iti poti face si tu una acasa. Eu asa imi calculez campul vizual real chiar si cand nu am nici o informatie cu privire la caracteristicile optice. Singura informatie de care am nevoie este imaginea vazuta prin instrument in sine Wink Dureaza foarte putin si ai o eroare destul de mica. La inceput poti sa faci proba cu mai multe instrumente carora le cunosti campul aparent pentru ati "calibra" cat mai precis gradatia.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Sep 2017 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si la ce distanta fata de ochi trebuie tinuta ca sa-ti dea indicatia corecta? Poate altcineva are bratul mai scurt / mai lung
_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Sep 2017 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect! trebuie luat in seama si aspectul asta! Eu cand tin cu amandoua mainile hartia cu gradatia, cu bratele intinse, am cam 80 cm de la ochi la gradatie. Aici intervine "calibrarea" fiecaruia. Deci la mine gradatia din atlas s-a potrivit cu bratele mele intinse, dandu-mi unghiul aproape perfect. Am facut o masuratoare rapida chiar acum, si de exemplu intre lungimea de 70cm si 80cm, ar fi o diferenta aproximativa de 0,20 grade. De altfel cam pe aici se invarte si precizia unor astfel de masuratori (+-0,2 grade). Deci e bine sa-ti "calibrezi" cat mai bine rigla gradata dupa bratul intins al fiecaruia, prin incercari cu instrumente al caror camp aparent este cunoscut cu precizie dinainte. Odata "calibrata" rigla, o poti folosii o viata intreaga, cu conditiia ca perioada de crestere sa se fi incheiat. Adica sa nu ti se lungeasca mana in timp Laughing
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Sep 2017 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien

Te rog sa nu te superi pe mine si nici am chef de polemic.
Dar de pupile de iesire rombice n-am mai auzit ,care forma rombica ar fi datorata folosirii unui sort de sticla in locul altuia ? Shocked

Dbird

Nu am folosit cuvantul ''rabla'' in sens peiorativ ci in sensul de vechi , vechitura, ''antichitate'' daca preferati limbajul de lemn.
Nu vad sensul inlocuirii prismelor unui binoclu vechi pe motive de bak-bk etc. si altele asemenea.
Trebuie curatat, reglat , reconditionat sa fie cat mai apropiat de starea lui nativa daca vrem sa avem un binoclu vechi.
Ca de binocluri moderne super bakuite si antireflexate e plina China ,acusi nu mai au unde sa le depoziteze...
Noa, dar asta e numai asa , o parere.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Sep 2017 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Herr_Alien

Te rog sa nu te superi pe mine si nici am chef de polemic.
Dar de pupile de iesire rombice n-am mai auzit ,care forma rombica ar fi datorata folosirii unui sort de sticla in locul altuia ? Shocked


Probabil exprimarea mea initiala a fost un pic defectuoasa. Pupila este rotunda, dar arata un patrat mai luminos, inscris in cercul pupilei:

http://roxant.com/wp-content/uploads/2017/03/BK7-BAK4.png

Razele de lumina de pe marginea pupilei au un unghi de incidenta ceva mai mic decat cel necesar pentru a produce reflexie totala. BK7, avand un indice de refractie ceva mai mic, are si unchiul de inciidenta critica ceva mai mic - de unde si rombul luminos inscris in discul mai putin luminos. BaK4 are indice de refractie mai mare, si atunci unghiul de incidenta critica este si el mai mare - si permite reflexia totala chiar si pentru razele care ilumineaza marginea pupilei de iesire.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2017 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

Sunt de acord sa ii retrag deocamdata apelativul de rabla (poate chiar am sa il alint asa..."Rabla")...Am sa il desfac si am sa fac poze la fiecare faza si va tin la curent (pe cei care ii intereseaza) cu desfasurarea evenimentelor...
Multumesc pentru sfaturile la obiect.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2017 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Am desfacut cu grija Rabluta... mea. Am facut si poze la fiecare faza...dar au iesit atat de prost focalizate ca mi-e si rusine sa le pun pe forum.
Ce am observat:
- Toata optica era murdara...inclusiv prizmele.
- Prizmele nu sunt porro (m-am uitat asa cum indica Dbird si nu se vad ...patrate...romburi...)
- Atat ocularele cat si obiectivele nu au acoperiri...sau nu cele pe care le stiu eu
- Prizmele sunt cimentate (cimentul pare mai degraba zmoala...) si nu sunt desprinse din ciment. Sunt la locul lor asa cu le-au pus aia atunci cand le-au construit. M-am uitat atent cu o lupa...nimic, nici o ruptura...
- nu exista nici un surub...nimic cu care sa poti regla ceva. Fiecare ansamblu este tinut pe loc de cate o lamela de otel, fiecare la locul ei.
- Am folosit la curatare alcool 96% pe care l-am diluat cu apa de la robinet (n-am avut apa distilata) si betisoare cu vata (pentru urechi...) si servetele de hartie fina (fara striatii).
- Recunosc ca nu s-a curatat 100%...dar deocamdata pentru prima interventie...merit un 6,5/10...la faza de curatare.
- Atat ocularele cat si obiectivele nu le-am demontat din tuburile in care sunt montate. M-am multumit sa le curat si atat. Poate la a doua interventie.
- Dupa ce l-am montat, am observat ca nu s-au curatat prea bine si ca inca este decolimat.
- Am incercat sa slabesc obiectivul stang si am observat ca se reduce distanta dintre cele doua imagini...deci poate asta e calea catre o posibila colimare. Distanta dintre imagini se reduce pana la un punct, dupa care revine la pozitia initiala indiferent cat as desface. M-am gandit ca poate as reusi ceva daca as misca celula de plastic in care sunt prinse lentilele obiectivului, dar n-am observat nici o gaura...adancitura care sa imi permita sa fac lucrul acesta fara sa deteliorez celula...
Sa incerc din obiective ? Cum ?

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2017 07:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1- Daca prismele NU sau miscat ..e foarte bine! Nu interveni la ele ...cel putin deocamdata.
2- prima incercare ..ai sa razi ..dar se intampla des INVERSEAZA intre ele tuburile obiectivelor.
3- Daca 2 nu tine, incearca sa refaci colimarea prin rotirea excenticelor obiectivelor la ambele tuburi, ar trebui sa existe excentrice. Vezi cu atentie francezii sunt atipici tehnologic si pot fi sisteme diferite de cele pe care le am zis ...?
Acum o mica nelamurire .. cum adica prismele nu sunt porro ...nu imi vine sa cred ..poate vrei sa zici ca prismele sunt BaK4 (ca nu se vad romburi).
Aporops @Mircea : eu nu am zis sa schimbe Bak4 sau Bk7 ci doar sa identifice tipul lor (sa stie omul ce are acolo si daca merita efortul ...) Daca acum a aflat ca e vorba de BaK4 ..aproape ca imi vine sa pun pariu ca si ocularele sunt Erfle ceea ce este foarte OK.
Ideea de "rabla" am zis-o tocmai pentru cazuri in care unii arunca un binoclu pt ca li se pare ca e vechi si decolimat , respectiv nu se arunca pana nu se verifica efectiv ce tip este. Si uite ca acum pare exact acel caz .... ratusca cea urata tinde sa se transforme intr-o lebada alba si frumoasa Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Oct 2017 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''...ratusca cea urata tinde sa se transforme intr-o lebada alba si frumoasa...''

Doamne ajuta ,asa sa fie !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Oct 2017 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC a scris:
Buna, (...)
- Am incercat sa slabesc obiectivul stang si am observat ca se reduce distanta dintre cele doua imagini...deci poate asta e calea catre o posibila colimare. Distanta dintre imagini se reduce pana la un punct, dupa care revine la pozitia initiala indiferent cat as desface. (...)
Sa incerc din obiective ? Cum ?



Fix acum mi-am amintit ca si la B7x40 IOR tot asa se colima - din obiective - ca n-avea suruburi pt prisme. Avea o garnitura taiata usor la un unghi (nu avea fete plan-paralele - intr-o parte era mai groasa, diametral opus mai subtire) sub fiecare celula, iar din rotirea acelei garnituri plus forta de strangere a obiectivelor se colima jucaria. A trecut ceva timp de-atunci, uitasem de treaba asta..

Curatarea cu alcool 95% poate produce surprize neplacute, chiar si diluat in apa. De preferat ca dupa aceea sa aplicati o "dez-alcoolizare" cu apa distilata Smile Altfel o sa para mai murdare decat erau inainte - ramane o ceata fina albicioasa pe suprafata sticlei.
Eu foloseam sapun lichid f f slab diluat in apa (1-2%) in loc de alcool. Dupa care limpezeam. Dar depinde de natura "jegului" ce solutie trebuie folosita, normal.
Mai sunt si alte solutii bazate pe alte tipuri de alcooli, in diverse concentratii, speciale pt curatat optica, care nu lasa pic de urma. Costa un pic mai mult, ce-i drept, si se gasesc in special la dealerii de optica.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2017 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

Dbird, aveti dreptate voi incerca sa inversez obiectivele. Am vrut sa spun ca prismele nu sunt BK7 ci probabil BaK4...Data viitoare cand il voi desface, voi incerca din nou sa il curat cu ceva mai adecvat...exact cum spuneti...era ca o ceata pe lentila obiectivului...(va multumesc Saiph). Cum imi dau seama daca ocularele sunt Erfle ?sau de alta constructie ? Trebuie neaparat desfacut ocularul?
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2017 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa numeri cate lentile sunt intr-un ocular ai doua posibilitati:
1- Sa desfaci efectiv ocularul , il si cureti cu ocazia asta si il si numeri Smile
2- Scoti un ocular cu brat cu tot si mergi cu el intr-o camera unde este intuneric dar poti totusi aprinde un singur bec. privesti de la distanta ocularul incecand sa prinzi in el reflexiile becului. Numeri cu mare atentie de cate ori vezi becul reflectat in lentile (misti lejer ocularul sa prinzi cat mai multe reflexii, le vei deosebi clar intre ele deoarece difera ca si marime si chiar cateodata ca si culoare).
Daca numarul de reflexii este par sa zice N, imparti N la 2 si rezulta numarul de lentile.
Daca numarul de reflexii este impar adica M, adaogi 1 , rezulta un numar par pe care daca il imparti la 2 rezulta numarul de lentile.
Culoarea alburie poate aparea de la alcool daca nu ai sters foarte bine lentilele dupa curatare, respectiv in final trebuie sters cu carpa perfect uscata. Apa daca se foloseste este bine sa fie distilata.
Culoarea tot alburie poate proveni si de la un strat de vaselina extrem de fin de la fluajul in timp al acesteia pe sticle (fenomenul cel mai des intalnit la binocluri vechi). Acel strat de vaselina este pervers ... nu il prea poti curata fara sa dai jos complet prisma si sa o cureti foarte bine.
Merge si cu solutie de curatat ochelarii, am luat de curand chiar din Kaufland sau Billa un set de curatat ochelari superb inclusiv cu laveta albastra exceptionala. Am sa fac o poza nu retin exact denumirea.

@saiph: Colimarea doar din excentrice , nu este posibila. Sau ma rog, ea este importanta doar dupa colimarea prismelor. Indiferent ca exista sau nu suruburi de reglare in plan inclinat, prismele au lacase in care exista posibilitatea deplasarii longitudinale si chiar transversale, a primelor ceea ce este echivalentul inclinarii. Deci mai intai se regleaza colimarea prismelor si apoi doar la final se finalizeaza din obiective le cu excentric. Practic nu exista binocluri porro la care lacasurile prismelor sa fie perfect dupa dimensiunea prismelor propriu-zise. In cazul binoclurilor ce au prelucrari mecanice proaste si lacasul de culisare se dovedeste insuficient, se pune adaos de foita sub prisma ceea ce produce aceasi tip de reglaj prin inclinare ca si suruburile de colimare.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Oct 2017 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:

@saiph: Colimarea doar din excentrice , nu este posibila. Sau ma rog, ea este importanta doar dupa colimarea prismelor.


O fi, n-o fi, zic ce-am constatat Smile
Si mie mi s-a parut un pic ciudat la inceput, ma si gandeam daca mai pica bine razele in interior, prin prisme; dar cand am vazut cum sta treaba, n-am mai comentat si am rotit garnitura si celula pana s-au suprapus corect imaginile.
Evident, daca nu sunt asezate bine prismele din start, degeaba invarti la garnitura pana obosesti, ca nu se intampla minuni Very Happy de aceea nici nu am facut vreo referire la schimbarea pozitiei prismelor (care am inteles ca nu a fost alterata), deci cineva pe fluxul de productie a avut grija de acest aspect la momentul potrivit.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2017 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este comic ...de foarte multe ori au ajuns la mine binocluri "decolimate" care nu aveau altceva decat cele 2 tuburi inversate intre ele! Cel mai probabil posesorii le desfac sa le curete si le inverseaza , nici nu stiti ce usor le inversezi intre ele fara sa vrei Smile . Eu am mai zis ca de fapt acest lucru este primul care se verifica, mai ales cand vedeti sigiliile nerupte la prisme.
In cazul nostru inteleg ca totusi sa umblat direct la excentrice? Deci inversarea ...din prima, nu va rezolva problema ci trebuie iar colimate. Doar ca daca asa este treaba, acum, incercarea de colimare din excentrice va avea si succes.
Si ca sa mai radem un pic.. a ajuns la mine un binoclu careavea zgariat pe el pe tub in interiorul marginii "L" si "R". Am fost convins ca este left si right .... si m-am chinuit sal colimez din excentice ...pierzand vreo 2 zile. Cand m-am hotarat sa umblu la prisme ....zic hai tiotusi sa le inversez intre ele .... lene binenteles...si culmea inversate ..au putut fi colimate foarte repede...Smile (omul notase gresit tuburile !)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact