Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
OK_1_RED_JPG_100_TXT.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review Boots Ascot 7x35 + ocular Revue 10x50


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 30 Sep 2017 08:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Review Boots Ascot 7x35 + ocular Revue 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Numarul JB stantat pe corpul binoclului (JB146) indica fabricantul ca fiind Warabi Kokisha; anul productiei ... clar dupa 1959 Smile, fara a avea o data certa. Numaru binoclului este 88926.
Binoclul a fost achizitionat de pe olx.ro, unde a fost postat "pentru piese", la 70 RON: ii lipseau ocularul si bratul portocular de pe partea stanga. Mecanismul de focalizare central era intepenit.
Capacul care acopera prismele pe partea dreapta indica (pe langa '7x35') un camp de 140 yards / 1000 yards. Un camp real promovat de producator ca fiind de 8 grade, ne indica un camp aparent de 56 de grade. Cum mai aveam un ocular cu un camp de 56 de grade (de la vechiul Revue 10x50, luat tot pentru piese) cat si un brat port ocular stang intact, am cumparat binoclul cu scopul de a-l restaura. In situatia in care restaurarea nu ar fi mers, planul de rezerva era sa fac un monocular din piesele cumparate.

Binoclul este executat in intregime din metal; masa lui se ridica la 740 grame. Obiectivele sunt montate in celule cu excentric. Prismele sunt montate in bloc, pe 'prism shelves'. Fiecare bloc de prisme este ajustabil, folosind un sistem de 3 seturi a 2 suruburi, tip push-pull.
Dupa curatare, reglajul de focalizare merge lin, fara sa aiba joc.
Cupa ocularului original este metalica, si surpriza, de tip twist-up.

Obiectivele au acoperiri de culoare mov, destul de dense. Ocularul original are ultima acoperire antireflex de culoare albastra, destul de densa. Ocularul de la Revue are acoperiri albastru-move, mult mai discrete. Amandoua folosesc design-ul Kellner.
Prismele nu au 'capacele', nu au marginile inegrite, nu au un sant transversal pe ipotenuza. Examinand pupila de iesire, am gasit ca prismele sunt executate din sticla cu indice de refractie mic, cel mai probabil BK7.

In timpul zilei binoclul da imagini cu multe detalii fine vizibile; mie imi aduce aminte de monocularul Revue, sau chiar de Tento-ul 10x50.
Binoclul vireaza culoarea spre galben intr-un mod destul de evident, mai apropiat de Tento-ul pe care il am decat de monocularul Revue.
Binoclul a separat fara mari dificultati pe zeta Lyrae (44'', diferenta de magnitudini intre componente de 1.3) - oarecum de asteptat pentru un binoclu de 7x - si a mentinut-o separata pe aproape 75% din camp. Vorbind de lup, campul vizual real (estimat folosind alpha si beta Aurigae) este in jurul a 7.7 grade; ceea ce ne da apoi un camp aparent de aproximativ 54 de grade.
Pentru puterea de patrundere am folosit zona din jurul unei stele variabile (OP Her), unde ultimele stele detectate au fost una de magnitudine 8.5 (destul de frecvent cu privirea periiferica) si 8.8 (foarte rar cu privirea periferica). Pe un cer cu NELM=5, binoclul da deci un castig de magnitudine in jurul a 3.8 (comparativ Tento-ul da un castig de 4.3 magnitudini).
Cum Luna era la primul patrar, am adus-o in camp, si am putut observa 3 reflexii parazite in campul binoclului; cel mai probabil lipsa capacelelor pentru prisme, lipsa santului transversal, faptul ca prismele nu sunt innegrite ... toate au 'ajutat' catre acest rezultat.

Binoclul se descurca bine, atat la observatii terestre cat si astronomice, cu avantajele (camp mai mare) si dezavantajele (puteri de marire si de patrundere ceva mai mici) aferente design-ului 7x35.



ascot_7_35_1024.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  98.68 kb
 Vizualizat:  de 3648 ori

ascot_7_35_1024.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2017 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari ! O reusita deosebita. Intr-adevar un binoclu care merita readus la viata. Personal sunt un mare fan al binoclurilor japoneze cu sanie pentru prisme. Pentru simplu motiv ca pe ele se montau la acea vreme sticla de cea mai buna calitate. Da, sticla este BK7 cu tint galben (sigur putin mai palid ca la CZ) si merg la pariu ca daca vei compara cu un 7x35 Bak4 vei vedea performante identice.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Oct 2017 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Japonezii prelucreaza mai bine suprafetele, sau au un QC/QA mai riguros, si asta se simte la cum se vad detaliile fine in imagine.

Si da, BK7 folosit la prisme nu afecteaza atat de mult puterea de patrundere.

---- edited -------

Am atasat si o poza pentru a pune in evidenta reflexiile parazite.



reflexii_ascot.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  40.36 kb
 Vizualizat:  de 3572 ori

reflexii_ascot.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2017 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mai este un aspect, de obicei prismele ce sunt pe sanie sunt mai mari, fiind solutie militara. Si poate cel mai placut avantaj, este posibilitatea de a scoate sania cu prisme si posibilitatea de a le curata fara a le scoate efectiv din prinderea colimata. Din nefericire astfel de solutii sunt foarte rare, cel putin pe piata noastra. Ca si dezavantaj ar fi unicitatea prismelor. Daca una din prisme se sparge, gasesti extrem de greu una cu aceleasi dimensiuni pentru a o inlocui.
Intrebare: la acest model prismele din fata sunt mai mici ca cele din spate nu ?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 02 Oct 2017 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am dat jos sania de pe corpul binoclului, asa ca inca nu stiu.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2017 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In limita timpului disponibil este indicat sa se curete integral optica fiind un binoclu vechi, si mai ales ca a stat probabil o buna perioada desfacut deschis la praf. La binocluri atat de vechi este foarte posibil sa existe deja un film de ulei foarte fin depus pe sticle (filmul este foarte inselator fiind de obicei uniform si da impresia de curatenie- dar daca vei privi seara prin binoclu la un bec de pe strada vei vedea ca lumina difuzeaza in jurul becului , ca un fel de ceata...acesta este dovada existentei acelui film de ulei, pe de alta parte daca becul se vede foarte clar inseamna ca nu este murdar). Curatarea opticii de sticla: lentile ocular , lentile obiectiv si prisme va mari calitatea imagini cu cel putin 10%. Curatarea prismelor este foarte simpla ...se scot port prismele cu tot cu prisme din cele 3 suruburi (sunt si cazuri in care prinderea este cu 2 suruburi) fara a deregla sistemul de prindere efectiv pe port prisma (nu este necesara demontarea efectiva a prismelor) se curata fara demontare, si apoi se pun la loc.
Doar o sugestie pentru timpul liber. Smile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Oct 2017 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am preferat sa curat numai suprafetele la care am putut sa ajung fara sa scot optica 'la miscare' prea mult: suprafetele exterioare ale obiectivelor si ocularelor, catetele prismelor dinspre oculare; cele dinspre obiective sunt mult mai bine protejate.

Planurile pentru 7x35 includ capacele pentru prisme, respectiv marker negru dat pe marginea tuturor elementelor optice. Da' intai sa il colimez bine, ca sa pot lucra pe rand la cate o jumatate. Acuma e doar 'aliniat' pentru distanta mea interpupilara, si cu ceva erori (mici, e adevarat) pentru alte IPD-uri.

Mai am cu ce sa ma distrez la el Smile ...

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact