Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
si_003.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 58, 59, 60 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Sep 2017 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa furtuna teribila de aseara parea ca cerul s-a mai curatat.
Am facut o ''recapitulare a lectiilor trecute'' si am inceput cu Veil ,observata prin filtru UHC respectiv Skyglow : s-au vazut NGC 6992 ,NGC 6995 , NGC 6960 , Pickering-Fleming Triangle .
NGC 7000 adica HV -37 s-a vazut numai prin UHC , la fel si ''Elephant Trunk'' din IC 1396 din Cepheus.
Apoi m-am indreptat in graba spre recent vazuta nebuloasa Sh 2-142 din NGC 7380 si Sh 2-157 ''Californietto''.
Nebuloasa Californietto s-a vazut mult mai bine ca la prima mea observatie .
Am insistat apoi ,fara rezultate spectaculoase , la nebuloasa Sh 2-162 ''Baloon Nebula'' unde atat la 99x +UHC cat si la 137x+UHC se vedeau tot doua stele scufundate intr-o ceata de forma aproximativ circulara ca la 49x+UHC.
Si doar atat.

Am trecut apoi in coltul opus al lui Cepheus , de langa Theta , unde am vazut binisor , cu multe stelute foarte slabe , roiul deschis NGC 6939.
Dar galaxia alaturata NGC 6946 nu s-a vazut.

Am incheiat cu o noua cautare zadarnica a galaxiei M74.
Am vazut multe licariri foarte slabe in zona dar toate s-au dovedit a fi stele , M74 continua sa se ascunda de la fata mea.

Asadar atmosfera inalta a ramas in continuare foarte opaca ,plina cu gazele otravite ale avioanelor.
Iar la nivelul solului ,se varsa in mediu in continuare cantitati uriase si inutile de energie prin iluminatul excesiv si publicitate cretina.
Apoi ne miram ca natura a inceput sa loveasca inapoi prin fenomene meteo extreme.
Acesta este numai inceputul.

Poate voi reusi data viitoare sa vad M74 ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Sep 2017 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa incerc si eu M74. Dar pentru asta trebuie sa scot newtonianul pe stradute mai putin luminate!
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Sep 2017 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri dimineata ,pe la ora 4 am iesit la observatii,cu telescopul reflector de 114mm,pe care l-am lasat peste noapte afara,in sopron,ca sa ramana aclimatizat. Smile
Am observat mai intai galaxia M74 care la acea ora trecuse de meridian, dar era in partea mai intunecata a cerului,spre vest si inca destul de sus. Se vedea aproape la fel ca si in seara in care am descoperit-o; foarte greu vizibila.
Am observat si eu acele stele foarte slabe de langa galaxie; acelea se observa ceva mai bine decat galaxia M74. Smile
La grosismente mici acele stele,intr-adevar ,se vad ca un fel de pata difuza ,foarte slab vizibila,eclipsand galaxia de langa,de aceea trebuie un grosisment mediu,pentru a putea deosebi acele stele dar fara a intuneca prea mult imaginea galaxiei,care si asa ,abia se observa. Smile Eu am folosit pentru observarea mai detaliata a galaxiei un grosisment de 100x. Bineinteles, depinde si de telescop, cu un telescop de 200mm de exemplu, merge si pana la 200x. Wink
Apoi am observat nebuloasa M42 din Orion care se vedea bine la 45x cu ocularul de 20mm,in zona centrala cea mai luminoasa,sub grupurile de stele Theta 1 (Trapezul) si Theta 2,am observat detalii usor mai intunecate,langa grupul de 4 stele Trapezul am observat acea umbra mai intunecata ca o cavitate ce se intindea pe deasupra grupului de stele Theta 2 si se estompa treptat,iar spre est de nebuloasa se observa un "filament" relativ subtire si curbat inspre sud, ca o mustata. Foarte fain! Very Happy
In constelatia Cetus am observat galaxia M77 care este usor vizibila, si am mai descoperit inca o galaxie , NGC 936 ,intre stelele Delta si Mira Ceti. Se observa relativ greu dar nefiind prea dificila,avand un aspect aproape stelar ,difuz pe margine si un diametru mic.
In Taurus am observat Pleiadele,foarte frumos ce se vedea in ocularul de camp larg,de 30mm de la Zoth. Insa am "omis" nebuloasa M1. Poate data viitoate o-i observa-o Laughing . Apoi repede, pe la ora 5 a venit si ceata,invalurind treptat tot cerul si tinand pana dupa ce s-a luminat.
Aseara m-am ocupat de astrofoto,fotografiind cateva obiecte DSO mai luminose. Am rezolvat cu motorizarea monturii EQ1.Am utilizat aparatul foto Panasonic Lumix DMC_FZ7,montat in paralel cu luneta de 45mm. Aparatul foto l-am setat pe zoom 12x,luminozitate F/3,3 ,ISO 400 si timp expunere 60s.



Copy of P1100247.png
 Descriere:
Galaxia M31 Andromeda
 Marime fisier:  430.67 kb
 Vizualizat:  de 4459 ori

Copy of P1100247.png



Copy of P1100302.JPG
 Descriere:
Zona stelei Sadr (Gamma Cygni)
 Marime fisier:  246.56 kb
 Vizualizat:  de 4459 ori

Copy of P1100302.JPG



P1100306.JPG
 Descriere:
Roiul globular M13 din Hercules
 Marime fisier:  179.1 kb
 Vizualizat:  de 4459 ori

P1100306.JPG



P1100320.JPG
 Descriere:
Nebuloasa planetara M27 din Vulpecula
 Marime fisier:  202.6 kb
 Vizualizat:  de 4459 ori

P1100320.JPG



P1100319.JPG
 Descriere:
Roiul globular M15 din Pegas
 Marime fisier:  180.55 kb
 Vizualizat:  de 4459 ori

P1100319.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2017 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru completarea la "Turn left at Orion" domnu Pteancu.
Din pacate, eu sunt mai tot timpul in deplasari si nu am cu mine decat binoclul meu Sakura 10x50...
Poate in octombrie sa reiau observatiile.
Pana atunci ma bucur doar citind rapoartele "colegilor intru suferinta"...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Sep 2017 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Esti un norocos , ai parte de cer bun , profita la maxim de el.
Dar cerul bun nu micsoreaza cu nimic indemanarea si perseverenta de care dai dovada si care si ele au contribuit la succesul tau in observarea intregului catalog Messier.
Felicitari si pentru poze !
Am citit multe opinii care converg spre concluzia ca Messier si colaboratorii nu au avut niciodata telescoape mai bune si mai puternice decat reflectorul tau de 114mm.

Si azi noapte am fost la vanatoarea lui M74 cu newtonianul de 200mm dar rezultatul este tot negativ.
Am folosit /folosesc / grosismente de la 49x /Possl 25mm ,la 82x / Erfle 15mm pana la 137x /Plossl Revelation 9mm.
Eu nu reusesc sa vad Messier 74 din cauza poluarii luminoase.
Nu sunt la capatul rabdarii ,voi mai incerca ,poate voi reusi.

FlorinC

Cu mare placere!
Nu te necaji , am mancat si eu ''pita'' aceea dar acum uite ce de observatii fac.
Vei avea si tu timp ,pana atunci faci foarte bine adunand informatii.


Azi-noapte am observat cu newtonianul de 125mm F/7 la 31x /Erfle 28mm/ standard 2'' roiul deschis IC 1434 in Lacerta ,un roi mic , rarefiat ,slab populat dar care tocmai de aceea a fost greu de gasit.
La 31 x se vad doar cinci stelute , un triunghi asezat lateral intre o pereche mai distantata de stele.
La 96x /Plossl 9mm , am vazut inca alte zece ,douasprezece stelute foarte slabe , rasfirate spre Sud de parca erau coada unui zmeu.

Cu dobsonianul Toleascop de 200mm am cautat , fara succes ,galaxia Messier 74.

Apoi am reobservat prin filtru UHC , filtru Skyglow si filtru albastru 80A nebuloasa Veil.
Prin UHC si Skyglow ,nebuloasa s-a vazut binisor.
Prin filtrul albastru 80A , Veil Vest adica NGC 6960 era abia perceptibila , in schimb NGC 6992 si NGC 6995 s-au vazut mai bine.

Galaxia Messier 33 s-a vazut uimitor de luminoasa.
Atat in lumina integrala cat si prin filtrul albastru 80A ,a prezentat zone de luminozitati diferite.
Aceasta a fost cea mai frumoasa imagine a lui M33 vazuta pana acum.
Am incheiat cu observarea Nebuloasei lui Tempel din Pleiade , foarte evidenta in jurul lui Merope si a altor stele din vestul Pleiadelor. Splendid de splendid !

Spor la observatii tuturor,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2017 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Descrierea M 74 facuta de Messier:

October 18, 1780
`Nebula without stars, near the star Eta Piscium, seen by M. Méchain at the end of September 1780, and he reports: "This nebula doesn't contain any stars; it is fairly large, very obscure, and extremely difficult to observe; one can recognize it with more certainty in fine, frosty conditions". M. Messier looked for it and found it, as M. Méchain describes it: it has been compared directly with the star Eta Piscium.'

M 74 - Magnitudine Aparenta = 9.4, D = 10.2x9.5 arc-minutes
Deci cred ca e o nuca tare. Fara un cer adecvat, mai greu. Asa cum este pentru mine M1...(angoasa mea...)

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Sep 2017 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate dar nu-ti fa griji ...M1 este si angoasa altora ! Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Sep 2017 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alte "nuci" deja semnalate aici ca "tari" sunt M101, M97, M108, M 109, toate din marea Ursa. Altele semnalate pe aici si in alte parti sunt: M1, M76 si nu in ultimul rand M74. Cele ingrosate le-am "spart", la restul inca le mai dau lovituri de ciocane.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Sep 2017 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pt. felicitari ! Very Happy
Intradevar ,galaxia M74 cer un cer cat mai bun si negru pentr observarea sa.Eu am noroc ca locuiesc ,nu doar la periferie ci la "marginea" ei,intr-o zona cu putine case relativ noi si cu iluminat numai pe strada mea ,in rest mai sunt vreo doua strazi cu cateva case noi dar fara iluminat public. Cartierul periferic cu case vechi si mult iluminat incepe abia de pe la 300-400m de casa mea, asa ca inca am parte de un cer decent,numai spre sud este mai poluat,in rest este bun ,in unele zone chiar foarte bun (spre vest).
Apropo, o alta "nuca "tare este roiul globular M107,care abia se vede chiar si in telescopul de 114mm si poate si galaxia M83 ,dat fiind faptul ca se afla destul de jos pe cer cand trece la meridian,dar nu intr-atat de dificila ca celelalte obiecte mentionate aici. Very Happy
Alalta seara am mai facut vreo 14 capturi la galaxiile M31,M32 si M110 cu aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ7,montat pe montura EQ1 fara a fi montat la telescop Smile si cu urmatoarele setari : timp expunere 60s, ISO de doar 200 pentru a minimaliza zgomotul de imagine ,zoom 12x. Cele 14 capturi le-am stackat in softul DeepSky Stacker si apoi le-am procesat cu Nero PhotoSnap Editor si a iesit un rezultat destul de frumos,avand in vedere ce aparat mediocru este acest Panasonic DMC-FZ7 Very Happy.
In imagine se vad o gramada de stele,este bine vizibila si galaxia M110,cred ca asa imagine ,vizual ,s-ar vedea printr-un telescop cu diametrul de la 200mm in sus Very Happy ,pe cand aparatul are un obiectiv de numai 30mm diametru.
Acum s-a stricat vremea si pe la mine ,sunt nori aproape peste tot.



m31-14frame-60s-iso200.png
 Descriere:
 Marime fisier:  1.27 MB
 Vizualizat:  de 4359 ori

m31-14frame-60s-iso200.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Sep 2017 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ,Sambata 23 Septembrie ,observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16 ,cu grosismentele/ocularele : 41x/LV30mm ; 49x/Plossl 25mm / 82x /Erfle sovietic 15mm / 137x/Plossl Revelation 9mm / 205x/Radian Tele vue 6mm.
Obiecte observate :

Ce pletora de roiuri stelare deschise in Cassiopeia!!!
Ramane de acum fapt bine stabilit , in Cassiopeia e un adevarat dezmat de roiuri stelare deschise !

-Un trio format din roiurile King 14 +NGC 146+NGC133 la Nord -Nord Vest de steaua Kappa Cas,toate in acelasi camp vizual.
La 205x am observat atat in NGC 146 cat si in NGC 133 cate o stea dubla.

-NGC 225 este un roi deschis cu aspect conventional ,continand 21 de stele si altele mult mai slabe ,intercalate.
A fost descoperit de catre Caroline Herschel , cu un telescop Newton de 106mm.

-NGC 129 ,un roi cu aspect de zmeu , cu ''coada'' formata din stelute foarte slabe.
Roiul include steaua variabila cefeida DL Cas.

-un duet format din roiurile NGC 7790 si NGC 7788 , aflate in acelais camp vizual,la Nord -Nord Est de Caph/Beta Cas.
NGC 7790 este maricel , cam cat raza Lunii si are o forma eliptica .
Si acest roi contine o stea -posibil dubla , relativ stransa si cu componente de slaba luminozitate.
NGC 7788 are o stea mai luminoasa pe post de ''mascul alfa'' si foarte multe stelute slabe spre Est de ea.
Mi s-a parut ca vad intre stelutele slabe ,mai multe siruri -lanturi drepte de stele continand cel putin trei stele , de parca sunt ejectate din roi.

-NGC 381 este un roi format exclusiv din stele de slaba luminozitate , aflat la Est de Gamma Cas.
Stelele formeaza un perimetru aproximativ circular de care este atasat un sir linear de stelute.
Seamana pe drept cuvant cu un balon legat cu ata ,asa cum zice Joe Bergeron -citat de Sue French ,inspiratoarea acestui tur de roiuri regale.

-la Nord de Beta Cas ,in timp ce bantuiam dupa duetul de roiuri NGC 7788 -NGC 7790 am dat din intamplare peste o minune cereasca ,o stea care este in acelasi timp stea - carbonacee, stea variabila pulsanta si stea dubla cu un companion albastru la 58 '' distanta.
Este vorba despre WZ Cas ,clasificata drept stea de tip spectral C 5 P .
In linkul de mai jos vedem locul stelelor-carbonacee in diagrama Herzsprung-Russel.

http://calgary.rasc.ca/images/HR_Diagram1.jpg

Atasez si o poza a stelei WZ Cas ,obtinuta de Gianluca Masi cu un telescop C14 si o camera SBIG ST8-XME.


La ''recapitularea lectiilor trecute'' , am reobservat roiul deschis IC 1434 din Lacerta.
Ma mir ca am reusit sa vad acest roi ''cat de cat'' in dobsonianul de 125mm ,deoarece nici in dobul de 200mm nu este cine stie ce aratos !
Doar stelele nerezolvate formeaza in dobul ''Toleascop'' de 200mm o ceata ceva mai vizibila decat in dobul de 125mm.


Azi cerul este acoperit de nori desi , de cautat alte distractii , ''Astro-Jurassic Park'' va fi inchis !

Mircea



King 14.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  551.31 kb
 Vizualizat:  de 4304 ori

King 14.JPG



NGC 7788.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  498.85 kb
 Vizualizat:  de 4304 ori

NGC 7788.JPG



wz_cas-1024x811.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  42.99 kb
 Vizualizat:  de 4304 ori

wz_cas-1024x811.jpg



NGC 381.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  468.11 kb
 Vizualizat:  de 4304 ori

NGC 381.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Sep 2017 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wz cas! mai rar ca o stea sa se incadreaze in atatea tipologii!!
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2017 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Cassiopeia...prima mea "iubire"astronomica...Prima dubla rezolvata, Eta Cas, primul obiect Messier gasit...M 103... Pentru mine, o incantare mereu.
Excelente observatii domnule Pteancu.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Sep 2017 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Thank you Sir !

Am pus la ''Observatii cu instrumente mici'' reobservarea de aseara a lui WZ Cas cu o noua luneta ATM de 60x500mm.
E perfect fezabila observatia !

Langa Messier 34 m-am impiedicat intr-o alta stea carbon care ''face geometrie'' cu o dubla optica ...

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Sep 2017 05:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar ce-o mai face "capitanul Picard"? Mai e putin si se face o luna de cand n-a mai raportat nimic.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Sep 2017 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa speram ca Milan nu are probleme deosebite si ca va reveni in curand pe forum.

Iata un interviu cu Rod Mollise despre cum a observat toate cele 2500 de obiecte descoperite de William si Caroline Herschel.

http://www.skyandtelescope.com/sky-and-tel...l-project/

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 58, 59, 60 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 59 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact