Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare obiectiv 155 mm f/1.25


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 27 Sep 2017 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebare obiectiv 155 mm f/1.25
Raspunde cu citat (quote)

Un amic si-a cumparat mai demult acest obiectiv:

http://www.surplusshed.com/pages/item/l130...d-22934765

M-a intrebat pe mine despre el, insa nici eu nu ma pricep cu mult mai mult.
As vrea sa va intreb daca se poate folosi la un telescop. Are distanta focala cam scurta. Orice idee e bine venita.

Multumesc.
Sorin
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Sep 2017 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are raport focal F/D de 1.25, mult prea scurt. Iti recomand sa dai "pass".
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Sep 2017 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie pus obiectivul pe un banc de testare , un test Ronchi , spre a vedea unde se situează sfericitatea și cromatismul .

E putin probabil să fie bine corectat pentru că asemenea asocieri sunt de regulă sisteme frontale de la obiective mai complicate .
Sunt șanse ca in funcție de devierea de la 'normal' , un asemenea grup să poată fi optimizat cu o lentilă adăugată undeva in spate . Dar asta e altă mâncare de pește .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 27 Sep 2017 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok. Multumesc Alex, multumesc Catalin.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Sep 2017 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Triplet cu asa focar scurt nici cu sticle scumpe nu poate da imagine buna . cu asta nu cred ca vezi cratere pe luna doar de aprins tigara la soare e bun .
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 29 Sep 2017 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Octavian
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2017 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obiective cu focala atat de scurta nu am vazut decat la telemetre.

Linkul nu da informatii concludente, mai degraba contine afirmatii care se bat cap in cap: daca tripletul este corectat poate fi un obiectiv de telemetru insa nu este si acromatizat deoarece nu-i nevoie, telemetrul lucreaza in lumina monocromatica. De altfel ar fi si imposibil sa acromatizezi un triplet si sa rezulte o focala atat de mica. Daca este parte a unui obiectiv de camera nu are cum sa fie corectat de sine statator. Nu mai zic de analiza compozitiei, Bariul nu prea se combina cu Lanthanul in aceeasi sticla.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Noi 2017 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obiectivul a ajuns la mine , prin intermedierea și bunăvoința lui Sorin și a proprietarului (Diego).
E clar un sistem frontal de la o cameră profesională pancratică. Corecția cromatică e beton dar are sub corecție pe sfericitate , tocmai ca să se pupe cu lentilele mobile divergente care făceau zoom-ul .
La 6 x se vede bine , la 10 x binișor . Mai sus , aleluia .

Se pare că nu e prea mult loc pentru re spațiat lentilele , asta in cazul în care se va putea intra in el . Deoarece inelele filetate par a fi blocate zdravăn cu adeziv . Totul e foarte ermetic , de parcă ar fi fost gândit să lucreze in mediu deschis .

S-ar putea ca singura șansă pentru el să fie montarea "in retro" ,a unei divergente potrivite , măcar pentru obținerea unei pupile de 5 milimetri , adică vreo 30 x .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2017 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
..La 6 x se vede bine , la 10 x binișor ....
Si nu este suficient?
Fotografic nu cumva e/poate fi facut mai util? 155 f1.2 ar fi de un real ajutor Rolling Eyes
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Noi 2017 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu , nu e suficient . La 10 x iese o pupila de peste 15 mm , ceea ce înseamnă muuulta sticlă nefolosita de ochi .

Nici la astro foto nu e prea bun așa cum e acum . Am focalizat pe un ecran o sursă punctiforma albă și nu mi-a plăcut ce am văzut. În intra focus semăna cu o nebuloasă inelara iar in extra , cu o papadie cu pată difuză in centru .

La fel se comportă si pe stele .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2017 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:
Corecția cromatică e beton ...


Sa mori tu?? Esti sigur??
Ne spui si noua ce profile au lentilele obiectivului? (... daca ai permisiune de la apropitar Smile )

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Noi 2017 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pot spune încă ce profil au lentilele . Cel mai sigur , ultima lentilă e menisc convergent . Lentila frontala e posibil să fie menisc divergent și dacă e așa , atunci face steinheil spațiat cu cea din mijloc . Din construcția celulei se vede clar că ultima lentilă e mai depărtată de primele două , chestie care seamănă izbitor cu aproape tot ce am demontat eu in materie de obiective complexe cu zoom , destinate camerelor video .

Pe la 20 x , imaginea unei stele albe pare a nu scoate culori nici in intra și nici in extra focal . O să evaluez mai bine după ce îl fixez în tubul unui copiator , recuperat acum vreo 12 ani dintr-un monstru de vreo 200 de kile .

O să îl diafragmez pe la vreo 80 mm , să văd ce se întâmplă .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 08 Noi 2017 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am făcut niște simple măsurători . Diametrul util nu poate fi mai mare de 150 mm , în situația in care ar putea fi folosit ca obiectiv de luneta .
Lentila frontala are sigur forma de menisc divergent , cu diametrul feței concave mai mic cu aproape doi centimetri decât diametrul fizic al suprafeței frontale convexe .
Încă nu pot spune precis ce focală are chestia . Trebuie să aflu exact cât anume din deschidere participă la formarea pupilei de ieșire . După aia se poate calcula . Întâi trebuie să montez jucăria in ceva stabil și lipsit de riscuri . Greutatea e destul de mare , aproape 2,5 kg și toate testele de până acum au dat ceva emoții .
Dar măcar am reușit un 35x cu imagine cețoasă în relativul focus și am constatat că nu există blur albastru , indigo , purpuriu sau violet .
În intra focus avansat apare ceva vernil la interior , înconjurat de magenta , la unele contururi . În extra , doar neclaritate albicioasa .
Obiectivul este foarte sensibil la erorile de aliniere cu ocularul , pe lângă imagini comatice apărând și cromatism serios .
Se pare că cea mai mare contribuție la focala asta scurtă este dată de ultima lentilă , care are fața exterioară ușor concava și cea internă convexa zdravăn .
O să încerc desfiletarea inelelor ce țin lentilele , dar cred că trebuie să apelez la ceva încălzire ca să înmoi adezivul ce le blochează .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Noi 2017 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am reușit să desfiletez inelul ce fixează lentila finală . Cu injecție de diluant nitro 209 in filet , și-a făcut milă de mine până m-am întors de la Kaufland .
Este așa cum am bănuit o convergentă concav convexa cu focală foarte scurtă , probabil in jur de 20 cm . Vine montată cu fața convexa foarte aproape de dubletul steinheil care o corectează .
Dubletul frontal e un steinheil ceva mai ciudat , în sensul că nu pare lipit dar lentilele lui sunt extrem de apropiate și de curburi egale . Din cauza asta eu vedeam doar cinci reflexii .
Spre deosebire de alte lentile de obiectiv frontale de dimensiuni maricele demolate de mine , acest dublet are lentila convergentă biconvexa asimetric , întocmai ca la steinheil-urile lipite , de la camerele de mici dimensiuni .
Focala lui e undeva în jur de un metru sau mai putin dar supra corecția turbată îl face inutil așa de unul singur .
Poate cu o lentilă convergentă calculată, plasată la locul potrivit s-ar putea face un fel de petzval . Nu mă pricep la asta ,dar aș putea face niște încercări cu ce am prin casă .
După ce o să desfac si inelul filetat ce ține primele lentile , o să pun niște poze .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2017 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce ai scris in posturile precedente inteleg urmatoarele:
- imagine cetoasa fara blur albastru/violet inseamna subcorectie sferica si cromatica destul de pronuntata. In conditiile astea e clar ca tripletul respectiv nu este un obiectiv de sine statator ci parte a unui sistem mai complex.
- lentila a treia cu putere optica mare si curbura accentuata trebuie sa corecteze prin subcorectia introdusa in sistem, atat supracorectia dubletului frontal cat si supracorectia ansamblului negativ zoom care ii urma (mai mult ca sigur) pe traseul optic.
- solutia cu schimbarea celei de a treia lentile cu alta de putere mai mica mi se pare ok dar noua lentila va trebui sa aiba aceeasi spatiere fata de dubletul frontal pentru a nu introduce in sistem cromatism transversal. Va fi totusi dificil de aflat ce putere optica trebuie sa aiba acea lentila.

succesuri Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact