Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DSC_2143_color1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

"Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2017 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Umbland printr-o piata de vechituri, am dat peste un binoclu de productie frantuzeasca, Eria-Lux Paris 8x30. Cum, n-am avut de treaba, l-am probat...e un pic decolimat (dar nu mult) lentilele destul de murdare, are si ceva mucegai parca pe lentile...Mecanica in schimb e tapana (vanzatorul mi-a zis ca este un binoclu militar), focuseaza fin, reglajul de pe ocularul drept, functioneaza bine. Nu se vad acoperiri. Doar in joaca, am negociat de la 25 euro;...la 15 euro si individul a zis ok...Asa ca m-am procopsit cu un binoclu 8x30 murdar.
Am urmatoarele intrebari:
- Stie cineva ceva despre binoclul acesta?...
- Se poate scoate din el un instrument cat de cat acceptabil ? sau am aruncat banii pe ceva irecuperabil?
- Se pot curata lentilele? Cum? Mucegaiul ?
- Stie cineva cum se poate colima? Are pe capacele corpurilor (si sus spre ocular si jos spre obiectiv) cate un surub...iar sub fiecare ocular cate un inel filetat (care cred ca face fixarea capacului pe corp...in tandem cu surubul de care am mai spus).
Deci, mai bine imi luam un cateva beri?...(nu ma omor dupa bere...).
Atasez si cateva poze.



IMG_3761__1506257172_91785.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  54.44 kb
 Vizualizat:  de 13690 ori

IMG_3761__1506257172_91785.jpg



IMG_3762__1506257260_68347.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  54.42 kb
 Vizualizat:  de 13690 ori

IMG_3762__1506257260_68347.jpg



IMG_3763__1506257342_36520.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  85.52 kb
 Vizualizat:  de 13690 ori

IMG_3763__1506257342_36520.jpg



IMG_3764__1506257428_15125.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  72.56 kb
 Vizualizat:  de 13690 ori

IMG_3764__1506257428_15125.jpg



IMG_3765__1506257600_13636.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  53.05 kb
 Vizualizat:  de 13690 ori

IMG_3765__1506257600_13636.jpg



IMG_3766__1506257525_86586.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  41.19 kb
 Vizualizat:  de 13690 ori

IMG_3766__1506257525_86586.jpg



IMG_3767__1506257689_17954.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  47.25 kb
 Vizualizat:  de 13690 ori

IMG_3767__1506257689_17954.jpg



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2017 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal ma feresc de binoclurile franceze. In general au sticla de slaba calitate si nu stiu de ce au si mecanica totalmente diferita de cele clasice germane, respectiv greu de reparat si parca aiurea facute. Daca ai si mucegai intre lentile este foarte greu sa il scoti caci trebuie dezlipite si relipite. Nu cred ca merita sa bagi bani in el sa il repari si daca il refaci 100%.
Dar poate e momentul sa incerci tu sa il repui pe picioare ... Wink , caci toate au un inceput.
Dupa cum arata e posibil sa aiba oculare Erfle ceea ce nu e rau. Nu este militar dar asta e putin important.

Later edit: Cel mai probabil ca se poate scoate ceva din el.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2017 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merită să îl desfaci și să cureți bine toate componentele. Dacă în interior vei găsi șuruburi mici în lateralul prismelor atunci cauți în dreptul lor dacă există vreo gaură pe corp în materialul negru de protecție. Uneori există, alteori trebuie îndepărtat. Dacă nu există atunci va trebui să improvizezi o altă soluție de colimare. Să nu cureți cimentul de la prisme! Îți va da poziția lor originală. Va fi dificil dar nu imposibil. Succes!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 25 Sep 2017 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu am experienta fix cu acest tip de binoclu, dar ce pot spune e ca BPT-ul 12x45 pe care l-am cumparat de la un coleg de-al nostru de aici, in urma cu cativa ani, l-am colimat printr-o metoda usor mai laborioasa, care a constat in tatonari succesive ale inclinatiei prismelor (neavand suruburi transversale de reglare din exterior) folosind pene foarte subtiri si inguste de hartie dispuse la distanta si unghiul potrivit sub ipotenuzele prismelor. Cimentul original a ajutat la gasirea pozitiei aproximative.
E,.. gasirea precisa a acelei pozitii si a acelui unghi face toti banii; nu m-am mai distrat de mult asa copios - a fost nevoie sa-l deschid si sa-l pun la loc de cateva zeci de ori, pe timp de vara.. o veselie.

Ultimul binoclu luat asa, la oha, a fost un Zeiss 8x30, caruia i-am imprumutat ocularele (15mm, 68 grade) pt un binoviewer convertit de la microscop la telescop (1.25").
Si pe-aici sunt binocluri cu nemiluita in targul de vechituri - aproape moca, 50-60 zl. Din fericire ma fac ca nu le vad ori-de-cate-ori trec prin piata duminica; nu de alta, dar am deja doua la mine (cu unul mai mult decat imi trebuie, dar nu ma-ndur sa las nici Lacerta 8x45 nici BPT-ul mai sus mentionat) si mi-e ca mi-l pune jumatatea mea mai buna de gat si ma trimite sa-l duc de unde l-am luat.. Si-asa, SkyMaster-ul 15x70 a ramas in tara, la fel si Tento-ul 7x50. "Ce-oi face cu ele, ca doar n-ai patru perechi de ochi" cum mi-a zis cineva odata Smile 4?? (am intrebat eu cu juma' de glas si un zambet inocent-pervers, abia schitat). Pe semne ca nu aflase inca de binoviewere Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2017 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

Hahaha,
Super ! Va multumesc pentru indemnuri...imediat ce se termina alergatura de anul acesta (jumatatea lui noiembrie)...am ce sa surubaresc...Abia astept...Am sa va tin la curent cu derularea evenimentelor si am sa mai am nevoie de sfaturi. Il repun eu in functiune...
Apropo...am observat si cateva usoare zarieturi (foarte fine...) oe cularul stang. Probabil cineva a incercat sa il stearga cu nadejde...s-or putea scoate ?...
Multumesc mult.
Cu stima.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2017 07:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ajutor si sfaturi , cate vrei, ca doar noi romanii suntem foarte sfatosi Laughing
Acum fara gluma inainte de a demara ceva ce nu esti sigur , intreaba. Nu te grabi!
Daca ocularul este zgriat doar antireflexul , mai e cum mai e , dar daca este sticla zgariata , depinde si de adancime , va fi afectata imaginea.
As incepe prin a ma inteba , ce prisme are bk7 sau bak4. Ce alte probleme se vad (privesti invers in binoclu si vezi sticla ... vezi mucegai ...e intre lentile sau e doar mizerie pe deasupra?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 26 Sep 2017 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC a scris:
...am observat si cateva usoare zarieturi (foarte fine...) oe cularul stang. Probabil cineva a incercat sa il stearga cu nadejde...s-or putea scoate ?...



Eu a trebuit sa trimit ocularele Tento-ului 7x50 la polisat, pt ca avea o buba oarecum similara - lentilele frontale matuite si zgariate. Mi-am declinat competenta, mai ales ca si factorul timp liber era o problema.
Au iesit ca noi, desi fara acoperire, deoarece ar fi trebuit dezlipit dubletul dinspre ochi pentru aplicarea cu succes a stratului AR, iar colegii de la ProOptica nu si-au asumat riscul de a le deteriora. Nu-i bai, chiar merg si-asa Smile Au facut treaba buna. Contrastul a revenit la normal, iar magnitudinea accesibila a crescut cu aproape o unitate (am testat pe stelele din Pleiade).

Daca sunt doar zgarieturi fine, rare, care nu impiedica observarea, le-as lasa asa. Daca e un pic mai grav decat niste micro-zgarieturi, exista cateva optiuni DIY pentru remediere, insa la toate exista riscul de a agrava problema daca nu se aplica cu atentie regimul potrivit (granulatie, presiune, unghi, cadenta..): fie cu pasla & pasta de dinti (atentie la continutul pastei), fie cu pasla & scrum de tigara (pisat f f fin si filtrat! - cea mai poluanta metoda, "pacat" ca sunt nefumator), fie cu pasla & unt de arahide (?!? - nu m-as incumeta la asta).
Sincer, nu am probat fiecare din aceste metode, dar s-ar putea ca cel putin una sa mearga.

Poate ar trebui subliniat un aspect aici - ar fi bine daca procesul de polisare manuala se aplica uniform pe toata suprafata lentilei, pentru a nu altera numai local parametrii optici (raza de curbura, grosime) si asfel sa se induca aberatii nedorite in sistem. Chiar si daca se indeparteaza si numai 0.1mm din sticla, e bine sa nu se creeze un "platou" pe "burta" lentilei. Daca este perfect plana inspre ochi, deja e mult mai simplu.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Sep 2017 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
Au iesit ca noi, desi fara acoperire, deoarece ar fi trebuit dezlipit dubletul dinspre ochi pentru aplicarea cu succes a stratului AR, iar colegii de la ProOptica nu si-au asumat riscul de a le deteriora.


Îmi cer anticipat scuze pentru offtopic , am si eu o nelămurire mai veche :

Cum se depune antireflex pe optica din plastic ?
Unii ar fi tentați să creadă că respectivele plasticarii optice rezistă la acele câteva sute de grade necesare depunerii in vid.

Sunt sigur că nu toate rezistă , am găsit chiar lentile din polistiren ce prezentau semnele depunerii prin vaporizare .

Cum naiba ?!..

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2017 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

Privind dinspre obiectiv spre oculare, am observat zgarieturile fine si o pata mica de 3mm care pare undeva la interior...si despre care cred ca este mucegai...dar nu sunt sigur. Si multa murdarie...praf...
Cum imi dau seama daca este Bk7 sau bak4 ?

Lentilele de la oculare par plate..
Nu am la mine sculele, sa il pot desface. Abia poate in weekend asta sau in weekendul viitor ajung acasa...

Cand am fost primit pe forumul acesta, aveam binoclul Sakura 10x50 care a trebuit colimat. Atunci Dbird ai avut amabilitatea sa imi dai adresa unui site de unde sa descarc manualul tau de intretinere a binoclurilor. Am incercat de mai multe ori si nu am putut sa il descarc...N-am vrut sa te deranjez atunci si n-am insistat, dar cred ca mi-ar fi de folos acum. Poate gasim o modalitate de transfer... Multumesc anticipat.

Saiph,
Va multumesc pentru sfaturi...poate gasesc procedeul de slefuire pe youtoube? Adica sa vad efectiv cum se poate face...Poate pot sa il "remaiez" cumva.

Catalin Dumitru,
Din intamplare chiar aseara am scapat pe jos ochelarii de citit (de care eram foarte mandru ca pareau de sticla si au acoperire verzuie...) si una din lentile a sarit cat colo. Ei, nu !...Sunt din plastic, dar totusi au acoperire...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Sep 2017 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre acoperirile antireflex pe lentile din plastic : la inceput acestea erau realizate pe cale chimica pe lentilele de sticla , fara incalzire puternica.
Oare pe lentilele din plastic acoperirile sunt aplicate pe cale chimica ?

La un binoclu vechi este un pic ciudat sa te preocupe problema Bak4 versus Bk7.
Sa zicem ca poti sa iti dai seama din ce sticla sunt facute prismele - desi eu nu prea cred ca se poate.
Si daca nu sunt dupa ultima moda , ce faci ?

Cand ajungi la scule , eu iti sugerez sa demontezi ocularul , curata-l de mizerie si incearca-l pe un alt instrument.
Daca te vor deranja zgarieturile , atunci abia ai o problema.
Daca nu , nu.
Toate telescoapele obstructionate ,deci cu oglinda secundara , au ditamai ''zgarietura'' de 25-30 % si totusi dau imagini aproape perfecte.

Parerea mea : ai cumparat o rabla.
Valoarea acestui instrument sta tocmai in faptul ca este o rabla.
Fa-l doar sa functioneze cat de bine poate si foloseste-l multumit din cand in cand si asa cum va fi dupa reconditionare.

Succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Sep 2017 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca prismele sunt BK7, pupila de iesire arata ca un romb luminos inscris intr-un cerc mai putin luminos. BaK4 folosit la prisme asigura o pupila de iesire uniforma ca luminozitate.

Si da, o rabla e buna tocmai ca iti permite sa experimentezi fara sa pierzi prea mult. Distractie placuta, si incearca sa inveti cat mai multe.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2017 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului: "Resuscitare"... Binoclu Eria-Lux Paris 8x30
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru incurajari. M-am bucurat mult pentru rabla asta.
Ce camp imi da 8x30? Cum se calculeaza ? Este gravat pe corp "Grand Champ"...deci camp larg...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Sep 2017 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Herr_Alien
The Minefield: Advertising Hype in Binoculars
http://binocularsky.com/binoc_minefield.php

I would far rather have full-sized, precisely polished BK7 prisms with blackened sides, grooved hypotenuses and shielded reflective surfaces, that are held in a proper cage than under-sized "naked" ungrooved BaK4 prisms, that have been made with minimal quality control and are glued into the housing and held in place with a spring-clip.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Sep 2017 05:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect, o completare bine venita postului in care am descris cum se face distinctia intre tipurile de sticla folosite la prisme.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2017 07:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa temperez putin cuvantul "rabla" Very Happy
Recunosc ca eu am inceput , si revin la ideea ca nu agreez binoclurile de fabricatie franceza.
Dar.
Au existat in Franta cativa (foarte putini) fabricanti care mergeau sub licenta germana si austriaca. Deci mare atentie, in principiu daca gasesti BaK4 si oculare cu 5 lentile s-ar putea sa nu fie chiar rabla, chiar daca antireflexul nu exista.
Deci , sfat generic, respectati echipamentul pe care il aveti, si declarati ca este o "rabla" doar dupa o inspectie foarte atenta. Nu de alta dar si mie mi-sa intamplat sa ma insel si o "rabla" la prima vedere sa dovedit a fi un diamant acoperit de mizeria vremii. Si este pacat sa il distrug , doar asa, pentru teste.
Pentru "antrenament" gasiti la Kaufland binoclu de 29 de lei ....excelent pt asa ceva!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact