Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224471
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2017


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexandru.st
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2017
Mesaje: 8



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2017 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Impresii !
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a luat ceva timp sa ajung acasa, deoarece am prelungit mica vacanta prin Fagaras.
Deci, a fost super.
Pentru mine a fost prima reuniune nationala astronomy.ro. Am asteptat-o cu mult interes si nu am fost dezamagit.
Este drept ca sunt incepator in astronomie si cu greu indraznesc sa ma bag in vorba cu "greii" cunoscuti la Plaiul Lisei (si anterior la Comana), dar sper sa fac progrese rapid. Deocamdata lucrez la Messier Surprised .
Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu lumina (sau bricheta ... lol) sau in vreun alt fel. Am observat ca s-a iscat o mica discutie pe tema asta.
Conditiile au fost excelente, organizarea a fost foarte buna (daca imi este permis for next time as avea si niste propuneri) si participantii - toti oameni super OK.
Trebuie sa mentionez si fondul muzical excelent din prima seara (nu stiu cine este responsabil, dar mi-a placut maxim Smile ) si nu stiu de ce nu l-a "pus" si in a doua seara.
Am smuls promisiunea lui Gabi ca poate o facem bianuala ... ce ziceti?
Si nu in ultimul rand, am montat si un filmulet fara pretentii prea mari de calitate. Este facut cu un aparat foto digital compact. Dar, asa, just for fun, cred ca merge!
Il puteti viziona aici: https://youtu.be/NTfCDLQEn_0

Cer senin si pe curand,

_________________
Alexandru
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 19 Sep 2017 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am apucat sa scriu un post destul de lung cu privire la atitudinile si problemele discutate, mai ales inflamat de unele lucruri mai "acide" de pe facebook, dar mi-am dat seama ca ajung sa contribui la negativismul care iese din pacate in evidenta uneori aici. A scris mak acum cateva pagini ca prea mult ne otravim cu unele discutii, mai ales la cat de putini suntem, si mare dreptate a avut.

E important sa intelegem si sa comunicam ce asteptari avem de la o astfel de intalnire pentru ca unele lucruri pur si simplu nu se impaca. Nu poti sa pui un telescop vizual la doi metri de un setup astrofoto, sa vii cu nevasta, copil si catel, sa vrei sa bei o bere si sa discuti, sa ai mancare calda pusa pe masa, sa faci un dus inainte de culcare, sa nu fie scump dar cumva sa fie perfect pentru toata lumea in toate etapele. Performanta maxima va fi tot timpul singur sau intr-un grup omogen unde se urmareste un anumit lucru fara compromis, nu de asta am venit si stiam oricum ca Lisa nu are cum corespunde.

As spera sa facem si intalniri mult mai targetate pe viitor, ar fi frumoase si astea, acolo merge mult mai multa militarie, dar vom fi doar o fractiune din cei de la Lisa. Ce ma intereseaza si mai mult insa este exact ce a fost, o participare larga, schimb de experiente, probe de instrumente, discutii productive, sansa de a invata si oportunitatea de a da ce stiu mai departe, compania oamenilor cu care impart acest interes, fie ei veterani de zeci de ani sau oameni care si-au scos primul telescop din cutie cu o zi inainte. Personal consider ca am mai mult de castigat de la cei din jur decat de la un cer perfect "intretinut" intr-o astfel de intalnire, pentru asta sunt toate celelalte nopti senine din an.

Nu inseamna ca nu trebuie sa incercam sa ne descurcam mai bine pe viitor, dar in primul rand prin a face conduita mai usor de respectat decat prin impunere, lucrurile astea nu sunt dificile atata timp cat le facem si nu asteptam sa se faca. Asadar, pe viitor de adus frontale rosii de rezerva (aduc eu cel putin trei), de cosit iarba pentru a ne putea intinde mai bine si pentru a crea o zona putin mai separata de astrofoto, de acoperit geamurile cabanelor dinspre zona de telescoape pe timp de noapte, eventual de mers semnificativ mai departe de cabane pur si simplu, etc. Sunt convins ca putem gasi solutiile necesare, capacitatea o avem si bunavointa se va gasi cu siguranta.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 19 Sep 2017 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bineînțeles că se ppt găsi soluții. Orice se poate rezolva. Astea nu-s probleme. Însă pentru asta omul trebuie sa-si asume chestii, sa fie înțelegător, sa fie responsabil, sa constientizeze situația și sa nu găsească tot timpul scuze.
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
Starchaser
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2017
Mesaje: 62



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 20 Sep 2017 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frați stelari,

Eu nu am fost la acestă minunată reuniune, dar aștept...și tot aștept...și iar aștept..să-mi spuneți ce ați văzut acolo. Ceva rapoarte de observații, impresii mai ”dezvoltate” despre echipamente etc.
Lăsați-mă cu lumina în ochi și cu condițiile din cabană. Sunt convins că acele vile nu sunt de 5 margarete, dar nici nu ați stat în cort și v-ați spălat la fund cu apă din râu de munte. Dacă lui X i-a fost frig înseamnă că nu și-a strâns suficient iubita în brațe sau Y folosea bricheta cam des. Bine că nu foloseam cremene. Atunci să vedeți ”veselie”. Dar astea-s amănunte colaterale. Important e scopul acestei întâlniri. Așa că lăsați ”miau -miau” și puneți rapoarte de observații, comparații de instrumente etc. Laughing

_________________
binocluri: Baigish BPC4 8x30, Auriol 10x50
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2687

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2017 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai pun si eu cateva poze ... facute cu vechitura mea, Rebel T2i. Smile


LISA _14.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  542.02 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _14.jpg



LISA _4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  544.4 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _4.jpg



LISA _15.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  559.51 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _15.jpg



LISA _13.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  602.71 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _13.jpg



PEISAJ FAGARAS_20.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  686.11 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

PEISAJ    FAGARAS_20.jpg



LISA _2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  713.13 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _2.jpg



LISA _10.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  803.15 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _10.jpg



LISA _8.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  836.39 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _8.jpg



LISA _16.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  839.82 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _16.jpg



LISA _1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  840.43 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _1.jpg



LISA.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  851.45 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA.jpg



LISA _12.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  887.53 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _12.jpg



LISA _7.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  924.93 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _7.jpg



LISA _11.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  931.21 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _11.jpg



LISA _6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  936.92 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _6.jpg



LISA _9.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  999.73 kb
 Vizualizat:  de 4840 ori

LISA _9.jpg



_________________
Gabriel
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Download topic
Pagina 8 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact