Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu BPT5 8x30


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2017 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu BPT5 8x30
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu BPȚ5 8x30 ; Review binoclu БПЦ5 8x30; Review binoclu BPC5 8x30

1- PREZENTARE GENERALA
Acest binoclu poate fi intalnit sub toate denumirile de mai sus din titlu, motiv pentru care a fost figurat ca atare. Traducerea romaneasca corecta ar fi BPȚ5.
Date Tehnice БПЦ5 8x30:
Diametru obiectiv (mm) = 30
Putere maritoare = 8
Camp visual (dеgrееѕ) = 8.5
Camp vizual (m / 1000m) = 150
Diametru pupila de iesire (mm) = 3.8
Distanta minima de clar (m) = 5
Fabricant/nume = Necunoscut/Ваіgіѕh (Atentie aceasta denumire este mai moderna si valabila pentru binocluri produse dupa destramarea URSS)
Fосuѕ =сеntrаl
Ajustare dioptrii = -4 / + 4
Schema optica; Рrіѕme Роrrо
Material carcasa = Аlumіnіu аliaj
Acoperiri carcasa = piele sintetica
Culoare = negru
Tara de origine = URSS
Dіmеnѕіuni (mm) = 155 × 120 × 60
Greutate (kg) 0.62 (n.a = 618 grame inclusiv curea de prindere)
Temperatura de operare, ° C = -40 - 50
Distanta interpupilara, mm = 52 - 74
Prindere pe tepied = Nu
Utilizare cu ochelari = Nu

2- ISTORIC
Un binoclu la fel de clasic ca si CZ urile 8x30 Deltrintem sau Jenoptem, in speta deoarece sunt rude apropiate ale acestora. Am exagera daca am considera acest binoclu o copie. Practic desi optica are aceasi schema, este evident diferita (preferandu-se o coretie geometrica mai buna in defavoarea unui camp mai mare) si partea mecanica este 100% de conceptie rusa (Inclusiv materialele). Un binoclu care a facut istorie la vremea lui , prin perioadele anilor 60- 80, prin versiunile lui anterioare in special in randul vanatorilor din tara noastra. Modelul prezentat este fabricat in 1984, dar se pare ca este in continuare produs si mai mult decat atat , copiat identic din punct de vedere mecanic (exterior) de chinezi. Deci mare atentie caci pe piata exista clone chinezesti identice notate Baigish a caror optica nu este originala ruseasca bineinteles.

3- MECANICA
Modelul ajuns la mine este un model extrem de bine intretinut. Mecanica functioneaza inca ireprosabil. Dar materialele folosite ( aliaj aluminiu) sunt dupa parerea mea de proasta calitate ca si la majoritatea binoclurilor rusesti. Astfel aceste binocluri necesita mare atentie in manipulare dar mai ales la modul in care veti face eventuale interventii, la ele, ce necesita demontare, desurubare etc. Totusi daca mecanica nu este uzata (cazul acestui binoclu studiat) operarea este aproape perfecta atat privind reglarea cat si mentinerea reglajelor in timp. Studiind acest binoclu in comparatie cu CZ 8x30, atrage atentia faptul ca dimensiunea corpului port prisme este mai mare (de unde si un aspect mai butucanos fata de CZ). Binoclul este izolat cu kit in zona obiectivelor si ocularelor ceea ce este destul de important, minimizand patrunderea prafului in interior si chiar aparitia condensului.

4- OPTICA
Optica este BaK4 de foarte buna calitate, avand un contrast foarte bun, luminozitate foarte buna si definitie deosebita. Practic ocularele sunt acoperite cu antireflex albastru, mov-indigo si maro foarte dens iar obiectivele sunt acoperite cu albastru si mov-indigo dens. La o analiza atenta comparativa cu CZ 8x30, se observa o dimensiune mai mare a prismelor si a canalului optic aferent. Ocularele cu diametru mare, generos au un eye-relief maricel dar, este compensat de un eye-shield ridicat, rigid din ebonita astfel incat globul ocular trebuie scufundat inauntru. Acest lucru asigura totusi o mai mare imunitate la lumina parazita din spate si lateral spate. Dar daca nu lipiti bine ochii in causul eye-shildurilor, veti pierde camp visual.
Binoclul are o virare spre galben dar spre surprinderea mea este identica ca si cea a lui CZ, ceea ce face foarte placuta observarea prin acest echipament.
Binoclul se comporta excelent atat astro cat si terestru. Imaginile sunt de o calitate deosebita, depasind binocluri de renume germane. Dar se va tine cond si de faptul ca este un produs ceva mai modern (1984) deci beneficiind de ceva mai mult aport calitativ din punct de vedere tehnic.
Coloritul in pofida virarii spre galben, nu este distorsionat ci doar putin inviorat si avand o tenta calda si placuta. Se distinge fara probleme coloritul stelelor.

5- TESTE
Voi arata cateva comparatii cu CZ 8x30 (Deltrintem si Jenoptem):
- BPC5 este mai bun calitativ din punct de vedere optic decat fratii lui germani cel mai probabil din cauza supradimensionarii prismelor si canalului optic. Posibil ca la acest ascpect sa contribuie inclusive depunerile abundente de antireflex.
- Calitatea insa adauga in acest caz circa 200 grame in plus ca si greutate fata de fratii germani.
- Exista totusi o serie de reflexii circulare interne dar aceste sunt identice ca si la CZ, si nu deranjeaza.
- In contralumina nu apar irizatii, si optica este destul de imuna la lumina parazita provenita din fata si lateral fata si in acest caz depasind CZ.
- Singurii parametric unde CZ sta mai bine fata de BPC sunt : greutatea si campul visual.
- Se poate vedea in poza situatia reflexiilor de-a lungul tubului (care este dupa parerea mea destul de buna)
- In plan invers insa, se poate vedea cum prismele intra totusi in conul optic muscand o bucatica din el. Si totusi in aceste conditii BPC este mai luminos decat CZ (vezi poza).
- Desi este la fel de luminos ca Enuro Tournier 8x30, BPC5 are o definitie mai buna decat acesta.

6- CONCLUZII
Un binoclu foarte bun, recomandat cu multa caldura pentru clasa lui. Pretul unui astfel de binoclu, tinanad cont de faptul ca se poate achizitiona doar second hand il plasez in jurul a 45 de EURO.
Pretul este in contextul in care binoclul este in stare buna atat mecanica cat si optica si NU necesita interventie privind curatarea, reglarea sau repararea sa!



BPC8x30mic.jpg
 Descriere:
BPC5 8x30 Un binoclu reusit si recomandat cu cladura pentru clasa lui
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 6341 ori

BPC8x30mic.jpg



teste.jpg
 Descriere:
Imagini privind reflexiile in lungul axei si obturari ale conului optic.
 Marime fisier:  1.05 MB
 Vizualizat:  de 6341 ori

teste.jpg




Ultima modificare efectuata de catre Dbird la 17 Sep 2017 18:02, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2017 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur a doua cifra din seria de fabricatie este 3? In imagine nu se vede prea bine. Mersi Smile
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2017 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth
Embarassed Multumim pentru corectie Embarassed
Practic era vorba de anul de fabricatie 1984 si nu 1983. Respectiv primele 2 cifre din serial reprezinta anul de fabricatie.
Am modificat si in text, scuze si multumiri pentru corectie si pentru faptul ca cineva imi citeste totusi reviewurile Razz



serial.jpg
 Descriere:
Serial BPC
 Marime fisier:  499.03 kb
 Vizualizat:  de 6298 ori

serial.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2017 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa este, multumesc Smile

Fabricantul este KOMZ, in traducere engleza "Kazan Optical and Mechanical Plant" si are ca sigla o semipentaprisma strabatuta de lumina.
Din fosta mea colectie de 8x30 am pastrat un fratior mai mic, BPC4 8x30 fabricat in 1980 pe care puteti vedea si sigla fabricantului si sigla jocurilor olimpice de la Moscova din acelasi an.
Am mai avut un model BPP2 8x30 tot cu focalizare centrala, nu stiu de ce era codificat asa, singura diferenta fiind AR-ul de pe obiective si oculare care era un mov intens.

De mentionat ca seria binoclului care arata anul de fabricatie in primele doua cifre este respectata doar de fabricile KOMZ si ZOMZ (Kazan si Zagorsk) in timp de fabrica SOMZ (Salavat) foloseste alta codificare.



Baigish 8x30 (2).JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  219.21 kb
 Vizualizat:  de 6285 ori

Baigish 8x30 (2).JPG



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Starchaser
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2017
Mesaje: 62



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 18 Sep 2017 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sal'tare!

Am și eu un Baigish (KOMZ) 8x30 identic cu cel prezentat de zoth (cu sigla jocurilor olimpice făcută după turnul Kremlinului) și sunt foarte mulțumit de el. Din anumite puncte de vedere depășește Auriol 10x50. Un binoclu bun din ”vechea generație”.
Felicitări pentru review!!!

_________________
binocluri: Baigish BPC4 8x30, Auriol 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Sep 2017 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird

Te asigur ca suntem multi altii care citim dar nu avem ce sa comentam.
De la maiestrii avem numai de invatat.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2812

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Sep 2017 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si eu citesc review-urile tale cu interes Smile
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 18 Sep 2017 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
[...] si pentru faptul ca cineva imi citeste totusi reviewurile Razz

Daca te uiti la coloana "Vizualizari" din categoria "Review instrumente", ai sa vezi ca ai multe, chiar foarte multe vizualizari pe topic! Wink
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2017 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunteti niste draguti, va multumesc Smile , am vazut intr-adevar ca sunt citite, e adevarat ca era bine sa fiu ...mai des criticat si chiar corectat ...caci duypa cum se vede cu cat apar discutii mai multe per echipament cu atat imaginea sa este mai completa.
Sus
Starchaser
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2017
Mesaje: 62



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 23 Sep 2017 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mr. D,

Din punctul meu de vedere ești unul din cei mai buni analiști de instrumente optice. Îți citesc review-urile cu mare interes. Îl aștept pe următorul. Laughing
Uite și BPC 4 de care ți-am scris alături de ”geanta” originală (cu căptușeală din catifea roșie Rolling Eyes )



BPC 4 front.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  606.96 kb
 Vizualizat:  de 6158 ori

BPC 4 front.jpg



BPC 4 back.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  614.57 kb
 Vizualizat:  de 6158 ori

BPC 4 back.jpg



_________________
binocluri: Baigish BPC4 8x30, Auriol 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact