Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_zi.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Omegon MightyMak 90 - merita sau nu?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Sep 2017 06:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Omegon MightyMak 90 - merita sau nu?
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam sa imi cumpar, in cateva luni, un telescop, si mi se pare destul de interesant acesta. Motivul este ca nu prea am conditii de observare de unde stau, si, deoarece nu conduc, orice instrument pe care il folosesc va trebui carat in spate pana la locurile de observare unde nu stau, adesea impreuna cu restul bagajelor de munte Smile M-au convins prin urmare greutatea foarte mica, impachetarea compacta si, din cate vad in acest review al unui model mai mic din gama, performantele ok.
Problema e, totusi, ca nu am aproape deloc experienta (cateva luni cu binoclul, pana acum) deci nu stiu daca nu e vreo problema cu ideea asta, sau daca nu exista alte telescoape care ar face o treaba mult mai buna pe ideea asta, sau daca asteptarile mele fata de el nu sunt eronate. Ce as vrea de la el: sa vad ceva mai bine diferitele obiecte decat cu binoclul 10X50 (planete si DSO-uri in principiu - nu ma astept la o imbunatatire spectaculoasa in cazul DSO-urilor, dar o suprafata a aperturii putin peste dubla ar trebui sa foloseasca si ea la ceva), si sa le pot arata prietenilor mei diferite obiecte fara sa fie nevoie sa le depisteze ei pe cer, cum e cu binoclul, cu care se mai pierde lumea pe drum Smile

As aprecia sfaturi.
Sus
Starchaser
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2017
Mesaje: 62



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 18 Sep 2017 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bună Ruxy!

Felicitări pentru observațiile cu Bufnitza. Și eu tot la binoclu mă rezum (momentan), dar intenționez să-mi achiziționez asta:

http://astromagazin.ro/telescoape-astronom...astro.html
http://www.astroshop.ro/orion-telescop-dob...r_1_select

Același motiv. Apertură + mobilitate. Nu vreau să stau să montez o ecuatorială și să vină noru', mistrețu, cățelu sau altceva cu colți și fără minte. Pe ”ăsta micu' ” îl iei sub braț și asta e. Are review-uri bune.

_________________
binocluri: Baigish BPC4 8x30, Auriol 10x50
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 18 Sep 2017 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Taie de pe lista de avantaje greutatea mica, iti mai trebuie o montura si contragreutate (EQ3 minim, eventual AZ3): eu nu vad cum o sa folosesti treaba aia cu 3 picioruse cu care vine, cand o sa te uiti la obiecte aflate la inaltime mare deasupra orizontului. Chiar daca zici ca folosesti o masuta deja amplasata, cand iei la tinta ceva mai sus sau ajungi sa dai cu barbia de masa, sau tragi montura catre marginea mesei. Buba e ca neavand o contragreutate la montura, cand te uiti apoi la obiecte plasate sus, Mighty Mak-ul abia asteapta sa faca un flip pe spate de pe margine, cu tot cu cele 3 picioruse.

Acuma, despre usurinta de a gasi obiecte: binoclul tau are un camp real de 6 grade si ceva maruntis. Mighty Mak-ul are un camp real maxim de 1.6 grade - de vreo 4 ori mai mic. O sa iti ia si tie un pic sa te obisnuiesti sa gasesti obiectele in el. Red dot finder-ul, daca e bine aliniat (si o sa inveti sa il aliniezi Smile ), o sa te ajute foarte mult.

Nu exista telescop bun la toate - si s-a scris despre asta pe forum. Clar, vrei diametru cat mai mare in orice caz, dar, vrei planete? Pai atunci se impune o focala mai mare (cum are Mighty Mak, la F/D = 10) si obstructie centrala cat mai mica (cum au lunetele si mak-urile). Vrei sa faci observatii de camp larg? Pai iti trebuie o focala scurta (F/D = 4 - 5), si atunci recurgi sau la newtoniene sau la lunete scurte. Ceva "intre" (F/D = 7) nu inseamna "excelent si la planete si la camp larg", ci mai degraba "te chinui un pic si la planete, te chinui un pic si la DSO".
Probabil d-asta sunt amatori cu mai multe telescoape - au si o motivatie reala, in afara de obsesia de echipamente optice Smile

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 18 Sep 2017 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Starchaser a scris:
Bună Ruxy!

Felicitări pentru observațiile cu Bufnitza. Și eu tot la binoclu mă rezum (momentan), dar intenționez să-mi achiziționez asta:

http://astromagazin.ro/telescoape-astronom...astro.html
http://www.astroshop.ro/orion-telescop-dob...r_1_select

Același motiv. Apertură + mobilitate. Nu vreau să stau să montez o ecuatorială și să vină noru', mistrețu, cățelu sau altceva cu colți și fără minte. Pe ”ăsta micu' ” îl iei sub braț și asta e. Are review-uri bune.


Nu neglijati ergonomia. Am si eu un mititel de 114 - e adevarat, la 500 mm focala. Prima oara i-am facut o montura d-asta min-dob: aveam de ales sau intre a muta o masa, sau sa ma chircesc pe pamant. Ca rezultat, l-am folosit de vreo 4 ori in anul in care a urmat. Cu prima ocazie am luat o montura care sa ma lase sa observ din picioare, si acuma telescopul are o statistica mai buna de utilizare.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Sep 2017 09:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva usor de carat am si eu...poate de inspiri Smile
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=162969#162969

si o comparatie cu o luneta terestra aici
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=159641#159641
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Sep 2017 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@tudor: frumoasa trusa de supravietuire, ceva de genul asta cred ca mi-ar trebui si mie (acum ca ma gandesc mai bine, pt observatiile mele de varf de munte adica poluare luminoasa scazuta dar turbulente nu prea, ar trebui sa mearga mai bine lucrurile la DSO-uri decat la planete). Cam cat cantareste, cu tot cu trepied? Si cam ce modificari trebuie facute unui Tair ca sa poti atasa oglinda 90*? Is mai incepatoare intr-ale lucrului manual Smile

@Herr_Alien: de acord cu imposibilitatea de a avea un telescop bun la toate - nici nu ma astept sa gasesc miracolul, doar vreau sa vad putin mai bine decat vad acum. Dar da, mai e de gandit la ce dau si ce pierd. Multumesc de critica adusa chestiei cu trei picioare - uite, despre monturi/trepiede nici macar nu am inceput sa imi pun intrebari. In principiu, la astea greutatea ar fi criteriul de baza pentru mine - cat timp e utilizabila, mai bine ma chinui seara la observatii cu ea decat ziua in procesul de carat de la 600 la 1800m altitudine. La usurinta de gasit obiecte, cred ca am explicat putin gresit - nu e vorba de cat de usor imi e mie (e si asta o chestie care se invata, pana la urma, si vad ca invat) ci cat de usor le e tovarasilor de expeditie sa gaseasca si ei obiectele pe care le vad eu. Pana la urma, as vrea sa le arat si lor la ce ma uit Smile Poate nu ar fi o idee rea, totusi, sa introduc un pas 1.5(trepied) intre 1(binoclu) si 2(telescop).

@Starchaser dap, cel mai bun instrument optic e ala prin care chiar ajungi sa te uiti, deci sa ajungi sa te uiti des prin Orion-ul ala Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2017 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak-ul de 90 are cam 1.5 kg. Un trepied foto carbon tot cam atat, doar ca nu este ieftin. EQ1 din Al, care e mai ieftin, cam 4kg, renunti la contragreutate ca nu e neaparat utila, legi piatra cu scoci, dar nu cred ca patineaza daca nu il echilibrezi. Diagonala, oculare cam 1 kg, iei si binoclul inca 1 kg. Dar daca sunteti mai multi poti distribui astfel 5 persoane ar cara 1-2 kg fiecare.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Sep 2017 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stille,
Tairul + adaptor+ trepied Slik AMT + diagonala + ocular 20mmES= 4 sau 4,5kg.
Tairul, cand il folosesc la f4,5 prezinta aberatii cromatice si un fel de coma la planete. Pentru a imbunatatii imaginea la planete trebuie sa inchid diafragma la f8. Insa la DSO totul este ok chiar si la f4,5 si sunt foarte multumit.
Pentru a folosi oculare de telescop la Tair, trebuie sa-ti procuri un portocular 1,25 cu filet M42. Am inteles ca se gasesc in magazine de specialitate. Dar eu l-am facut (comandat) la strung dupa un model al unui prieten. Dar pentru a folosi si diagonala iti mai trebuie o lentila barlow atasata diagonalei pentru a intra in focus. Cand folosesc diagonala din cauza acestui barlow 2x Tairul devine echivalentul unui 600 cu f9. Fara diagonala, deci cu ocularul Explorer Scientific 20mm de 70gr. direct in adaptor, ajung la un camp vizual de 4,66 grade, deci aproape cat "bufnita" ta Pentax 10x50WP care are 5gr. numai ca magnificatia mea este de 15x
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Oct 2017 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ceva gandire am ajuns la concluzia ca mi-ar fi mai util ceva newtonian de 4, 4.5 inci si lungime focala scurta, pe o montura azimutala (sau Dob, sau de preferat ceva care poate fi atasat unui trepied). Motivatia: dintre planete si DSOs, cerul de munte, intunecat dar cu turbulente, favorizeaza DSO-urile

Orion StarBlast-ul postat de Starchaser e pe lista de posibilitati, la fel si Celestron Omni XLT 114AZ (mai scump, dar suspectez ca trepiedizarea Orionului m-ar costa cam cat diferenta, si are dreptate Herr Alien cu dificultatile de utilizare - plus ca masute stabile n-am prea gasit pe varf de munte)

Acum, intrebarile:

Ce dezavantaje as avea cu formatul newtonian de 4.5" apertura si f4, dincolo de coma, si colimare dificila, si cat de mari ar fi problemele pt observare vizuala?

Cam cat de mare diferenta fac coatingurile XLT (pe care le are Omni-ul) la calitatea imaginii? Din cate am ochiometrizat eu (2 oglinzi, reflectanta medie pe 400-700nm 93% pt XLT si 85% pt aluminiu + SiO) imi iese un bonus de luminozitate de ~20%, dar nu stiu cum s-or comporta in teren, sau daca n-am ratat eu ceva in analiza Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact