Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
cfl_sp3_0_phone_4x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii Refractor 70/700 + Review


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 23 Aug 2017 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta 50mm ruseasca are un patern foarte bun la un star test intra si extra - focal adica se vede ca are optica buna.
Nota lunetai de 70/00 a scazut la 5 Laughing
Pentru DSO e numai buna.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 23 Aug 2017 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lasa ca e buna mai omule Optical ce tot te plangi aici Laughing
Imi spunea un atm-ist tu sa faci observatii omule, dai bataie daca ai vazut diviziunea cassini bucurate.
Ai observat companionu lui izar bucurate.

Da tovaras ma bucur, ca doar pt dso am luat-o si ceva survey la Luna

Bai la diametrul asta si focala asta sa nu crezi ca are optica ED-APO Laughing si crezi ca separi duble stranse, dificile.
Apoi la ce te-ai asteptat mai omule Optical tu trebuia sa sti la ce sa te astepti.

Yes sir pai de aia zic ca la DSO bag si facem si cercetari la DSO cu asta.

Facem, facem tovaras facem cercetari si pe Luna daca se poate !
Sa nu cureti obiectivele am uitat sa zic lasa le asa cu praf si din cand in cand mai folositi poma de aer pt indepartarea prafului, doar la un an distanta trebuie curatat cu solutii.

Si daca intra praf intre lentile ? - Nu intra !

Dar oare in spatele obiectivului ? - Nici pe acolo si daca intra care fasul ca nu infuenteaza deloc e ca si cum nu ar exista.

Trebuie sa se acumuleze mult de tot sa simti in imagine o scadere a contrastului, halou in jurul stelelor etc.

Opticalule ai bagat la cap !!
Nu mai freca lentile lasa se faca mate de praf sa nu mai vezi nimic prin ele, decat zgariate, si apoi le cureti la Pastile anului viitor.
Pana atunci nu o sa mai vad nimic din cauza prafului ca ies dess cu ea. Crying or Very sad
Ba ai sa vezi mai, ai sa vezi, daca o vezi pe vecina, o so vezi la fel de bine si prin luneta. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 23 Aug 2017 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

No lentilele obiectivului erau foarte tare stranse in locasul lor, asa ca am slabit inelul de strangere.
Nu e bine sa fie stranse tare dar nici prea libere.
O strangere medie e suficienta cand simti ca deja inelul incet are tendinta de miscare greoaie, si iti aluneca mana daca e unsuroasa.
Cam pana acolo trebuie stranse.
Cu grija se face pentru a nu invarti lentilele una fata de cealata.
Sau sa miste in locasul, ele au o umpic de spatiu liber intre perete si lentile si acolo trebuie avut grija, marginea dintre ele sa fie simetrica respectiv acea diviziune dintre lentile.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 25 Aug 2017 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Insfarsit luneta a fost pusa pe picioare cum se zice sau in pita, problema era de la strangerea lentilelor, astfel cu luneta colimata, am reusit aseara sa observ mai multe duble insclusiv Izar, Xi Bootis, Mizar, 70 Oph si Alpha Herculis plus Saturn la care am observat din nou diviziunea Cassini. Wink
Toate au iesit bine si chiar ma bucur ca sa rezolvat problema.
Observ fara oglinda zenitala, cu ocularu la focus, imaginea foarte buna nu am intalnit deformatii sa strice colimarea chiar daca la noi s-a facut frig 7-8 grade noaptea, in timpul zilei cald 30 grade.



IMG_20170825_081947.png
 Descriere:
 Marime fisier:  652.93 kb
 Vizualizat:  de 5471 ori

IMG_20170825_081947.png



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 25 Aug 2017 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Testele opticale sugereaza acum doua inele airy perfect circulare in jurul stelelor foarte luminoase precum Vega.
Deci asta a fost finalul operatiunei de refacere a lunetei de 70/700 daca exista nelamuriri puteti scrie pe acest topic.
Totusi ca si sfat este sa nu umblam la lentilele ce alcatuiesc obiectivul, pentru ele sunt pozitionate intr-un anumit mod respectiv una fata de alta odata demontate se strica definitiv aliniamentul cu care cred ca a fost efectuat in fabrica, e posibil ca la aceste instrumente mici Chinezii sa nu le acorde o asa mare atentie.
De prevenit astfel este demontarea lentilelelor dar si a celulei pentru ca ea a fost pozitionata intr-un anume fel, si rotirea lentilelor obiectivului una fata de alta.
La apocromate este mult mai complex si este interzis demontarea lor.

Ca si sfat daca demontati obiectivul pentru curatarea lentilei de la spate catre ocular, ea este mai greu de curatat, starul antireflex din cate am observat este mai gros acuma depinde de la un model la altul.
Se curata doar daca e nevoie, si chiar daca este murdar se lasa asa pentru ca nu infuenteaza cu nimic.

In cazul in care sunt probleme trebuie curatat, iar la final odata remontata celula cu totul la loc in tub se poate face in felul urmator, nu se strang tare suruburile doar foarte putin sau chiar deloc, astfel insurubarea se face cu luneta afara orientata catre o stea, folosind cea mai mare putere care dispuneti peste 150x insurubati suruburile de la celula obiectivului putin la fiecare surub in parte pas cu pas pana cand s-a insurubat bine, in tot acest timp ne uitam prin ocular sa vedem daca operatiunea decurge normal si fara probleme.

La colimarea focuserului alinierea bruta se face in casa cu un capac colimator, pana ce avem margini simetrice in jurul obiectivului, iar cea fina pe stele. ( de la suruburile de prindere a focuserului de tub, si tot asa cum am zis si sus la obiectiv.
Nota: In partea de sus a focuserului sunt 2 gauri in care avem 2 suruburi cu cap imbus care preseaza pe o pacuta de teflon pe care gliseaza tubul argintiu ( portocular) de acolo se face colimarea sus/jos ajustarile vor fi fine si mici dar daca le strange-ti toate nu mai puteti sa focusati pentru ca se blocheaza, se insuruba in asa fel incat sa ramana o glisare fina si buna, si in acelasi timp sa nu joace tubul in locas adica sa fie prea lejera, putin cate putin insurubam unul, destrangi altul, pana ce ajungi la un rezultat bun cu margini concentrice si focus fin. Wink
Aceasta colimare fina se face dupa cea bruta atat pe stea cat si cu capacul colimator si o sursa de lumina in fata.
AAaa si sa nu uit sa va asigurati ca lentilele sa nu fie stranse prea tare in locasul lor. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 29 Aug 2017 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poze cu obiectivul, din fata, si cu luneta in stadiu observational.
Aseara am avut timp pentru Luna, caci aia e una din preferatele mele targeturi sau obiecte dupa duble.
S-a vazut frumos dar nu am facut vreo fotografie.
Dar uitandu-ma prin desenele lui prerz am gasi dubla Algieba, si e identica ca si aspect stelar vorbind prin cea ce vad prin luneta de 70 la 175x.
La fel si aceasta imagine https://www.handprint.com/ASTRO/IMG/dubtypes2.gif
Aspectul stelelor e frumos adica ai contrast fata de mak sau chiar newton, acum vorbind de newton cu masca de 75mm stelele aveau un aspect similar sa zic identic cu cea ce vad prin luneta, dar fiind off axis nu prea se preteaza, mai buna e luneta. Exclamation
Adica e facut pentru asa ceva nu e de mirare caci dublisti in general cei pasionati aleg luneta pentru duble, si mai putin newtonul, depinde ce avem landemana.
Eu prefer luneta, nici makul nu soate asa bine aspectul stelar ca luneta, separatia buna, combinata cu contrastul bun face luneta ideala pentru duble. Dar e un dezavantaj cromatismul la acromate.
Asa ca multi prefera un ED-apo sau ED acromat focala mai lunga pentru duble.



IMG_20170825_165848.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  350.08 kb
 Vizualizat:  de 5371 ori

IMG_20170825_165848.jpg



IMG_20170825_165855.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  176.75 kb
 Vizualizat:  de 5371 ori

IMG_20170825_165855.jpg



IMG_20170828_100848.png
 Descriere:
 Marime fisier:  494.95 kb
 Vizualizat:  de 5371 ori

IMG_20170828_100848.png



GammaLEO_perez_220.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  23.47 kb
 Vizualizat:  de 5371 ori

GammaLEO_perez_220.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 01 Sep 2017 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatiile de aseara la duble au fost facute lun luneta de 70/700, la diam de 41mm am observat frumos aspectul stelelor duble, circulare cu un inel airy perfect circular, la stelele mai stralucitoare, precum Vega apar mai multe inele airy concentrice, si da un aspect frumos stelei care e perfect rotunda.
Eii bine sa nu credeti ca fabulez, chiar si cu o luneta decolimata nu influenteaza nimic la diam asta, din contra zici ca e colimata precis, am reglat cat am putut pentru ca luneta nu re o marja buna de colimare, sau pe scurt se poate colima doar babeste, interesant ca imaginile cu sistemul initial venit din fabrica erau la fel adica nu prezenta erori de decolimare in aspectul stelar la putere mare 41mm tot asa la 350x am observat cu luneta dubla Mizar si voi incerca pe seara Izar la diam maxim sa vad daca iese ceva, la 40mm
Oricum peste pragul de 175x se vede naspa la 70mm stelele nu is calumea, se vede ca optica nu poate mai mult si nu e perfecta, dar aceste acromate au curbura mai mica, nu is ca si apo-urile ed care trebuie colimate precis nu au calitate asa buna.
Optica nu e de buna calitate sa zic nota 6, dar la 41mm e de 9 spre 10 Wink dubla Izar e circulara cu aspect minunat vazuta la 175x seamana cu cifra opt, cu parte iesita inafara putin.
La 70/900mm la diam de 41mm stelele vor avea un diametru aparent mai mare decat al meu, am avut si eu o luneta 70/900 si am incercat-o mult la duble, dar aia a venit colimata bine si optica buna de tot, acum depinde cum le nimeresti.
La 41mm am separata usor Castor, Algieba, iar componentele aveau diam aparent mare.

Cu 70/700 au un diam aparet mai mic la f10 iar la f17 cu diam de 41mm e mai rezonabil, cu diametrul util 70 se vede ca optica nu are calitate foarte buna si aici nu e devenia cromatismul/colimarea ci cate de bine is corectate lentilele.
Stelele peste puterea de 175x au iritatii si raze, astfel nu poti face nimic la diam acesta la duble mai dificile, la 40mm e ok dar care e spilul la diam asta mic si dubla dificila.
La putere mica nu se observa deloc aceste defecte ( 28x -32x) de la 175x in sus.
Totusi nu am colimat super precis daca rotesti tubul si te uiti prin capacul colimator obiectivul nu e centrat perfect, am reglat cat m-a lasat cursa initiala a focuserului, caci din obiectiv mare branza nu faci, astfel pare putin off center fata de diafragme in anumite pozitii cand rotesti tubul iti dai seama, nici tubul focuserului nu e ok, adica are jocuri cand focusezi inainte si inapoi chiar daca il strangi si centrezi eu am reglat cat am putit si din suruburile de reglare de la partea superioara a focuserului, si focusul merge umpic mai greu, incerc sa vad azi daca pot regla mai usor si astfel tubul sa ramana colimat cu obiectivul.
Intre ele am pus o foaie, si apoi la final le-am lipit cu silicon dupa ce sistemul a fost centrat, si asa nu mai misca la vibraje si manevrare proasta, din cate observ diferentele de temp. nu afecteaz colimarea si nu am observat incovoieri ale tubului portocular.
Oglinzile diagonale care le am is decolimate si in capacul colimator infatiseaza obiectivul jos nu in centru, ca sa il pui centrat trebuie pozitionata diagonala intr-un anume fel in tubul portocular, si asta e o tampenie, daca era colimata bine nu era problema.
E adevarat ca nici sistemul nu e perfect reglat, pentru ca atat mi-a permis focuserul sa il misc, dar e totusi o realizare.

Oi face o prezentare video azi si o voi posta aici, un fel de review. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 01 Sep 2017 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Greu poti oprii sa nu mai joace tubul focuser, dar asta e totusi ramane o Chinezarie, nu se compara cu luneta ruseasca de 50mm.
Dar asta e nu ai ce face o las asa.
Nu mai am chef sa i fac un video review.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Sep 2017 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Taie doua fasii din PET de apa minerala , din partea care este neteda.
Le lipesti simetric pe partea opusa pinionului si cremalierei ,la 120 grade intre ele si deci la 60 grade fata de planul median al cremalierei.
Ai grija sa nu ajunga adeziv pe fata activa a fasiilor.
Urmaresti intarirea adezivului.
Cand aceste s-a intarit partial , montezi totul la loc si aplici presiune prin cele doua surubele de la pinion.

Poate asa ti se rezolva jocul.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact