Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Nemes.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
RClaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Oct 2012
Mesaje: 27



Localitate: Dumbraveni

MesajTrimis: 11 Feb 2017 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfat, in noaptea aceasta astept sa apara jupiterul pe cer si sa "trag" o privire prin binoclu, e foarte senin in zona mea in seara asta.
( am facut din greseala newtopic, nu se poate sterge?)
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Mai 2017 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desen facut messierului M44 Praesepe. A fost observat de pe balconul meu cu binoclu Lacerta Explorer 10x50


M44.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  102.53 kb
 Vizualizat:  de 7908 ori

M44.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Iun 2017 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez o schita cu localizarea obiectelor vazute prin binoclu 10x50. Observatia a fost facuta din Moara Vlasiei pe la miezul noptii 5 spre 6 iunie. Cerul era foarte bun in partea de nord, dar partea de sud care ma interesa pe mine era luminata de Luna Sad De aceea cred ca nu am putut vedea roiul M4 din Scorpion. Totusi mai spre sud-est, in Sagetatorul, am putut vedea NGC6530 si M8 care impreuna cu grupul M21/M20 pareau ca indicau steaua luminoasa dintre ele (4 sgr.). Mai la est de ele M24 se prezenta ca un nor de stele mare si frumos. Iar M25 se vedea ca o mica nebulozitate.


P6050958.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.38 MB
 Vizualizat:  de 7813 ori

P6050958.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2017 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor

Multumim pentru raport si pentru desenul astronomic.
Daca il tai ca sa nu se vada contextul , este vrednic de a fi pastrat in format electronic.
Desenele de campuri vizuale compuse sunt si asa rare.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2017 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu permisiune din partea autorului Ed Anderson ,gasiti in atasament un tutorial in format PDF despre observatiile astronomice cu binoclul pentru incepatori.
Ed are userul ''aeajr'' pe Cloudy Nights , se ocupa cu vanzari de computere si este astronom amator ,pasionat de observatiile vizuale in general si de cele cu binoclul in particular.
Iata aici profilul sau :

https://www.cloudynights.com/user/245546-aeajr/

Am inceput sa traduc din engleza in romana tutorialul lui Ed dar inca nu am terminat.
Deoarece multi dintre astronomii amatori se descurca binisor cu limba engleza , pana la finalizarea traducerii, va invit sa descarcati si sa utilizati tutorialul in engleza.

Cer bi-senin ,Mircea



Ed Anderson - New Astronmer Quick Start Guide.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  Ed Anderson - New Astronmer Quick Start Guide.pdf
 Marime fisier:  431.1 kb
 Descarcat:  de 207 ori


_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Aug 2017 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost la Ceptura, pe valea vinului. Ziua am stat la vin, iar noaptea la stele Wink A fost un cer superb cu Calea Lactee vizibila frumos. Am folosit si "trusa de prim ajutor" (adica Tairul. Dar observatii le voi prezenta in alt topic, deci nu aici la binocluri). Dar cel mai mult au fost ridicate la ochi cele doua binocluri: Lacerta 10x50 si noul achizitionat de mine, Lacerta 10x34. Prin amandoua am vazut foarte multe obiecte in zona Ophiucus gen M20, M21, M24, M25, M17, M16, M23 si NGC6530 cu nebulozitate aferenta M8. Am aratat prietenilor prin binocluri si galaxia Andromeda, M13, Roiul dublu din Perseu. I-am incurajat sa se uite fara tinta spre Lebada si Cassiopea, dar totusi atragandu-le atentia catre frumosul asterism "Umerasul" din Lebada. Mai tarziu, dupa cum m-am obisnuit, am incheiat cu "Closca cu puii" M45. O sa atasez un desen cu M23 vazut prin binocluri.

O sa spun cateva cuvinte, cu ocazia acestui raport de observatii cu binoclul, despre noul instrument achizitionat de mine. Am fost influentat in achizitionarea binoclului Lacerta 10x34 de review-ul lui Dbird, caruia ii multumesc! Sunteti indreptatiti sa va intrebati de ce nu mi-am cumpar un binoclu 10x42 care ar fi fost mai indicat pentru astronomie decat acest 10x34. Iata de ce: M-am gandit ca un 42mm de calitate ar fi fost unul mult prea apropiat din punct de vedere al greutatii si marimii de binoclul 10x50 pe care-l deja il detin. Adica diferenta in greutate intre 10x50 si un 10x42 de calitate ar fi fost prea mica ca sa se justifice achizitionarea unui 10x42 pe langa un 10x50 deja in posesie. Am vrut ceva mult mai mic si mai portabil decat Lacerta 10x50, dar totusi cu o minima aplicatie pt. astronomie. Asa ca am ales pe foarte compactul si usorul 10x34 450gr!!!!
Tin sa mentionez ca sunt placut impresionat de Lacerta 10x34 care, chiar daca mai mic, a dat imagini nu cu mult mai intunecate decat fratele mai mare 10x50. Observand ca Lacerta 10x50 este un porro foarte luminos si cu claritate ridicata, am ramas surprins cum roof-ul mai mic de 34mm, a putut sa se apropie asa de mult de el din punct de vedere al calitatii imaginii. Totusi distanta la ocular mai mare, diametrul de 50mm si transmisia prismelor porro dau per total o anume usurinta privitului prin binoclul mai mare, ceeace este de necontestat.



MESSIER23.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  87.72 kb
 Vizualizat:  de 7449 ori

MESSIER23.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Aug 2017 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe plaja de la 2 Mai binoclul Lacerta 10X34 si-a aratat din plin versatilitatea. La o plimbare cu prietenii si sotia pe malul marii, am putut vedea cu el hotelurile de la Cap Aurora, vapoarele din largul marii, farurile de la santierele navale dar si doua tinte mai indepartate Smile Este vorba de doua roiuri globulare pe care le vanasem mai demult, dar altadata nu puteam sa le vad ca nu aveam libera partea aceea de jos a cerului; Deci am vazut roiurile stelare M6 si M7 pe care le-am "prins" in acelasi camp vizual de 6gr. Avand timp, am scos carnetelul si am facut cu creionul o schita cu frumoasele roiuri deschise. Apoi m-am indreptat mai spre vest unde am vazut si M19, dar ceva mai palid. Tot fiind in zona putin mai jos am incercat si M62, dar fara succes. Apoi am tintit galaxia Andromeda, iar mai sus pe cer am vazut nebuloasa M27 ca o stea pufoasa; Incurajat de aceste tinte usoare am incercat ceva mai greu: M30 din constelatia Capricornul. Micul binoclu de 34mm mi-a aratat cu vedere indirecta o pata palida exact unde trebuia sa fie M30 !! Deci roiul nu arata spectaculos, dar l-am vazut totusi. Nu ma asteptam deloc sa vad M30 cu acest "binoclut". Am devenit pe loc foarte multumit de acest binoclu, castigandusi rangul de backup de nadejde al fratelui mai mare Lacerta 10x50. O sa revin cu desenul cu M7 si M6
Sus
Starchaser
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2017
Mesaje: 62



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 29 Aug 2017 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor,

Doream sa te intreb de ceva timp. Desenele le faci pe foaie alba cu grafit, le scanezi si inversezi culorile in photoshop?
Vrei sa ne impartasesti tehnica? Nu numai ca sunt realiste dar mi se par grozave. Am vazut poze in anumite carti mult mai slabe calitativ decat desenele tale. Ai incercat o colaborare cu o revista de profil (interna sau internationala)?
Apropo de colaborari. Poate la proiectul cu `Telescopul de 1 m` se incearca o colaborare cu comunitatea internationala. Cineva mai vechi sa-i contacteze pe cei de la CN. Zic si eu... Confused

_________________
binocluri: Baigish BPC4 8x30, Auriol 10x50
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Aug 2017 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, ma bucur ca iti plac desenele mele de "la ocular"
Da, asa cum ai zis tu le fac. Cand sunt "la ocular" fac o schita detaliata intr-un carnetel, cat mai exacta cu ce vad; Folosesc o lumina rosie pentru a imi ramane pupilele dilatate; Langa desen notez vestul, ora, data, instrumentul, precizari referitoare la calitatea cerului, impresii referitoare la obiectul observat etc. Apoi acasa aceasta schita o trec pe curat cu mare atentie pe o coala A4 pe care o scanez si o fac apoi negativ. Dupa ce termin desenul, coala A4 o pun intr-o folie transparenta de plastic pentru a nu se intinde grafitul, atunci cand rasfoiesc desenele indosariate astfel.
ustensile folosite: carnetel, lanterna lumina rosie, coala A4, creion 8B, creion HB, creion H2, doua estompe, guma plastica, radiera si... multa rabdare Wink

Nu am colaborat cu nici o revista, desenele fiind o placere personala.
Sus
Starchaser
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2017
Mesaje: 62



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 30 Aug 2017 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci de raspuns, Tudor!

Cred că m-am molipsit cu același microb. Se pare că se transmite ”la ocular”. Am să-mi achizitionez ”materialele” și am să încep să-mi testez răbdarea. Rolling Eyes Din păcate timpul nu se poate cumpăra. Sad

Cer senin și fără Selena! Wink

_________________
binocluri: Baigish BPC4 8x30, Auriol 10x50
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2017 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii cu binoclul
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru tutorial domnule Pteancu.

Tudor,
Spune-ne cum este binoclul tau Lacerta 10x50. Am inteles ca este foarte bun. Este si pe lista mea de achizitii viitoare de ceva timp...dar cade mereu in zona...gri.
As vrea de asemeni sa pastrez cateva din desenele tale care sunt foarte reusite...daca nu te supara (nu in scopuri comerciale...te asigur...).

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2017 07:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atenție că Lacerta are 2 binocluri 10x50, Explorer și Nature. Care este diferența dintre cele două și dacă se justifică prețul diferit ne poate spune cineva care le-a avut în mână. Eu doar prin unul dintre ele m-am uitat și mi-a făcut o impresie foarte bună, respectiv Explorer, atât ca mecanică cât și ca optică.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 31 Aug 2017 07:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti urez spor la desen Starchaser Smile

FlorinC,
Poti folosi linistit desenele, ma bucur ca iti plac
In legatura cu Lacerta Explorer 10x50, iti pot spune fara exagerare ca aproape toti cei care s-au uitat prin el au zis ca vor sa cumpere si ei acest binoclu. Acest lucru se axplica prin cateva mari calitati ale acestui binoclu, ce atrag "publicul":
1 Are o distanta de privit la ocular foarte confortabila ce iti da impresia ca privesti printr-o fereastra rotunda
2 Are o luminozitate foarte buna (transmisia luminii)
3 Imaginea este foarte clara si contrastanta in centru
4 Imaginea are un efect 3D foarte pronuntat (acesta este oricum un avantaj al binoclurilor porro fata de cele roof)

Am avut ocazia sa-l compar pe timp de zi cu un Nikon Monarch 10x42 (mai corect ar fi fost sa fie un Monarch 10x50 dar nu am avut ocazia) ; Lacerta 10x50 este mai luminos decat Nikonul, iar la claritate si contrast este cel putin identic in centru. Diferenta este la marginea campului vizual unde Nikonul este corectat impecabil. Dar, exista un "dar" mare, Nikonul are campul vizual de doar 5.5 ° si astfel se intelege de ce este asa bun pe margini; Lacerta are cu un grad mai mult, 6.5 °!!! Dar daca privesti doar campul similar cu 5.5 ° imaginea se prezinta foarte bine; Deci Lacerta sufera la marginea campului vizual de coma (stelele se alungesc spre marginea campului vizual); Un alt dezavantaj este ca Lacerta pe timp de noapte este sensibil la luminile parazite din lateral/spate. Acesta doua sunt slabiciunile acestui binoclu de doar 400 ron, in rest numai de bine Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Aug 2017 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comentariu (rautacios ) ala Muppets de la balcon :

-He,he , pai ce v-ati inchipuit ca acel ''eye relief'' adica acea ''distanta de privit la ocular'' foarte mare vine gratis ?

Pentru observatorul urban mai ales ,acest mult laudat si cautat parametru este de fapt un dezavantaj din toate punctele de vedere.
Nu si daca dorim sa vedem concomitent cu -sa zicem - galaxia M31 din Andromeda si starea de lustruire a ghetelor si ce mai face matza in coltul indepartat al curtii si daca vecina Mitza mai sta la fereastra.
Plus sa verificam buna functionare a tuturor becurilor de iluminat public din preajma.
Becuri a caror lumina are prostul obicei de a se strecura in imagine fie direct , fie prin reflexie .

La moshu' Mircea acest parametru se coteaza intotdeauna cu multe minusuri.

Mircea



Statler_and_Waldorf.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  26.01 kb
 Vizualizat:  de 7290 ori

Statler_and_Waldorf.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Sep 2017 00:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, aceste reflexii pot fi suparatoare mai ales pentru purtatorii de ochelari. Dar am observat ca nu apar tot timpul, doar in anumite unghiuri fata de sursa de lumina. Eu, chiar cu iluminare stradala, le-am observat prezenta doar in unele situatii, nu tot timpul. Oricum se pot indeparta aceste reflexii daca porti o gluga mai larga pe post de parasolar in loc de "ghete lustruite" Smile Daca nu porti ochelari poti si mai simplu sa elimini reflexiile prin ridicarea cupelor de cauciuc a ocularelor. In cele din urma privitul este foarte confortabil prin acest binoclu. Eu am impresia ca nici nu-l am la ochi...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 12 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact