Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter_(Avion).JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 54, 55, 56 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Aug 2017 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Foarte reusit si acest desen , felicitari, reusesti sa redai in mare masura impresia vizuala ,spor in continuare !

iulian90

Luni seara NGC 6207 din Hercule nu s-a vazut deloc ,indiferent ce ocular am folosit pe dobsonianul de 200mm.
Nici nu am incercat sa revad galaxia NGC 6196 , in ultimele zile transparenta s-a deteriorat foarte tare.
NGC 6229 se vede in telescopul de 200mm cam cum vad M92 in reflectorul de 125mm.

Aseara ,cerul era poleit cu pacla argintie luminoasa , o mazga absolut gretoasa !
De multe ori nu se vedeau cu ochiul liber stelele principale ale Delfinului.

Am reobservat in Scutum roiul deschis M11 care la 49x se aseamana cu un roi de rate salbatice cum a zis Amiralul Smyth dar la mariri mai mari aceasta asemanare se pierde.
Spre Nord-Nord Vest de M11 am observat stelele duble H VI 50 si Sigma 2391 , amplu rezolvate la 49x. Am observat si steaua variabila R Scuti ,o stea super giganta galbena variabila pulsanta care mi-a parut mai luminoasa decat principala din H VI 50 , deci era mai luminoasa de 6 mv.
Noa, asa mi s-a parut , sunt cam afon la variabile...
Scopul urmarit in cele de mai sus a fost unul ''didactic''.
La un grad spre Nord de stelele mentionate si la 45 minute Est de Beta Scuti , se afla nebuloasa obscura B 110 ,invecinata la Sud cu doua stelute ,identificate si ele.
Spre Nord de B110 ,dincolo de un sirag de stelute slabe , se afla nebuloasa obscura B113.
Aseara nu au fost acasa dar voi sti in viitor unde sa le caut !

Am mers spre Sud ,unde la Est de Alpha Scuti am observat NGC 6664 ,un roi stelar deschis descoperit de William Herscel ,inclus in Lista Herschel 400.
Dar care este un roi anonim , slab concentrat , fara margini definite, de forma generala alungita, ocupa cam trei sferturi din campul de 23 minute al ocularului Plossl 9mm la 137x.
Din Messier 26 se vedeau bine patru stele la 49x , inca sase-sapte la 147x impreuna cu o usoara ceata de stele nerezolvate.Asta in ''pauzele'' de nori !
Tinta urmarita insa aici a fost roiul globular NGC 6712 ,descoperit de Le Gentil in urma cu 268 de ani.
Desi are o magnitudine de 8.7mv si masoara 7 minute de arc in diametru , NGC 6712 mi-a aparut ca un roi sferic aspectuos , o tinta pe care o voi cauta cu placere in viitor.

Am indreptat apoi telescopul spre Delfinul unde la 49x Gamma si Sigma 2775 ofera un spectacol la fiecare vizita.
Intre Beta si Zeta Del am observat steaua tripla Sigma 2703 foarte frumusica.
Spre Sud-Est de Gamma ,am observat asterismul ''Toadstool'' numit dupa forma de ciuperca.
Dar roiul NGC 7006 nu am resuit sa-l vad , norii au inceput ''sa se dea mari'' prin zona...

Stelele principale ale lui '' Sagitta'' insa se vedeau cu ochiul liber in mod surpinzator.
Asa ca dupa ce m-am delectat oleaca cu imaginea roiului Messier 71 - un roi foarte european deoarece nu este sigur de ce sex este - am cautat roiul Harvard 20.
Pana la urma l-am gasit dar trebuie sa-i puna eticheta cineva pentru a se sti ca este un roi adevarat ,atat de rarefiat si nedefinit este.

Desigur ca nebuloasa ''Veil'' ...s-a invaluit in neguri pe asa vreme.
Asa ca am observat roiul deschis Ruprecht 173 dintre Gamma si Epsilon Cygni ,cam la 3/4 spre Epsilon.
Mai bine definit decat NGC 6664 si Harvard 20 , Ruprecht 173 abia incape in campul de un grad la 49x /Plossl 25mm.
Are forma generala a cifrei ''8'' , cu stelele raspandite pe conturul cifrei iar in cele doua goluri circulare se vad stelute foarte fine.

http://www.kolumbus.fi/jaakko.saloranta/De...ht173.html

Am incheiat prin observarea stelei centrale din NGC 6826 /''Blinking Nebula'' ,bine vizibila la 205x / Radian 6mm .

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 23 Aug 2017 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezultate exceptionale chiar si din oras Mircea, felicitari.
Spor la observatii vremea se imbunatateste.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 23 Aug 2017 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un desen simulativ cum am vazut M8 si M20 cu luneta de 70/700, cu ceva mai multe stele in fundal.
Ca oameni sa vada ce vede observatorul va trebui sa fac desene.



3130519-file.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  27.98 kb
 Vizualizat:  de 3923 ori

3130519-file.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 23 Aug 2017 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, Mircea iata DSO-uri cu un telescop de 4.2m diam Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
si DESENE.


http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/001579.html

Mor acuma am vazut articolul Laughing Laughing Saturn e bestial 4.2m
Cool
Vrem si noi !

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4


Ultima modificare efectuata de catre Skyliner la 23 Aug 2017 19:17, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2017 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner a scris:
..
Mor acuma am vazut articolul Laughing Laughing Saturn e bestial 4.2m
Cool
Vrem si noi !
Pai nu e cinestie ce, adica nu prea are contrast, nici detalii, e drept ca e pe lumina, as zice ca la capitolul pret/performanta, din poza respectiva, nu e cinestie ce, adica e slab... Smile
Nu ca n-as vrea unul i nspatele casei Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Aug 2017 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Skyliner ,spor la observatii si tie !
Perez deseneaza foarte frumos dar ca observator le cam fusereste , de pilda unele stele triple le vede doar ca duble...
Iar la Sigma Ori el vede doar trei componente in loc de patru printr-un reflector de 150mm.Shocked

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Aug 2017 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am folosit in paralel luneta de 90x600mm cu dobsonianul de 200mm.

Am inceput prin a observa obiectele din Sagetator ,cu luneta 90x600mm la 20x cu ocular LV 30mm in configuratie directa deci fara diagonala.
Spre regretul meu nici unul din obiectele Messier inca neobservate nu devine observabil desi spre Sud- Vest de casa noastra , vecinii au taiat un cais uscat.
Ceea ce am castigat in azimut se pierde datorita formei circulare a miscarii aparente a astrilor si pot sa observ tot numai obiectele care la culminatie sunt vizibile peste cornisa casei.
A fost totusi placut sa fac inca o mica excursie printre comorile DSO din Sagetator.

Am revenit apoi la Scutum unde am verificat si intradevar variabila R Scuti mi-a aparut si de aceasta data mai luminoasa decat steaua principala de 6.2mv din dubla H VI 50.
Nici in campul vizual de 3 grade /20x al lunetei nu se vedea nimic la locatia nebuloaselor obscure B111 si B113.
In schimb NGC 6664 de la Est de Alpha Scuti s-a vazut mult mai bine iar la 67x am reusit sa vad in partea de Sud a acestui roi deschis inelul stelar Isserstedt 68-603.
A fost o placuta surpriza cand roiul globular NGC 6712 a fost binisor vizibil la 20x si inca si mai bine la 67x /Revelation Plossl 9mm.


Apoi am incercat sa profit de campul mai larg de 130 minute de arc al lunetei si la 24x /Plossl 25mm +filtru UHC am scanat zona nebuloasei NGC 7000 numita si ''North America'' din Cygnus.
Nu am obtinut nici un rezultat concludent.

Fiind Cygnus la culminatie , am indreptat luneta astfel dotata spre zona nebuloasei Veil.
Eram foarte curios ,oare voi vedea ceva ?
Spre marea mea incantare , pot sa afirm fara umbra de indoiala ca da.
Deci la 24x si prin filtru UHC Optolong , am vazut aseara NGC 6995si NGC6992 din nebuloasa ''Veil'' Est.
Luminozitatea arcelor este mult mai scazuta decat in dobsonianul de 200mm si de asemenea si intinderea lor este mai mica.Dar se vad!
In ''Veil'' Vest se vede doar partea din nebuloasa 6960 de la Sud de steaua 52 Cygni.
Am centrat apoi cautatorul intre Veil Est si Veil Vest si la Nord de mijlocul segmentului imaginar care le uneste.
Acolo , am gasit un camp foarte bogat de stele marunte,dintre care trei perechi mai luminoase formeaza varfurile unui triunghi neregulat.
Interiorul acelui triunghi contine o alta nebulozitate care se vedea ,detectabila dar de mica luminozitate.
A venit momentul ca ''Gurthang -Sabia Neagra'' sa iasa iar din teaca.
Am reluat cu dobsonianul de 200mm periplul ,incepand de la NGC 6692 si NGC 6695 urmate de NGC 6960.
Transparenta a fost mai buna decat in oricare din noptile de cand am finalizat dobsonianul de 200mm.
Am fost asadar rasfatat cu cele mai luminoase imagini de pana acum ale acestor trei nebuloase ,am putut sa urmaresc arcele ''voalului'' pe mai mult de trei campuri vizuale de 49x ,deci mai mult de trei grade.
Am centrat apoi telescopul in zona gasita cu luneta de 90mm si...OMG... acolo se vedea foarte clar o nebulozitate.
Am motive sa cred ca aceasta nou-vazuta zona este asa-numitul ''Pickering Triangle'' adica ''Triunghiul lui Pickering'' ...Pickering Uzurpatorul !
Spun asta deoarece acest obiect a fost de fapt descoperit pe cale fotografica de catre asistenta sa Williamina Fleming in 1904.
Eu ma voi referi de acum la acest obiect ,daca il voi mai vedea vreodata ,drept ''Fleming Triangulum''.
Observatia de azi-noapte a Nebuloasei ''Veil'' a fost fabuloasa si va starui pentru totdeauna in memoria mea.
(Ma rog ,cat timp va functiona ''stickul'' asta de memorie ...)

Am re-observat roiul Ruprecht 173 din Cygnus ,cu ''optul'' sau mai bine incadrat de campul larg al lunetei.

M-am indreptat apoi spre ''Delfinul'' cu un singur gand : unde este micul si afurisitul roi sferic NGC 7006 ?
Pai ,dumnealui este bine ,mersi ,la locul lui !
Atat alaltaieri cat si azi-noapte ,eu am gresit : cand te uiti in cautator , faci obligatoriu si inversarea mentala a directiilor Nord-Sud.
Eu aici am gresit si am cautat roiul ...''cu o gaura mai incolo'' ...unde nu era.
Luneta de 90mm nu a vazut NGC 7006 dar dobsonianul de 200mm ,da.
Dar ce roi este acesta : are un diametru de catalog de 1.5 minute dar in telescop nu cred sa prezinte nici macar un minut de arc !
Magnitudinea vizuala totala dupa Stellarium este de 10.46mv iar stralucirea de suprafata este de 11.07.
Mda , dar nu este de mirare cand aflam ca acest roi se afla la 140.000 de ani-lumina de noi !
Acest roi poarta si indicativul C 42 din Lista Caldwell a lui Petrica Murariu ,mai cunoscut englezilor drept Patrick Moore.

In Lyra am cautat - si nu mi-a fost greu sa-l gasesc - roiul deschis Stephenson 1 , contestat de catre unii .
Luneta de 90mm mi-a prezentat vreo 8-9 stele dar in dobsonianul de 200mm am numarat 30 de stele in campul de 25 minute al ocularului de 9mm la 137x , stele adunate in jurul si mai ales la Sud de Delta 1-2 Lyrae.
Cel putin ca impresie vizuala , Stephenson este un roi stelar deschis iar masuratorile lui Eggen facute la Palomar confirma o legatura fizica intre stelele grupului.

Viata insa este rareori doar un lant de ''succesuri''.
Am cautat si am tot cautat galaxia rebela Messier 74 din Pestii...
Zadarnic insa , poate voi reusi data viitoare.
Pana atunci ,mi-am revarsat afectiunea asupra galaxiei Messier 33 care s-a vazut bine in dobsonian.

Cer senin ,Mircea

PS : Sa nu te apuce amocul !?
Cand ma gandesc ca 50% din motivatia de a reconstrui dobsonianul de 200mm a constat din dorinta si increderea ca voi vedea ''in sfarsit'' Messier 74 ! Sad Crying or Very sad



Fleming Triangle.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  548.56 kb
 Vizualizat:  de 3806 ori

Fleming Triangle.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Aug 2017 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Mircea, eu pe baza pozei acelea pe care ai postat-o si tu, acm vreun an am distins 9 parti ale nebuloasei Veil! Nu te indoi de tine, sunt vizibile, trebuie doar rabdare!

De rabdare vorbind, dupa o schita de pe net am vazut exact unde sa ma uit la Propeller in M13, si am localizat-o ieri seara, doua parti ale elicei si al treilea era deja in negrul cerului. La 200x, abia se distinge. Dar rabdarea de 15 minute de identificat patternuri de stele in M13 a dat roade. Smile

Ati vazut galaxie in Cygnus? Smile Eu da!! NGC 7013 mai jos de Veil... cu 8ob-ul in viziune periferica, la 120, dar nu pot sa spun ca e greu targetul. Mai greu a fost in Capricornus NGC 6907, tot galaxie, dar "heavyweight", nu va puneti cu ea daca nu aveti centura neagra in astronomie. Smile Chiar langa asterismul HD 194412.

Am localizat si asteroidul 89 Julia in Pegasus, ca sa nu am exact 13 asteroizi pe lista, booo. Acum am 14. Very Happy Tot in Capri asterismul HD 197726, mare si frumoasa, langa steaua de la picioarele din fata a Caprei. Smile

Cel mai adanc globular vazut de mine am vazut acum 3 zile: NGC 6652, in Sagittarius, mai jos de M70! Se distinge in viziune periferica la marire mai mare. Acum am 79 globulare. Si nu pot face 80 ca nu mai sunt targeturi! Very Happy

In rest asterisme si stele de carbon, cum ar fi RY Cyg, RZ Peg, RS Cyg, TT Cyg, SVCyg, CY Cyg si multe altele. Trebuie sa ma duc sa plimb copilul, paaa Very Happy Sorry:P

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 26 Aug 2017 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări dl. Mircea pentru observarea nebuloasei Veil din Cygnus. Very Happy Este interesant, dacă nebuloasa Veil este vizibilă în luneta dv. de 90/600 mm înseamnă că va fi vizibilă si prin telescopul meu de 114mm,dacă pun filtru UHC sau O III. Very Happy
Felicitări Milan pentru observațiile detaliate la roiul globular M13 si galaxia NGC 7013. Very Happy
Eu cu al meu telescop de 114mm,văd roiul globular M13 descompus în stele mai mult cu vedere periferică și mai mult pe margine,începând de la grosismente de 70x în sus. Smile
Galaxia NGC 7013 nu mi se pare chiar imposibil de detectat și cu telescopul de 114mm,are o magnitudine de 11,3 si S.B. de 13. O să încerc și eu să găsesc această galaxie din Cygnus. Mulțumim pentru sugestie. Smile
În serile de 24 august ,25 august ,precum și aseară, am avut cer senin de calitate ,curat și negru.
Am folosit telescopul reflector de 114/900mm și ocularele , RK 20mm și TS Plossl 9mm
Am mai făcut niște descoperiri de obiecte de cer profund, 4 galaxii, un roi deschis si o nebuloasă planetară.
Aceste obiecte sunt următoarele

Galaxia NGC 278, în Cassiopeia ,în preajma stelelor Omicron și Pi Cas. Atât la 45x,cu ocularul de 20mm,cât și la 100x,cu ocularul de 9mm,galaxia se observa greu,având luminozitate scăzută și aspect eliptic difuz.
Galaxia NGC 7457 în Pegas,mai sus de steaua Scheat (Beta Pegasi). Foarte greu vizibilă,abia se distinge,mai mult la 45x decât la 100x.
Galaxia NGC 7814 tot în Pegas,în preajma stelei Algenib (Gamma Pegasi),la vest de aceasta. Este greu vizibilă dar nu foarte dificilă,observându-se mai ușor decat galaxia precedentă,mai ales la 100x. Are aspect eliptic și diametru mic.
Galaxia NGC 7619 ,în Pegas dar mult mai jos,foarte aproape de granița cu constelația Pisces (Peștii),între un grup de 4 stele din Pegas ( 55,57,58 și 59 Pegasi) și steaua Omicron Piscium.
Este foarte greu vizibilă,dar și foarte mică,având un aspect eliptic difuz.
Cu aceste 4 galaxii am ajuns la un număr de 151 galaxii observate până acum,dar care va crește cu siguranță ,deoarece mai am de descoperit galaxii prin constelațiile Peștii,Cetus și Eridanus. Very Happy
În afară de aceste galaxii ,în constelația Camelopardalis,pe la miezul nopții când începuse să urce tot mai sus pe cer,am mai găsit un roi deschis interesant, NGC 1502 situat în preajma unor stele abia vizibile cu ochiul liber,la nord-est de stele CS Cam și CE Cam,mai ușor vizibile cu ochiul liber.
Este un roi frumos și interesant,având în centru 2 stele mai stralucitoare iar în jur alte 16 stele slabe și foarte slabe,vizbile mai ales la 100x,cu ocularul de 9mm. Very Happy
Iar mai jos de acest roi deschis,spre sud,am găsit si o nebuloasă planetară ,NGC 1501. Este abia vizibilă ,atât la 45x ,cât și la 100x,având un diametru nu prea mic,cam de aceeași mărime cu nebuloasa planetară din constelația Draco, NGC 6543 de pildă. Smile Cu această nebuloasă planetară am ajuns la un număr de 23 nebuloase planetare observate.Iar cu roiul deschis NGC 1502 ,la un număr de 148 de roiuri deschise observate. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2017 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Sunt sigur ca ai avut o plimbare placuta , e bine sa ai un toiag la batranete , mosule ... Very Happy
Multumesc de incurajare !
M-ai facut curios de ce NGC 6652 ''este roiul stelar sferic cel mai deep''.
Nici Wikipedia nici DSO Browser nu dau valori pentru distanta.
Cel mai indepartat roi sferic pe care l-am observat este NGC 7006 in constelatia ''Delfinul '' la Vest de asterismul ''Toadstool'' si aflat la 140.000 ani-lumina.

iulian90

Acum sunt convins ca vei vedea nebuloasa ''Veil'' in telescopul de 114mm ,dupa ce am vazut clar parti din ea in luneta de 90mm.
Ideia este sa folosesti filtru si un grosisment care sa-ti dea camp cat mai mare.
Scrie-mi mesaj privat sa-ti dau detalii daca vrei sa cumperi filtru UHC ca al meu , bun si ieftin.


Azi-noapte am vazut foarte slab arcul estic al nebuloasei Veil fara filtru si o mica parte din cel vestic.
Cygnus era in preajma culminatiei dar transparenta nu a fost prea buna ,''Triunghiul lui Fleming'' zis al lui Pickering nu s-a vazut nici prin filtru.
Ceea ce am vazut fara filtru a fost partea mai intensa a arcului estic din apropierea stelei duble si o mica si usoara condensare luminoasa ca o ceata luminoasa diafana la Nord de steaua 52 Cyg.
Am raportat eu mai demult ca mi s-a parut ca vad fara filtru un arc luminos foarte slab ''langa un rau de stele'' dar nu am raportat ''Veil'' ca obiect observat deoarece -vorba lui Milan - aveam indoieli.
Acum ,dupa ce am vazut ''Veil'' de n-spe ori prin filtru UHC , pot sa discern uneori si in imaginea fara filtru urme ale nebuloasei.

De cand nu am postat observatii ,am revazut M72,M73 ,M30 ,M15,M2 si NGC 70009 -''Saturn Nebula'' si pepiniera de stele duble-multiple din Capricornus :Alpha ,Beta , Rho,Pi,Sigma ,Omicron Cap.

M-am dus inapoi la asterismul ''Coathanger'' /Cr 399 ca sa vad a treia stea din '' carligul umerasului''.
Intradevar ,aceasta stea cu indexul Sigma 2521 este o stea multipla foarte frumoasa formata din steaua principala portocalie si avand trei companioni.
Reamintesc aici ca asterismul Collinder 399 a fost descoperit in mod independent de catre Giovanni Batista Hodierna la inceputul secolului XVII prin observatii cu o luneta Galilei de 20x.

Am remarcat o mica ciudatenie la Messier 73 si anume steaua dinafara triunghiului este inregistrata la 11.9mv ca cea imediat vecina cu ea.
Dar mie aceasta steluta imi pare a fi considerabil mai slab luminoasa decat oricare dintre celelalte trei.
Voi cum o vedeti ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Aug 2017 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

\a, nu, ma gandeam ca e cel mai jos pe orizont, nu ca e cel mai indepartat. Smile Cel mai indepartat globular e Intergalactic Wanderer, in Lynx... nu stiu acum nr., si nu ma uit. Smile Dar se vede si la telescopuri mici, merita vazut, la 300000 ani lumina. Asta daca nu socotim globularul G1 in galaxia Andromeda Very Happy pe care poti a il vezi in 8dob, cum am facut si eu. Happy hunting! Very Happy
_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Aug 2017 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi , am retinut pentru viitor NGC 2419 aka ''Intergalactic Wanderer '' din Linx.
Nu este vizibil acum , ramane pentru luna Martie.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 26 Aug 2017 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mnah, acum am intrat de pe balcon...dupa 3 zile de cautat si harti imbunatatite am vazut si nebuloasa planetara IC 4776, la doua FOV-uri de globul NGC 6652, ala din fundul Sagittariusului de care am vorbit. E greu sa navighezi acolo jos, dar si cu OIII, si fara a mers pana la urma, la 200x. Inca trei asterisme: HD 183575 in forma de mana, HD 167699 minuscul in jurul unei stele si HD 186449 ca un... rombcu tentacule. Smile Daca scrieti stelele astea in Stellarium va duce la destinatie si le puteti vedea/observa, eu zic ca merita si asterismele.

Iulian, fain cu chestiile din Cassiopeia. Ce m-as duce si eu la Cassio/Cepheus afara din bloc, dar am promis ca nu mai ies. Desi au ramas acolo vreo suta/doua de chestii nevazute pe lista mea. Dar am vazut totusi majoritatea si acolo, in outingurile de dinainte. Totusi, Cassiopeia e o zona foatre frumoasa.

Dar Cygnus tot mai sus merge in topul meu de constelatii, e printre primele, daca nu prima acum ca am vazut si galaxie in acea constelatie. Nici o alta constelatie nu are atatea feluri de chestii. Asa belsug mai este, dar nu varietatea. Voua care va e preferata constelatie? Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Aug 2017 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am iesit la observatii cu telescopul de 114mm si cu ocularele de RK 20mm si Erfle 15mm.
Am inceput prin a da un tur prin constelatia Cassiopeia, pe la roiurile M103,NGC 663, NGC 659, NGC 225 si NGC 7789. Primele doua roiuri deschise erau mai impresionante,mai ales NGC 663,cu numeroase stele de diferite magnitudini,dar si M103 la care cu vedere directa se vedeau 4 stele ce formau un asterism de forma cifrei "1",dar si cateva stele slabe in jur,cu vedere periferica insa, se vedeau si cateva stele foarte slabe,amestecate cu celelalte stele din roi.
Interesant este si roiul deschis NGC 7789 dintre stelele Rho si Sigma Cas,care contine numeroase stele slabe si foarte slabe,distribuite pe o suprafata aparenta destul de maricica.
Apoi am revizitat galaxiile din Pegas recent descoperite, NGC 7457,NGC 7814 ,NGC 7619 si NGC 7332. Galaxiile NGC 7457 si NGC 7619 se observau foarte greu,fiind de "categorie grea"pentru telescoape de 4",apoi NGC 7814 se observa ceva mai "usor" decat celelalte doua galaxii,dat tot greu si galaxia NGC 7332 care era cea mai vizibila dintre toate galaxiile enumerate in cazul de fata,observandu-se cu vedere periferica,dar fara a cere prea mult efort pentru a fi zarita. Am observat-o si la grosismente mari de peste 100x si avea un aspect eliptic alungit si un diametru aparent mic.
M-am uitat si prin Andromeda la galaxiile M31,M32 si M110 precum si la galaxia NGC 404 de langa steaua Mirach (Beta And). Galaxia M31 se observa din ce in ce mai bine,mai ales zona centrala cu nucleul dar si o aura foarte slaba si de forma eliptica in jurul zonei centrale mai luminoase. Galaxia M32 tot mica dar foarte luminoasa se observa iar galaxia M110 incepe sa se vada din ce in ce mai bine,chiar mai bine decat galaxia M33 din constelatia vecina Triangulum,avand un aspect eliptic foarte difuz.
Galaxia NGC 404 se observa si ea din ce in ce mai bine ,avand un aspect mai mult circular si difuz.
Apoi am trecut la cautat acea galaxie NGC 7013 din constelatia Cygnus. Prima oara,cand am ajuns exact la locul respectiv ,unde trebuie sa se gaseasca galaxia,nu am observat nimic la 45x cu ocularul de 20mm,apoi am schimbat cu ocularul de 15mm (60x),si cu greu ,dupa mai multe incercari,am reusit sa observ "ceva" foarte vag,langa o stea slab vizibila.
Ca sa ma conving mai bine,am combinat ocularul de 20mm cu barlow-ul 3x ,obtinand astfel un grosisment de 135x si am observat zona respectiva din nou si de data asta galaxia a iesit mai bine la iveala,avand aspect mai mult circular decat eliptic si difuz. Victorie! Very Happy Am reusit in sfarsit sa observ poate cea mai apropiata galaxie (numai aparent) de planul galactic al Caii Lactee. Galaxia NGC 7013 este de cea mai grea categorie pentru telescopul de 114mm,observandu-se mai greu si decat galaxia NGC 7457 din Pegas. Smile In jurul galaxiei se observau si multe stele in campul ocularului. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50


Ultima modificare efectuata de catre iulian90 la 27 Aug 2017 09:05, modificat de 1 data in total
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Aug 2017 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dar Cygnus tot mai sus merge in topul meu de constelatii, e printre primele, daca nu prima acum ca am vazut si galaxie in acea constelatie. Nici o alta constelatie nu are atatea feluri de chestii. Asa belsug mai este, dar nu varietatea. Voua care va e preferata constelatie? Smile


Eu prefer cel mai mult constelatia Cassiopeia caci are numeroase roiuri deschise,apoi si constelatia Cygnus ,urmata de constelatiile Cepheus,Perseu,Vulpecula,Sagetatorul,Scorpionul,Orion,Monoceros,Canis Major si nu in ultimul rand ,constelatiile Virgo (pentru numeroasele galaxii),Leo,Ursa Major,Coma Berenices si Canes Venatici. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 54, 55, 56 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 55 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact