Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M81M82klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu ESDE OPTIK "Stuttgart" 30x80


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Oct 2016 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu ESDE OPTIK "Stuttgart" 30x80
Raspunde cu citat (quote)

Review ESDE OPTIK "Stuttgart" 30x80

Un binoclu raritate unul dintre primele serii de binocluri dedicate astronomiei produs probabil undeva la sfarsitul anilor 80. In pofida numelui nemtesc este un produs 100% japonez atat mecanic cat si optic. Practic este un classic japonez ai anilor 80 scalat la o dimensiune mare conform opticii si la prima vedere lejer exagerat in factorul de marire. O pupila de 2,7 anunta un binoclu mai putin luminos. Si privind prin el acest lucru este destul de evident (comparat de exemplu cu un 20x80 sau 25x100). Un binoclu care probabil l-as fi evitat daca pretul de oferta nu era infim (120 lei). Cumparat pentru a fi modificat, el a fost mai intai curatat si recolimat tocmai pentru a putea scrie aceste randuri inainte de a fi desmembrat.
Un binoclu ce impresioneaza in primul rand prin calitatea executiei mecanice. Executantul s-a intercut pe sine in momentul producerii acestui binoclu. Fiecare element este ireprosabil, foarte bine si ingrijit lucrat, o veritabila placere sa il utilizezi. Toate reglajele si elementele in miscare , in pofida varstei (felicitari si fostilor proprietari), au miscari line, precise si isi mentin pozitiile indiferent de presiuni aplicate pe diverse parti ale binocului. Interesant si sistemul de blocare a excentricului obiectivelor cu 3 suruburi asigurand un reglaj din excentrice foarte usor si precis. Practic prismele nu au suruburi de reglare, au pozitii fixe, si dat fiind executia precisa a corpului nu au nevoie decat eventual de corectii infime cu adaos foita. Tuburile sunt infiletate pe portiuni foarte lungi, si au suruburi de blocare. Totul este metalic mai putin rotita de focalizare si aparatoare eye-shield ale ocularelor care sunt din bachelita.Ocularele au 4 lentile si in pofida campului mic au o corectie superba geometrica. Optica este BK7 clasica japoneza si este superb lucrata cu acoperiri bogate albastru mov-indigo (coated). Dar prismele sunt si ele acoperite antireflex destul de vizibil (spre deosebire de practica obisnuita japoneza din acele vremuri). Privind terestru nu poti spune ca esti impresionat. Desi imaginea este foarte clara, contrastul este destul de bun, impresia generala de lumina este slaba. Astfel banuielile mele tindeau sa se adevereasca, 30 x este prea mult pentru un 80mm. Binoclu nu poate fi tinut in mana avand impresionanta greutate de 2 Kg. Si aici iata ca “traditia japoneza” este depasita … avem posibilitatea sa montam acest binoclu pe trepied prin metoda clasica cu surub plasat la capatul axului central. Deci putem folosi un trepied, lucru logic dat fiind ca acest instrument se vrea unul pentru astro.

Date tehnice:
Putere maritoare: 30x
Diamteru obiective: 80mm
Reglaj de clar: classic central cu reglaje de dioptrii pe ocularul drept
Acoperiri: dense (coated) albastre si mov-indigo
Greutate: 1,957 Kg (fara curea de prindere, capace sau alte accesorii)
Sitem de prindere pe trepied: da, classic
Camp: 35m/1000 (aparent: 60 grade , real: 2 grade)
Prisme: porro BK7
Utilizare cu ochelari: Nu
Dimensiuni: Inaltime: 10,3 cm; Latime: 23 cm; lungime: 29 cm


Si desi am avut dubii, am testat totusi binoclul si pe astro. Si aici urmeaza o mare surpriza. Plecand insa de la premiza ca este extrem de important ca locatia de observare sa fie lipsita de lumina parazita (intamplarea a fost ca fiind la tara am avut conditi deosebite atat ca locatie de observatie cat si ca vizibilitate a cerului). Ei bine in aceste conditii acest binoclu este deosebit de impresionant. Contrastul si luminozitatea parca nu mai sunt cele ale acestui binoclu folosit pe timp de zi tererstru, parca devine altceva. Cerul este inchis la culoare stelele sunt puternic contrastate pe fundalul lui, si astigmatismul lipseste cu desavarsire. In pofida campului mic, imaginile sunt absolut superbe si sunt chiar mai bine definite decat un 20x80 (Teleskop Service – cu care a fost comparat). Si aici mi-sa intamplat cel mai surprinzator lucru. Este prima oara cand eu cu ochii mei (e adevarat nu tocmai perfecti) am reusit sa vad Alcor si Mizar bine definti si separati printr-un binoclu. Ori acest lucru nu am reusit nici macar cu 25x100 (Celestron) in pofida mai multor incercari. Poate singurul dezavantaj observat ar putea fi un eye-relief foarte mic ce asigura un contact intre gene si lentile destul de des si in acelasi timp face imposibila utilizarea lui cu ochelari. Deasemena campul mic face ceva mai dificila pozitionarea lui pe tinta, dar nu este chiar suparator. Personal am fost pe cat de surprins pe atat de incantat. In regim astro (revin si la idea conditii superbe de locatie si vizibilitate astro) acest binoclu este deosebit. Mai mult claritatea se mentine pana undeva la 10 % de marginea campului , un lucru rar as spune in contrextul unor binocluri no name. Tot ce am vazut cu un TS 20 x 80 am vazut si cu 30x80 dar mult mai bine definit. Coloritul este natural fara virare , si nu prezinta irizatii in contralumina.
In final as spune ca este un binoclu recomandat 100% pentru astro cu multa caldura si care cel putin pentru moment a fost scos de pe lista echipamentelor supuse demontarii sau modificarii.



esde30x80mic.jpg
 Descriere:
Un binoclu recomandat pentru astro.
 Marime fisier:  838.58 kb
 Vizualizat:  de 7997 ori

esde30x80mic.jpg



comparemic.jpg
 Descriere:
Comparatie dimensiuni cu TS 20x80
 Marime fisier:  1.15 MB
 Vizualizat:  de 7997 ori

comparemic.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Oct 2016 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru recenzie.
Chiar aseara citeam despre un asemenea binoclu ca fiind necesar ,impreuna cu altul de camp larg si marire mica , la parcurgerea si observarea obiectelor din cartea TUBA a lui Harrington.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2016 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tre sa fie foarte fain binoclul asta pentru astro Smile Cred ca la minimizarea astigmatismului ochilor contribuie din belsug pupila mica de iesire. Asa ceva mi-ar fi bun si mie ca de ceva vreme nu mai pot merge pe pupile peste 3mm fara sa ma deranjeze astigmatismul ...

Totusi cu ceva m-ai bagat in ceata:

Dbird a scris:
Este prima oara cand eu cu ochii mei (e adevarat nu tocmai perfecti) am reusit sa vad Alcor si Mizar bine definti si separati printr-un binoclu. Ori acest lucru nu am reusit nici macar cu 25x100 (Celestron) in pofida mai multor incercari.


Eu traiam cu impresia ca le vad separate cu ochiul liber. Sa ma fi inselat? Nu cumva te referi la Mizar A si Mizar B? Daca ar fi asa ar fi intradevar o performanta a binoclului respectiv ...
Poate ne lamureste un observator cu mai multa experienta, Mircea, Marius ori altcineva ...

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2016 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da cred ca am facut o mica confuzie. Testul se referea la Mizar steaua cea mai luminoasa care am vazut clar componenta sa ca fiind dubla (am pus o poza spre exemplificare). Pana acum acesta lucru il puteam face doar cu telescopul undeva pe la la 35 X in sus.


mizar.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  25.57 kb
 Vizualizat:  de 7958 ori

mizar.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Oct 2016 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, mersi de confirmare Smile
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Oct 2016 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa par lipsit de modestie si nici de respect , am pentru colegul Dbird o stima deosebita.
Am insa un mic comentariu legat de :

''Ori acest lucru nu am reusit nici macar cu 25x100 (Celestron) in pofida mai multor incercari.''

Ceva nu a fost in regula la observarea sistemului Alcor-Mizar cu binoclul 25x100mm Celestron.
Fie focalizarea nu a fost corecta , fie este nevoie de mai mult antrenament la observarea dublelor , fie ergonomia observatiei a avut de suferit din cauza pozitiei drepte a ocularelor la numitul instrument.

Anii trecuti au fost pe Cloudy Nights niste topicuri referitoare la grosismentele minime pentru rezolvarea unor duble cunoscute.
Cea mai mica marire la care am rezolvat Mizar a fost 14x , obtinut pe instrumente de 700mm focal (luneta de 60mm si newtonian de 76mm ) cu un ocular Huygens de microscop de 50mm - anume ales datorita pozitiei sale in ''lantul trofic''.

Sunt absolut sigur ca , incercat din nou , binoclul Celestron 25x100 va rezolva fara probleme Mizar.

Toate cele bune , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 14 Oct 2016 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm si eu ca am separat Mizar A si B cu binoclul BTC 15x70 pus pe trepied.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 15 Oct 2016 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca 30x80 e fratele mai mare a lui 20x60 Smile
Cum se comporta la nebuloase/galaxii pe cer de tara?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Oct 2016 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire in wekendul in care am apucat sa ma uit putin prin 30x80 nu am mai avut forta sa stau prea mult cu binoclul. Munciem mult la niste tampenii si nu prea imi lasasem timp de observatii. Am iesit cu el asa intr-o doara caci nu imi inchipuiaim ca va da randament (fata de cum sa comportat pe zi terestru). Am privit rapid in cateva locatii, am fost putin surprins, am facut ceva comparatii cu 20x80 (strict tehnice vis a vis de vizibilitatea unor stele slab luminate) si apoi am privit spre singura stea dubla pe care fac teste (si o si identific foarte repede) Acum trebuie sa zic ca daca exista probleme cu 25x100 , acestea sunt inaintea ocularului (ambii ochi induc astigmatisam , mai ales dreptul , deh materiale slabe ...romanesti ). Nu m-am gandit pana acum ca de fapt o pupila mica de iseire m-ar ajuta diin acest punct de vedere , dar se pare ca zoth are dreptate ... voi verifica si acest aspect.
Celestonul 25x100 ca si TS 20 x80 nu m-au ajutat. E adevarat ca atunci cand am ochii obositi , astigmatismul indus este si mai mare, dar m-am obisnuit.
Deci nu stiu cum se comporta la nebuloase, planete si nici macar luna (nu era pe cer in acea seara). Sper sa pot sa povestesc intr-o iesire urmatoare.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2017 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Ceva nu a fost in regula la observarea sistemului Alcor-Mizar cu binoclul 25x100mm Celestron.
Fie focalizarea nu a fost corecta , fie este nevoie de mai mult antrenament la observarea dublelor , fie ergonomia observatiei a avut de suferit din cauza pozitiei drepte a ocularelor la numitul instrument.


Nimic din toate astea, vinovata principala e pupila de iesire de 4mm combinata cu ochiul posesor de astigmatism. Dorin nu a putut separa Mizar prin 25x100 asa cum nu pot nici eu. Imediat ce cobor la o pupila sub 3mm lucrurile incep sa revina la normal iar la 2mm este chiar ok Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Aug 2021 03:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sâmbătă am luat la puricat binoclul de mai sus ,în vederea modificării ocularelor . Eu sunt muult mai pretențios și mai critic , așa că review-ul meu va fi unul drastic .
Binoclul asta e un eșec aproape total . Prismele sunt prea mici pentru luminozitatea obiectivelor , așa că deși e folosit cam tot diametrul obiectivelor , câmpul de plină lumină e aproape inexistent .
Deși construcția e foarte solidă , unele amănunte au fost lăsate pentru rezolvare eventualilor proprietari .
De exemplu , șurubul de alamă care strânge ocularele , nu are blocator , adică acel șurubel în pălărie . Din cauza asta , la stabilirea ecartului , ocularele se slăbesc din balama și astfel trebuie re strâns .

Catastrofa vine de la oculare . Nu știu ce au gândit asiaticii ăștia dar când te uiți prin ele parcă privești prin fundul unui macac japonez plictisit de băi termale .
Relief ocular aproape zero , care face ca genele să mânjească mereu lentilele de ochi .
Deși imaginea prin ele e perfect ortoscopica și afov-ul mare, claritatea lasă de dorit imediat după centru . Asta se datorează schemei optice , un fel de ploss cu cinci elemente , adică doi dubleți lipiți , identici , între care se află o lentilă biconvexa asimetrică , cu R mai mic către prisme .
Dubleții acromați fiind neutri , lentila dintre ei induce un cromatism transversal absolut dement , care face ca o stea să fie punctiformă doar în centrul câmpului .

Inițial , am extras lentilele astea și in schema ploss simetric rămasă , imaginea s-a îmbunătățit un pic , odată cu scăderea afov-ului și a grosismentului . Creșterea distorsiunii face ca operația să nu fie una prea reușită , mai ales că nici claritatea periferică nu a suferit mari îmbunătățiri .

Așa că , am pus la loc lentilele simple dar invers , si am eliminat dubletele dinspre obiective , obținând astfel clasicul kellner .
A trebuit să mai confecționez câte un distanțier de 6 mm lățime , pentru ca diafragma filetată ce strânge componentele ocularului să se vadă clar . Am mărit și diafragmele de la 10 mm la 12,5 .

În urma modificărilor , pupila a crescut la 3,8 mm , afov-ul e de vreo 50 grade , relieful s-a dat înapoi cu peste 15 mm , și cel mai fain , claritatea a crescut uluitor , concomitent cu dispariția aproape totală a cromatismului transversal .

Pus pe trepied , obiectivul din stânga tot mai arată un ușor astigmatism , subiectul unor viitoare investigații .
Imaginea în ansamblu , e una superbă , cu coloratură neutră și contrast pe măsură .
Sistemul prismatic din dreapta are pe el niște amprente hidoase , urmând a fi curățate după ce mă lămuresc ce e cu astigmatismul dat de obiectivul din stânga .
O să trebuiască să filetez pălăria șurubului care fixează ocularele , ca să îi plantez un metric 2 ascuțit care se va înfige în brațul drept .

Inelele alea largi de la capetele obiectivelor se pot îndepărta pentru a fi înlocuite cu parasolare de măcar 8 sau 9 centimetri lungime .

Cam asta a fost, o să pun și niște poze ceva mai încolo .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Aug 2021 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari!! Eram sigur ca-l dovedesti!
Si magnificatia mai mica de 20-21x mi se pare mai potrivita pentru un binoclu de 80mm.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 09 Aug 2021 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Silviu , a ieșit destul de bine la prima încercare .

Era păcat să zacă nefolosit . Am ieșit cu el în public (Lacul Roșu ) și am observat că atrage privirile mai tare decât alte scule optice . Cred că aspectul clasic și acoperirea ca de piele perlată , lasă impresia de sculă serioasă , mai ales că talciocurile de prin zonă sunt pline de porcării trase în cauciuc. Am impresia că încet încet , românii nu mai pun botul așa ușor la făcăturile ochioase și gumate din lumea binoclurilor .

O să îl aduc la Lisa , dacă se va mai face vreodată reuniune pe acolo .
Mai poate fi îmbunătățit prin schimbarea focalizării centrale cu una individuală , dar e treabă de viitor și de noroc în potrivirea filetelor de pe tuburile în care culisează ocularele. Nu e treabă de strungar obișnuit cu strunjirea de balamale , așa că doar dacă găsesc o potrivire de la alt binoclu , rămâne singura variantă .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Iun 2022 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Animalu' pus pe trepied .
Si o poza cu detaliul monturii .Am ajuns sa il car cu mine aproape peste tot si inca nu sunt extrem de multumit de cum se vede .
Ma bate gandul sa il aduc iar la 30x , cu oculare modificate , bineinteles . Obiectivele duc mai mult , poate chiar 50x .



animalu.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  200.45 kb
 Vizualizat:  de 2720 ori

animalu.jpg



detaliu.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  293.09 kb
 Vizualizat:  de 2720 ori

detaliu.jpg



_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Iun 2022 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ref. la separarea lui Mizar , explicata de Silviu, am inteles ca astigmatismul ochiului e de vina.
Binoclul 20x60mm rezolva Mizar fara probleme.

Este fezabila ideea de a aplica peste ocular lentile prescrise impotriva astigmatismului, ca un fel de filtre ?
O montura se poate face la strungar dar baiul este cine va taia lentilele la diametrul potrivit !?
In plus, banuiesc ca montura ''filtrului anti-astigmatism'' ar trebuie sa permita rotatia lentilei in jurul axei optice.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact