Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lunus3b_wfinalmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura eq3, info si review


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
phAn70M
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Apr 2010
Mesaje: 71

Motto: Nu e exista nu pot, doar nu vreau!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2017 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura eq3, info si review
Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,

De curand am achizitionat aceasta montura din imaginile de mai jos, stiu ca a mai fost o postare echivalenta cu a mea, dar as avea nevoie de cateva sfaturi si totodata sper sa ajute si pe alti utilizatori.

Imagini cu montura https://goo.gl/photos/XgcGGFtuNogLcUw47 (sa imi spuneti daca merge sau nu linkul)

Cateva detalii:
Montura fara trepied cantareste aproximativ 2kg (1,998 kg mai exact)
Trepiedul fara montura cantareste aproximativ 1.35kg(1,414 kg cu tot cu miniBolobocul)
Contragreutatea are doar 1kg

Trepiedul este din otel de diametru 3cm, inaltimea strans este de aproximativ 68-70 cm, extins ajunge la inaltimea de 118-120 cm

Montura are cateva defecte estetice, in rest functioneaza normal inclusiv suruburile pentru miscare fina.

Cateva intrebari:
1. Se poate identifica montura, adica oficial ce ar putea fi EQ2 sau EQ3 sau EQ3-2 clasic ?
2. Ce greutate poate sustine, tinang cont de contragreutatea de doar 1kg. Pentru a sustine un instrument de 5-7kg de cat ar trebui sa fie contragreutatea?
3. Ce lipseste de la montura? la o privire rapida as spune ca imi lipseste tavita de la mijocul trepiedului si stickerul cu gradatia de la reglarea inclinatiei monturii.

4. Se poate imbunatatii montura? gresare mai buna, contragreutate mai mare sau poate suruburi mai stranse Smile), credeti ca tine un instrument de 5-7 kg avand aprox 1 metru lungime pentru vizual?

Va multumesc,
Gabriel



IMG_20170816_175456-min.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  400.54 kb
 Vizualizat:  de 3069 ori

IMG_20170816_175456-min.jpg



_________________
Gabriel

Cer Senin!
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 16 Aug 2017 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Eu am procurat mai demult o astfel de montură, în speranța că îmi susține tubul optic de 150/750, de vreo 4,5 kg.
Era în stare bună, cu foarte puține urme de uzură.
Contragreutatea originală nu a fost suficientă. Am pus una mai mare, și pe o tijă mai lungă. Vedeam cum se încovoaie parcă tot ansamblul când avea totul montat.
Axele se rotesc direct pe aliajul de aluminiu al corpului. Nu le vedeam o viață lungă cu tubul optic respectiv. Am pus vaselină totuși.
Angrenajele melc-roată melcată erau un pic prea strânse în opinia mea. Le-am reglat un joc mai mare. Prezentau un joc maxim într-o poziție, și unul minim la 180 de grade.
Șuruburile de frânare presează direct pe corpul de aluminiu, lăsând "cratere" pe acesta și provocau din acest motiv rotirea necontrolată a axului la următoarele blocări. Aici am adus niște îmbunătățiri, despre care pot povesti amănunte dacă interesează.
Nu am fost mulțumit de stabilitatea tubului pe montură, și de finețea reglării cu șurub. La o rotire a șurubului pleca poticnit și oprea cu oscilații. Mă rog, e chestie de gust.
Mi-a fost și oarecum milă de montură să o folosesc cu tubul respectiv, așa că am procurat un EQ5 cu care sunt mulțumit.
Ce să zic: cred că e bună montura în discuție pentru ansambluri optice pănă la 3-4 kg, și doar pentru vizual.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 16 Aug 2017 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un Astro 3 - un soi de ruda mai saraca si mai proasta a EQ3. Am una, pe care o folosesc cu newton-ul de D=114 mm F=500mm. E OK la cum o folosesc eu (camp larg, grosisment mic, tub optic usurel), da' cam atat.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact