Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
center_milky_way_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224547
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nikon Sport Lite 10X25


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 09 Aug 2017 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Nikon Sport Lite 10X25
Raspunde cu citat (quote)

Este primul meu binoclu si il folosesc de vreo 8-9 ani, si cu toate astea e ca nou. L-am folosit la plimbari in natura si in special la pasari. Este un binoclu foarte compact, cu sticla BK4 si cu un antireflex foarte bun. Acest lucru face ca imaginea sa fie foarte clara si sa prezinte si un contrast ridicat. Stratul antireflex este verde/movuliu pe oculare, iar verde pe obiective . Aberatiile cromatice sunt prezente foarte pe margine doar cand ai lumina puternica din lateral- fata . Are o distanta de privire la oculare de 13mm. Daca pliezi aparatorile de cauciuc, la limita se poate folosi si cu ochelarii lipiti de oculare. Un punct slab este campul vizual mic, de doar 5 grade. Claritatea scade catre margini, dar nu suparator, senzatia generala cand te uiti prin el fiind una placuta. Focusul se stabileste usor si cu precizie. In specificatiile binoclului distanta minima de focalizare este de 3m, dar eu am facut clarul de la o distanta si mai mica, de doar 2,5m. Este un avantaj mare in natura acest lucru. Poti vedea insecte, pasari sau flori situate aproape de tine. Constructia este una foarte rigida avand un cauciuc ergonomic ce il protejeaza la stropi sau mici lovituri. Dar din pacate nu este izolat la apa in partea din fata, pentru ca lentilele frontale exterioare culiseaza . Este mai mic decat o palma cantarind 270g, dar se tine in mana foarte comod.

Bineinteles ca acest binoclu nu este pentru astronomie, dar nu m-am putut abtine sa nu-l incerc. Tintele au fost Arcturus, Alcor si Mizar si alte stele care nu le stiu numele. Surpriza a fost ca la stele s-a descurcat comparabil cu Eschembach 8x30 BK7 porro. Am comparat binoclurile din mana. Datorita cred transmisiei foarte bune, data de calitatea prismelor BK4 si antireflexului multi strat de calitate, luminozitatea este similara cu a 8x30-ului. Magnificatia mai mare facea fundalul cerului putin mai inchis decat la Eschembach, insa toate stelele care erau la limita vizibilitatii cu vedere periferica cu binoclul de 30mm, le-am vazut si cu micutul de 25mm. Stelele erau punctiforme pana aproape de margine avand culori naturale. Sunt curios cum se compara cu un Trinovid 10x25.

Insa acest binoclu este conceput pentru drumetii, excursii sau situatii cand nu vrei sa ai multe lucruri grele cu tine. S-au pur si simplu sa-l ai in torpedoul masinii pentru situatii neprevazute. Incape intr-un buzunar, dar fara sa faca compromisuri mari cand vine vorba de calitatea opticii: Culorile au o tenta vie (sunt mai saturate ca la Eschembach), iar texturile sunt pline de detalii.
Exista si varianta mai "echilibrata" 8x25, dar personal cred ca magnificatia de 10x are mai multe aplicatii.
In concluzie, pot spune ca Nikon Sport Lite 10X25 are o optica destul de "mare" pentru cat e de mic Smile



P8092027m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.31 MB
 Vizualizat:  de 3877 ori

P8092027m.jpg



P8092028m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  951.92 kb
 Vizualizat:  de 3877 ori

P8092028m.jpg



P8092030m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.25 MB
 Vizualizat:  de 3877 ori

P8092030m.jpg


Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 10 Aug 2017 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte dragalas binoculul e de tip roof care is mai solide si rezistente decat porro, arata si frumos.
_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Aug 2017 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Pare un binoclu foarte fain. Cat despre faptul ca vede aceleasi stele ca 8x30, explicatia e mai ... matematica, si nu implica acoperirile AR:

Magnitudinea stelara limita vizibila printr-un instrument optic o poti calcula asa:

m = NELM + 2.5 lg (D) + 2.5 lg (G)

sau, aplicand proprietatile logaritmilor:

m = NELM + 2.5 lg (D * G)

unde D - diametrul in cm, G - grosismentul, NELM - magnitudinea limita vizibila cu ochii liberi

Pentru stele, intre 8 x 30 si 10 x 25 diferentele ar trebui sa fie mici, si culmea, in favoarea 10x25-ului.

--- edited ---
Am adaugat ce inseamna NELM ...

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Aug 2017 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien,
Mersi de explicatia detaliata. Banuiam eu ceva, ca grosismentul de 10x trebuia sa compenseze cumva diferenta de 5mm in diametru fata de 8x30.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2017 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru frumosul review. Un binoclu in plus la baza noastra de date review, care incet, incet cu aportul vostru imi place sa cred ca este deja una din cele mai ample baze centralizate de la noi si printre cele mai frumoase chiar din lume. Invitam in contiunare pe cei care utilizeaza diverse echipamente optice, sa isi aduca aportul la, zicem noi, acest frumos forum ...ca doar este al nostru, normal ca este frumos Smile.
Asa cum mai ziceam nu exista binoclul universal perfect , ci doar binocluri ce sunt mai adecvate doleantelor fiecarui utilizator. De aici si utilitatea prezentarilor cat mai variate tipo/perfomante/posibilitati prezentate. Si desi nu am o experienta deosebita in domeniul celorlalte echipamente optice folosite de voi aici (telescoape, statii de ghidare, radiotelescopae, vanatoare de meteoriti, etc) sunt convins ca se poate generaliza aspectul de mai sus si la ele.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Apr 2018 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai ales la purtatorii de ochelari dar nu numai, se stie ca un mm in plus sau in minus la distanta de privit la ocular poate sa faca diferente mari in confortul si calitatea imaginii. Ca un purtator de ochelari ce sunt, am gasit o metoda simpla de a castiga un mm sau chiar doi in "batalia" cu eye relif-ul!
Acesta metoda merge incercata, de la caz la caz, doar la unele binocluri care au aparatorile de cauciuc elastic pliabil (deci nu cupe retractabile!!!)
La aceste binocluri cupele de cauciuc le poti folosi in doar doua pozitii extinse si pliate. In pozitia pliate cupele de cauciuc, fiind relativ elastice, vor fi trase cat de mult se poate in jos, pe langa ocular. Apoi cu niste coliere de plastic se fixeaza in pozitia respectiva. Eu le-am tinut asa cam un an de zile!!! Iar acum cateva zile am scos colierele de plastic si cupele de cauciuc au ramas pe pozitie!! Trecerea timpului si-a facut treaba si in cazuri tehnice nu numai sentimentale Smile
Astfel acest binoclu mic 10x25 care avea o distanta de privit minima de 13mm, dupa aceasta operatiune are un eye relif de 14/15mm, suficient pentru mine sa pot vedea tot campul ocularului cu ochelarii pe nas. Deci aceasta metoda este foarte simpla dar necesita o asteptare mai indelungata pana cand scoti colierele, ca sa nu revina cupele la pozitia initiala. Dar in timpul asta de asteptare poti totusi folosi binoclul cu cupele de cauciuc pliate. Normal ca fiecare face aceasta operatiune pe raspunderea lui, pentru ca se poate rupe sau crapa cauciucul. Dar uneori merita incercat, ca 1mm poate face diferenta! Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact