Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii Refractor 70/700 + Review


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 11 Aug 2017 07:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii Refractor 70/700 + Review
Raspunde cu citat (quote)

Buna dragi colegi astronomici, ieri mi-am achizitionat un nou instrument, o luneta SW 70/700 pentru duble si Dso, instrumentul are un camp bun pentru aventura stelara dar si optica de calitate Laughing
Review

Instrumentul a ajuns in siguranta impreuna cu mai multe surprize, cateva postere cu Universul, cartea Efemeride Astronomice 2017, reviste cu prezentarea instrumentelor optice Skywatcher, manualul telescopului, oculare, oglinda diagonala, cautator.


Optica
Buna, conform testului stelar este ok, folosind ocularul de 6mm ( 116x) apare cromatismul dar nu foarte suparator tipic unui telescop acromat f10
Lentilele is acoperite cu antireflex fully coated care este o normalitate pentru genul acesta de instrumente, lentilele is curate fara urme de praf intre ele si in interiorul tubului.
Lentilele is pozitionate bine conform schemei acromatice.

Montura
A venit cu un az2 care o porcarie asa ca am montat luneta pe un eq1 si e stabila.Wink

Colimarea
Slaba, cand m-am uitat cu colimatorul de jale, asa ca omul inginer optical a lucrat cu greu la colimarea perfecta, ajustarile s-au facut din obiectiv si focuser ( focuser in special) pana ce am ajuns sa am margini concentrice si simetrice cu obiectivul centrat atat in diagonala cat si in sistem.
Cu greu am ajuns la perfectiune buna sa zic si rezultatele fiind ok.
Asa ca nu demontati focuserul pentru ca e posibil sa decolimati instrumentul.
Ultimele retusuri s-au facut pe stea cu oc de 4mm pana ce am ajuns sa am stele rotunde cu inele rotunde ( simetrice) pana ce discul airy era rotund.
Ajustarile le-am facut in mare parte din focuser de la cele 3 suruburi si cele 2 suruburi imbus de reglaj al tubului portocular argintiu care culiseaza inainte si inapoi.
Alta varianta e colimarea cu laser, am taiat un carton cu o gaura central precisa si am pus-o la obiectiv, raza trebuie sa treaca prin gaura colimatorului.
O alta varianta e colimarea cu oglinda plana situata in fata obiectivului cu laser, raza trebuie sa se intoarca in gaura colimatorului.
Dupa cateva inspectii obiectivul e montat corespunzator, dar focuserul nu a fost si astfel era dereglat, am verificat si colimarea diagonalei tot cu laser si oglinda plana.
Ajustarile fine se fac pe stele.
Am lucrat toata dupamasa la colimarea aia, nu exista certitudine ca instrumentuele sa vina colimate din fabrica, si eu dau mare atentie colimarii daca vrei sa vezi ceva.
Anterior colimarii imaginea era proasta. Mai mult nu se poate e ok cum a iesit, la lunete nu prea ai marja de ajustare majora, te chinui pana iese bine.
La urma se poate lipi focuserul pe margine cu silicon sa tina bine.
Se poate spune ca Chinezi astia is niste porci care fuseresc de numa, asa ca nu e nico o garantie ca nimeresti ceva bun totul e un loz in plic.

Observatii
Am observat Saturn cu diviziunea Cassini ocular 4mm nu am observat cromatism la Saturn,
Epsilon Lyrae separata la 4mm stele rotunde frumose clare.

Luneta va fi folosita si la dso planete si in special duble.
Topicul va continua cu observatii. Wink



Luneta 70.700.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  230.35 kb
 Vizualizat:  de 9334 ori

Luneta 70.700.jpg



colimarea.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  70.9 kb
 Vizualizat:  de 9334 ori

colimarea.jpg



luneta 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 9334 ori

luneta 2.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4


Ultima modificare efectuata Skyliner la 11 Aug 2017 08:29, modificat de 4 ori in total
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 11 Aug 2017 08:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Completare
Instrumentul acuma este bine reglat, mai trebuie sa pun umpic de silicon pe marginea focuserului sa ramana in pozitie, deci la fiecare demontare, necesita colimare din corpul focuserului.
E ca si la Maksutov pana ce nu reglezi bine placa din spate sa fie centrata nu iesie nimic, apoi treci la ajustari.

Toate metodele de sus mentionate s-au folosit pentru colimare, la fel ca si la luneta de 50/320mm ruseasca.
Atat vizual cat si cu colimator laser, la final ajustarile pe stele, apoi le-am strans bine suruburile sa nu ma uite.
Focusarea e buna am reglat in asa focuserul incat tubul argintiu sa nu aiba jocuri la focusare atat din suruburile de reglaj din partea de sus al corpului focuserului dar si de la cremaliera.
Si de acolo se poat face mici ajustari, daca nu stiati. Wink
Am facut cat am putut de bine, mai mult nu poti sa scorti la acest gen de instrument.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2017 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului: review 70/700
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Am si eu o luneta identica cu a ta, pe care am achizitionat-o de pe forum acum cateva luni si n-am apucat sa o incerc la stele. Sunt curios cum sta cu colimarea...Poate chiar in weekend-ul asta o sa ii fac un test la stele.
Multumesc pentru review.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 11 Aug 2017 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere, daca e decolimata ajustarile se fac din focuser,de la cele 3 suruburi de prindere mai inatai ia-ti capacul care se baga in oglinda diagonala si faci o gaura centrala precisa mica cu o sula sau perforator cu ac, gaura sa fie de 1mm sau 1,1mm si apoi privesti prin ea, daca obiectivul e centrat e ok.
Verificarea colimarii se face fara diagonala sau prisma direct prin tubul portocular al focuseului ( cel argintiu).
Apoi la urma pui diagonala si vezi daca e centrat obiectivul in centru si marginea neagra din jurul sau sa fie simetrica nu o parte mai groasa cealalta mai subtire. Wink
Daca ai laser poti sa verifci cu un carton situat in fata obiectivului avand o gaura central precisa raza trebuie sa bata in gaura.
La inceput verifici normal cu un capac colimator de la focuser.
Daca e decolimata slabesti cele 3 suruburi care prind focuserul din lateral si misti focuserul cu totul, in acelasi timp privesti prin colimator, apoi strangi moderat suruburile in asa fel incat obiectivul sa ramana centrat atat in diagonala cat si in sistem ( sa aiba obiectivul margini simetrice in jurul lui) privit prin capacul colimator.
Apoi afara faci ajustari minuscule pe stea la puteri mari cu cel mai puternic ocular care il ai.
la final stelel trebuie sa fir rotunde cu un inel perfect rotund in jurul lor ( poate fi mai multe inele depinde de mag stelei).
Eu la urma am strans tare suruburile sa ramana acolo, apoi la margine pun silicon.
Vezi ca si diafragmele centrale din tub sa fie bine puse la locul lor.
Cu chestia asta poti sa si capitonezi interiorul cu velur negru daca is reflexii, la mine nu apar.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4


Ultima modificare efectuata Skyliner la 11 Aug 2017 12:36, modificat de 2 ori in total
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 11 Aug 2017 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astea nu le gasesti scrise in nici un manual, le descoperi treptat, asa am reusit sa gasesc metoda potrivita care iti permite sa colimezi un astfel de telescop.
La lunetele mai mari de la 120mm in sus au suruburi de colimare push pull la obiectiv si colimarea se face la fel cum am descris, dar se poate face si din focuser ( adica ai 2 locuri unde ajustezi).
Din cate am vazut la lunetele mici obiectivul e prins si nu prea poti face nimic daca e montat inclinat, poate executarea altor gauri pentru o montare corecta ( sau construiesti un sistem de colimare pus pull).
Dar focuserul se poate ajusta, asta am vazut ca se poate face sigur, sa sti ca nu mai ai treaba cu colimarea odata facut la lunete, in special la astea mici precizia in colimare nu prea e mare si focuserul e umpic naspa, si trebuie strans de jos ( de la cremaliera) sa nu joace in lateral, sus si jos aici e spilul, si la astea din metal la fel, frecarea focuserului trebuie reglata inainte de colimare apoi faci colimarea ca nu cumva sa se deregleze in timp ce faci colimarea lunetei si vei fi nevoit sa reglezi din focuser la urma.
Deasupra focuserului sunt 2 gauri in care is 2 suruburi cu cap imbus care apasa pe o bucata de teflon care efectiv reglezi cat de fin sa gliseze tubul cand focusezi, si de acolo poti face micro ajustari.
Acestea is vizibile la lunete scurte de exemplu 70/500, 100/500 la astea lungi diferinte nu prea vei vedea in mari schimbari.
Am strans tare suruburile laterale incat sa sarit umpic vopseaua de pe tub la unu din surubel. Laughing Laughing
Chestia e sa nu faci multe surubareli si ajustari ca se poate strica filetul, strangi cat poate tine, apoi se poate lipi focuserul, Faci odata colimarea buna nu de mai multe ori si gata, asta e pentru toata lumea care au astfel de lunete sa stie ce sa faca.
La mine e un spatiu mai mic de un milimetru intre tub si corpul focuserului in care poti pune ceva silicon sau inainte de colimare.
Nu stiu la diferente de temperatura cum se va comporta, fiind din plastic focuserul.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 11 Aug 2017 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niste poze cu luneta insotite de explicati.
Mentionez faptul ca precizia maxima de colimare nu poate fi atinsa la astfel de instrumente asa ca nu are rost sa incercati prea mult pentru ca toate aceste instrumente au o marja de decolimare chiar si in timpul miscarii focuserului, poate chiar si la diferente de temperatura, si astfel nu infuenteaza mai ales la focale lungi.
Eu m-am straduit sa fac cat am putut si cat mi-a permis focuserul, pentru si ala are o limta in ajustare laterala si spatiu lasat pentru poate chiar si astfel de tentative de reglaj cea ce nu s-a efectuat in fabrica.
Asa ca chiar si cu instrumentul decolimat s-a vazut bine, vorbesc din experienta proprie si nu am vazut diferenta extrem de mare.
Dar trebuie facuta pentru a scapa de buba. Laughing



20150422_113356.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  303.05 kb
 Vizualizat:  de 9195 ori

20150422_113356.jpg



20130724_095512_081333.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  344.13 kb
 Vizualizat:  de 9195 ori

20130724_095512_081333.jpg



skywatcher-mercury-707-ota-1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  42.1 kb
 Vizualizat:  de 9194 ori

skywatcher-mercury-707-ota-1000.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Aug 2017 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner

Sa-ti folosesti sanatos noul telescop , sa ai parte de multe observatii frumoase si interesante cu el.
Felicitari pentru stradania de a colima cat mai bine luneta si pentru metodele pe care le-ai conceput si aplicat.
Eu iti sugerez si tie si colegilor sa lipiti hartie sub gulerul focuserului si sub gulerul celulei obiectivului.
Incercati mai multe tipuri de hartie si nu o infasurati ca sa se suprapuna.
Corpul focuserului si cel al celulei sunt injectate in matrite de injectare.
Aceste matrite sunt foarte scumpe ,sunt executate cu mare atentie.
In schimb, este lasat un joc cat toate zilele intre focuser /celula si tub.
Cu bailagarul de hartie reducem acest joc ,putem sa-l reducem foarte mult si sa dam astfel o sansa suruburilor ca sa mentina colimarea un timp indelungat.
Ca sa nu se mire unii , hartia este foarte rezistenta la presiuni pe suprafete mari si foarte rezilienta.

(De aceea ,la montajul mobilei , cand este nevoie de lovituri de ciocan ,le putem aplica fara a produce deteriorari ...folosind o carte ca tampon intre ciocan si pretioasa cumparatura.
Oricum e mai bine sa nu va vada nevasta sau soacra cand faceti asta !)

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 11 Aug 2017 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea esti un geniu, nu imi vine sa cred dar am gandit in acelasi timp sa mor io, am aplicat aceasta metoda azi, m-am gandit sa gasesc o solutie sa prind bine focuserul, obiectivul este prins bine si nu mai are rost sa intervin la el fiind ca nu doresc sa i stric pozitia care a fost montat din fabrica.
Ei zis si facut iau o foaie mai rezistenta precum ce de mobila, si tai un inel pe care il pun cum ati spus in descriere, apoi am incercat sa il colimez calumea de tot.
Am taiat un carton precis si cu o gaura centrala facuta calumea am montat la obiectiv iar laserul introdus in portocular trebuie neaparat sa nimereasca gaura
Laughing cu chiu cu vai omu din mine a vazut ca foaia pusa ajuta mult parca se regla mai finut.
No am folosit capac colimator atat la focuser cat si la obiectiv ( cartonul) si am ajustat din nou ultima oara dupa care am strans bine suruburile si gata a fost in
10 min Opticăl si-a colimat luneta. Laughing
La focuser am insertat o lentila barlow de 2x plus capacul colimator si am remarcat o reusita de top.
La testul pe stea surprize mari, mai bine ca aseara.
Maine va povestesc ce am vazut in seara asta cu ea.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 12 Aug 2017 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum am mentionat in postarea anterioara suprizele continua sa apara dupa alinierea finala.
Aseara luneta a fost pregatita sa dea tot ce poate, si am inceput ca de regula cu duble dupa cum urmeaza:
Izar prima dubla observata fiind umpic mai dificiala am decis sa testez calitatea munci mele, si aiata ca am reusit sa observ companionul sau chiar bine fiind situat aproape de prima lipit chiar de steaua primara, nu a fost o separare cu spatiu negru intre componente dar remarc discul airy perfect circular in jurul primarei si para companionul era lipit de discul airy fiind situat aproape de steaua primara oc 4mm 175x
Alpha Herculis minunata la 175x culoarea companionului fiind de un albastru deschis , iar componentele fiind separate cu spatiu negru chiar foarte furmos aspectul aparent al componentelor prin lunete mult mai soft decat un Maksutov si parca separarea mai buna, ideal ar fii un refractor cu focala mai lunga dar nu doresc sa fie asa lung sa imi ocupe din spatiu.
XI Bootis si aici am dat lovitura, seengul fiind acceptail, componentele rumoase culoriile lor fiind usor perceptibile separatie buna la 175x.
Pi Bootis cu oc de 25mm 28x se observat separate cu spatiu mic, dar relativ micute in diametru si perfect rotunde, iar la 175x foarte frumoase cu un aspect placut, culoriile ies in evidenta cel mai bine la aceasta dubla.
70 Ophiuchi una din dublele fizice preferate cu o perioada de 88 ani, observata la 175x s-a evidentiat 2 componente minunate cu un aspect foarte placut si irezistibil in acelasi timp stiind ca este fizica, separatie buna intre ele, culoriile ies rapid la iveala.

Vad ca o magnificatie mai mare de 175x nu prea este necesar la planete, dar la duble parca parca mai poate scoate ceva din nefericire nu am oculare de focala mai mic de 4mm dar se poate improviza din 2 oculare potitionate la o anumita distanta dorita cu un tub separator intre ele care sa iti furnizeze o putere mai mare, direct proportionala cu distanta intre cele 2 oculare, un dezavantaj ar fi numarul mare de componente care foarte putin poate sa scada din calitatea imagini oferita doar de un singur ocular.
De recomandat ar fii un ocular de putere mai mare ( focala mai scurta) fara alte lentile in plus.

Deep sky:

Cerul parea buna seara pa la 23 cu calea lactee vizibila de la mine din curte cu cateva detalii observate cerul fiind bun si ideal pentru ceva dso.
Asa ca au fost observate M13, M92, M10, M12, M57, M5, M11. Foarte frumoase cu oc de 25mm si stele punctiforme aproape pe tot cmpul vizual daor la marginea extrema a ocularului is umpic alungite.
Luneta cu a sa focala la f10 ofera un camp bun si plimbari memorabile prin Calea Lactee de aceia am dorit o astfel de luneta.
Roadele colimarii bune a dat rzeultate pe masura acuma totul este gata si a sosit momentul observatiilor.



IMG_20170811_183303 - Copy.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  183.02 kb
 Vizualizat:  de 9086 ori

IMG_20170811_183303 - Copy.jpg



Colimarea, observat printr-o lentila barlow2x si capac colimator.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  108.32 kb
 Vizualizat:  de 9086 ori

Colimarea, observat printr-o lentila barlow2x si capac colimator.jpg



IMG_20170811_225038 - Copy.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  170.34 kb
 Vizualizat:  de 9086 ori

IMG_20170811_225038 - Copy.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2017 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru observatii , ''s-a meritat'' deci efortul de colimare .
Eu as zice ca 175x este arhisuficient pentru o luneta de 70mm , este nu mai putin de 2.5D sau 63x/ inch.
Daca mai maresti grosismentul , va fi prea putina lumina si vei avea o nemultumire din aceasta cauza fata de o luneta care iti ofera tot ce poate.
O alta cale ar fi sa faci observatii frecvente cu luneta pentru a-i exploata la maxim potentialul prin dezvoltarea abilitatilor observatorului.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 16 Aug 2017 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat 2 oculare 4mm plossl si 6.3 super plossl, le-am testat cu noua luneta se vede superb, am nimerit oculare bune.
Nu au reflexii pe margine, si stele is punctiforme, la luminozitate mica, iar stelele stralucitoare is perfect rotunde fara alte reflexii sau chestii nedorite.
Au venit curate fara zagrieturi sau praf.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Aug 2017 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner

Te felicit pentru ca ai reusit sa rezolvi problemele lunetei de 70mm F/10 si pentru noua montura.
Dar te rog sa iti moderezi limbajul si sa nu mai faci referiri d-astea etnice , noi romanii suntem prieteni cu toate popoarele lumii chiar si cu cei care nu vor sa fie prietenii nostri.
Daca nu-ti moderezi limbajul va trebui sa intervin si sa trimit mesajele la spam.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 20 Aug 2017 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuzati limbajul neadecvat dar eram asa de nervos incat imi ardea capul ma duceam direct la chinezi si le aratam cum se construieste o luneta. Laughing

Oricum observatiile conteaza ca pana la urma fara diagonala sau cu tot observatii faci, eu nu mai folosesc diagonala la ambele lunete, oi gasi mijloace pt observati mai comode.

Aseara au fost observatii cu 2 luneta in 2 transe ora 21 - 23 , ora 3-4
Cu luneta pe montura az localizarea obiectele dso e mult mai usoara, rapida decat cu eq, mie asa mi s-a parut.
Am observat M17, M8, M20, M13, M92, M16, M5, M2 M15, M22, M11, M21,M52, Pliade, M31, Roiul dublu din Perseu.
Duble: Alpha Herculis, Eta Cass, Mizar, Izar toate faine cu stele circulare perfecte, La Izar companionul lipit de primara.
Si DSo-rile faine frumose, stele circulare pe tot campul vizual.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 20 Aug 2017 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tovarasi !!!

Fiecare meserias, fiecare doctor, orice om are o scula, si de scula lui se ingrijeste, la noi in comunitate care este scula noastra, am spus ca avem si noi, daca frizerul are brici, daca strungarul are strung, am spus ca avem si noi, scula noastra sunt telescoapele noastre tovarasi.
Trebuie sa stim cum sa muncim ca sa scoatem tot ce putem din instrumentele noastre.
Asa cum muncitorul are grija de scula lui, asa avem si noi de telescoapele noastre.

Ce este de aruncat se arunca, nu se schimba, nu se modifica, daca un dulgher i strica strungul ce mai manca el maine, pai asa va invata pa voi partidul tovarasi.
Trebuie sa luptam si sa facem tot ce sta in firea nosatra pentru a face sculele noastre bai bune, daca vin defecte, datoria noastra este sa le reparam, sa le imbunatatim.
Barnard a avut o luneta dintr-o lentila sparta gasita de strada de prietenii sai, din care si-a facut instrumentul sau, asa cum si el a avut noroc de un instrument si alti tovarasi au nevoie la fel de ajutorul nostru.
Nu fite cu oglinzi dielectrice si alte prostii care nu fac mare lucru tovarasi, ci ieftin bun si functional.
Nu aruncam banii pa fereastra ca nu mai suntem oameni, ne folosim capul tovarasi, si incercam sa facem tot ce putem pentru a imbunatatii sculele noastre.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 21 Aug 2017 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi voi incerca sa remontez luneta pe eq, dar cu ceva modificari in vederea unei bune portabilitati si abilitati in miscare az a monturi.
_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact