Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PIC_0026_resize.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224496
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat ed apo 80mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 04 Aug 2017 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat ed apo 80mm
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea am in vedere sa achizitionez vreo luneta in urmatoarele luni avand multe alte planuri/bani planificati spre alte prioritati, insa mai urmaresc si ebay-ul din cand in cand pentru a mai face mici achizitii pt trusa foto si astro si am dat din greseala peste acest telescop asa ca am decis sa cer un sfat de achizitie in legatura cu pretul si performantele lui. Initial aveam de gand sa cumpar un apo mai prin iarna dupa ce mai aranjam altele inainte si aveam in vedere un apo de la TS de 102mm parca ( tst de pe mobil si nu am acces la ce am salvat pe laptop) insa sunt flexibil si daca am o oportunitate buna atunci o sa fac un sacrificiu. Sunt in plin proces de achizitionare de accesorii pe langa altele, iar un sfat de la cunoscatori e mereu bine-venit. Scopul acestei lunete e de a avea im camp larg de vizualizare si de a experimenta astrofoto ( nu ca as avea mari asteptari de la mine Smile ). Im cazul ca pierd licitatia sfaturile primite or sa-mi fie utile si pe viitor la alte cautari/bid-uri.

Multumesc anticipat
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2017 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam ieftin Smile
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 04 Aug 2017 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai are timp sa se liciteze, de regula in ultima zi si in special in ultimele minute/secunde o sa sara pretul. De aceea intreb, as fi curios sa stiu cam la ce pret se invarte un asemenea SH. Urmaresc ebay-ul zilnic pt mai multe nimicuri ( in special in legatura cu oculare si filtre) si ieri nu am vazut telescopul respectiv, ceea ce poate reprezenta un avantaj....
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Aug 2017 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te poti astepta ca pretul sa urce undeva spre 4-500 de lire. Cat priveste calitatea, cred ca e bine sa cauti mai multe discutii despre el, pentru ca unii il considera bun, altii mai putin.
_________________
Dragos N
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2017 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atentie cu licitatiile... de regula exista tendinta sa-i ia valul pe cei care liciteaza caz in care obiectul se vinde la un pret mai mare decat valoarea de piata

De mai multe ori am urmarit pe ebay oculare sau refractoare sh. La finalul licitatiei au ajuns foarte aproape de valoarea de nou in magazin.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 05 Aug 2017 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi fac griji pentru asta, nu-mi doresc si nici nu e o prioritate atat de mare incat sa ma las dus de val, plus ca azi urmaresc o alta licitatie, un set de oculare Baader Hyperion, deci posibil sa ma lase fara finante pentru luneta.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2017 08:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De pe ebay am luat doar produse noi de la chinezi, fără licitație, la prețuri fără concurență. E drept că sunt clone ale unor produse de firmă, poate produse chiar de aceeași fabrică și căzute la CTC riguros, dar... funcționează. Nu știu dacă merită să licitezi pentru instrumente sau oculare, în lume sunt o mulțime de oameni care au bani și "se aruncă" ridicând prețul. Pe o piață mai restrânsă, între cunoscători, pe astromart.uk de exemplu, e mai indicat.

De fapt, s-a dat cu 345 lire. Nu știu cât era nou. Pe cloudynights.com găsești review competent asupra acestui instrument.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
crissgab
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Mar 2014
Mesaje: 101



Localitate: UK

MesajTrimis: 07 Aug 2017 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea m-am aruncat la licitatii, si de regula nu cumpar SH ce tine de optica sau aparate foto sau alte obiecte mai sensibile la care conteza mult cum au fost intretinute/folosite. Ca sa nu mai zic ca de multe ori mai pui o mica diferenta de 10-20% si il cumperi nou din magazin cu garantie. Insa acum urmaresc putin piata pentru eventualitatea ca gasesc ceva mai ieftin, cel mult la jumatate de pret fata de magazin si in stare cel putin buna.
Nu sunt constrans de nimic dar am multe gauri in trusa de oculare si imi mai doresc 1-2 lunete de 60/70mm ( cu destinatie de cautator/ghidaj) si 100/120mm. Poate pare ciudat dar de multe ori ma opresc si urmaresc cerul prin cautatorul minuscul de 5/90mm fiind furat de frumusetea campului larg. Am un binoclu inutilizabil pentru mine (putin mai sensibil, nu tin nimic la ochi daca ma simt incomfortabil din primele secunde, altii nu au avut probleme si l-au utilizat pe timp indelungat) si la care ma gandesc sa-i iau lentilele pt o luneta home made - dar trebuie sa am ceva timp liber si sa ma documentez sa vad cum as putea sa o fac. Cel mai mare regret e ca am avut pe mana un Carl Zeiss impecabil, nu am avut ocazia sa mai vad printr-un binoclu atat de clar ( raportat la ce am mai incercat eu, inclusiv plasticaraia ieftina chinezeasca din magazine) si m-am zgarcit la 50 de lire pret final dupa ceva negocieri Sad
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact