Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_7413_[640x480].jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 48, 49, 50 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iul 2017 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth

Multumim pentru semnalarea articolului , nu il stiam.
Doar pe autor il stiu ,este foarte activ pe CN.
Articolul contine explicatii simple , sfaturi si recomandari clare , este bun.

tudor

Foarte frumos raportul , felicitari ...sa mai mergi pe acolo !
Astept cu mare interes desenele.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Iul 2017 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos, Tudor. Niciodata nu am vazut Andromeda cu ochiul liber. Dec se vede ca o stea? Nici pufoasa?
Frumos poate fi sub cer negru... candva voi avea si eu, in vreo noapte speciala. Smile

@Mircea: poi vezi ca nu ma pricep, Mircea. Smile Iulian merge peste apertura intr-un mod regulat! Ce fel de telescop e ala? 150x... 200x... la DSO... Eu cu DOB8 ma duc la 200x doar la galaxiile alea naspa care nicicum nu vor sa iasa. Razz In rest de obicei ma opresc la 120x. Deci la un pic mai mult de jumatate apertura. Cand aveam dob5, cu 130mm, magnificam la 50-70. La planete maxim la 120. Tu ce faci de obicei? Iti merge mai sus?

_________________
Engage! Wink
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Iul 2017 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan,
Ba da, cu ochiul liber Adromeda parea ca o stea pufoasa.

Ce nu am precizat este ca, cu o nopate inainte de aceste observatii, a fost un cer si mai bun. Da, mai bun pentru ca nu era nici urma de nori. Dar trebuie sa recunosc ca, inainte de o saramura de peste facuta de un lipovean priceput, normal ca a mers un paharel de palinca. Iar dupa masa au mers mai multe pahare de vin si inca 2 doze de bere venite tocmai de prin meleagurile domnului Pteancu. Asa ca pana la ora 23 am fost "ocupat" si nici nu m-am uitat pe cer ca stateam la masa, la povesti, sub niste pomi si o copertina. Dar cand am iesit pe la ora 23 de sub bolta pomilor sa vad cum se prezinta bolta cereasca, asa de frumos era cerul incat mi-a parut rau ca am baut atata... Deci domnul Pteancu e devina Laughing nu putea sa-mi trimita si el o luneta buna in loc de doua beri Timisoreana ? Laughing Toate aceste "sucuri" mi-au cam micsorat pupilele pana cand mi le-au inchis de tot; Dar nu imediat, ca tot am facut ceva observatii timp de 3 ore. Observatii nu de foarte mare calitate, se intelege, de aceea nici nu le amintesc decat pe cele ce le-am aratat tovarasilor de pahar prin binoclu si prin Tair, tinte usoare precum: Saturnul (109x), Andromeda, Alcor si Mizar si galbena si frumoasa Luna ce tocmai rasarise din lacul Razim. Apoi stand pe un scaun m-am plimbat fara tinta, cu binoclul in mana ca si cu un volan, prin Calea Lactee fara sa ma traga pe dreapta nimeni... decat "timisorencele" consumate, care la ora 2 m-au trimis la cort langa sotia mea Idea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iul 2017 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M31 se vede si de la mine cu ochiul liber , o mica pata cetoasa.

Milan

Grosismentul depinde de obiectul de observat.
La DSO , folosesc 48x si 67x la luneta de 90x600mm si 69x si 96x pe newtonianul de 125mm.

La observarea stelelor duble insa , ma transform ca oamenii-lupi...Twisted Evil
Pe newtonianul de 125mm nu ma obosesc sa cobor sub 144x /6mm si frecvent sar la 216x sau 236x .Uneori urc pana la 346 x/ orto 5mm+Barlow 2x.
Oglinda de 200mm la teste a suportat 480x /orto 5mm+Barlow 2x dar efectiv ,la observatii de duble ,m-am oprit la 400x /Radian 6mm +Barlow 2x.
Deci nu ne laudam intrumentele ,vorbim despre maririle folosite frecvent.

tudor

Sa-ti fie de bine !
Momentele placute petrecute cu familia si prietenii sunt mai importante decat observatiile astronomice.
Eu zic deci sa nu-ti para rau .
Cred ca noi suntem pasionati de Astronomie si de observatia astronomica , nu obsedati.

Mircea

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iul 2017 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi-noapte am instalat scara dubla de 2.5 metri la Nord , langa gard ,am pus o perna in varful ei si am petrecut o ora facand observatii ''calare'' de acolo.
(Deci am facut observatii din HAO adica High Altitude Observatory!Laughing )
Am folosit binoclul Fujinon 7x50mm prin care am observat obiectele din Sagetator si indeosebi M6 si M7 ,vazute in acelasi camp.
Mai ales M7 a fost splendid.
In M6 am vazut rezolvate 3-4 stele inconjurate de ceata stelara.
In M7 ,am vazut noua,poate zece stele , foarte frumos !
Am privit un pic si spre directia Centrului Galactic ,la Vest de Alnasl ...asa ''de amoru' artei'' !
Si cu acestea , iata limita cea mai sudica pe care o pot atinge : steaua Kaus Australis se vedea deplasandu-se la foarte mica inaltime deasupra cornisei casei.
Deci ,pentru mine , ''extremam parte australis'' = 35 grade.
Aceasta numai cu binoclul si numai din HAO.


Apoi ,revenind pe planeta Terra , am parcurs cu telescopul Newton de 125mm obiectele din Sagetator ,M16 ,M17 ,M18 , M8 ,M21,M23,M28,M24,M25,M20,M22.
Pentru a vedea M54 a trebuit sa urc newtonianul pe scaunul de observatii ,altminteri Ascella era ascunsa de muchia acoperisului.
Au fost niste faze ala Stan si Bran apoi...Rolling Eyes
Ocularul a fost prea sus , am putut privi prin cel de 25mm doar ridicat in varfuri.
Cautatorul a devenit inaccesibil , am ''ochit'' privind de-a lungul tubului.
Ocularul de 9mm este mai scurt deci a fost accesibil , in acesta am vazut M54 ca un roi circular ,condensat , de mici dimensiuni, avand doua stelute la Sud-Vest.

A fost o interesanta seara a extremelor.
Mai am patru obiecte Messier din lista de vara...
Mircea



RASC.Messier.Vara.17.07.17.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  177.23 kb
 Vizualizat:  de 4191 ori

RASC.Messier.Vara.17.07.17.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Iul 2017 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, lasa tu verile... cate mai ai IN TOTAL?? Astea M6 si 7 au fost noi? Ai urcat peste 100 Messiere vizualizabilate? Ce mai ai?
Pacat ca doar cateva stele ai vazut din Butterfly... e super in telescop, cu multe stele, chiar ca un fluture. Si Ptolemy Cluster cu toate chestiile din jur... voai. Dar important e: SCORE! Very Happy Fain cu M54. Celelalte doua globulare din fundul Sagittariusului le-ai vazut deja? Hai ca mai ai doar cateva!

Fain ca te-ai urcat in turn Very Happy astea sunt sacrificiile pentru cer. Very Happy TI-am mai spus si eu ce nebunii am mai facut. Smile

Am facut si eu observatii cu multe asterisme ieri din lista de care am amintit, acum nu le scriu k ma pregatesc pt. diseara. Smile Cand va fi innorat avem timp sa scriem despre toate.

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Iul 2017 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am profitat de inseninarea treptata de dinaintea apusului Soarelui si am iesit cu telescopul reflector de 114/900mm si cu ocularele Kellner 20mm 40 gr. (45x) si TS SP (plossl) 9mm 52 gr (100x). Smile Am inceput sa observ urmatoarele obiecte ceresti:

Nebuloasa planetara NGC 7008 din constelatia Cygnus,aproape de granita cu constelatia Cepheus. Este un nou obiect descoperit,ce nu l-am mai vazut pana aseara. Very Happy Se observa relativ greu ,cu vedere periferica,avand un diametru maricel si aspect de pata difuza cu luminozitate scazuta. Smile

NGC 6622,un roi globular din constelatia Sagetatorul,de magnitudinea 8,6 si situat intre stelele Alnasl (Gamma Sgr) si W Sgr (Gamma 1 Sgr). Se observa foarte greu,cu vedere indirecta ,fiind situat destul de jos pe cer ,chiar si cand ajunge la meridian (spre sud). Plus ca la mine,in nordul orasului unde locuiesc,poluarea luminoasa e cea mai puternica in aceasta zona a cerului. Smile

Langa roiul globular NGC 6522,mai era inca un roi globular; NGC 6528 ,de magnitudine mai mare; 9,5 ,dar nu l-am putut zari deloc,pe fondul cam luminos al cerului din acea zona,chiar si cu ocularul TS Plossl de 9mm,la 100x. Sad Smile

Mi-am mai "incercat norocul" cu alte doua roiuri globulare din apropiere,tot in Sagetatorul ; NGC 6624 (intre stelele Kaus Media si 18 Sgr) si NGC 6569 (intre stelele Alnasl si Kaus Australis ,mai aproape de Alnasl) dar nici acestea nu s-au putut observa deloc. Sad Smile Atunci am decis sa indrept telescopul spre partea nordica a cerului, spre constelatiile Cassiopeia,Andromeda,Pegas etc. unde am mai revazut cateva obiecte de cer profund de pe "cerul de toamna",observate mai mult cu luneta decat cu telescopul de 114mm,in timpul primaverii cand acestea erau pe punctul de "plecare",fie apunand tot mai devreme fie lasandu-se prea jos pe cer spre nord. Aceste obiecte sunt:

Roiul deschis NGC 663 / C 10 in Cassiopeia,langa acel asterism in forma de Y format din 4 stele,printre care si stelele V 0772 Cas si 44 Cas,situat intre stelele principale Ruchbah (Delta cas) si Epsilon Cas. Frumos roi deschis.Smile Are 4 stele mai vizibile si alte 16 stele slabe si foarte slabe ,dipersate,roiul avand un diametru maricel.

Roiul deschis NGC 654 ,situat tot pe langa acel asterism Y ,mai precis langa o stea galbena situata la aproape 1/2 grade de asterismul Y. Este format din circa 8 stele slabe si foarte slabe,avand un diametru relativ mic.

Roiul deschis NGC 659 ,situat langa steaua 44 Cas din asterismul Y.Este mic ,compact ,cu 3 stele slabe si alte 5 stele foarte slabe.

Roiul deschis M 103 situat mai departe de asterismul Y ,spre steaua Ruchbah (Delta Cas). Este interesant,avand pe langa cele 4 stele (din care un a mai stralucitoare) care fomeaza un fel de cifra " 1 " Smile ,alte peste 10 stele slabe si foarte slabe,ce in luneta de 60mm aproape ca nu se vedeau (poate doar cele ce se vad slabe in telescopul de 114mm,nu si cele foarte slabe).

Roiul deschis NGC 457 / C13 /Dragonfly cluster ,situat langa stelele Phi Cas si HIP 6229. Si acest roi este unul frumos Very Happy ,avand peste 15 stele slabe si foarte slabe,relativ dispersate pe o arie maricica.

Roiul Dublu din Perseu (NGC 869+884) .Acest roi este impresionant,observat in telescopul de 114mm,cu ocularul de 20mm 40 gr. la 45x . Very Happy Are numeroase stele ,de diverse magnitudini,dispersate pe o suprafata mare in cele doua componente ale roiului. Cel mai mult mult mi-a placut componenta NGC 869/ C 14 (cea dinspre Cassiopeia) care are stelele mai compact stranse decat cealalta componenta NGC 884,care are stelele mai imprastiate. Smile

Am mai reobservat si galaxiile din Andromeda; M 31 si M 32,fiind cam jos pe cer ,spre nord-est. La M 31 se observa cu ocularul de 20mm la 45x,numai nucleul,destul de luminos si difuz,inconjurat de cateva stele foarte slabe (probabil care apartin tot galaxiei noastre Very Happy ) ce in luneta de 60mm,nu se observau deloc ,nici cand galaxia era situata sus. In rest ,nici urma de brate spirale. Smile M 32,companionul galaxiei M 31 se vedea usor,cu aspect cam stelar,cu centrul luminos inconjurat de un halou difuz si cu diametru mic. M 110 in schimb abia se zarea greu cu vedere indirecta;mai trebuie sa astept ca Andromeda sa se ridice mai sus,mai tarziu ,incepand cu luna august,caci acum chiar si la miezul noptii,aceste galaxii inca se vad prea jos. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Iul 2017 08:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ( 18 liulie 2017) am mai iesit iar la observatii cu telescopul reflector de 114mm si ocularele Kellner 20mm 40 gr. si TS SP 9mm 52 gr. ,in special in partea nordica a cerului,prin constelatia Cassiopeia,observand urmatoarele obiecte ceresti :

Roiul deschis NGC 129 (intre stelele Ruchbah/Gamma Cas si Caph/Beta Cas) - Are 3 stele usor vizibile ,dispuse in triunghi si 13 stele slabe si foarte slabe.

Roiul deschis NGC 225 (intre stelele Ruchbah/Gamma Cas si Kappa Cas) - Este interesant,avand 9 stele relativ slabe,dar usor vizibile si 10 stele slabe,fiind dispersat. Smile

Roiul deschis Kappa 14 (langa steaua Kappa Cas) -Este un nou obiect descoprit aseara. Are 4 stele slabe si 8 stele foarte slabe. Este dispersat.

Roiul deschis NGC 637 (in preajma stelei Epsilon Cas,spre vest) - Are 6 stele usor vizibile si cateva stele foarte slabe ,amestecate cu cele usor vizibile. Este compact ,mic ,cu stelele adunate strans.

Roiul deschis NGC 559 (putin mai la sud-vest de NGC 637,spre steaua Ruchbah/Gamma Cas) - Si acesta este un nou obiect descoperit aseara. Are 4 stele slabe (din care 3 stele in linie si una mai departe de acestea) si 5 stele foarte slabe. Este foarte dispersat ,imprastiat ,fiind mare.

Roiul deschis NGC 7790 (mai la nord-vest de steaua Caph/Beta Cas) - Are 2 stele slabe si peste 10 stele foarte slabe. Este compact si mic,cu stelele adunate.

Roiul deschis NGC 7789 (la sud-vest de steaua Caph/Beta Cas) - Impresionant roi stelar Smile ; Are peste 20 de stele slabe si foarte slabe,fiind relativ dispersat.

Roiul deschis Tr 3 (situat departe de asterismul "W" al constelatiei Cassiopeia,la aproape 9 grade spre est de steaua Epsilon Cas,aproape de granita cu constelatia Camelopardalis) - Este un nou obiect descoperit aseara. Are 8 stele usor vizibile si 10 stele slabe si foarte slabe,fiind foarte dispersat si mare.

Deci vreo 8 roiuri deschise observate in Cassoipeia ,din care 3 fiind noi ,descoperite abia aseara; Kappa 14, NGC 559 si Tr 3,restul fiind doar reobservate (fiind descoperite anul trecut ,cu luneta de 60 mm) Smile.
In afara de acestea,am mai reobservat obiecte ceresti si prin alte parti ale cerului; roiurile descise M11 din Scutum,M25,M17 ,M18 si M23 din Sagetatorul ,M16 din Serpens Cauda si nebuloasele planetare M57 Ring Nebula din Lyra si M27 Dumbbell Nebula din Vulpecula. La nebuloasa planetara M 27 ,in ocularul de 9 la 100x,dar mai ales in cel de 20mm la 45x,am observat mai greu,cu vedere periferica o usoara forma/alura de "H",dar foarte vag. In rest ,cu vedere directa M27 se vedea ca o mare pata difuza eliptica. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iul 2017 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Mersi de comentariu !
M7 a fost ''noutate'' in observatia de alataieri.
Am ajuns la 99 obiecte Messier.
Celelalte obiecte din Sagetator cred ca le voi putea observa numai din alta locatie.
Aseara ,folosind luneta de 90x600mm ,am facut observatii la M16 ,M17 , M20 si M8 cu filtrul UHC ,montat la ocularul Radian 6mm pentru 100x.
Imaginile au fost destul de intunecate dar superbe , cuvintele nu sunt suficiente pentru a descrie aceste nebuloase.

iulian90

Foarte faine rapoartele.
Alaltaieri am incercat si eu sa observ roiul de langa Alnasl dar nu am reusit ,era deja prea jos cand mi-a venit ideia de a ''ridica'' newtonianul pe scaunul de observatii.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Iul 2017 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo pt. Cassiopeia, Iulian, roiurile de acolo sunt super. O data am vazut 55 de roiuri in Cassiopeia in 55 minute... va amintiti? Smile Ce maraton a fost, pas cu pas, cu mai multe roiuri in aproape fiecare FOV.

Mircea, neaparat baga inca un Messier cat mai repede, sa ai 100! Very Happy 100 Messiere... e ceva!

Eu am terminat asterismele de pe lista amintita din constelatiile Sagitta, Delphinus, Aquila... am mai vazut niste stele de carbon frumoase prin Lyra... dar nu despre asta as vrea sa vorbesc, ci de faptul ca mi-am construit un filtru solar! Razz

Deci, m-am uitat cum se construieste, cu folia Astrosolar Baader in sandwich intre doua cartoane si un inel pe sub sa il pui pe apertura. (Am vazut la Starmax pe site ca e doar 120 RON o bucata de folie din aceea de 20/30cm, dar totusi, de prima data am construit tot ce era din carton, ca sa fiu sigur ca pot sa o fac si sa nu raman cu filtrul in vant:)). Ieri am fugit pana la Starmax si am cumparat si folia de filtru, seara am montat-o cu cateva peripetii minore. Smile

Azi am venit acasa pe la 12, si repede pe balcon! Am pus filtrul si am dat cu telescopul spre soare. Iiinceet incet m-am apropiat de ocular sa nu cumva imi stric ochii daca nu e bine ceva... nimic. Negru. Mnah, hai sa ne uitam bine. Ceva negru se misca in mijlocul ocularului.. hey, e pupila mea! Smile Vad ceva gri nondescript... atata se vede? Sad .. dar nu.. mai incolo... ceva scantei, vreo 5-6... in mijloc... astea sunt sunspots? Mai, cat poate sa fie de greu sa pui telescopul spre un ditamai Soare pe cer? Smile

Dupa vreo 5 minute de raschetare pe cer si devenind pe jumatate orb ca tot ma uitam in sus unde naiba sa pun telescopul Smile deja eram gata sa ma dau batut, cand dintr-o data intra in FOV un disc mare, de toata frumusetea, perfect, tare, spectaculos! Soarele! Woow, ce imagine! Cat Luna plina de mare, frumos! Sa cautam sunspots... mnah.. chiar acum stiam ca nu vor fi... dupa aceea am vazut si pe un site ca de trei zile nu sunt. Smile Mnah, macar avem ce sa mai vedem nou si etapa viitoare. Smile Chiar si suprafata soarelui... daca ma uitam bine, parca era mai ce sa zic... cam ca mutagenul din Testoasele Ninja Smile Un pic se vedea ca are textura!

Beton asta, mi-a placut ca am reusit sa confectionez filtrul (wooow, cred ca unul de 6 ani putea Razz), si imaginea Soarelui in filtru e de neuitat! Abia astept sa vad petele solare! Smile

Am facut si o poza despre cum arata confectionarea mea, voila! Smile



IMG_2680.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  587.68 kb
 Vizualizat:  de 4040 ori

IMG_2680.JPG



_________________
Engage! Wink
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 21 Iul 2017 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O metoda buna si usoara pentru a gasi Soarele in telescop este sa te folosesti de umbra telescopului. Cand umbra e minima si folosind un ocular care-ti da cel mai mare camp vizual real, 99% ai Soarele in ocular!

Sau daca tot ai facut un filtru pentru telescop, fa unul mic si sigur si pentru cautator! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Iul 2017 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Milan pentru observatiile solare si pentru constructia filtrului solar ! Very Happy
Observarea Soarelui este un domeniu aproape la fel de interesant ca observatiile de obiecte DSO,fiindca Soarele este un corp ceresc dinamic,activ,la care poti observa nu numai miscarea grupurilor de pete solare (sunspots) pe discul solar de la o zi la alta ,dar si schimbari de aspect ale acestora (de multe ori petele solare isi schimba forma si aspectul de la o zi la alta) si multe altele . In afara de petele solare si textura generala a discului,mai poti observa si faculele,niste formatiuni ca niste pete ,dar mai deschise la culoare,mai albe decat restul discului ,dar sunt mai palide si se observa mai greu ,de obicei spre marginea discului solar care este putin mai intunecat decat zona centrala. Smile
Desigur ,ar mai fi si protuberantele solare de la marginea discului solar,dar acestea sunt prea slab vizibile in comparatie cu discul solar (fotosfera) pentru a putea fi observate cu instrumente obisnuite,de obicei protuberantele se pot observa in timpul eclipselor de soare sau in afara acestora,cu instrumente optice speciale ,numite "coronografe" ,care creeaza in interior o eclipsa de soare artificiala,putand astfel studia protuberantele si in afara eclipselor . Smile

Eu observ Soarele de 2 ani,cu luneta de 60/800 mm,insa prin metoda proiectiei,ce consta in a te uita pe un ecran (fara sa uiti direct prin ocular) montat in spatele ocularului,la distanta de acesta,pe care sa fie proiectata imaginea Soarelui,printr-un ocular de constructie metalica (nu din plastic ,ca se poate topi), astfel siguranta observatiilor fiind mult mai mare si in acelasi timp putand observa mai multi oameni aceeasi imagine.
Dar metoda asta e mai mult buna la lunete ,nu si la telescoape reflectoare,unde pot aparea probleme cu incalzirea puternica a oglinzii secundare de la lumina soarelui concentrata in telescop.

In cazul observarii soarelui prin telescop dotat cu filtru (folie) Baader AstroSolar, trebuie mare atentie cu folia Baader ,ca sa nu se deterioereze,sa nu se gaureasa sau sa se rupa cumva ,caci daca patrunde lumina prin astfel de gauri sau rupturi in folie direct in telescop,poate duce la orbire grava.
Cel mai bine este ca folia Baader sa fie manevrata cu grija si pastrata bine ,iar inainte de fiecare observatie sa fie intotdeauna verificata la lumina unei lampi sa nu aiba nicio gaura sau zgarietura oricat de mica prin care sa patrunda lumina direct. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2017 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Milan,
Felicitari pentru observatiile la Soare. Urmaresc si eu de ceva vreme topicul cu Observatii Solare unde URANUS7 si Erwin posteaza observatiile lor si gasesc foarte interesant acest domeniu. Am gasit acolo niste imagini absolut spectaculoase si informatii extrem de interesante. Am luneta SW 70/900 la care am si filtru solar si pe care cred ca am sa o dedic observatiilor Solare. Trebuie insa sa mai "sap" la "modus operandi"...ca nu vreau sa am surprize...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Iul 2017 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de Soare, am facut si eu o "fotografie" activitatii solare pe 8 iulie. "Aparatul" a fost un creion 4B pe un "senzor" format A4 tip cerere Laughing
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=169049#169049
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2017 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Tudor,
Am vazut "poza" din 8.07.2017...si cred ca foarte reusita. Felicitari.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 48, 49, 50 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 49 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact