Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_copy~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224477
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lady Luna


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 70, 71, 72  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Iul 2017 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hey baieti, daca intereseaza pe cineva, am vazut ca azi Luna va face o ocultatie pe steaua Gamma Lib, sau Zuben Elakrab, stea vizibila si cu ochiul liber. De intrat intra prea repede dupa Luna, dar iese intre 11.08 si 11.22 pe undeva. Intentionez sa vad prima mea ocultatie... sau cand iese din spatele Lunii, nu asa se spune? Very Happy Hmm.. care au mai vazut... sa ma uit doar in telescop, sau si cu ochiul liber?
_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Iul 2017 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim mult pentru atentionare Milan! Very Happy
Intr-adevar ,in seara asta va avea loc o ocultatie a stelei Gamma Librae de catre Luna. Smile Eu m-am uitat si in cartea Efemeride Astronomice 2017,dupa ce am citit topicul,apoi am verificat in Stellarium ,pentru Braila ,orele la care au loc disparitia ,respectiv reaparitia stelei.
Difera putin,cu cateva zeci de secunde ,uneori chiar cateva minute,de la oras la oras ,ora la care are loc fenomenul,depinde de longitudinea si latitudinea locului/orasului de unde se face observatia. Pentru Braila ,fenomenul de disparitie a stelei Gamma Lib pe partea intunecata Lunii are loc la ora 21h : 56min (ora de vara),iar reaparitia stelei pe partea luminata a Lunii are loc la ora 23h : 24min (ora de vara). Pentru Cluj-Napoca,disparitia va avea loc mai devreme ; la ora 21h : 49 min si reaparitia (deasemenea ,mai devrerme) la ora 23h : 16min. Daca va permite vremea voi urmari si eu aceasta ocultatie,poate chiar o sa si filmez cu camera digitala ,atasata la telescop,ocultatia stelei Gamma Lib ,atat la disparitie cat si la reaparitie. Smile
Cel mai bine ,este observarea oculatiei ,cu telescopul,sau macar cu binoclul,mai ales cand steaua dispare sau reapare pe partea luminata a Lunii. Eu asa am observat vreo 5 ocultatii ale unor stele de catre Luna,pana acum. Vreo doua ocultatii ale stelei Aldebaran (Alpha Tauri),acum doi ani, o ocultatie a stelei 45 Sagittarii ,anul trecut ,iar anul asta ,am mai observat o ocultatie a unei stele din constelatia Racul si ultima ocultatie pe care am observat-o a fost cea a stelei Porrima (Gamma Virginis) ,cea pe care am si filmat-o cu camera web atasata la telescop,cu care am realizat si acea animatie din 5 cadre extrase din filmare. Smile Merge si cu ochiul liber observata ocultatia ,dar prin telescop sau binoclu e mai interesanta .

Spor la observatii si cer senin tuturor! Very Happy

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Iul 2017 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de informatie, Iulian, deci la 11.16. Eu am vazut doar in Stellarium, si am dat de minute, si am aproximat. Smile Toata chestia am prins-o de fapt din greseala, am vrut doar sa ma uit la Luna, in ce faza e. Smile Azi se anunta senin, sper sa o vad! Smile
_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Iul 2017 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-ar putea totusi sa fie vizibila si disparitia stelei Gamma Librae ,de la ora 21h 56min ,la Braila (si 21h 49 min la Cluj-Napoca) in partea intunecata a Lunii,nu numai reaparitia ei de dupa ora 23,deoarece ,chiar daca mai este inca putina lumina (crepusculara) afara ,steaua ar trebui sa fie vizibila pe cer,sau macar in telescop (in spatele Lunii,spre est). Smile
_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2017 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ochiul liber nici pe Aldebaran nu l-am văzut din cauza luminii Lunii care te orbește practic. Doar printr-un instrument se poate urmări și e interesant la mărire mare când ai și o zonă umbrită la ieșire, steaua se "aprinde" pe fondul negru.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2017 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vad deja ambii protagonisti in batranul Baigish 8x30. Am s-o urmaresc in binoclu, nu am deschidere pentru telescop de pe terasa.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Iul 2017 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Na, ati vazut? Smile Eu am vazut, exact in minutul in care a zis Iulian. Pff... cam greu sa suporti lumina Lunii in ochi, chiar daca am deschis doar capacul mic de la 8dob. Mai ales cand te uiti tinta si iti casti ochii si mai tare. Smile Eu tot ma plimbam in sus si in jos pe periferie, pe zona in care trebuia sa apara, cam o zona de un sfert din cerc. Si dintr-o data cand am venit in jos cu privirea si zdang! Era acolo, chiar langa, foarte aproape... dar din cauza reflectorului Lunii se vedea foarte mic, mult mai mic si slab decat credeam... dintr-o data am avut impresia ca e un crucisator imperial iesind din umbra Stelei Mortii! Smile Am urmarit-o inca cateva minute cum se tot indeparta. A fost super.

Dar cum zici tu, Erwin, stele pe langa nu se vedeau deloc. Chiar si in Dob8, abia-abia se vedeau cele doua stele mai jos de Luna, care trebuiau sa fie destul de tari de obicei. Smile Si alea de sus nu se vedeau deloc! De aceea a trebuit sa aproximez punctul in care trebuia sa apara... nu aveam reper celelalte stele sa fac triunghiuri imaginare sau ceva.

Iulian, care este site-ul care arata timpul ocultatiei? Daca prezice ocultatii, mi-ar placea sa vad o data si cum dispare o stea dupa Luna... Na, fain de tot!

_________________
Engage! Wink
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 05 Iul 2017 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocultatia stelei Gamma Librae vazuta aseara cu dobbul de 200mm la 61x oc 20mm+ diafragma de 75mm, lumina lunii era asa puternica chiar si la diam de 75mm, la 200mm diam nu te puteai uita mult timp. Laughing
Poze cu tel mobil camera 8mpx afocal ocular kellner 20mm.



oculatie 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  313.37 kb
 Vizualizat:  de 4040 ori

oculatie 1.jpg



ocultatie 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  371.4 kb
 Vizualizat:  de 4040 ori

ocultatie 2.jpg



Luna la 61x telesco dob 200 la 75mm diam apertura.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  247.2 kb
 Vizualizat:  de 4040 ori

Luna la 61x telesco dob 200 la 75mm diam apertura.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Iul 2017 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile

Aseara am urmarit si eu ocultatia de catre Luna a stelei Gamma Librae,am observat ambele faze ale ocultatiei,atat intrarea (disparitia) stelei in partea intunecata a Lunii ,de la ora locala 21h 56 min. (la Braila) cat si iesirea (reaparitia) stelei pe partea luminata a Lunii de la ora 23h 24 min. Observatia ocultatiei am facut-o atat cu telescopul reflector de 114/900mm,dotat cu o camera digitala Samsung S 830 de 8 Mega pixeli modificata (cu obiectivul demontat) ,montata direct in focarul telescopului, cat si vizual ,cu luneta de 45/550mm si ocularul de 9mm Super Plossl (61x). Smile
Cu camera ,am filmat momentele intrarii si iesirii stelei Gamma din spatele Lunii,apoi am extras cateva cadre mai importante, caci pozele le face naspa; prea albicioase si cu dungi orizontale (un fel de imagine-rastru cu dungi orizontale ),probabil din cauza lipsei obturatorului care a fost scos odata cu obiectivul camerei ,care avea mecanica uzata.Dar in mod video ,camera se comporta bine. Wink

Mai jos am postat trei imagini :
Prima imagine este cu trei cadre in jurul momentului de disparitie a stelei de la ora locala 21h 56min. care din pacate nu l-am putut observa deoarece un nor trecator a acoperit Luna si steaua Gamma Librae,chiar cu mai putin de un minut inainte de momentul disparitiei stelei Sad si care i-a luat vreo doua minute sa treaca de Luna,abia dupa aceea ,am vazut ca steaua nu mai era vizibila.
A doua imagine este din 4 cadre in jurul momentului reaparitiei stelei la ora 23h 24min. Aici insa ,nu a mai fost niciun nor care sa acopere Luna ,asa ca am urmarit bine momentul reaparitiei stelei Gamma Librae, pe partea luminata a Lunii. Smile
A treia imagine este un mozaic din 4 cadre cu Luna de aseara ,care a avut o faza de 83,7 %.
Pentru a putea vedea mai clar imaginile ,puteti da click pe fiecare imagine si apoi zoom. Smile



vlcsnap-2017-07-05-07h38m43s194.png
 Descriere:
Ocultatia de catre Luna a stelei Gamma Librae - Disparitia stelei la ora locala 21h 56min.
 Marime fisier:  176.84 kb
 Vizualizat:  de 4029 ori

vlcsnap-2017-07-05-07h38m43s194.png



Copy of vlcsnap-2017-07-05-07h43m09s54.png
 Descriere:
Ocultatia de catre Luna a stelei Gamma Librae - Reaparitia stelei la ora locala 23h 24min.
 Marime fisier:  239.22 kb
 Vizualizat:  de 3983 ori

Copy of vlcsnap-2017-07-05-07h43m09s54.png



vlcsnap-2017-07-05-07h37m25s215.png
 Descriere:
Luna din seara de 4 iulie 2017. Faza : 83,7 %
Imagine-mozaic din 4 cadre
 Marime fisier:  372.05 kb
 Vizualizat:  de 3982 ori

vlcsnap-2017-07-05-07h37m25s215.png



_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50


Ultima modificare efectuata iulian90 la 05 Iul 2017 18:24, modificat de 2 ori in total
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 05 Iul 2017 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos, prezentat si capturat evenimentul, felicitari, eu nu am putut sta pana la iesire Crying or Very sad dar am fost fericit ca am observat momentul disparitiei. Wink
Inca odata felicitari si la mai multe, imi place ca are imagini bune newtonianul tau Wink ai nimerit unul bun.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Iul 2017 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Iulian, care este site-ul care arata timpul ocultatiei? Daca prezice ocultatii, mi-ar placea sa vad o data si cum dispare o stea dupa Luna... Na, fain de tot!


Milan. Smile Eu nu prea cunosc vre-un site pentru efemeride de ocultatii de stele de catre Luna. Eu am un anuar astronomic care se numeste Efemeride Astronomice 2017 ,editat de dl. Marcel Jinca si care l-am cumparat anul trecut ,inainte de Craciun. Smile
Acolo arata si efemeride pentru ocultatii de stele ,efemeride pentru planete,pentru Soare ,Luna ,efemeride pentru stele variabile etc. E foarte bun sa ai un asemenea anuar,cu ajutorul caruia sa-ti planici observatiile din timp,pe termen mai lung. Very Happy
De acolo ma informez eu pentru ocultatii de stele (cu toate ca acum nu m-am uitat de aceasta ocultatie de aseara;m-am uitat in anuar dupa ce am citit anuntul tau in legatura cu ocultatia ce avea sa se petreaca aseara ). Multumesc inca odata pentru anunt Milan. Very Happy

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Iul 2017 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Frumos, prezentat si capturat evenimentul, felicitari, eu nu am putut sta pana la iesire Sad dar am fost fericit ca am observat momentul disparitiei. Wink
Inca odata felicitari si la mai multe, imi place ca are imagini bune newtonianul tau Wink ai nimerit unul bun.

Multumesc mult pentru felicitari Skyliner. Very Happy
Cu toate ca la inceput erau niste nori ce parea sa incurce observatia ocultatiei ,am insistat totusi sa urmaresc intregul eveniment al ocultatiei de aseara a stelei Gamma Librae de catre Luna. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2017 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Lady Luna
Raspunde cu citat (quote)

Iulian90,
Foarte interesanta prezentarea. Mie Lady Luna mi-a stricat excursia de observatii la lista cu Messiere pe care mi-o facusem...(am "cer liber" spre SE, S, SW si W...). Am observat insa Jupiter (cu luneta Celestron 102/660 + NexStar) care avea toti satelitii grupati spre W si Saturn (foarte frumos cu inelul la vedere...). Felicitari pentru pozele cu Lady L. & "companionul"...de cateva minute...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Iul 2017 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vai, ce frustrant... sa vina norul exact la momentul nepotrivit... imi pare rau de tine.
Faine pozele, multumim. Mi-am retrait aventura uitandu-ma la ele. Nici nu stiam ca sunt carti cu chestii din astea. Voi intraba si pe oamenii de pe celalalt forum daca nu este vreun site din asta, cu ocultatiile.
Imi pare bine ca am putut fi si eu in folosul comunitatii de data asta. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Iul 2017 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.lunar-occultations.com/iota/bstar/bstar.htm

Uite ca mi-au dat astia un link cu ocultatii. Smile Mergeti jos pe lista pt. RO (Romania) si alegeti orasul vostru.

_________________
Engage! Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 28, 29, 30 ... 70, 71, 72  Urmatoare

Download topic
Pagina 29 din 72
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact