Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cassiopeia.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

"flare" & "glare" la un binoclu


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 03 Iul 2017 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului: "flare" & "glare" la un binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salutari . De curand am un binoclu 25x100 , joi l-am primit si normal ca sambata noaptea ploi , aseara ploi , in seara asta ploi . Test scurt am facut joi seara -atat cat m-au lasat norii - ,oarecum irelevant pentru ca am pus si oboseala in calcul. Vineri seara senin dar am ajuns tarziu acasa dupa o activitate la astroclub, deci vreo ora de uitat la cer , sambata de zi am lucrat.

Vineri mi-am confirmat ce am banuit de joi : luneta stanga nu focuseaza clar , nu la fel de sharp ca cea dreapta, e o diferenta vizibila de claritate intre cele doua . Obtin o imbunatatire a imaginii daca cobor putin ochiul , nu mai vad tot campul vizual dar totusi nu atinge claritatea lunetei din dreapta ; asta pe timp de zi .

noaptea pe saturn si arcturus e mai vizibila treaba in luneta stanga , saturn il vad usor dublat -nicidecum la fel de clar ca prin luneta dreapta- iar arcturus "emana " raze orientate spre dreapta , are un aspect de scoica ( nu ma pricep sa explic altfel) ; ambele obiecte cersti puse in centrul campului vizual si la fel ca si pe timp de zi , obtin o imbunatatire a imaginii daca cobor putin ochiul , dar nu obtin aceeasi claritate ca in luneta dreapta .

testul pe stea si pe un bec aflat la vreo 3 km la baza unui releu de telefonie imi arata decolimare in luneta stanga , cu ocularul infiletat la maxim ( in focus) inelele de difractie nu sunt concentrice . banuiala mea este luneta stanga este decolimata optic si ca fabricantul a sacrificat colimarea optica pe suprapunerea campurilor

campurile vizuale ale celor doua lunete se suprapun fara efort din partea ochilor si creierului , are o usoara decolimare a campurilor , dar nu este obositoare pentru ochi (steaua focusata in luneta dreapta nu pica exact in centrul aceleiasi stele defocusate in luneta stanga , nu e foarte departe , dar nu pica in centru) ;la testul cu privitul "in gol" Smile) ,nu se suprapune nici o imagine a pupilei de iesire , in schimb cu pupilele de iesire aliniate ---- o imagine a orizontului este mai sus decat cealalta.

are cineva pareri legat de problema asta?

nu incepeti va rog cu : asa sunt chinezariile , trebuia sa iei 8x40 de firma etc , etc . vreu doar pareri legate de problema asta .

inca nu am sunat la magazinul de unde am cumparat , vreau sa ma informez intai despre cauza .

multumesc

_________________
cer senin sticla !
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iul 2017 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai important decat cautarea cauzei defectului mi se pare sa iei legatura cu vanzatorul si sa-i spui ca binoclul pe care ti l-a trimis nu este ok si soliciti schimbarea. Nu este normal sa platesti pretul unuia bun pe unul cu probleme.

Cauza din cate inteleg ar putea fi montarea inclinata a unei lentile in ocularul stang dar la fel de bine poate fi si un defect de fabricatie a obiectivului (suprafete necentrate/inclinate la obiectiv).

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2017 06:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din moment ce ai garanție și eu zic să-l trimiți înapoi. Dar în motivare nu încerca să dai atâtea detalii și nu fă nicio presupunere. Acuză imagine proastă în luneta stângă și gata.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iul 2017 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Obligatoriu inapoi cu el la magazin. Asa cum zice colegul Zoth, cel mai probabil caz este prelucrarea defectuasa uneia sau mai multor lentile (greu de remediat!) sau montarea oblica a ei/lor (caz mai rar si usor de remediat). Poti sa ne spui si ce model efectiv este binoclul (fabricant, denumire)?
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 06 Iul 2017 06:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari. E vorba de omegon nightstar 25x100. Am vorbit cu cineva de la magazin si il vor prelua pentru service. De lentile defectuoase mi.e teama . Daca e asa la obiectiv ar trebui sa fie. Daca rotesc ocularul in apropierea intrafocal maxim .inelele de difractie nu.si schimba orientarea .sunt un pic ovale pe aceeasi directie si aspect decolimat tot in aceeasi forma. Banui ca axa optica a obiectivului nu coincide cu axa optica a ocularului .
_________________
cer senin sticla !
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iul 2017 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire așa de mai întâmplă. Și majoritatea sunt probleme de oculare. Il vor schimba și totul va fi OK, ai sa vezi. E ceva, din nefericire relativ uzual, chiar la case mari. Cu puțin deranj se rezolva.
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 12 Iul 2017 11:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da .cam asa este.


Diafragmat precum in poza , dispar irizatiile pe stelele strălucitoare . Din ce realizez eu .axa capetelor diafragmei sunt paralele cu axa longitudinala a prismei de intrare. Ce poate însemna asta?



WP_20170710_22_31_30_Pro.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.19 MB
 Vizualizat:  de 7976 ori

WP_20170710_22_31_30_Pro.jpg



_________________
cer senin sticla !
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2017 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil putem găsi zeci de cauze teoretice precum și soluțiile aferente. Dar nu incerca sa îl reglezi căci poti pierde garanția. Schimba-l și gata. Nu te contrazic, e posibil sa fie un reglaj defectuos al colimarii, ceea ce poate ai rezolva relativ ușor. Dar ce te faci daca una din lentile sau chiar o prisma este prelucrata greșit...nu umbla la nici un șurub, inel filetat etc, deoarece vei avea probleme la garanție. Toți , vânzătorii de laudă că îl vor da la tehnic pentru o reparare...în realitate tehnicul nu face decât să constate daca sa umblat la echipament și îl returnează la producător...returul la producător generează pagube în vânzare...și unele firme încearcă să evite cat mai mult acest lucru.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 12 Iul 2017 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca ar trebui schimbat, e cea mai buna varianta care trebuie so iei acum in calcul, nu merita sa incerci sa il repari sau sa faci adaosuri, returneaza produsul si apoi mai vorbim.
Exista posibilitatea sa faci mai mult rau decat bine umband la el, toate produsele care au defectiuni din fabrica trebuie returnate pentru ca in loc sa fie o singura problema mai pot aparea si altele.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 12 Iul 2017 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nuuuu. Nu am de gând sa umblu in el. Azi se face o saptamana de când am vorbit cu cel de la magazin. Urma sa se intereseze exact despre modelul asta la unitatea de service si sa.mi spună daca pot sa rezolv eu sau nu si sa revină cu un telefon. Eu stiu sigur ca nu pot rezolva si nu umblu in el.cel de la magazin au inceput pledoaria cu desfacerea proectiei de cauciuc pentru acces la suruburile de colimare.nu stiau ca e umplut cu "gaz inert" Smile)) Trag de timp sa nu ma uzez de dreptul de retur. Saptamana viitoare sunt in tabara de astronomie si nu vreau sa am binoclu in service si eu sa fiu in tabara. Nu am sunat sa.i întreb de sănătate pentru ca as vrea sa.l iau in tabara sa.l fac de ras Smile)). Postez probleme poate va folosi cuiva cumva. Nu am avut buget dublu pentru ceva mai bun . Asta e.

Sambata am incropit o montura paralelogram ,fără asta este inutil. La trepied mai trebuie sa insist. Cu diafragma aia din poza aproape ca am reolvat 95 Hercule ,trebuie pozitie stricta a ochiului la ocular si momtura mai stabila pentru ea. Culmea este ca din cauza diafragmei ăleia am impresia ca "bate"usor luneta dreapta la rezolutie.

...o idee pentru mai tarziu ...Smile
https://www.cloudynights.com/topic/542526-...-if/page-2

_________________
cer senin sticla !
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2017 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diafragmarea nu este o soluție....recolimarea este dificilă și pentru cei experimentat la 25x. Astfel de sfaturi date de vânzător sunt penibile. Din experiența ta mea , o colimare eronata din fabrica ascunde erori de execuție....conform principiului ...dacă ține. Cere ferm schimbarea lui. Omegon face binocluri bune....cred că există și la noi pe forum cineva care acest model ....și chiar pe alte forumuri sunt scrise lucruri de bine pt. el. Tabere vor mai fi, acum trebuie schimbat chiar daca de data asta nu îl poți lua cu tine. Ai grija că unii au un termen de returnare, și vorbăria asta cu ei ... Sa nu te întârzie.....multă șmecherie in marketingul românesc....
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 12 Iul 2017 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

claudiu daniel , la dotarea tehnica apare ca mai ai un binoclu 10/50 , lasa-l pe cel defect acasa si forteaza schimbarea , nu repararea care dureaza saptamini /luni . Daca nu e magazin online , poti merge si le explici de protectia consumatorului si sa se spele pe cap cu cel defect . E posibil sa fi fost scapat pe jos cind era in cutie si fabrica nu are nici o vina , ca sint testate optic toate inainte de ambalare si tu folosindu-l poti pierde garantia daca apar urme evidente de folosire .
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 13 Iul 2017 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY , nu este vorba de decolimarea campurilor , astea se suprapun fara efort , nu ma ia cu ameteala cand ma uit prin el , la 10x50-ul de-l aveam (acum am numai jumatate, un obiectiv s-a dus la stele) dupa ce am demotat tuburile pentru curatare , le-am montat invers stanga cu dreapta si ma lua cu ameteala dupa cateva secunde de vazut dublu, deci decolimarea (nealinierea campurilor vizuale in cazul asta) cred ca iese din discutie , nu stiu daca e bine sa ne referim la decolimarea unui binoclu doar cand ne referim la nesuprapunerea campurilor celor doua lunete , poate multe probleme pleaca de la decolimarile optice ale celor doua lunete , ignorate din motive de aliniere mecanica a componentelor. Colimare a campurilor = vandut ca binoclu "colimat"

am trimis mesaj azi la magazin , daca maine nu suna, ii sun eu

_________________
cer senin sticla !
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2017 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Am comandat si eu recent un TS 25x100, model identic cu al tau. Decolimat din toate puctele de vedere, nu numai ca cele doua imagini nu se suprapuneau, insa in focus, nici in stanga nici in dreapta steaua nu devenea "stea", ci aparea ca o "cometa" in cel mai bun caz. Apoi tubul din stanga avea "ochi de pisica". Pentru ca am mai avut experienta cu binocluri similare (20x80, etc), am reusit sa-l colimez, sa se suprapuna cele doua imagini si sa fac sa dispara acel "cat eye". INSA, in focus, steaua tot cometa era, nu obtineam un clar perfect sub niciun chip. Asta inseamna ca trebuia sa umblu si la obiectiv, si sincer mi s-a parut prea mult.
Am trimis mail cu poze la TS, am explicat problema, am trimis produsul inapoi si mi-au returnat banii fara probleme.
Ideea este ca nu mai cumpar in viata mea binocluri mari fara sa ma uit prin ele initial, chiar nu merita deranjul si frustrarea unor suprize neplacute.
Eu zic sa suni si sa ceri direct detalii concrete cu privire la urmatorii pasi inspre returnarea produsului si primirea banilor inapoi, pentru ca, cel mai probabil, produsul cu care ti-l va inlocui va fi la fel de prost, poate si mai prost.
Asta e doar parerea mea de om patit! Smile
Succes!

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 31 Iul 2017 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am ales sa raman cu el asa ca sa nu dau peste unu" mai prost . Dupa ceva batai de cap cu obiectivele , i-am dat de capat in mare masura , totusi ramane un defect optic la unul din obiective, pare sub corectie la testul pe stea . In fine: principala problema a obiectivelor spatiate cu aer la gama asta de binocluri este centrarea lentilelor in celula obiectivului , dezastruos de imprevizibila din cauza jocului maricel intre celula si lentile , cred ca trebuie sa schimbi 20 de binocluri sa nimeresti unul centrat cat de cat . Eu am rezolvat cu banda "scoci" dublu adeziva pusa pe cantul lentilelor ( fara sa inlatur protectia celui de-al doilea strat adeziv) , au planat gratios pana la marginea de jos a celulei < adica au intrat "fest", si asta a adus o imbunataire a imaginii in ambele lunete , totusi lunetei stangi pare ca-i lipseste ceva, desi am rectificat un pic si grosimea "in carne" a spatiatorului dintre lentile care la partea de contact cu lentila de camp a obiectivului avea un punct cu o grosime minima , ca diametral opus sa aiba o grosime cu doua zecimi de mm mai mare , sursa de descentare am zis . Am smirgheluit putin la el dar tot nu e cum trebuie . Spatiator de plastic , normal ! Smile

Tubul drept mai trebuie departat de "varf" fata de cel stang sa scap de ochiul matzei , colimarea dupa balama trebuie sa mai astepte , abia i-am centrat lentilele cautand pozitia cu cea mai buna imagine , acum trebuie sa pilesc putin din partea de contact a flansei tubului cu corpul prismelor sperand ca varful tubului se va inclina 1 mm diametral opus axei balamalei . Am schimbat celulele obiectivelor (cu tot cu lentile) intre ele , luneta cu un usor defect era cea stanga ,care "cade" pe un ochi stang cu un usor astigmatism si am zis sa o aloc ochiului drept Smile))


Nu recomand nimanui un asa binoclu decat daca se stie norocos din fire si "stie din stele" ca va primi unul "STAS" de banii astia .

Pentru cineva care il cumpara ca prim instrument astronomic e foarte posibil sa nu-si dea seama de anumite defecte, dar cine trece de la un telescop decent (eu am 255 newton) la o asa loterie de binoclu o sa aiba un soc ..."out of the box" , sub rezerva faptului ca poate am nimerit eu unul nu prea bine inchegat , un fel de ultimul binoclu asamblat intr-o zi de vineri )):


Ar mai fi ceva de spus legat de testele din timpul montarii si demontarii obiectivelor in cautare de imagine perfecta , dar oricum nu mai conteaza , ce conteaza este ca acum disting inelul lui saturn , nu sharp , dar vad ca este inel , asta in conditiile in care mi-am batut capul cu obiectivele , habar nu am ce trasnai or mai fi in oculare .

Poate pare ciudat , dar am avut un soc cand am pus geana pe roiul dublu din Perseu ,in prima noapte de tabara in care toti ziceau ca vad dublu prin el , eu eram singurul pe care il cunostea binoclul ala, la o asa namila oricat de "de firma" ar fi el, banui ca iti trebuie ceva educatie sa vezi cum trebuie ; daca cineva se uita prin 300 mm si spune ca nu se "vede" ca in poze ...in nici un caz nu va fi dat pe spate de un binoclu ieftin in varful unei "chestii, care arata ca o catapulta" (montura paralelogram). Nu mi-am inchipuit niciodata ca roiul ala de care ma minunam prin dobson o sa ma minuneze si mai tare printr-un asa binoclu .

Un alt soc a fost zona sagitarius ,apoi de jos si pana sus pe "lungimea" caii lactee pana la roiul dublu . mii de stele. Urmeaza in curand o iesire exclusiv pentru astrofoto si abia astept sa nu ma mai bata nimeni la cap , nimeni din "publicul atotstiutor" in cautare de ozn-uri , si sa ma fac prieten cu binoclul asta pana cand imi voi lua ceva mai de firma .

Asa ca NU cumparati un binoclu mare si ieftin fara sa stiti la ce sa va asteptati de la el , daca aveti un dobson 150 , 200 si + mm ramaneti cu el si eventual luati-va un binoclu mai mic si mai bun . Dincolo de 10-12x si 60-70mm se duce naibii portabilitatea , ma chinui sa gasesc o solutie sa-l folosesc fara paralelogramul ala,si cand zic portabilitate ,ma refer la alta modalitate de carat binoclul in afara de masina personala , pe care momentan nu o am .
Stand pe spate si privind in sus cu un binoclu , dupa mine, nu are egal experienta asta , iar daca pot face asta cu 100 mm la 25x ,doar condensul pe lentile ma dezmeticeste.

Un alt tip de montura , alta decat paralelogram , nu vad pentru genul asta de binocluri . Ar mai fi scaune ceva de genul asta Smile

https://www.cloudynights.com/topic/235877-...try3001251

dar... cand va fi timp voi incerca si asta

Sfat la sfarsit de mesaj : nu recomand un binoclu de 100 mm din gama asta de pret decat daca este cineva impatimit la extrem de vederea binoculara si nu concepe un macar 150 mm newton (ar mai fi 100/500, 120/600 refractoare , dar vor incepe unii cu detaliile planetare si le vor strica "imaginea" pentru care au fost concepute). Treaba este ca intra in contradictie cu portabilitatea , eu am ales sa-mi bat capul cu asta dupa ce mi-am bagat surubelnita in el si nu a mai fost posibila returnarea si nici service-ul Smile). Apropo , am vrut sa umblu si in corpul prismelor dar se pare ca ,chinezii au facut treaba buna la etansare , au lipit capacele prismelor cu un silicon pe care nu am reusit sa-l dezlipesc deloc . Deocamdata timpul alocat lui s-a terminat , in iarna cand voi avea ceva timpi morti voi mai bibili la el de dragul mesterelii Smile, pana atunci il voi scoate afara din oras de cate ori am ocazia , si din oras de cate ori simt nevoia sa vad cu doi ochi stelele .

_________________
cer senin sticla !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact