Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter2007a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Home Made Optics - Lunete si alte sisteme optice


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 20, 21, 22  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2017 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant!

Măsurătoarea se făcea vizând un călăreț cu sau fără cal, (cu alte cuvinte "și călare și pe jos") și potrivind un reticul cu rotița aceea?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Iul 2017 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa inaltimea precizata (1.55m), cred ca e vorba de inaltimea aparenta a calaretului asezat pe cal (masuratoarea este cu/fara cal, nu calaretul este fara cal).

Pe partea cealalta apare "Jnfanterist" in picioare ("intreg" -1.70m) si in genunchi (1.40m).

Vedeti si aici: http://www.historicacollectibles.com/it/bi...circa-1909 (uneori site-ul merge mai greu, trebuie insistat)



5754-17.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  320.73 kb
 Vizualizat:  de 8579 ori

5754-17.jpg


Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 03 Iul 2017 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1,55 m = călăreț fără cal ! Wink

Până la urmă clasicul reticul gradat în miimi și „vestita” regulă de trei simplă ne scoate din încurcătură.

Ar fi bine dacă am avea și un binoclu cu reticul pentru aprecierea distanțelor; așa ne-am da seama mai bine de subiectivismul estimării distanțelor și dimensiunilor obiectelor.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 03 Iul 2017 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Binoclu Goerz cu telemetru
Raspunde cu citat (quote)

tamasflex,

Ce imagine apare în ocularul drept?

Binoclul a fost pe „okazii.ro”.

Andi, nu e nevoie să citezi tot mesajul cu poze...

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 13 Noi 2019 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Microscopul IOR MC-1
Raspunde cu citat (quote)

tamasflex a scris:
No comment!


Cartea tehnica Microscop de Cercetare MC-1

https://drive.google.com/file/d/1KpLAEb-kp...sp=sharing
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Dec 2019 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

Prezint si eu un ocular mai special, ce l-am construit de curand. Este vorba de ocular-spectroscop pentru observarea spectrelor stelare prin orice telescop sau luneta.

Ocularul este foarte simplu de construit, bazandu-se pe reutilizarea unui ocular oarecare, de binoclu sau clasic, care este folosit rar sau neutilizat , la care se monteaza o retea de difractie facuta dintr-o bucata de CD.

Dupa cum se poate vedea in schita si in pozele de mai jos, am facut o cutie din carton, de forma triunghiulara, prismatica, care am fixat-o de un ocular de binoclu de 15mm ,apoi am lipit bucata de CD pe fata interioara a ipotenuzei cutiei din carton, la un unghi fata de planul ocularului mai mare de 45 grade, undeva intre 50 si 60 grade este ideeal, pentru ca spectrul nu este reflectat in unghi de 90 grade fata de raza incidenta ,ci mai mic de 80 grade, de aceea reteaua trebuie inclinata la mai mult de 45 grade ,pentru a reflecta spectrul la un unghi apropiat de 90 grade fata de raza incidenta.

Deasemenea,fiindca reteaua de difractie din CD are liniile curbate, trebuie asezata cu concavitatea liniilor inspre ocular, pentru ca spectrul sa nu se vada prea ingust.

Dupa cum se poate vedea in schita, reteaua de difractie , reflecta mai multe spectre.
Primul spectru ,de ordinul I, este relativ mic dar luminos, apoi mai urmeaza inca un spectru in continuarea primului la o distanta relativ mica, numit spectru de ordinul II, care este mai extins dar mai intunecat, apoi inca un spectru, de ordinul III ,care insa se vede doar partial si din pacate se suprapune partial cu spectrul de ordinul II in zona rosie a acestuia.

Dar ce intereseaza mai mult in observarea spectrului stelelor este spectrul de ordinul I care este mai luminos si permite observarea spectrelor stelare care sunt slab luminoase.
Fanta nu mai este necesara, dat fiind faptul ca stelele sunt punctiforme.



Untitled.png
 Descriere:
 Marime fisier:  25.8 kb
 Vizualizat:  de 6767 ori

Untitled.png



IMG_5929.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  371.74 kb
 Vizualizat:  de 6767 ori

IMG_5929.JPG



IMG_5930.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  332.07 kb
 Vizualizat:  de 6767 ori

IMG_5930.JPG



IMG_5928.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  323.07 kb
 Vizualizat:  de 6761 ori

IMG_5928.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2019 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vede tot spectrul in ocular sau doar partial (incape in campul vizual)? Se vad zonele de absorbtie?
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Dec 2019 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, se vede in intregime spectrul, atat cel de ordinul I care este mai ingust ,cat si cel de ordinul II, dar depinde si de pozitia de privit, caci nu se vad ambele spectre in acelasi timp, spectrul de ordinul I se vede la 90 grade fata de axa optica a focuserului instrumentului in care e montat ocularul-spectroscop, pe cand spectrul de ordinul II se vede sub un unghi mai mic, de 70 grade fata de axa optica a focuserului, in directia telescopului. Spectrul de ordinul III nu se vede in intregime, fiindca este reflectat sub un unghi mai mic de 45 grade si este obturat de marginea cutiei ocularului. Dar oricum acest spectru este prea intunecos si nu prezinta importanta.
Daca privesti intr-un unghi mai mare de 90 grade se poate vedea si imaginea alba a stelei, multiplicata de multiplele reflexii intre suprafata de plastic si stratul reflectiv de pe spatele bucatii de CD folosite ca retea de difractie, in general se vad trei imagini ale stelei una langa alta, se pot folosi la focusarea corecta a ocularului pentru a putea observa clar liniile de absorbtie.
Liniile de absorbtie se zaresc mai greu ,mai ales la stele mai slabe decat Sirius, Arcturus sau Vega, dar depinde si de telescop, cu cat este mai mare diametrul obiectivului sau oglinzii telescopului ,cu atat spectrul si liniile de absorbtie se vor vedea mai bine.
Mai conteaza si grosismentul obtinut cu ocularul spectroscop, grosismentul maxim sau chiar mediu nu este prea potrivit deoarece imaginea stelei se vede cam mare,incepe sa se vada discul Airy si inelele de difractie, datorita difractiei cauzate de obiectiv si estompeza liniile de absorbtie din spectru, iar pe de alta parte nici grosismentul minim nu e potrivit din ce am observat, spectrul devine cam intunecat, cel mai potrivit ar fi grosismentul rezolvant pentru observarea spectrelor stelare.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2019 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant!

În locul bucății de CD care are linii circulare se poate folosi o bucată de folie de difracție care se găsește în interiorul sandwich-ului de la un ecran LCD. Am demontat mai multe astfel de ecrane, sunt mai multe folii înăuntru, cu diferite orientări ale liniilor dar una dintre folii mai groasă era netedă pe o parte și cu linii foarte fine pe cealaltă parte, cred că este cea mai potrivită. Nu este niciuna aluminizată, așadar lumina va avea o atenuare dar e posibil să funcționeze.

Mă întreb dacă ar ajuta încă un ocular prin care să te uiți sau o mică lunetă pentru mărirea și explorarea spectrului obținut?

Sigur ar ajuta un sistem prin care să fie ajustat unghiul făcut de rețeaua de difracție. Se poate așeza pe o bucățică de tablă sau alt material, articulată la centrul de rotație cu o balama (dintr-o lamă elastică, e mai precisă) și la celălalt capăt o gaură filetată prin care trece un șurub lung cu rozetă acționată din exteriorul ansamblului.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2019 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu merge dezlipit stratul de difractie?

https://youtu.be/tUKhZOOh6n4
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2019 00:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Iată, ce ușor!" (asta era vorba profului nostru de mate din liceu când ne scria o demonstrație pe tablă, asta era toată explicația...Very Happy )

În cutiile cu 25 sau 50 CD-uri existau niște blank-uri nevopsite însă au șanțurile făcute din matriță. Pentru ca partea cealaltă să nu reflecte lumina se poate pune velur negru.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Dec 2019 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut si eu folii din acelea de difractie de la ecrane LCD, dar nu prea sunt bune pentru spectroscop, au dispersia mai mica decat CD-urile.

Desigur, merge dezlipit stratul reflectiv de pe spatele CD-ului , am incercat si este usor de facut, se lipeste scoci pe spatele CD-ului apoi se trage scociul si se dezlipeste cu tot cu stratul reflectiv de pe CD. Insa metoda asta este buna numai pentru spectroscop solar, care lucreaza in lumina puternica a soarelui, fiindca CD-ul fara stratul reflectiv reflecta doar o mica parte din lumina incidenta, asadar ,nu este potrivit pentru studierea spectrelor lampilor cu descarcari sau mai ales spectrele stelare care sunt foarte slab luminoase. Acolo este nevoie de o bucata de CD cu stratul reflectiv nedezlipit.

CD-ul se poate decupa cu un foarfece mai mare ,de bucatarie, fara sa fie compromis stratul reflectiv de pe spate.

DVD-ul ofera un spectru cu dispersie de 2 ori mai mare decat CD-ul ,dar cere atentie mai mare in prelucrarea lui, fiind constituit din 2 discuri lipite intre ele, intre care se gaseste stratul reflectiv.Nu prea merge decupat direct cu foarfecele. Trebuie mai intai dezlipite mai intai discurile DVD-ului ,cu un cutter apasand pe muchia DVD-ului unde se unesc cele doua discuri ,apoi se dezlipesc cu grija ,fara a trage prea tare de discuri, pentru ca stratul reflectiv este mai delicat decat la CD.
De obicei acel strat se gaseste depus pe discul de pe spatele DVD-ului cel cu inscriptia, dar uneori o parte din el poate ramane si pe celalalt disc mai albastrui de pe care se face citirea cand e introdus intr-un DVD player. Dupa desfacerea DVD-ului in doua, rezulta un disc de culare alba cu stratul reflectiv si un disc albastrui fara acel strat, ambele avand acele linii, microsanturi, si pot fi folosite ca retele de difractie, de reflexie, respectiv de transmisie.

Eu am construit trei spectroscoape , unul mai vechi, mic si compact, cu retea de difractie din CD, fanta din lama de barbierit, colimator din obiectiv de binoclu mic de 25mm diametru si focala de 100mm si o prisma de binoclu care sa orienteze in asa fascicolul de lumina, incat reteaua de difractie sa il reflecte aproximativ in paralel cu axa optica a colimatorului.
Apoi mai recent am mai construit inca un spectroscop de constructie similara cu primul, dar cu retea de difractie din DVD.
Iar ieri am construit inca un spectroscop pentru observarea spectrului solar, dar cu o constructie mai diferita fata de celelalte doua , mai lung , fara colimator si cu reflexia spectrului perpendiculara fata de axa tubului spectroscopului pentru evitarea luminii solare directe in ochi.
Absenta colimatorului la acest spectroscop nu afecteaza deloc definitia spectrului, daca se respecta distanta minima de 30 cm intre fanta si reteaua de difractie si daca nu se foloseste luneta analizoare dupa reteaua de difractie.
Am facut proba azi la spectroscopul solar, si spectrul se vede foarte clar, zeci de linii, una langa alta in zona verde mai ales. Linia H Alpha in rosu,H Beta in albastru, liniile sodiului in galben, liniile calciului in violet se vad clare, iar in rosul indepartat , dincolo de linia H Alpha, se mai vede inca o linie , probabil apartinand oxigenului atmosferic, deci spectroscopul fara colimator se comporta excelent. Am facut si cateva poze cu cele trei spectroscoape , cel solar fiind montat pe montura EQ1, precum si la spectrul produs de spectroscopul solar fara colimator.



P1220121.JPG
 Descriere:
Spectroscop solar cu retea de difractie din DVD, fara colimator.
 Marime fisier:  286.85 kb
 Vizualizat:  de 6426 ori

P1220121.JPG



P1220122.JPG
 Descriere:
Mini-spectroscape pentru studierea spectrelor lampilor cu descaracari in gaze.
 Marime fisier:  511.53 kb
 Vizualizat:  de 6426 ori

P1220122.JPG



P1220123.JPG
 Descriere:
Mini-spectroscopul cu retea de difractie din CD.
 Marime fisier:  470.04 kb
 Vizualizat:  de 6426 ori

P1220123.JPG



P1220125.JPG
 Descriere:
Mini-spectroscopul cu retea de difractie din DVD.
 Marime fisier:  478.19 kb
 Vizualizat:  de 6426 ori

P1220125.JPG



spectroscop.png
 Descriere:
Schema optica a spectroscopului solar si a mini-spectroscoaplor.
 Marime fisier:  31.23 kb
 Vizualizat:  de 6426 ori

spectroscop.png



P1220131.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  104.49 kb
 Vizualizat:  de 6422 ori

P1220131.JPG



P1220132.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  104.36 kb
 Vizualizat:  de 6422 ori

P1220132.JPG



P1220148.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  359.16 kb
 Vizualizat:  de 6422 ori

P1220148.JPG



P1220149.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  486.84 kb
 Vizualizat:  de 6422 ori

P1220149.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2019 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow!
Ai putea face un tutorial pentru copiii de la un club de astronomie (elevi de liceu) cu construcția acestor spectroscoape?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Mar 2020 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil o sa fie o postare nitel mai lunguta, cu explicatii si poze, dar sper sa merite si poate, cine stie, chiar sa inspire Smile

Acum vreo 6-7-8 ani m-am gandit sa pun in aplicare ceea ce tot studiasem de capul meu de prin anul doi de facultate, de ziceai ca ma pregatesc sa dau la Magurele, nu la Poli'... Laughing si anume, sa construiesc un mic spectroscop. Sau cel putin un instrument capabil sa-mi arate lumina descompusa in linii si benzi spectrale. Ma tot jucam, cu niste ani in urma, cu CD-uri si le puneam in unghi, sa vad liniile de emisie ale flamei de sudura, sau ale fulgerelor. Distractiv, dar cam atat. Ma rodea ideea de a transforma asta intr-un instrument capabil sa ofere ceva mai mult decat o idee de linii de emisie.

Asa ca mi-am pus mintea pe bigudiuri si ACAD-ul la treaba, astfel luand nastere SP.v1.0 - conturat in jurul unei prisme de sticla optica Flint (initial facusem versiunea 0.1, cu sticla Crown, nu foarte reusita...), carcasa din sticlo-textolit de 1mm debitat pe CNC, adaptoare strunjite, fanta din doua lame de ras in montura de filtru de 2", totul asamblat ca in poza corespunzatoare din album. Se putea monta pe luneta cu focuser de 2", gratie tubului de PVC de 50mm, si daca ma chinuiam suficient, chiar puteam obtine niste imagini dragute ale liniilor de emisie ale becurilor cu sodiu de pe strada.
Partea cea mai interesanta a fost determinarea experimentala a unghiului de dispersie a prismei si calculele (mai intai pe foaie, apoi, dupa ce am inceput sa raman fara foi Very Happy am trecut in Excel) necesare validarii designului carcasei.

La scurt timp, daca nu chiar aproape in acelasi timp, a urmat SP.v.2.0, ce avea ca piesa centrala o retea de difractie confectionata dintr-o bucata de CD-RW, taiat cu mare grija sub apa calda si lipita pe un suport in carcasa cu pereti debitati CNC si adaptoare strunjite. La fel, fanta din lame de ras si montare pe 2". In ambele cazuri, colimarea o faceam utilizand un dublet acromat 40mm f/4 provenit de la un binoclu dezafectat. Nu cred ca am mai apucat sa iau imagini si cu acest model, dar rezolutia, cel putin teoretica, o intrecea pe cea obtinuta de v1.0; bine, si distributia era usor alta, alti parametri.. In fine,
se puteau folosi fie vizual, cu mini-lunetica construita cu un obiectiv foto Industar de 50mm (sau pe-acolo, in orice caz) si un ocular de microscop (upgradat ulterior la un ocular de binoclu cu reglare individuala a focalizarii), fie foto - afocal (cu camera compacta).

Anii au trecut si recent am reusit sa combin cateva accesorii care zaceau de ceva vreme, in asa fel incat sa fac un mic upgrade unui alt spectroscop (zici ca era de jucarie.. chinezesc, luat acum vreo doi ani, cred). Mai exact, am pastrat prisma - de data asta o dubla Amici - si am cautat o solutie pentru colimarea spectrului folosind ce aveam la-ndemana: un Barlow caruia i-am luat celula (i-am pus-o Tairului, ca sa-l pot folosi vizual, cu diagonala), o celula de filtru de 1.25" (pt fanta facuta din lame de ras), un barrel de ocular de 1.25", un focal reducer de 1.25" (0.5x), un adaptor foto pt proiectie prin ocular, un adaptor T2-1.25" pt vizual si un mic manson printat 3D. Rezultatul e ceea ce se vede in poza - SP.v.3.0. Acum si cu aroma de "handheld straight-through" Smile Parca alta viata, nu mai trebuie sa stai intr-un unghi ciudat ca la V1.0, si nici nu e asa voluminos ca V2.0. Foarte portabil si capabil de montare pe lunete mai mici.

Insa nu m-am oprit aici, am vrut sa vad pana unde pot merge cu "compactarea" solutiei, iar raspunsul e simplu (daca sari cu banul...) - SP.v4.0, cu aroma de SA200. Ce e SA200? O retea de difractie cu 200 linii pe mm, cu care poti face treaba serioasa. Nu atat de serioasa ca un ALPY 600, de exemplu, dar.. destul de decent. Mai bine ca un SA100, sa zicem.
Initial il pusesem in barrelul ocularului sau in nasul foto de 1.25", producand niste imagini chiar dragute. Vizual nu ziceau prea mult, mai ales la stele - e doar un fuior colorat, pe care trebuie sa-l prelucrezi nitel ca sa intelegi ceva din el. Bine, imaginile se prelucreaza intr-un mod mai aparte, trebuie calibrate atat in intensitate cat si in frevcenta, luand cadre de corectie si cadre de referinta pt distributia liniilor spectrale si raspunsul spectral al senzorului camerei.. e ceva mai laborioasa treaba. Dar da rezultate.
Apoi m-am gandit ca merge montata si in fata obiectivului - voi reveni cu poze dupa ce iese piesa suport de la printat - mai intai pe un mic refractor portabil, cu un dublet de 32mm f/6, iar mai apoi pe un dublet de la un binoclu (50mm f/4, mult mai bine corectat si contrastat). Experienta vizuala s-a imbunatatit, nu numai gratie ocularului cu camp foarte larg (un ocular de la un fost Deltrintem 8x30, cu focala de 15mm si camp de 68 grade), dar si modului de montare a retelei, astfel generand un unghi foarte amplu al spectrului, aproape cat tot campul aparent al ocularului. Sa te tot uiti dupa becuri cu Sodiu si CFL-uri acum Very Happy

Pozele de la testele initiale cu reteaua (facute pe C8....) cu spectre de stele inca nu le-am prelucrat (nici pana acum.. sa-mi fie rusine...), insa voi incerca sa ma invrednicesc si sa reiau experimentele si cu noua configuratie a instrumentelor. Deocamdata am facut cateva asa, din mana, cu ce am gasit prin jur.

Pozele le-am pus AICI, ca sa nu umplu o pagina intreaga de topic numai cu postarea mea Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 06 Mar 2020 09:22, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2020 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am comandat împreună cu Remus Boldiș de pe ebay niște rețele de difracție pentru spectroscoape demonstrativ-educative, din plastic, destul de ieftine dar cu linii multe. Mai trebuie să ajung în posesia lor ca să văd dacă pot pune la punct un spectroscop demo pentru AstroFest.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 20, 21, 22  Urmatoare

Download topic
Pagina 21 din 22
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact