Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180920_234430_39x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Iun 2017 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru resuscitarea lunetei rusesti!
Deci observatiile sunt tot fara diagonala zenitala Smile
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 23 Iun 2017 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da fara diagonala Laughing Laughing
_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Iun 2017 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asadar , dupa lupte seculare... etc etc... sunt pe cale sa am din nou o luneta de camp foarte mare.
De fapt am deja o luneta de camp mare si care este excelenta , vorbesc despre luneta ''zoth'' 90x600mm care la 20x ,cu ocularul LV 30mm, imi ofera un camp efectiv de 3 grade.
Acesta este instrumentul cu cel mai bun randament la gasirea obiectelor DSO.

Luneta insa despre care vorbesc inlocuieste vechea luneta 60x300mm .
Este o luneta cu camp de 5 grade ,poate 5.5 grade si este construita in jurul unei lentile dublet de 60x260mm ,care lentila presupun ca provine dintr-un binoclu.
Aceasta luneta acopera nisa dintre binoclu si telescop ,va fi folosita pe trepiedul cu montura pipe azimutala si cu prisma zenitala.
Gama de grosismente va fi de la 8x la 30x.

Am probleme cu colimarea obiectivului.
Aseara ,obiectele foarte luminoase precum Jupiter , Vega ,Saturn aveau un manunchi de raze spre ora 11 dar imaginea era deja utilizabila.
La Jupiter, la 30x , se vedeau fara dubiu doua benzi ecuatoriale iar la Saturn se distingea globul planetar de inel.
Stelele duble si multiple precum Omicron 1-2 Cyg , 61 Cyg , Albireo -mai nou cunoscut drept Alberio Razz , Struve 2470-Struve 2474 , Zeta Lyra,Beta Lyr , OSigma 525 au fost rezolvate.
Mi-am incercat norocul si cu cateva obiecte DSO usor accesibile : M39 s-a vazut foarte frumos ,ca si Coathanger si Stock1.
Messier 57 /Ring Nebula nu a fost deloc impresionanta , un mic disc cetos circular la 30x.
In schimb M27/Dumbbell Nebula a aratat cu adevarat impresionanta la 30x si prin filtru UHC.
La 30x se vedea cu privire periferica Messier 71 din Sageata.
In schimb M13 si M92 au fost luminoase si foarte bine vizibile la 30x ca de altfel si M10 si M12 din Ophiucus.

Ceea ce insa nu se poate descrie in cuvinte , este calatoria vizuala ,fara vreo tinta anume , prin Calea Lactee de vara la 11x : campuri vizuale bogate cu zeci si sute de stele ,una dupa alta si una langa alta , mii si mii de stele de toate marimile si culorile , de la alb la galben , oranj , oranj-rosiatic la Garnet Star , companionul albastru al lui Albireo sau al lui Omicron-1 Cyg si albul-albastrui orbitor al lui Vega ...

Succesul partial de aseara doar mi-a intarit dorinta de a finaliza mica luneta de camp ''foarte mare''.
Am pus ''foarte mare'' in ghilimele deoarece ,daca as avea un ocular Ethos de 20mm , as obtine un camp de 7.7 grade.
Pana atunci ma multumesc cu campul de 5 grade obtinut cu ocularul Plossl ...''c'est la vie'' cum zice francezu' adica ''asa-i la vie'' cum zice peizanul roman sau astronomul amator ,poate !

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2017 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări! Poate în vizita din iulie vom avea ocazia s-o testăm împreună cu "Locomotiva cu aburi" de 70mm F/4, tot din obiectiv de binoclu.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Iun 2017 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar campul trebuie sa fie foarte frumos si plin de stele la lunetele astea de camp larg. Bine ca ai campul asta larg de 5.5 grade cu tot cu prisma diagonala. Spor la aliniat lentilele. Ceva poze cu ea pregatita de actiune?
Eu pe Tairul meu din pacate daca pun prisma zenitala (cu barlow 2x) imi ingusteaza campul vizual de la 4,6 grade (fara prisma) la 2,3 grade Mad Din cauza asta de multe ori scot diagonala dar ma cam ingenuncheaza si nu ma bucur relaxat de cei 4,6 grade; Poti sa ai cea mai buna luneta si cel mai corectat ocular, daca pozitia la ocular e incomoda imaginea apare degradata. Ceva sfaturi utile de genul cum a zis Skyliner care pune o pernuta moale pe jos, sau alte sfaturi nascute din experienta care sa-mi usureze observatiile fara prisma zenitala, sunt bine venite.
Sunt curios cum arata si ¨Locomotiva cu aburi¨ a lui Erwin.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iun 2017 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...tiva#94748
Cool

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Iun 2017 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin

Buna idee , cu cea mai mare placere.

tudor

Iti trebuie neaparat scaun , eu nu mai fac observatii din picioare ,numai sezand.
Trepiedul este ajustabil , il potrivesc cum poftesc.
Deoarece corpul sade relaxat , pot sa fac observatii comode si prin instrumente ''drepte'' precum binoclurile.Desigur , nu la distante zenitale mici.
Scaunul meu Lybar este masiv si greu dar il pot folosi si la reflectoare si la lunete ,inclusiv la cea pomenita aici.
Voi face poze ale lunetei 60x260mm in viitorul apropiat.

Poze cu ''tronul'' meu astronomic :

http://observoergosum.blogspot.ro/2014/06/...vatii.html



Sa fim intelesi ,dupa cum am zis deja ,imaginea unui dublet atat de scurt nu este perfecta ,are si va avea aberatii chiar si cand colimarea va fi perfecta.
Un camp foarte mare vezi si intr-un binoclu.
Dar binoclul ,in general ,il tii in mana , detaliile fine se pierd asadar.
O asemenea lunetica insa ,pusa pe trepied ,are o imagine stabilizata , este ergonomica datorita diagonalei -sau cotirii la ''locomotiva'' lui Erwin - si te poti bucura de ea.
Daca participa si cerul si daca acesta este curat , imaginea de camp larg este naucitor de frumoasa, uiti cu totul de aberatii.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 12 Iul 2017 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara m-am plimbat cu luneta de 50mm pe cerul instelat si frumos inafara orasului a fost minunat ce imagini frumoase se vad in Calea Lactee de iti taie respiratia, full de stele nu mi-a venit sa cred.
Am folosit un oc plossl 25mm 12x, a fost minunat super optica foarte buna stele punctiforme aproape pe tot campul vizual. Eii daca nu era Luna pe cer ce misto era.
Aceasta este cea ma reusita luneta scurta realizata de mine restaurata de la 0 cu adaptoare metalice in interior care sustin tuburile segmentate, e destul de grea lunetica iti trebuie o montura obligatorie pentru ea chiar si la 12x e dificial si iti tremura mana.
M-am uitat si la Saturn si Jupiter la 12x Saturn era precum o caciula cu luneta handheld si la Jupirer a fost frumos contrastul sateliti + discul sau perfect rotund fara aberatii in jur de orice fel.

Hop Hop Hop si iara hop, m-am mutat in Ursa Major, unde l-am vazut pe Mizar, ce frumos a fost contrastul cu un ocular de 10mm super plossl cu luneta sustinuta de masa. Nu am avut chef sa o remontez pe trepied a fost foarte scurta sesiunea inainte de culcare la 22 si apoi la vreo 23 cateva minute din fiecare.
Am sa incerc si cateva dso sper ca in weekend sa fie senin ca nu pot sta noaptea peste ceas Crying or Very sad . sa incerc niste dso in Calea Lactee.
Trebuie cer negru, si pentru asta merg spre Bozeni cu bita sa testez instrumentatia la vreo 2 km de casa, noaptea cu ursii langa mine. Razz

Sa va reamintesc ca luneta merge si la puteri mari cel putin pana la 80x cu un ocular de 4mm cu luneta montata pe un eq1 luneta ar fi foarte buna chiar si la ghidaj. Trebuie o montura pilon inalt sa fie usore observatiile si comode fara diagonala.
Wink Wink Wink
Ciao si cer super senin ca aici ploua. Laughing http://en.sat24.com/HD/en/eu/visual

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iul 2017 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner

Felicitari pentru observatiile de camp larg.
Daca accepti un sfat : nu-ti mai bate capul cu mariri de 80x cu acest instrument ,ai dobul si Makul pentru asa ceva.
Foloseste ca ocular de putere mai mare unul de 10mm ,cel mult unul de 7.5mm ,sa ai deci disponibil si un grosisment de 30- 40x.
Acest al doilea grosisment ,iti va arata mai clar detalii abia vizibile sau care nu sunt deloc vizibile la 12x .
Obiecte de mica luminozitate cum ar fi M71 si M29 ,se vad la acest grosisment ''rezolvant''.
Desigur , M29 va fi rezolvat ...M71 daca-l zaresti chiar si numai in vedere periferica la 30x , excelent ... ''djabdan'' !
M27 va fi cu siguranta ''zbierator'' la ocular !
Iar M57 va fi abia o steluta pufoasa ,dar va fi acolo.

Fa insa observatii din curte , nu te expune atacurilor ursilor.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 13 Iul 2017 06:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara observatiile au debutat cu luneta de 50mm la dso, am vazut m57 cu un ocular de 10mm foarte interesant a fost, se vedea ca o stea defocusata cu aspect difuz, desigur daca luna nu era se putea observa mai bine.
A urmat M13 observat in oc de 26mm iar in ocularul de 10mm foarte frumos precum o globula nu credeam ca se poate vedea asa bine impreuna cu fondul stelar si campul generos e faina experienta.
M29 rezolvat, dar arata frumos folosind oc de 10mm a observat ca grosismentul de 10mm e foarte potrivit la dso mai ales la obiectele cu diam aparent mic, am continuat si aseara plimbarea prin calea lactee cu oc 25mm
Aici iti dau dreptate Mircea in legatura cu domeniul de utilizare a lunetei pentru dso si observatii de camp larg, e superba, adica stele is toate punctiforme pe aproape 90% din camp.
M92 si el a aparut in oc de 10mm foarte fain, mica luneta merge brici.
Aseara am folosit pe eq1 dar am si pus trepiedul pe o masa ca sa imi fie mai usor sa ajung la ocular cu luneta indreptata spre zenit. Nu am avut incomodari in a observa nu ma deranjeaza sa fac observati fara diagonala.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4


Ultima modificare efectuata Skyliner la 13 Iul 2017 09:46, modificat de 4 ori in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Iul 2017 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfaturi!
Mi-ati facut pofta de observatii cu Tairul si zilele astea o sa scot si eu luneta mea la treaba!
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 13 Iul 2017 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere, observatiile cu lunete scurte au farmecul lor, mult mai usor e sa pui trepiedul pe o masa si sa observi decat pe sol, la mine nu se poate monta o diagonala doar daca fac alta luneta din alt tub.
_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Iul 2017 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca observatiile sunt comode atunci cand folosesti montura eq1 , foloseste-o asa.

Deoarece o luneta dreapta nu se poate folosi la zenit ,atunci consideram ca este ...cum sa zic...incompleta.
Timp de sute de ani insa ,lunetele asa au fost folosite.
Important este sa intelegi si sa iti asumi aceasta caracteristica.
Si deci sa observi ceea ce se poate observa ,adica astrii pana pe la altitudinea de 45-50 grade.
Daca stimatii colegi vor face incursiuni in ghidurile vechi de observatii - Serviss , Proctor , Captain Noble - vor remarca o alta impartire a obiectelor pe anotimpuri.
Un obiect era considerat ca este observabil in conditii optime intr-un anotimp anume daca altitudinea lui era in jur de 45 grade in faptul serii.
La alte ore ale noptii vom vedea alte obiecte la ''altitudinea optima''.
Amatorii japonezi sunt cunoscuti pentru practicarea acestui mod chiar si in zilele noastre.

In concluzie , o luneta dreapta de buna calitate poate fi folosita cu spor.
Pe de alta parte , majoritatea amatorilor japonezi s-au europenizat (citeste ''lenevit'' ) si folosesc , acolo unde se poate , diagonala.
Daca nu incape diagonala ...vezi mai sus.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 13 Iul 2017 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc de aprecieri, aseara am mai observat Saturn la 80x oc 4mm plossl am sa postez si o imagine cu planeta Saturn cum o vad eu la ocular, imaginea este de pe internet si se aseamana cu cea ce vad la vizual, planeta e putin mai mica in diametru decat in imagine, dar inele se vad separate de planeta precum vedeti in imagine, adica se vede spartura din inel si planeta incepand cu 32x daca te uiti foarte atent.
Jupiter la 80x e frumusel, benzile vizibile daca te uiti atent, iar satelitii ies la iveala repede.
Am mai observat la final Luna, cu oc de 10mm 32x foarte frumos sa vazut si Albireo la 32x a fost minunat culorile e vii placute impreuna cu fundalul stelelor e fermecator, nu am marit mai mult la aceasta dubla pentru ca am considerat ca se vede ok la 32x si nu merita forjat mai mult.
M57 m-a impresionat nu am crezut ca o pot vedea asa, chiar si la 12x se vedea extrem de mica era ca o alta stea de magnitudine scazuta putin defocalizata, dar la 32x deja se vedea diferenta, nu foarte mare dar se observa aspectul difuz, vineri sper sa fie senin pentru o alta tentativa, totusi eu nu am facut observatii cu lunete de 50mm sau cautatore ( findere) mai mari de 30mm doar la star party-uri acasa nu, astfel a fost o surpriza mare pentru ca era si luna prezenta in acel moment si am spus ca poate oi vedea ceva sa zic poate la ora 12 luna era deja vizibila.
Tin minte ca folosind un cautator 9x50 am vazut M27 la Sanisor acum 3 sau 2 ani nu retin daca am observat si m57 prin cautator oricum acele findere au puterea de marire mica. M57 poate va aparea ca o stea slaba fara sa remarci aspectul ei difuz, ma intreb. Dar din cate imi amintesc prin acel finder 70% din stele nu erau chiar punctiforme deci nu avea o calitate asa de buna.



saturn.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  20.02 kb
 Vizualizat:  de 6117 ori

saturn.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iul 2017 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ,inainte de a observa cu luneta de 90mm ,am facut observatii cu luneta mini RFT 60x260mm la 11x si 29x.
Obiecte observate : M10,M12 si M9 in Ophiucus si ,desigur , IC 4665.
La Saturn ,la 29x ,se vedeau globul planetar si ansele inelului.
In Hercule am vazut M13 si M92.
In Lyra am vazut M57 ca o steluta pufoasa dar clar de alta natura decat stelele ''normale''.
Am vazut bine rezolvati companionii ''celeilalte duble-duble'' Struve 2740-Struve 2744.
M27 a prezentat dimensiuni aparente ,mici dar notabile.
Iar despre campurile stelare din Cygnus ...fara cuvinte !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact