Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lunus33BWmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cele mai frumoase experiente vizuale avute!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2016 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fonduri europene, miliarde asteapta sa fie cheltuite.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2016 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Cele mai frumoase experiente
Raspunde cu citat (quote)

Cu toate ca nu am o experienta prea mare "la stele", am deja cateva observatii care nu le voi uita.
- Prima data cand am vazut M31 - Andromeda cu lunetica mea Sw 70/500...Am ramas cateva secunde uluit...si apoi am inceput sa rad ...de unul singur...Yesssss...te-am prins...
- Apoi primul meu obiect Messier M 103 (din Cassiopeia)...am trecut de zeci de ori pe langa el pana sa imi dau seama ca de fapt il vedeam ...inversat (incepator...de...).
- Apoi, am trait intr-o seara un moment de...groaza. Iesisem pe balcon la observatii cu binoclul meu 10x50, (undeva intre Cassiopeia si Andromeda) si dintr-o data am observat doi meteori miscandu-se din directii opuse, unul spre celalalt. I-am urmarit in continuare si continuau sa se apropie unul de cealalt din ce in ce mai mult si la un moment dat...mi-a stat inima...si-au intersectat traiectoriile (cam la 150*). Nu s-a intamplat nimic bineinteles (din fericire)...si-au continuat apoi fiecare drumul si i-am pierdut...Probabil ca erau zeci ...poate sute de km. intre ei dar mie mi s-a parut atat de probabila ciocnirea, ca am avut un moment de tensiune extrema (cam ca la o secventa freaky dintr-un film Horror).

Mai am 2 "favorite" de care nu ma satur...
1. Siragul de stele care il inconjoara pe Mirfak (Alfa Persei)...Superb...
2. M 45 - Pleiadele ...MINUNATII...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 04 Oct 2016 01:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super FlorinC.! Si mie imi place M103. Un OC micut dar chiar cu aspect de giuvaier.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Oct 2016 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si Mel 20 , roiul din care face parte Alfa Persei , este foarte fain in binoclu sau luneta RFT.
Experienta vine odata cu observatiile , cer senin va doresc ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2017 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Cele mai frumoase experiente
Raspunde cu citat (quote)

E un pic off topic ...(dar poate ma iarta moderatorul) pentru ca a fost o experienta ...auditiva in timpul unei observatii astro. Acum 2...3 saptamani era in sfarsit cer senin si eram foarte concentrat sa observ separatia la Epsilon Ori - Alnilam (si nu am reusit...). Era aproape mizul noptii...liniste... si deodata, aud asa ca prin vis un zgomot ciudat apropiindu-se ....wa....wa wa wa....wa...wa wa wa... Foarte foarte ciudat sunetul si aproape...metalic...si din ce in ce mai aproape. Am ridicat nelinistit privirea spre cer de unde se auzea zgomotul si...am reusit sa observ sursa zgomotului... Un card de gaste se intorceau spre tara... Li se vedea in noapte partea ventrala alba... Erau "desfasurati" in formatia caracteristica de V inegal. Conducatorul lansa semnalul...si ceilalti din "escadra" raspundeau... Am ras de unul singur in noapte...ceea ce a consolidat probabil definitiv "bunele impresii" pe care le au vecinii cu privire la subsemnatul...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Apr 2017 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Cele mai frumoase experiente
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Luna trecuta in pofida timpului general rau pentru observatii (cel putin in zona unde stau eu...) am avut din nou o "revelatie". Am tot auzit de cateva cele mai frumoase duble (in topic-ul special de pe Cloudynights...) si mi-am zis sa le incerc si eu. Albireo - intr-adevar foarte frumoasa, Eta Cas frumoasa...(o vazusem...prima mea dubla), Castor - Superb. Ceea ce insa le-a depasit pe celelalte este Cor Caroli. Probabil ca multi ati observat-o deja, dar pentru mine a fost intr-adevar ceva deosebit...ca atunci cand te uiti la o femeie frumoasa...uaaau...
Atasez si imagini (culese de pe net...eu inca nu am inca experienta in astrofoto). Imaginile insa parca nu iti dau senzatia aia care o ai cand descoperi singur...cand fotonii aia unici care vin de atata amar de vreme si de la asemenea distanta tocmai ca sa ii "prinzi" tu... Minuni...



Cor-Caroli-2006-05-25-f20-15s-halfsize-sm.png
 Descriere:
 Marime fisier:  42.78 kb
 Vizualizat:  de 7051 ori

Cor-Caroli-2006-05-25-f20-15s-halfsize-sm.png



Double-Stars2-Albireo.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  31.28 kb
 Vizualizat:  de 7051 ori

Double-Stars2-Albireo.jpg



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 18 Apr 2017 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O experienta memorabila pe care nu am so uit s-a intamplat in 2011 cand am observat aparitia unei furtuni pe Saturn, asta ca nu starnesc intrigi sau invidie din partea membrilor, si defapt o clasific in capitolul nostalgii astronomice.
http://images.spaceref.com/news/2013/satur...a1_625.jpg

Asta ca sa nu exagerez am folosit un telescop de 6 inch optimizat pt planetare focala lunga. Instrumentatia a oferit imagini exceptional de clare si detailate la apertura respectiva avand un design truss folosit 5 ani dupa care m-am despartit de el. Poze cu instrumentu nu mai am din pacate nici cu imaginile obtinute prin el.
Tin minte ca a aparut cam prin februarie continuand spre primavara, furtuna extinzandu-se rapid, un moment unicat care se intampla rar pe Saturn.
Daca aveam un spectrograf se putea folosi pentru determinarea compozitiei chimice a atmosferei, din cate imi amintesc acela a fost un nor constituit din amoniac erupt din interiorul planetei ajuns in atmosfera superioara si astfel avand temperaturi mai ridicate el sa racit in straturile superioare ale atmosferei unde temperatura este mai scazuta, astfel reflectand lumina solara mai puternic. Acest fenomen ne dovedeste existenta amoniacului in atmosfera interioara, sau in interiorul planetei.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Mai 2017 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut mai multe experiente vizuale frumoase, dar o sa mentionez pe cele mai puternice.
Incep cu roiul globular M13 vazut la puterea 203x. Un "ghem" de stele superb. Arata ca un tunel de stele...
O alta experienta frumoasa e una vizuala si auditiva in acelasi timp. A tinut doar o fractiune de secunda. Este vorba de un meteor pe care l-am auzit ca un chibrit care se aprinde. Nu-mi venea sa cred!!! Dar era adevarat! Ma asteptam sa vad asteroizi, comete, meteori, dar de auzit "stelele cazatoare" (meteori) in nici un caz Smile. Cautand despre acest fenomen, am aflat apoi, ca l-au experimentat si altii, deci m-am linistit... sunt intreg la minte Smile
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2017 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Cele mai frumoase experiente
Raspunde cu citat (quote)

Adaug la lista mea de obiecte DSO favorite, M16 Eagle Nebula (NGC 6611) sau "Star Queen Nebula and The Spire". Superb. Un "camp" de stelute mici ce stralucesc ca niste diamante. Minuni...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 21 Iun 2017 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O experienta minunata avuta de mine vizual a fost observarea dublei XI Ursa Majoris o dubla fizica cu o perioada de 60 de ani ambele componente galbene observate cu telescopul de 200mm folosind o diafragma off axis de 76mm f16.
La apertura de 200 nu mai erau circulare umpic fierbeau culorile splendid, la 300x cu masca de 76mm separtate cu spatiu negru subtire cat un fir de par. Erau ca doua gogoloase minunat o cifra 8 perfecta cu putin spatiu intre ele. Depinde de seeing daca prind unul foarte bun se pot separa mai bine. Nu am incercat putere mai mare dar in mod sigur le-ar separa mai bine.

O alta dubla fizica 70 Ophiuchi foarte frumoasa, cu o stea primara galbena si un companion rosu cu mag de 6 asemanator cu Xi Bootis si Eta Cass dar mult mai stralucitor, separatie in jur de 6 perioada 88 ani.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact