Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alegere binoclu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Duras
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iun 2017
Mesaje: 2



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 07 Iun 2017 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Alegere binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, ma tot bate gandul sa-mi achizitionez un binoclu (de buget - cca. 400 lei) pt. iesiri in natura, evenimete aviatice, etc., un fel de bun la toate Smile
Dupa mai multe pareri citite si cautari, am gasit doua modele la 8x:

Lacerta Explorer 8x45
http://astromagazin.ro/binocluri/1767-bino...orer-.html
Celestron Nature 8x42
http://astromagazin.ro/binocluri/1074-bino...porro.html

Ce parere aveti?
La 10x50 am gasit modelul de la Lacerta, care e laudat pe forum, insa la 10x cam trebuie trepied din cate am inteles.
O zi buna !
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Iun 2017 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unele persoane pot folosi din mana si binocluri de 12x, dar nu pentru mult timp. De unde rezulta ca intr-adevar putem considera 10x puterea maxima la care vom tine mai bine in "frau" un binoclu. Intr-adevar trebuie putina obisnuinta, pentru ca o stea ca sa se vada bine trebuie sa nu tremure deloc mana. Pt astronomie e mai bun binoclul de 50mm, iar puterea 10x este mai versatila in astronomie decat 8x. 10X50 este "clasicul" in astronomie!
Sus
Duras
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iun 2017
Mesaje: 2



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 08 Iun 2017 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, oricum cel mai bine e testul la fata locului, daca exista posibilitatea.
In legatura cu Celestron-ul 8x42 din link, are cineva vreo informatie? Nu am reusit sa gasec nici un review despre el.
Oare merita diferenta de pret fata de Lacerta?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2017 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cele 2 eu as merge cu Lacerta. Celestron emite multe modele ce lasa de dorit ... la noi pe piata. Poti avea surprize ca pana si sticla sa fie de fapt BK7, ..etc
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Iun 2017 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nature 8X42 nu se mai produce de 2-3 ani. Este inlocuit de o serie cu cateva imbunatariri semnificative, numita Nature DX unde este si un model 8X42 - http://www.skywatcher.ro/BinoCel/natureDX.htm . Surprize nu exista, cel putin la Celestron, ce scrie in specificatii aia e. La alte marci, mai pot fi surprize.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iun 2017 07:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lacerta Explorer este bun, nu este foarte greu și corpul e subțirel, e confortabil de ținut în mână. La astro cel mai bun și mai simplu este un suport de umeri (caută "bizooka" la ATM).
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2017 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@horatiu,
mi-a trecut prin mana acum ceva timp un Celestron Cavalry 15x70 (luat de la noi) care avea BK7, si nicidecum BaK4 cum scria in specificatii. Cred ca am mai spus acest lucru, la un moment dat. Deci trebuie sa fim atenti. Tot aici am mai spus despre Celestron 10x50 si 20x50 de care am fost extrem de nemultumit din cauza unor oculare de toata jena (luate tot de pe piata noastra). Cam asta a fost sensul avertizarilor mele vis a vis de acesta marca.
Apropos a folosit cineva Lacerta Nature 10x50 ? Exista niste observatii pe net cum ca ar fi o varsiune mai buna decat versiunea Explorer.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Iun 2017 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cavalry 15X70 are prismele din sticla Bak4, 100%. Daca tu crezi ca ai avut unul cu prisme Bk7, cel mai probabil te-ai inselat in privinta lor sau pur si simplu ai avut unul mesterit sau chiar unul contrafacut. Oricum, Celestron ca si alti producatori traditionali face binocluri de toate calitatile si pentru toate bugetele. Din cate vad ai avut de a face doar cu gama cea mai de jos, si poate si cu unele exemplare cu ceva probleme, astfel ca pe baza unei asemenea experiente limitate nu ai putea sa tragi o concluzie relevanta asupra unei intregi game de instrumente. Un binoclu de 2-3-400 lei are o multime de compromisuri din design, dar sunt si modele bune, facute cu mai mult simt de raspundere, insa in final fiecare trebuie sa isi adapteze pretentiile la compromisul pe care il facem intre calitate si pret. Ieftin si bun nu exista.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 12 Iun 2017 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutari. Citisem undeva pe un forum strain ca cineva a ajuns la aceeasi concluzie legat de tipul prismelor la cavalry si altcineva ii spunea ca e posibil ca diafragma de intrare in prisme sa aiba diametrul "pe muchia" prismei si din cauza asta sa para bak 7, acum nu stiu cum este de fapt , doar am retinut discutia celor doi ; se poate sa fie asa?
_________________
cer senin sticla !
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 12 Iun 2017 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti avea vignetare partiala si cu BaK4, precum aceasta poate sa lipseasca cu desavarsire si la BK7, si astfel sa tragi concluzii gresite sau irelevante.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2017 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am fost destul de clar cand am acuzat clar gama "de jos" a binoclurilor Celestron, existente pe piata romaneasca. Am si scris la toate (mai putin la Cavalry 15X70) reviewuri, la unele am dat si niste remedieri. Nu trebuie sa intelegeti ca acuz firma originala Celestron. Ci doar ceea ce este la noi sub acesta denumire in preturi de pana la 400-500 lei.
Folosesc cu mare placere un Celestron 25x100 care este un binoclu foarte bine facut.
Doar trag un semnal de alarma. Aparitia lui Calvary 15x70 este din generatia proaspat aparuta, de circa 8-9luni. Exemplarul ajuns la mine era nou dar decolimat. Executia in sine era prost facuta, acoperirea cauciucata destul de tare si de proasta calitate .... doar vreau sa atrag atentia ca exista si asa ceva.
Trebuie sa verificati cu atentie marfa. Iar sticla era totusi BK7 asta chiar daca nu pare credibil, credeti-ma in tara asta se poate vinde orice.
Inchei cu rugamintea sa intelegeti ca eu doar fac o atentionare nu un atac la firma.
A, si ca sa fim corecti, si sa fie egalitate, am avut pe mana si un binoclu Lacerta 10x50 (nou nout) care avea la ocularul stang cel mai probabil una din lentile cu defecte de fabricatie (undeva in zona centrala) si am fost nevoit sa il returnez.
Da, la bani putini sunt si probleme mai multe.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2017 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian C a avut amblele variante de Lacerta. Am reținut (sper că bine...) de la el că Explorer, actualul pe care îl are, este mai bun. Prin acela m-am uitat efectiv și la ultima ieșire l-am comparat cu Swarovski 7x42 pe care l-am găsit în târg second-hand dar în stare foarte bună.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Iun 2017 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin,
Era varianta Lacerta 8x45 sau 10x50?
Sunt curios cum era Lacerta fata de Swarovski 7x42? Eu am varianta 10x50 si sunt foarte multumit de el.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact