Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_7aug2020_0311.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Konus Titanium 10x42


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2017 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Konus Titanium 10x42
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Konus Titanium 10x42

Un binoclu modern tip roof. Un binoclu cu antireflex depus din greu, dens albastru, mov-indigo si verde. Un binolu usor, mizand pe sticla moderna mai luminoasa si avand obiectivele de doar 42 mm intr-o conjuntura curajoasa in are puterea maritoare este 10x real. Un binoclu lucrat corect, avand corp metalic acoperit cu cauciuc integral si umplut cu gaz inert impotriva condensului. Dispune de sistem de prindere pe trepied care prin intermediul unui surub existent tine solidar cu corpul binoclului cele 2 capace ale obiectivelor. Impresionant de comoda este si cureaua de prindere a binoclului. Greutatea lui este impresionanta caci are doar 653 de grame inclusiv capace si curea de prindere. La prima vedere am merge clar pe ideea ca este un binoclu are isi merita cei cam 420-430 de roni cat costa. Modelul se pare nu se mai comercializeaza fiind inlocuit cu un model ceva mai modernist, dar pretul este undeva tot pe acolo.
Si ajungem la optica. Sticla este BaK4 intr-adevar, si este foarte luminoasa, fara nici cea mai mica tenta de virare, cu colorit strict natural. Avem un contrast bun, si o definitite foarte buna , as spune specifica sticlei de calitate, chinezeasca. Caci nu trebuie sa ne ascundem, este un binoclu fabricat in china, indiferent ca este branduit cu denumirea Konus. Dar acest lucru nu ar trebi sa ne sperie prea mult caci chinezii fac binocluri din ce in ce mai bune lucru care pana la urma este si in favoarea noastra. Deci revenim putin la optica. Avem un eye-relief frumos de circa 20-22 mm , un camp vizual perfect delimitat ca trecere negru-imagine, si o placuta lipsa de reflexii interioare. Totusi in pofida tratarii foarte dense cu antireflex, in anumite conditii , apar “fantome” este adevarat mai putine decat la Meade 10x50 Bak4 cu care a fost comparat. Apoi trebuie mentionat ca este totusi dernajant zona mare de neclar ce depaseste 25% si in unele zone ajunge zonal la 30 %, fenomen care in mod cert este generat de o prelucrare defectuasa a lentilelor. Din nefericire “efectul general” este neplacut tocmai din ingustarea prea mare , dupa parerea mea a zonei de clar. Am sesizat acest aspect la mai multe binocluri roof relative scumpe si mi-se pare chiar ciudat. Revenind insa la teste per ansamblu pot spune ca imaginea lui este cel putin la fel de luminoasa ca si cea a lui MEADE 10x50 in contextul in care la acesta din urma virarea destul de puternica spre galben (egala cu cea clasica CZ as spune) reduce acest parametru. Contrast si claritate similar cu mentiunea de zona de clar de mai sus relativ deranjanta.
Date tehnice:
Diametru obiectiv: 42mm cu acoperiri dense de culoare albastra mov-indigo si verde.
Oculare: cu acoperiri dense de culoare albastra mov-indigo si verde.
Putere maritoare: 10x
Camp vizual real: 105m / 1000m (6 grade)
Greutate: 653 grame (curea si capace incluse).
Prisme : Roof BaK4
Eye-relief:20-22mm
Cupe din cauciuc ajustabile prin rotire: dau posibilitatea utilizarii lor cu ochelari.
Sistem de prindere pe trepied: Da
Capace obiectiv legate de corpul binoclului.

Mecanismele de reglaj sunt comode usor de manevrat si ferme, fara predispunere la defocalizare. Binoclul poate fi tinut intr-o singura mana destul de comod dar in mod surprinzator este destul de incomod de tinut cu doua maini. Un aspect care poate este doar o nebunie a mea, binoclul roof imi pare ca este mult mai obositor de tinut in doua maini din cauza ca tuburile sunt mult mai apropiate decat la Porro. Mie imi obosesc mainile mai repede pe un Roof decat pe un Porro la greutati apropiate chiar. Dar totusi un binoclu reusit, chiar daca pretul lui il consider mult prea mare pentru performantele obtinute. Nu pot sa nu observ in categoria lui de pret de exemplu Lacerta 10x50 sau char 8x45 care depasesc mult aceste binoclu la toate capitolele. Asta ca si binoclu nou. La second hand poate fi o cu totul alta discutie.
In mod astro, un binoclu destul de bun, chiar daca exista o vaga tendinta de astigmatism, restul este ok, imaginile sunt cu colorit natural, campul visual placut, si totusi greutatea mica fiind deosebit de utila.
Binoclul ajuns la mine a avut distrusa toata partea de reglaj ,acoperire si culisare de la ocularul drept. In consecinta am fost nevoit sa demontez complet si piesele de pe ocularul stang si sa refac simetric aceste parti pe ambele tuburi. Vor fi puse deci 2poze cele originale (asa cum arata de fapt binoclul – poze luate de net) si o poza cu el in versiunea modificata de mine.
In final un binoclu interesant daca pretul ar fi undeva la 60% din pretul actual.



tit10x42Orig.jpg
 Descriere:
Binoclul asa cum arata in versiunea originala. Poze luate de pe net.
 Marime fisier:  143.69 kb
 Vizualizat:  de 2030 ori

tit10x42Orig.jpg



Titanium10x42ModMic.jpg
 Descriere:
Binoclul ajuns la mine a suferit modificari de forma in zona ocularelor. Nu a necesitat demontare si interventie la optica.
 Marime fisier:  871.97 kb
 Vizualizat:  de 2030 ori

Titanium10x42ModMic.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2017 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am omis sa spun despre un fenomen care l-am mai intalnit la binocluri tip roof (ma refer la cele din gama ieftina de pana la 500-600 lei). Zona de clar este foarte redusa ceea ce face destul de dificila in primul rand echilibrarea dioptriilor si in al doilea rand face ca degetul de pe reglajul de clar sa stea mai tot timpul acolo regland mereu atunci cand scena este cat de cat in miscare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact