Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
alt-az.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 21 Mai 2017 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unde-i Mircea?? Topicurile / rapoartele fara el par fara sens si goale fara vlaga si imbold mai ales din partea celor ce au urmat si urmarit aceste topicuri si nu e pentru prima data . Nici nu stiu , sa votam ? cred ca e cineva dator cu exact situatia in cauza .
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Mai 2017 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor. Smile

Acum doua seri,pe 19 Mai,am mai descoperit inca 7 galaxii noi,majoritatea in constelatia Ursa Major,dar si in constelatiile Draco,Canes Venatici,Bootes si Cepheus. Instrumentul utilizat a fost telescopul reflector de 114/900mm,cu ocularele de 20mm si de 12mm. Iata care sunt galaxiile:

NGC 3893 -in Ursa Major,in apropiere de steaua Chi UMa (mai la nord de aceasta). Este relativ vizibila,cu vedere directa,in ocularul de 20 mm, la 45x,iar in ocularul de 12mm la 75x mai mult cu vedere periferica.Are un diametru relativ mic si aspect eliptic cu luminozitate mai pronuntata spre centru.

NGC 4051 -in Ursa Major,la nord de steaua DP UMa (mag.=5,2).Este greu vizibila,numai cu vedere periferica,atat in ocularul de 20mm cat si in cel de 12mm.Are un diametru mic si aspect eliptic,dar cu margine usor neregulata.

NGC 4096 -in Ursa Major,cam intre steaua Chi UMa si galaxia M 106 din Canes Venatici.Este foarte greu vizibila,cu vedere periferica,numai in ocularul de 20mm la 45x,foarte vag.In ocularul de 12mm la 75x nici nu se poate observa,asa de slab vizibila este.

NGC 3949 -in Ursa Major,intre galaxia NGC 4096 si steaua Chi UMa.Aceasta galaxie este usor vizibila,spre deosebire de cealalta galaxie pomenita anterior.Se observa cu vedere directa in ocularul de 20mm la 45x.La 75x ,in ocularul de 12mm,se observa mai mult cu vedere periferica.Are un diametru mic si aspect eliptic usor alungit.Smile

NGC 6503 -in constelatia Draco,intre steaua Omega Dra si stelele Psi 1 si 2 Dra,in apropiere si de nebuloasa planetara NGC 6543/C6/Cat's Eye Nebula.Este relativ usor vizibila,cu vedere directa in ocularul de 20mm,la 45x si mai mult cu vedere periferica in ocularul de 12mm,la 75x.Are un diametru maricel si aspect eliptic alungit.

NGC 5676 -in Bootes,intre stelele CH Boo si g Boo (la est de grupul celor trei stele:Theta Boo,Iota Boo si Kappa 2 Boo).Este slab vizibila,cu vedere periferica in ambele oculare.Are diametrul relativ mare si aspect eliptic.

NGC 2300 -de data asta,intr-o locatie "neobisnuita",in Cepheus,mai aproape insa de Steaua Polara (Alpha UMi/Polaris).Este foarte greu vizibila,numai in ocularul de 20mm. Pare sa aiba diametru mic,la prima vedere.

Cu aceste 7 galaxii recent descoperite,am ajuns la un total de 142 galaxii, Very Happy la celelalte tipuri de obiecte DSO,numarul descoperirilor recente e mai scazut deoarece in zona aceasta de cer ;Ursa Major,Canes Venatici,Leo ,Virgo,Coma Berenices,Sextant etc.in perioada asta de primavara au fost mai mult galaxii de descoperit.Curand va urma zona de vara a cerului la cercetat cu acest telescop de 114mm.Nenumarate roiuri deschise si globulare ,precum si multe nebuloase planetare asteapta sa fie studiate. Very Happy
Momentan,la roiuri deschise am un total de 119 obiecte studiate,toate descoperite cu luneta de 60/800mm,la roiuri globulare,34 obiecte,din care 31 obiecte descoperite cu luneta de 60mm si 3 descoperite recent,cu telescopul de 114mm,la nebuloase planetare am un total de 17 obiecte din care 16 descoperite cu luneta de 60mm si unul cu telescopul de 114mm. Plus vreo 6 nebuloase difuze,printre care si M42,M43,M8 etc.
Deci un total de 318 obiecte de cer profund. Smile Dar numarul acestora va creste simtitor,odata ce voi scruta cerul de vara si toamna,cu noul instrument de 114/900mm.Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Mai 2017 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian,
ai si tu un palmares mare de galaxii... Felicitari!

Da, ii simtim lipsa lui Mircea; Dar eu am mai intrat pe blogul lui si acolo i-am citit cateva rapoarte recente!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2017 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri seara am trecut pe la domnul Mircea. N-a dorit să discutăm despre plecarea lui (sper că temporară!) de pe forum.

Am făcut observații cu dobsonianul lui de 125mm, am testat un ocular nou achiziționat, un TS UWAN de 4mm care s-a dovedit a fi excelent ca raport calitate/preț. Păcat că jupânul Jupiter era sus și turbulența prea mare, totuși am văzut 4 benzi. Porrima, Epsilon Bootis și alte duble au arătat foarte fain inelele de difracție. Ne-am mai uitat la câteva roiuri printre care M3, M5, M13, M92, galaxiile M81&82 și Sombrero. Asta din Arad cu poluare luminoasă cu grămada, mai ales cele două felinare de la el de pe stradă care îmi stricau adaptarea, nefiind obișnuit ca Mircea să stau ascuns pe sub frunzele copacilor și viei din curte. Cer senin și salutări în numele lui!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Mai 2017 18:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai, eu nu inteleg... s-a suparat pe cineva de pe forum? Ce ia-ti zis, bai? Ia haideti voi incoace!! Evil or Very Mad Dar atunci de ce nu i-a dat lui ignore si gata? Sau s-a suparat pe forum ca suntem naspa toti si gata? Mai Mircea, ia haide tu incoace!! Evil or Very Mad

@ Iulian: atatea chestii, si doar cateva nebuloase? Ce ti-ar prinde tie bine e un IDSA. Eu am 91 nebuloase! Sunt foarte multe nebuloase care merita si se pot vedea, dar doar IDSA le are. Daca nu iti iei telescop, incearca un filtru macar, OIII, foarte util! Felicitari pt. atatea observatii!

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Mai 2017 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alaltaieri seara am terminat cu Virgo! Am vazut cam tot ce se poate vedea pe-acolo cu un dob8. Am gasit opt galaxii, si inca vreo opt nu. Si cu asta s-a terminat lista posibila.

Deci: NGC 4487 usor-usor la 120x, patuta micuta. NGC 4593 abia-abia si in 200x, cu trucuri cu tot. NGC 4760 intre doua stele, tot foarte greu. 4941 insa in 120x destul de ok in viziune periferica, peste un Z de stele. 5850 deja pe langa M5, in spatele lui Virgo, foarte greu. Dar ultimele trei au salvat totul: una dupa alta 5713 (langa care HIP 71377 dubla minuscula), NGC 5638 si 5493 (langa care dubla Struve 1799 frumusel). Astea trei s-au vazut ok. Prin ok totusi zic ca marit la 120x am vazut in viziune periferica fara trucuri.

Restul au ras de mine si gata. Smile Cred ca am intre 100-150 de galaxii vazute doar in Virgo. Mi-am cumparat si cartea mare, colorata "The Stars" - a definitive guide, si acolo sunt desene cu Virgo Supercluster, cum este asezat in spatiu, si Ursa Maior Cluster si CVn si tot, foarte fain. Cam atat, multumesc.

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Mai 2017 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor. Multumesc mult pentru felicitari.Very Happy

Milan. Multumesc mult pentru felicitari. Very Happy Am putine nebuloase observate fiindca telescpul newtonian nu il am decat de aproape 3 luni,timp in care mai mult galaxii au fost de observat in perioada asta,iar cu luneta de 60mm,nu prea am avut ce nebuloase difuze,de reflexie sau planetare sa observ,decat cele mai stralucitoare,precum M 42,M 8,M 17,M 78,NGC 7023 Iris Nebula,M 1 Crab Nebula etc. Dar cum am mai spus,o sa mai iau la rand tot cerul la observat,anul acesta,cu noul telescop de 114mm si sigur voi putea gasi mai multe nebuloase,mai slab vizibile decat cele descoperite cu luneta de 60mm. Smile Iar daca i-mi va permite bugetul,vara asta o sa-mi cumpar si un filtru O III,pentru a putea observa mai bine nebuloasele difuze si cele planetare. Smile Atlasul IDSA ,din ce am inteles,este destul de scump,in jur de 180 euro,asa ca deocamdata nu i-mi permit sa-l cumpar. Smile

Ieri a fost vreme buna,cu cer senin si transparenta buna la Braila,asa ca am iesit la observatii cu telescopul newtonian de 114/900mm si cu ocularele de 20mm, si de 12mm. Smile
Am mai gasit inca doua galaxii noi,una in constelatia Canes Venatici,NGC 4111 ,care se observa usor,cu vedere directa,avand un aspect aproape stelar,in ocularul de 20mm la 45x. Am schimbat ocularul de 20mm cu cel de 12mm 75x si galaxia se putea distinge mai bine fata de stelele din jur de magnitudini similare. Diametrul galaxiei este mic,chiar foarte mic,avand in vedere aspectul aproape stelar,usor difuz pe margine,al acestei galaxii.
Cealalta galaxie,NGC 3810,am descoperit-o in constelatia Leul,in apropiere de steaua Iota Leonis la vest de aceasta .Se observa greu,cu vedere periferica,in ambele oculare,de 20mm și de 12mm,avand un aspect rotund,usor eliptic si diametrul maricel.
In afara de aceste galaxii,am revazut si alte obiecte ceresti,acestea fiind:

Roiul globular M 92 din constelatia Hercules,situat mai la nord-est de roiul globular M 13,intre steaua Iota Herculis si steaua HIP 83947 ,de magnitudinea 5. In ocularul de 20mm,se observa ca o sfera cu margine difuza si luminozitate mare spre centru. Cu vedere periferica am putut rezolva stele pe margine acest roi globular,marginea acestuia avand un aspect granular cu vedere periferica. In ocularul de 12 mm se observa si mai bine aspectul granular pe margine,aproape ca la roiul globular M13.

Nebuloasa planetara NGC 6572 din constelatia Ophiucus,in apropiere de stelele 71 și 72 Ophiuchi. Aceasta nebuloasa planetara,am descoperit-o cu luneta de 60mm,acum doi ani,unde cu greu o deosebeam de stelele din jur,asa de mica ce este,intocmai ca si nebuloasa planetara IC 4593 din constelatia Serpens Caput. In telescopul de 114mm tot mica se observa ,la 45x cu ocularul de 20mm,chiar si la 75x,cu ocularul de 12mm. Ce am remarcat la aceasta nebuloasa planetara,este culoarea verde albastrui ce se distinge la fel de bine precum culoarea rosiatica la steaua variabila R Leporis/Hind's Crimson Star. Deci e un adevarat "smarald" pe cer ,asa de fromos ce se se observa acea culoare verde albastrui la aceasta nebuloasa planetara. Smile

Galaxia M 64 din constelatia Coma Berenices,din apropiere de steaua 35 Comae Berenices. Se observa usor cu vedere directa,avand un aspect eliptic mai slab vizibil,dar cu nucleu puternic luminos,ca un mic sambure,intocmai ca la galaxia M31 din Andromeda,la care diametrul sau este mare ,dar luminozitatea cea mai puternica este mai mult in zona centrala restransa,a nucleului care se observa destul de mic.

Grupul de doua galaxii M51 (NGC 5194+NGC 5195) din constelatia Canes Venatici. Se observa usor cu vedere directa ambele galaxii,ceva mai bine NGC 5194. In ocularul de 20mm la 45x,am observat si zona de halou din jurul fiecarei galaxii,destul de greu,cu vedere periferica. In schimb la 75x cu ocularul de 12mm,am observat mai bine nucleele celor doua galaxii.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Mai 2017 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai, ce cer ai tu... eu cu 5dob-ul o singura data am vazut M51&co, si era doar o singura lumina lunguiata, sudata, in viziune periferica. Acum cu dob8-ul disting doua galaxii, cu viziune directa, si puls si structura, adica centru luminos, si mai degradat in afara, dar tot fara sa vad legatura dintre cele doua.

Globularele astea merita vazute cu ceva mai mare insa, daca vei avea sansa la Meade 300... eu cu dob8ul la 6mm deja vad sireaguri de stele la M13... acum am revazut si M5, si tot cu multe stele rezolvate...

IDSA nu e asa de scump, eu mi l-am comandat de pe bookline cu mai putin de 300 lei, cred. Dar versiunea care s-a printat pe hartie. Cealalta e mai scumpa, care este din material care rezista la apa, si poti s-o scoti in iarba. La aia nu are rost sa te bagi. Dar te va ajuta la gasit lucruri mai mult decat orice telescop. Sunto gramada de lucruri pe care Stellarium (sa nu spun alte atlase) nu le pune.

_________________
Engage! Wink
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Mai 2017 07:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi pe la 4 dimineata m-am sculat la patru lucruri H4 din Sagittarius, pe care le mai aveam. Am revazut si Saturn frumusel, dar m-am concentrat sa vad aceste lucruri si sa nu imi prea alung nici somnul intre timp, pt. ca dupa raiduri din astea nocturne de multe ori nu mai am somn. Smile

Am inceput la partea de jos a Sagittarius, sa nu plece dupa bloc. AM vazut NGC 6540, un globular mic si abia vazut, dar langa, in acelasi FOV era si NGC 6520 care nu era obiect H4, dar era mic, compact si mai frumos ca celalalt.

Langa M22 am gasit NGC 6642, inca un globular mic si naspa Smile de aceea mi-a scapat anul trecut. ABia se vedea ceva. Totusi, score. Iar plecand de la M23, la doua FOV-uri era NGC 6445 Little Gem, o nebuloasa planetara gri, pufoasa, dar destul de slaba. Totusi, cu viziune periferica se vedea si in 25mm, fara filtru. Iar untimul target a fost globularul NGC 6440, cam de calibrul planetarei se vedea si asta. AM avut un pic de probleme pana l-am localizat pt. ca si stelele din jur erau foarte slabe. Dar lista e lista, si acum am 390 obiecte H4, mai am vreo luna pana sa mai vina alte constelatii si sa finalizez totul.

_________________
Engage! Wink
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Mai 2017 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu, tot azi pe la ora 3:30 dimineata m-am trezit cu gandul daca nu cumva s-au imprastiat norii de ploaie. Si erau doar cativa nori pe zona de cer pe care o vad de la mine de pe balcon!!!... asa ca am incercat sa vad cometa 2015 V2 Johnson. Am reusit sa vad ceva cu aspect stelar prin binoclu 10x si cu luneta 30x, 75x (Tair). Dar cometa fiind foarte aproape de HIP72805 nu am putut sa le diferentiez. Avand in vedere ca steaua HIP72805 are mag. de 7.72, iar cometa Johnson fiind mai stralucitoare decat steaua vecina (mag 6.95), cred ca am zarit-o mai mult pe aceasta din urma. Astept sa se indeparteze de HIP72805 si s-o mai vad si in noaptea asta ca sa trag o concluzie.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mai 2017 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi noapte am reluat observatiile la cometa 2015 V2 Johnson; Am vazut-o doar cu vedere periferica avand aspect stelar. Observatia a fost facuta cu Tairul la 30x. Deci am ajuns la concluzia ca ceea ce am vazut ieri dimineata era doar steaua HIP72805 caci se vedea bine cu vedere directa pana si prin binoclu.
Inainte sa ma intorc spre casa m-am plimbat cu Tairul pe la M57, caruia i se distingea inelul doar cu filtru UHS, cu ocular Meade 5,5 (109x). Apoi am vazut cele doua roiuri globulare din Hercules ce aveau aspect de nebuloase fara sa se descompuna in stele. Iar ultimul obiect observat a fost nebuloasa Gantera M27, care aparea destul de extinsa, dar fara multe detalii.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 30 Mai 2017 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor.

Aproape toata noaptea aceasta ( 29-30 mai) ,am stat la observatii,mai ales ca si vremea a fost permisiva,cu cer senin limpede si fara nori pe tot parcursul noptii,iar Luna a apus in jurul orei 12 noaptea ( 0h 13m ). Smile

Am observat multe obiecte de cer profund,pe tot parcursul noptii,multe fiind descoperite cu luneta de 60mm dar pe care nu le-am obsevat cu telescopul newtonian de 114/900mm (totusi am mai descoperit cateva obiecte noi cu telescopul ).Aceste obiecte sunt urmatoarele:

Galaxia M 83 din constelatia Hydra,mai jos de stelele Pi Hya si Gamma Hya,formand un fel de triunghi cu acestea.Este greu vizibila,cu vedere periferica ,dar nu foarte dificila de vazut,avand zona centrala mai luminoasa ,ceea ce permite detectarea galaxiei in zona de cer mai poluat (din zona in care locuiesc) inspre care se observa aceasta.Galaxia M 83 are un aspect aproape stelar,usor difuz pe margine si un diametru aparent mic ( al zonei vizibile a acesteia ). Este penultimul obiect Messier ce l-am descoperit,mai am doar un singur obiect Messier de descoperit; galaxia M 74 din Pestii, si cu aceasta,daca o sa pot descoperi a-s termina tot catalogul Messier de descoperit. Smile Ramane de vazut pana la toamna.

Roiul deschis M 11 din constelatia Scutul,chiar langa "coada" Acvilei,intre stelele Beta si Eta Scutum si in apropiere de stelele Lambda si Iota Aquilae.Acest roi e o frumusete Very Happy ,are cel putin 40 stele grupate compact si un aspect "cometar" cu o stea mai stralucitoare in varful acestei forme ce da impresia,la grosismente mici ca este un fel de cometa. La 45x cu ocularul de 20mm,roiul se observa clar si se putea rezolva usor in stele,la 75 x cu ocularul de 12mm acesta se observa si mai bine,permitand cat de cat si numararea stelelor. Very Happy

Roiul deschis M 26 tot din Scutul,dar mai la sud de M 11.Este relativ mic,cu 4 stele mai vizibile dispuse in romb si cateva stele slabe amestecate cu acestea.Nu e asa de impunator ca M 11 dar este interesant.

Roiul globular NGC 6712 in Scutul ,mai la est de M 26. Este relativ greu vizibil,aproape cu vedere periferica in ocularul de 20mm la 45x si in ocularul de 12mm la 75x se observa numai cu vedere periferica.Are un aspect de pata difuza si este mic.

Roiul deschis M 16/Eagle nebula din constelatia Scutul.Are 2 stele mai stralucitoare si alte 13 stele mai slabe.Nebuloasa asociata nu am reusit sa o zaresc,fiind probabil prea slab vizibila.

Roiul deschis M 17/Omega nebula , in constelatia Sagetatorul ,mai jos decat M 16.Acest roi deschis este interesant ,avand in jur de 20 stele si o nebuloasa relativ usor vizibila,cu vedere periferica si avand o forma alungita. Smile

Roiul deschis M 18 in Sagetatorul,sub M 17.Are cam 12-15 stele grupate mai compact si alte cateva stele mai slabe si mai dispersate.

Roiul deschis M 23 in Sagetatorul,mult la vest de M 18.Acest roi deschis este unul destul de interesant,fiind mare,ocupand jumatate din campul ocularului de 20mm ,la 45x si avand numeroase stele (minim 30 stele) ,relativ dispersate. Smile

Roiul deschis M 25 in Sagetatorul,la est de stelele Y Sgr si 21 Sgr. Are in jur de 20 stele,din care 7 stele mai slabe,intr-o zona mai compacta si 13 stele mai dipersate dar mai vizibile.

Roiul deschis M 7 din constelatia Scorpionul,situat intre stelele Shaula/Lambda Scorpii si Alnasl/Gamma Sagittarii.Un alt roi stelar frumos;are 28-30 stele dispersate pe o arie destul de mare,caci umple intreg campul ocularului de 20mm. Very Happy

Roiul deschis M6 tot din Scorpionul dar ceva mai sus decat M 7. Si acest roi stelar este frumos,avand peste 25 stele,din care 5 stele sunt mai stralucitoare. Smile

Nebuloasa difuza M 8/Lagoon nebula din constelatia Sagetatorul. Aceasta nebuloasa se observa relativ usor (dar mai mult cu vedere periferica),bineinteles, numai zona cea mai luminoasa ,care reprezinta doar o mica parte din aceasta nebuloasa. Aspectul zonei vizibile a nebuloasei ,este difuz,neregulat si in mijlocul acestei zone vizibile,am observat un grup de cateva stele foarte slabe,de magnitudinea 11. Interesant ! Very Happy Langa nebuloasa M 8,se gaseste roiul deschis NGC 6530 care are peste 24 stele,dispuse mai compact,mai adunate.

Nebuloasa difuza M 20/Trifid nebula tot in Sagetatorul,putin mai sus de nebuloasa M 8. Se observa greu ,doar vag,cu vedere periferica si numai o mica zona,in jurul la o stea dubla larg spatiata. Dar e pentru prima oara cand o pot observa. Smile Cu luneta de 60mm,nu se observa nimic.

Roiul deschis M 21 in Sagetatorul,putin mai sus decat nebuloasa Trifid/M 20. Se observa usor,are cam 15 stele si este relativ mic.

Nebuloasa planetara NGC 6818/Little Gem Nebula tot din Sagetatorul,in apropiere de stelele e1 si e2 Sgr.Se observa relativ usor,la 45 x avand aspect de pata foarte mica,la 75x se distinge mai usor,avand o forma circulara,de culoare gri-cenusiu.

Roiul globular M 22 in Sagetatorul,la est de steaua Kaus Borealis/Lambda Sagittarii. Este un roi frumos si mare ,cu aspect granular,deci se rezolva in stele componente,mai ales la 75x cu ocularul de 12mm si la 112x cu cel de 8 mm. Smile

Roiul globular M 28 ,de partea cealalta (spre vest) a stelei Kaus Borealis.Este usor vizibil,cu vedere directa in ambele oculare,de 20mm sie 12mm,are aspect de pata difuza si diametru relativ mic.

Roiul globular M 2 din constelatia Aquarius (Varsatorul),intre stelele Sadalmelik/Alpha Aqr si Sadalsuud/Beta Aqr. Se observa usor,cu vedere directa,avand aspect de pata difuza cu centrul mai luminos,dar nu se rezolva in stele.

Roiul globular M 15 din constelatia Pegasus,mai la nord de steaua Enif/Epsilon Pegasi. Se observa foarte usor,cu vedere directa,avand aspect de pata difuza cu centru foarte luminos Smile ,dar deasemenea,ca si M 2 ,nu se rezolva in stele componente,la nici un grosisment. Confused

La sfarsit ,spre ora 4 dimineata am observat si grupul de galaxii M 31,M 32 si M 110 . La M 31,am observat bine zona centrala,cu nucleul,dar cu vedere periferica,mai greu, am observat si un halou in jurul zonei centrale,cred ca erau bratele galaxiei. Smile M 32 se observa cu vedere directa,ca o pata difuza putin eliptica,iar M 110 se observa greu,cu vedere periferica,ca o pata difuza slab vizibila si alungita. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Mai 2017 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Na bravo mai, Iulian, in sfarsit inca cineva care termina lista Messier! Smile Felicitari! Mai ales ca ai facut-o cu telescop mic. Eu si cu 8dob abia am vazut M74, e foarte naspa galaxia aia, e face-on, oribila.

Vezi de ce e bine un OIII: Eagle Nebula isi va deschide aripile nebuloase cu un filtru. Fara, e doar un roi deschis. Lagoon, preferata mea, invaluie si roiul deschis daca ai OIII. E superba.

Am vazut ca nu ai scris de M24. Vezi ca eu de ex. nu am stiut bine de prima data: nu tot norul de stele e M24, ci doar o mica pata inauntru, cam ca un globular, super fain, merita gasit! Si in Sagittarius Star Cloud cu daca ai o sursa detailata, poti vedea parti de nebuloase intunecate, NGC-uri, roiuri mici, o droaie de lucruri, merita efortul.

Fain ca ai facut un "all nighter", eu nu pot asa ceva din cauze obiective, dar nici nu as rezista. Dupa o ora jumate max. de uitat la stele simt ca obosesc si nu merita sa fortez, prefer sa ma distrez data viitoare, mai fresh. Dar asta sunt doar eu. Inca o data: felicitari!

Intre timp si eu am prins o noapte super clara acum doua zile, si am vazut niste galaxii care tot nu vroiau inainte, desi le-am dat vreo 3-4 raite deja. Sa vedem: NGC 4531 langa M90, si NGC 4639 pana acum doar radeau de mine, acum se vedeau frumusel, gri. NGC 5084: pana acum cand ma uitam dupa ea, vedeam prototipul Star Trek: "Space... the final frontier..." si atat. Acum s-a ivit si asta. Smile

Chiar peste M84 si 86 galaxia NGC 4313 de multe ori am incercat si nimic, acum yey, si mai sus inca chiar 4330, desi pe aia am desenat-o doar din amuzament ca era peste 12mag! Si la capatul lui Virgo, langa 5850 vazut data trecuta, acum s-a ivit si 5831.

Si acum lucruri nou conspectate: la fiecare deget de picior a Virgo e o stea dubla: Struve 1869 si 1881. Frumoase. Sub piciorul ademenitor a Fecioarei sunt doua asterisme: prima ca o racheta, a doua ca o mica semiluna: Al J1424.6-1442 si Al J1423.7-1254. Langa e Beta 116, dubla frumoasa, si IC 4392, un roi de stele foarte vage. Cu Struve 1802 langa.

Apoi aproape de Libra e Beta 119 dubla, si s-a vazut si galaxia din FOV: NGC 5812. S in capul lui Serpens doua Struve vizibile: baza triunghiului capului este Struve 1970 si una mai jos e Struve 1954, le recomand, stele vizibile, ce e mai simplu? Si langa mijlocul lui Libra asterismul Frr37, ca o litera E, si Beta 346 dubla. Tot acolo o nebuloasa planetara deja vazuta: White Eyed Pea, dar langa niste duble inca nevazute: Struve 2016 si 2021. Si asterismul in forma de bota Hrr7.

Iar acum inapoi in dreptunghiul VIrgo: un singur asterism este acolo, dar frumos: Llano 1, o litera T intoarsa cu stele mici, delicate. Iar peste dreptunghi la juma de drum e Struve 1734, peste juma de FOV am dat de Struve 1740 si la inca juma de FOV de galaxia 5147. Cam atatea lucruri gasite.

_________________
Engage! Wink
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 31 Mai 2017 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru observatii, Milan! Cred ca esti cel mai prolific de pe forum si imi place abordarea sistematica.Aprecieri si pentru ceilalti.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Mai 2017 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi, Ovi! Dar unde ai fost?? Razz
_________________
Engage! Wink
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 40, 41, 42 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 41 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact