Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223829
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Mar 2017 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kirk Spock

Felicitari pentru observatie , mi-ar fi placut sa vad si eu aceasta imagine.
Ce montura folosesti pentru un binoclu asa de mare ?

Asta-seara am pozat ''Triunghiul de iarna / Winter Triangle'' format de catre Sirius la Sud (jos in poza) , Pollux la Est (stanga in poza) si Betelgeus la Vest (dreapta in poza).
Acest asterism este ideal pentru a exersa masurarea aproximativa cu palma a unghiurilor pe cer.

https://www.youtube.com/watch?v=9SFWmkYAtg4

Astfel ,eu am gasit ca acest triunghi este echilateral si ca laturile lui masoara aproximativ 20 de grade.
Voua ... cat va da ?

Si in sfarsit , ''sapuniera'' mea a reusit sa inregistreze intregul ''Hexagon de iarna/Winter Hexagon''.
In acest asterism Betelgeus joaca rolul de centru , colturile hexagonului fiind formate din Sirius,Rigel,Aldebaran,Capella,Pollux si Procyon.

Mircea



Winter Triangle.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  25.42 kb
 Vizualizat:  de 7962 ori

Winter Triangle.JPG



Winter Hexagon.DSCN4957.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  150.51 kb
 Vizualizat:  de 7956 ori

Winter Hexagon.DSCN4957.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 17 Mar 2017 08:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea

Multumesc.
Pt. binoclul 25x100 folosesc un trepied Omegon din aluminiu Pro cu cap de prindere. Chiar daca, in special la obiectele situate mai sus, stabilitatea nu e perfecta, eu sunt destul de multumit, realizand observatii frumoase si inainte de aceasta surprinzatoare conjunctie. Spun surprinzatoare pt. ca efectiv am aflat intamplator de ea facand observatii la Venus si consultand intr-o doara Stellarium sa vad ce mai e prin zona. Recunosc ca facusem o pauza bunicica si nu prea mai eram la curent cu ce se intampla pe cer. Supriza a fost si mai mare pt. ca pe Uranus il mai cautasem sporadic in anii anteriori doar prin Dobsonul 150x750, rezolvandu-l destul de greu din lipsa de repere serioase. Acuma insa, cu Marte de manuta, a fost floare la ureche. Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mar 2017 01:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vă salut de la Runcu Stone! Raportez observarea unei serii de galaxii pe un cer foarte bun dar numai timp de 2 ore până să vină norii. Am observat cam toate galaxiile din Ursa Mare, Canes Venatici, Leul, câteva din Fecioara, accesibile cu telescopul Hinds 158/1240mm. Aseară am observat și Jupiter pe un seeing 8/10 cu detalii frumoase în benzi folosind Nagler de 9mm (prima sesiune după achiziția lui) și s-a comportat excelent inclusiv la duble. Astă seară a bătut vântul mai tare și turbulența a fost ceva mai mare poziția planetei fiind deasupra cabanei. Am mai observat roiurile din Auriga, Pleiade, M44, M13, am vrut și M92 dar au venit norii până mi-am adus aminte de el. În premieră am observat o galaxie lângă oiștea Carului Mare supranumită "Vacuum Cleaner" de mag.9.8 care face casă bună cu Whirpool M51. O serie de obiecte le-am revizitat în cursul sesiunii pentru că au venit și alți oameni să se uite. Hinds a fost vedeta întâlnirii. Locul este propice observațiilor astro pentru că se află pe un platou înalt, la cca 800m altitudine și am văzut un peisaj extraordinar, pe timp de zi am observat cu luneta Lady Black de 110mm și Locomotiva de 70mm vârfurile munților Bucegi și Leaota, în Bucegi se vedea bine releul de la cota 2000 de pe vârful Furnica.

Am testat cu ocazia asta trepiedul din aluminiu primit de la colegul nostru Katran cu montura piston mică. Va trebui să fac o modificare la șurubul de prindere pe trepied pentru că gaura este mică. O mică problemă o constituie picioarele care nu sunt telescopice, terenul trebuie să fie orizontal altfel nu se poate alina. Un coleg fotograf din Constanța a pus camera și a făcut fotografii prin luneta de 110mm.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Mar 2017 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos! Adica toate galaxiile Messier, vrei sa zici? Ca NGC-uri sunt vreo 50 observabile in jurul Carului Mare&co... Frumos ca ai vazut Vacuum Cleaner, e greu sa vezi acea galaxie. M 109 vorbesti, nu? Este una dintre cele mai grele Messiere, mai ales ca e in vecinatatea stelei babane care lumineaza totul si trebuie sa o scoti cumva din vizor.
Cum era cerul acolo? Se vedea Calea Lactee?

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Apr 2017 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara,pe langa observatii ale catorva obiecte DSO (ale caror rapoarte de observatii le-am postat in topicul "DSO/Obiectele cerului profund") ,am mai observat si planeta Jupiter si cateva stele duble.

Pe discul planetei Jupiter,pe la ora 23,am putut observa clar benzile ecuatoriale,plus benzile din zona temperata.Emisfera nordica aparea mai inchisa la culoare decat emisfera sudica (in emisfera nordica banda temperata distingandu-se ceva mai greu decat banda temperata din emisfera sudica).
In zona de mijloc a benzii ecuatoriale de nord,am observat o mica zona de culoare mai inchisa decat restul benzii. Nu aparea clar,ca o pata ,ci ca ceva mai difuz,cu trecere treptata de la nuanta benzii respective la o nuanta mai inchisa. Smile
Marea Pata Rosie (GRS) nu era prezenta aseara pe discul planetei,fiind inca pe partea cealalta.
Toti cei 4 sateliti galilelieni erau vizibili aseara,doi pe partea vestica ,Io mai aproape ,Ganymede mai departe de discul planetei, si ceilalti doi sateliti pe partea estica a planetei , Europa mai aproape si Callisto mai departe de planeta. Io ,Europa si Ganymede erau aliniati cu planul ecuatorial al planetei Jupiter,pe cand Callisto se gasea mai sus, spre nord de planul ecuatorial al planetei. Smile

Stelele duble ce le-am observat aseara au fost:
Gamma Leo (Algieba),foarte usor rezolvabila,avand componentele de culoare galbena.
Epsilon Bootis (Izar),relativ rezolvabila,cu componente apropiate,avand comp. A de culoare galbena si comp. B ,mai slaba,de culoare alb-albastruie,fiind una din cele mai frumoare stele duble.
Gamma Vir (Porrima) usor rezolvabila,cu componente bine spatiate,de culoare alba.
Epsilon Lyrae ,care se vedea cam jos,fiind afectata de turbulenta atmosferica.Am putut rezolva ambele stele,Epsilon 2 Lyrae rezolvand-o relativ usor,avand componentele de culoare alb-auriu iar Epsilon 1 Lyrae fiind mai greu rezolvabila si avand o componenta de culoare alb-aurie ,iar cealalta componenta ,mai slaba,de culoare alb-albastruie. Interesant! Very Happy

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Apr 2017 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara (26 Aprilie) ,vremea fiind cam nefovorabila pentru observatii DSO,am observat mai mult planeta Jupiter,pe care am si fotografiat-o cu telefonul montat la telescopul reflector de 114/900 mm,afocal,cu ocularele de 12 mm si de 8mm,plus cateva stele duble ,mai largi,deasemena si ele fototgrafiate.
La Jupiter ,am observat ,vizual,Mare Pata Rosie (GRS) ,care avea o culoare caramizie,spre deosbire de banda ecuatoriala de sud (in care se observa Marea Pata Rosie) care era de culoare cenusie. Pata Rosie avea o forma eliptica alungita.
Fotografic,planeta Jupiter,a iesit ca un disc fara detalii,datorita supraexpunerii,dar in fotografie ,cei 4 sateliti galilelieni se observa destul de usor.



27042017721.jpg
 Descriere:
Jupiter si cei 4 sateliti;Europa si Ganymede pe partea dreapta si Io si Callisto pe partea stanga a discului planetei.
 Marime fisier:  57.19 kb
 Vizualizat:  de 7647 ori

27042017721.jpg



27042017742.jpg
 Descriere:
Jupiter si cei 4 sateliti
 Marime fisier:  42.53 kb
 Vizualizat:  de 7647 ori

27042017742.jpg



27042017748.jpg
 Descriere:
Stelele Alcor (Zeta Ursae Majoris) si Mizar
 Marime fisier:  40.79 kb
 Vizualizat:  de 7647 ori

27042017748.jpg



27042017752.jpg
 Descriere:
Steaua Algieba (Gamma Leonis)
 Marime fisier:  40.83 kb
 Vizualizat:  de 7647 ori

27042017752.jpg



27042017765.jpg
 Descriere:
Steaua Castor (Alpha Geminorum)
 Marime fisier:  40.59 kb
 Vizualizat:  de 7647 ori

27042017765.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Apr 2017 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara,pe 27 Aprilie,in afara observatiilor de obiecte DSO,ale caror rapoarte de observatii sunt postate in topicul "DSO/Obiectele cerului profund",am obsevat si planeta Jupiter (cam tarziu,de la ora 23h) la care am remarcat imediat conjunctiile stranse ale satelitilor Io si Europa cu discul planetei.Satelitul Io, era foarte aproape de discul lui Jupiter,la numai cateva secunde de arc si se tot apropia de discul planetei,asa ca am inceput sa dau mai multa atentie planetei Jupiter,sa observ un posibila trecere a satelitului Io peste discul planetei sau o posibila eclipsa a acestui satelit,dar iata ca a fost inceputul unei treceri (tranzit) peste discul lui Jupiter.
Momentul inceptului de tranzit (cand satelitul se observa chiar la marginea discului lui Jupiter) a fost la ora locala 0 h 44 min TLR,deci la "inceputul" zilei de 28 Aprilie 2017.
Apoi am continuat observarea fenomenului de tranzit al satelitului Io si spre surprinderea mea,satelitul inca mai era vizibil pe discul planetei Jupiter,tranzitand marginea superioara a benzii ecuatoriale nordice. A fost pentru prima oara cand am putut observa un fenomen de acest gen.Foarte interesant! Very Happy Mai tarziu,insa am pierdut din vedere satelitul,nu l-am mai putut observa,intre timp,seeing-ul incepu-se sa se strice,planeta nu se mai vedea atat de clar,ca la inceputul tranzitului lui Io.
Am observat,tot in banda ecuatoriala nordica si o mica pata de forma eliptica alungita ,cu axa mare orientata in lungul benzii ecuatoriale.Era mai pe mijlocul discului lui Jupiter si avea o nuanta inchisa.

In afara de tranzitul lui Io , conjunctiile celor doi sateliti Io si Europa si acea pata in banda ecuatoriala nordica,am mai observat si cometa C/2015 V2 Johnson la care se vedea atat coama cat si nucleul ,mai greu ,cu vedere periferica.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Mai 2017 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am avut trei experiente observationale fiecare cu caracter diferit:
1. ora 17 am observat Soarele, vazandu-i o mica pata solara- Tair+filtru Baader
2. ora 21-23 am observat Jupiterul cu trei benzi clare, iar a patra mai estompata; Am putut observa "pata rosie" foarte bine; Observatia a fost facuta la 118x
3. dimineata ora 4:35 am observat prin binoclu 10x50 Statia Internationala ISS

Iulian,
cometa Jhonson avea un aspect stelar usor alungit, sau avea coama clar mai mare? Si cu ce intrumente ai vazut-o?
Bravo pt. tranzitul lui Io!
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Mai 2017 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor. Smile
Eu am observat la cometa C/2015 V2 Johnson ,la data respectiva ,o coama destul de mica (cam 1 minut de arc diametrul),ca un halou difuz ,(dar slab vizibila) in jurul nucleului care se vedea mai usor si care avea o forma putin alungita. Observatia cometei am facut-o cu telescopul newtonian de 114/900mm Altas Explorer ,impreuna cu ocularele de 20mm (RK,AFOV 40 grade) si de 12mm (Kellner, AFOV 50 grade). Cu ocularul de 20mm (la 45x) se observa atat coama cat si nucleul cometei,iar cu ocularul de 12mm (la 75x) se observa mai bine nucleul ,dar coama mai greu.
Aseara am observat din nou cometa C/2015 V2 Johnson,(tot cu newtonianul de 114/900mm si aceleasi oculare ,de 20mm si de 12mm)care se afla in constelatia Bootes intre stelele Delta Bootis si Epsilon Bootis. Acum ,cometa este mai usor vizibila,coama mai mare (cam cu 40-50% mai mare) si mai bine vizibila (dar tot cu vedere periferica),avand o forma usor eliptica si nucleul deasemenea,usor vizibil ,cu vedere directa,avand o forma mai alungita .In schimb nu am observat nici o coada la aceasta cometa. Smile
Cometa mai era vizibila si in binoclul Miranda de 8x40,dar mai greu,cu vedere periferica,ceva mai usor vizibila in cautatorul de 13x50 al telescopului newton de 114/900mm,ca o pata difuza de forma usor eliptica si destul de maricica .

Tot aseara ,pe la ora 22h 50min am observat si un obiect ceresc ciudat,ca un fel de satelit Iridium,care venea din directia Nord-Vest,prin constelatia Draco,pe langa stelele Giaussar (Lambda Dra), Kappa Dra, Thuban (Alpha Dra) si Edasich (Iota Dra) si intrand apoi in Hercules unde a disparut. Obiectul producea niste pulsatii luminoase periodice foarte stralucitoare caci lumina slab pamantul ca o flama sau ca un bolid luminos,de am crezut ca a fost un meteor. Cand intorc capul sa ma uit ce este ,am observat ca era un fel de "satelit" cu o magnitudine medie de 3 dar cu pulsatii foarte puternice ce atingeau o magnitudine in jur de -10 (cu mult peste stralucirea celor mai luminosi sateliti Iridium ,pe care i-am observat pana acum) si care se repetau o data la 3-4 secunde.Culoarea luminii "satelitului" era alb-galbuie intre pulsatii,iar in timpul pulsatiilor capata o nuanta alb-albastruie. Viteza acestui obiect era putin mai mare decat cea a Statiei Spatiale Internationale,iar durata vizibilitatii acestuia a fost de circa 1 minut (nu a traversat decat o mica parte de cer pana sa dispara).
Observatia acestui obiect ciudat am facut-o numai cu ochiul liber din pricina pulsatiilor luminoase puternice pe care le producea. Nu stiu ce fel de satelit o fi fost acest obiect ,dar a fost foarte interesant. Very Happy
Cu o ora mai tarziu,pe la 23h 55min,am observat si Statia Spatiala Internationala ISS,care a trecut mai pe la nord,de la vest la nord-est si am prins-o pentru cateva secunde si in telescopul de 114mm la 45x. Se observa forma generala,cu panourile solare,la 45x ,dar o urmaream cu greu din cauza vitezei sale mari .Interesant. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 30 Mai 2017 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara.

Aseara (29 mai) si azi noapte ,pe langa observatii DSO (ale caror rapoarte sunt postate la "DSO/Obiectele cerului profund") am observat si planetele Jupiter si Saturn ,precum si cometa C/2015 V2 Johnson si am realizat si desene cu fiecare,pe care le-am postat mai jos.

La cometa C/2015 V2,am realizat 4 desene ,pe aceeasi foaie,la interval de o ora,redand astfel miscarea sa printre stele,de la o ora la alta. In desene am incercat sa reproduc aspectul cometei exact asa cum am observat-o eu prin telescopul de 114mm,la 45x cu ocularul de 20mm. Smile

La planeta Jupiter am observat o conjunctie stransa intre satelitii Io si Europa ,iar la Saturn am observat cu vedere directa satelitul Titan,cu vedere periferica am zarit si satelitul Rhea si cu greu am observat si satelitii Tethys si Dione,mai aproape de planeta. Interesant ! Very Happy

Daca aseara si azi noapte a fost excelent,acum insa vremea s-a stricat la Braila. Au aparut norii care au acoperit aproape tot cerul,asa ca nu mai favorabil pentru observatii. Smile



P1060876.JPG
 Descriere:
Planeta Saturn,cu satelitii Titan,Rhea,Dione si Tethys.
 Marime fisier:  665.15 kb
 Vizualizat:  de 7328 ori

P1060876.JPG



P1060886.JPG
 Descriere:
Planeta Jupiter cu satelitii Io,Europa,Ganymede si Callisto.
 Marime fisier:  825.58 kb
 Vizualizat:  de 7328 ori

P1060886.JPG



P1060892.JPG
 Descriere:
Cometa C/2015 V2 Johnson. 4 desene la interval de o ora, in care se poate observa miscarea sa printre stele,de la o ora la alta.
 Marime fisier:  622 kb
 Vizualizat:  de 7328 ori

P1060892.JPG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Iun 2017 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara,in timp ce pregateam camera web Philips Vesta 690K (montata la telescopul reflector de 114/900mm) pentru cateva capturi video la planeta Jupiter si am indreptat-o spre Luna ,ca sa focalizez mai precis,am observat o stea aproape de Luna si uitandu-ma si cu ochiul liber,am constatat ca e steaua Gamma Virginis si ca urmeaza a fi ocultata in scurt timp,de catre Luna. Am lasat camera inderptata spre Luna ca sa filmez momentul ocultatiei ce a avut loc la ora locala 22 h 37 m 34 s (UTC= 19 h 37 m 34 s) si apoi am continuat cu planeta Jupiter. Mai jos am postat o animatie GIF ,din 5 cadre selectate din captura cu ocultatia de aseara,in care se observa ,ca steaua nu a disparut chiar brusc ci treptat,dar s-a intamplat asa de repede incat vizual,mi sa parut ca a disparut brusc in partea intunecata a discului lunar Smile . Din pacate ,aseara a fost o turbulenta cam mare ,de 4/10,caci cu greu focalizam camera si nici vizual,cu ocularul de 8 mm,nu reuseam sa focalizez corect ,asa de mare ce a fost turbulenta atmosferica,cu toate ca colimez mereu telescopul,inainte de fiecare sesiune de observatii. Capturile cu planeta Jupiter au iesit cam neclare (desi aseara a fost prezenta Marea Pata Rosie ) si la procesarea lor cu Registax rezultatele au iesit si mai proaste,cu fel de fel de artefacte pe margini,asa nu le-am mai postat ,fiind prea neclare. Smile Asta e ,asa e la inceput,cu astrofotografia;depinde in mare masura de vreme dar si de experienta (fiind inca incepator in acest domeniu) Very Happy


Webp.net-gifmaker.gif
 Descriere:
Animatie gif cu momentul ocultatiei (disparitie) dintre Luna si steaua Gamma Virginis ,3 iunie 2017 ora locala : 22h 37m 34s ,UTC: 19h 37m 34s.
 Marime fisier:  314.79 kb
 Vizualizat:  de 7272 ori

Webp.net-gifmaker.gif



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Iun 2017 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain montajul. Aplaud know-how-ul, si momentul surprins Smile Eu nu ma bag la fotogafii, daca vreau foto, ma uit pe google. De aceea nici nu ma prea bag pe threadul de fotografii, sorry. (Nu am nimic cu oamenii carora le place foto, e un hobby frumos.) Dar gif din asta nu am mai vazut, bravo! Smile
_________________
Engage! Wink
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 05 Iun 2017 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata si niste fotografii luate cu Newtonianul homemade de 200 f. 6,1 folosind telefon mobil cam 13 mpx cu cateva tehnici de fotografie simple de captare a detaliilor,
Observatiile au fost efectuate la observatorul privat cu publicul, unde s-au tinut cursuri de astronomie, telescoape, astrofizica, observatii viziaule, astrofoto.

Am observat Jupiter, Saturn, Luna multe duble descrise in topicul cu duble din lista lui Lockier dar si niste capturi afocal cu telefon mobil.
Fotografia cu Jupiter si benzile sale a fost facuta cu blitul telefonului, fiindca luminozitatea camerei nu a ajuns pana la punctul in care se puteau observa benzile nici un modul foto/video sa trecut la blitz.
Blitzul efectiv lumineaza marginea ocularului efectiv luminozitatea planetei scade considerabil astfel benzile apar, aceiasi tehnica sa folosit la planeta Saturn pentru a vedea inelele.
Restul au fost efectuate la modul foto cu luminozitatea putin mai scazuta.

Jupiter a fost minunat aseara plin de detalii cu GRS-ul vizibil, Luna exceptionala folosind telescopul dobsonian homemade de 8 inch a scos imagini inedite.
Am vrut sa bagam puteri extreme folosind 2 oculare cu un adaptor intre ele astfel a fost un boost urias o magnificatie mare de tot nici nu stiu cat poate peste 600x Jupiter era aproape cat campul vizual, Luna era pe sectiune craterul Copernicus era cat campul vizual, la asa magnificatie e extrem de dificil sa poti tine obiectiul in camp asa iti fuge de numa ziceai ca aterizezi pe luna. Doar experienta observatorului a avut indemanarea si precizia de a orienta telescopul corespunzator pentru public la o asa putere.
Fiind mai bine spus un truc distractiv.



18920700_1460521820681746_4966922351452311141_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  8.68 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18920700_1460521820681746_4966922351452311141_n.jpg



18893084_1460521837348411_8373471371365994513_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  10.66 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18893084_1460521837348411_8373471371365994513_n.jpg



18839204_1460521830681745_4896454894360011731_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  20.56 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18839204_1460521830681745_4896454894360011731_n.jpg



18839315_1460478894019372_4896201553543970194_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.06 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18839315_1460478894019372_4896201553543970194_n.jpg



18835797_1460546060679322_5637770991578687844_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  13.48 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18835797_1460546060679322_5637770991578687844_n.jpg



18921825_1460521854015076_100524299985389119_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.51 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18921825_1460521854015076_100524299985389119_n.jpg



18921955_1460521877348407_5112379041529213921_n.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  34.96 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18921955_1460521877348407_5112379041529213921_n.jpg



18814829_1921848824718007_7027869310355948475_o.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  130.26 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18814829_1921848824718007_7027869310355948475_o.jpg



18920961_1921850351384521_3338626265753319556_o.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  162.56 kb
 Vizualizat:  de 7202 ori

18920961_1921850351384521_3338626265753319556_o.jpg



_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Iun 2017 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am observat pe un seeing bun de tot adica in jur de 5 stele clare la 300x folosind telescopul dobsonian de 200mm cu diaframa de 76mm diametru f16

Prima oara am observat pe Jupiter la diam de 200mm am tras niste cadre cu telefonul mobil apoi procesate se observa si GRS in imagini.
Apoi am observat duble pana ce Saturn urcase incet, am vazut:
Epsilon Lyrae la diam de 76mm 300x toate cele 2 componente complet separate cu spatiu negru intre ele foarte stabile.
Izar complet separat companionul era pe ultimul inel airy foarte frumos ambele circulare culorile vidente.
Pi Bootis frumos complet separat la 60x
Xi Bootis complet separat la 60x iar la 300x spatiu foarte generos culorile frumoase.

Saturn, era frumos, chiar minunat cu diviziunea Cassini observabila si efectiv arata frumos si cu masca de 76mm era turbulenta la diam de 200mm si am redus la 76mm - mult mai stabil, si asa se observa diviziunea la 200x si 300x

Pozele is cu telefonul mobil Huawei camera 8 mpx focusare din telescop + camera si putina procesare iso 100 luminozitate si expunere mica, afocal ocular 4mm plossl.

Pe axa de altitudine telescopul se blocheaza merge greu si astfel devine grea centrarea obiectului la puteri mari, are 2 capace PVC care aluneca pe 2 placi de FURNIR din stejar, ma gandesc sa pun ceva peste ele un material laminat sau altceva lipit care sa aiba miscari mai fine, telescopul fiind greu si astfel frecarea e mai mare, voi monta ceva peste ele in asa fel incat sa alunece umpic mai usor pe altitudine.



Jupiter 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  100.88 kb
 Vizualizat:  de 6978 ori

Jupiter 1.jpg



Jupiter 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  380.09 kb
 Vizualizat:  de 6978 ori

Jupiter 2.jpg



Saturn 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  44.91 kb
 Vizualizat:  de 6978 ori

Saturn 1.jpg



Saturn 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  136.94 kb
 Vizualizat:  de 6978 ori

Saturn 2.jpg



Jupiter 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  76.35 kb
 Vizualizat:  de 6948 ori

Jupiter 3.jpg



telescop.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  692.51 kb
 Vizualizat:  de 6948 ori

telescop.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8963

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Iun 2017 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skyliner

Felicitari pentru observatii si poze.
Pentru axele de altitudine : nu trebuie decat sa lipesti pe furnir cate doua bucati de pasla pentru fiecare ax (capac).
Daca pui bucatile de pasla apropiate , frecarea va fi mica , miscarea va fi usoara.
Le pui mai departate una de alta , frecarea va fi mai mare.
Plasticul aluneca bine pe pasla,succes ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 91 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact