Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m108e_4klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224482
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pareri despre o posibila achizitie binocular maxbright


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 15 Mai 2017 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Pareri despre o posibila achizitie binocular maxbright
Raspunde cu citat (quote)

Salutari . Care ar fi rezultatul folosirii binocularului baader maxbright pe un newton 255mm f4,8 fara compensatorul de 1,7 ? Inteleg ca acel compensator , pe langa faptul ca departeaza planul focal fata de primara, are rol de corectarea aberatiilor cromatice induse de trecerea luminii prin prisme precum si corectarea aberatiei de sfericitate.

Ei bine , cat de rau poate fi fara acest compensator la un asa abrupt raport focal ? Mai mult de 1 grad real nu cred ca obtin in configuratia de mai sus

Legat de ajungerea in focus (fara compensator) cred ca as rezolva cu un focuser sanie, pe care va trebui sa-mi bat capul si sa-l realizez . Din calculele mele as obtine planul focal cam in acelasi punct unde este acum , adica acelasi camp de plina lumina un pic peste zero cum este acum (distanta de la exteriorul tubului pana la marginea superioara a adaptorului de 1,25 este de 118 mm cu focuserul complet coborat, de aici pana la planul focal sunt cam 11mm).

Teoretic daca scap de crayford si fac un focuser sanie as ajunge cu planul focal cam tot acolo , avantajul fiind includerea traseului optic al binocularului in schema . Partea proasta e ca secundara trebuie sa fie corp comun cu partea mobila a focuserului , deci colimare mai greu de obtinut , SECRETUL ar fi ca partea mobila a focuserului sa fie fara pic de joc !!!

Cam asta ar fi ce imi dau eu seama , daca imi scapa ceva ...colimati-ma .

Nu e batuta in cuie treaba , oscilez intre binoclu 20x80 si binocular . inclin spre binoclu , pot sa-l fac portabil fara montura paralelogram (pozitia intins pe spate , gasesc eu o solutie cumva ) , newtonul, fara masina ,nu-l pot scoate departe de oras , aici binoclul cred ca face cat newtonul folosit din oras.

Pare ciudat ca ma bate gandul la binocular in situatia in care nu scot telescopul afara daca e luna pe cer , prefer deepsky ,iar in configuratia cu binocular e ca si cum as privi cu un ochi printr-un telescop de 200mm , asta teoretic daca pun 1,4 castig la privire binoculara dupa ce impart la 2 lumina de la oglinda de 250 ... si fara sa iau un calcul perderile prin prisme ... asta daca am inteles bine ce zice tipul asta :
https://www.cloudynights.com/topic/61467-b...ntry792719

_________________
cer senin sticla !
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 15 Mai 2017 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca doriti sa il folositi doar la marirea minima,pentru DSO,cred ca vignietarea ar fi cea mai deranjanta,dar fiecare cu gusturile lui.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2017 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca intri in focus cu newtonianul 254/1200 decat cu compensatorul de 2.6x care ofera 120mm de backfocus, adica cam cat lungimea optica a binoviewerului.
Cel de 1.7x iti ofera doar 65mm de back focus si cel mai probabil nu va fi de ajuns

Dar sa zicem ca vei ajunge in focus cu 1.7x - asta inseamna o focala de aproximativ 3125mm
Oculare care sa nu vigneteze in Maxbrights inseamna 20mm/68° - adica un camp cam de 0.6° la o marire de 102x

Folosind compensatorul de 2.6x vei avea un camp doar de 0.4° la 156x - folosind aceleasi 20mm/68°

Ca sa ajungi in focus fara compensator (sau doar cu cel de 1.25x) ar trebui sa micsorezi distanta dintre primara si secundara. Daca ai skywatcherul flextube nu e o problema.
Daca ai modelul boiler - o sa fie ceva mai dificil, dar nu imposibil, sa ridici primara in tub sau sa cobori spiderul si focuserul vreo 90mm (asta pentru compensatorul de 1.25x)

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2804

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Mai 2017 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as lasa newtonianul sa-si faca treaba asa cum si-a facut-o pana acum. Binoviewer-ul ii va lua din lumina. Foloseste-te de capacitatea de a colecta lumina a telescopului tau la maxim.
Binoclul 20X80 este bun si el dar vei ajunge cu montura/trepiedul la o configuratie, instalare si folosire tot greoaie, similara cu cea a unei lunete. Daca tot vei folosi un trepied pt stabilizare mai degraba eu as opta pentru un refractor bun de aprox 80mm de focala mica (obiective foto MTO, TAIR, sau RUBINAR). Acestea vor surclasa binoclul 20x80 pentru ca vei avea o varietate de puteri dar si pentru ca, neavand prisme, vor fi mai luminoase decat binoclul la aceeasi apertura. Si totul la fel de compact si cu aceeasi greutate. Sigur, singurul avantaj al binoclului este privirea binoculara care este mult mai naturala si da avantaje la privit, dar pertotal un refractor de genul acestora este mai fiabil si flexibil in utilizare;


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 17 Mai 2017 08:35, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Mai 2017 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul 20x80 e greu, si nu o sa-l poti folosi fara trepied la deepsky. Chiar si la terestru e dificil.

Prin binocular vei avea o observatie mai buna, pentru ca se compenseaza diferentele intre ochi, ca nimeni nu vede cu ambii ochi la fel. Creierul va adauga semnalele separate, si astfel se compenseaza o parte din pierderea de lumina, si, cel mai important, observatia este mai putin obositoare.

Colimarea secundarei se poate face, dar trebuie sa construiesti un spider nou, cu doua picioare solide prinse pe sania focuser, sau doar unul foarte solid. Mai trebuie sa inlocuiesti si primara cu una mai mare, ca sa nu pierzi si mai multa lumina. Si sa faci o cursa de vreo 13-14 cm, si chiar mai mult, sa fi sigur de rezultat.

Iti trebuiesc doi rulmenti liniari, de vreo 25-30cm lungime, si un surub trapez, cu 2 piulite corespunzatoare. Ceva de genul asta:

http://www.ebay.com/itm/15x-Dual-Rail-Supp...Swx6pYpoDw

sau

http://www.ebay.co.uk/itm/BQLZR-15x-Horizo...Sw4A5Y0Ro1

Dupa cum vezi seturile astea vin doar cu o piulita. Eu cred ca e bine sa ai doua. Ca al doilea surub poti sa pui o piulita anti-backlash, cum e asta.

https://www.banggood.com/T8-Anti-Backlash-...otproducts

Ai grija la distanta dintre pasii surubului. Exista si unele suruburi care vin echipate direct cu un motor pas cu pas. Dar fara electronica de comanda.

Niste rulmenti liniari mai eleganti, dar si mai scumpi sunt astia

http://www.ebay.com/itm/CNBTR-Bearing-Stee...SwuLZY6EFV

Nu cred ca sunt bune suruburile cu bile. Merg prea usor, si focuserul va fugi singur sub propria greutate.

Eu asta am comandat ca sa folosesc la noul corp al telescopului de 300mm. Acum astept sa vina.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2017 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am verificat pe softul de simulare si din pacate colegul tavi84 are dreptate. Presupunand prin absurd ca se ajunge in focus cu binocularul fara compensator pe un telescop de 255m f4,8 drum optic 110mm, pentru un camp de plina lumina de zero grade este necesara o deschidere frontala a binocularului de fix 23mm, adica exact cat are din constructie. Pe orice camp mai mare de zero grade binocularul va introduce vignetare.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 16 Mai 2017 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vederea binoculara la telescop este molipsitoare si ireversibila. Dar nu le deepsky exceleaza vizorul binocular, ci la planete si Luna. Doar obiectele deepsky mai stralucitoare beneficiaza de vederea binoculara. Chiar daca introduce vignetare, reduce luminozitatea etc., odata privit prin vizor binocular nu mai e cale de intoarcere.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
claudiu daniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2014
Mesaje: 79



Localitate: barlad

MesajTrimis: 21 Mai 2017 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri.

Asa a rezultat si din calculele mele , m-as incadra fix in diafragma de camp a binocularului si camp iluminat 0 . Vzusem mai demult pe un sait (CN sau SG) un tip care a alezat diafragma de camp la 24 sau 25 mm , nu mai retin exact , nici link-ul nu l-am salvat , nici perfrmantele dupa operatia asta nu le-am retinut ... din pacate.

Oricum , am mai aprofundat ideea si concluzia este ca pentru planete si luna se obtine maximul din el. Pentru cer profund binoscopul devine rege cu alaiul de probleme tehnice si ... bugetare, tre sa fie fantastic asa ceva departe de orase.

Toate astea raman deocamdata la faza de idee , cred ca voi merge pe binoclu deocamdata si cand va fi buget voi lua si un binocular pentru sistemul solar.

Interesante piesele recomandate de Dragos . Multumesc.

_________________
cer senin sticla !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact