Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SANY1570.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alegere gama oculare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catyo
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2017
Mesaje: 22

Motto: meden agan

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mai 2017 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK. Multumesc, am sa incerc sa ma orientez pentru una dintre variante ca sa evit utilizarea unui adaptor de 2".
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Mai 2017 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:

Parerea ca pentru deep-sky trebuiesc puteri mici si implicit campuri mai largi este valabila doar pentru obiectele foarte extinse pe cer. Dar acestea sunt putine in comparatie cu restul obiectelor. Obiectivele cu campuri mari si putere sub 30x se folosesc cel mai des pentru cautarea si reperarea obiectelor deep-sky. Dar studierea lor se face de cele mai multe ori la puteri medii spre mari: 60x, 80x, 100x, 150x, 200x


Parerea asta se bazeaza pe ceva. Mariri mici insemna luminozitate sporita. Ceea ce e un "must" la deep-sky, daca nu ai un telescop de 500 mm diametru.
Planetele sunt de sute de ori mai luminoase decat obiectele deep-sky si acolo merg bine puterile de marire mari, ca sa vezi detaliile.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mai 2017 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un acromat f5 de la ce magnificatie incepe sa se simta ca e acronat f5?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 21 Mai 2017 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, luminozitatea joaca un rol cheie. La DSO de fapt conteaza mai mult pupila de iesire (lungime focala ocular/ f telescop). Tocmai pentru asta o pupila de iesire mare lumineaza si fundalul intunecat al cerului. Practica arata ca o asemenea luminare scade din pacate si contrastul dintre obiectul de cer profund vizat si fundalul cerului. Se pare ca o pupila de 2mm este echilibrul dintre luminozitate si contrast, iar cand e vorba de un cer poluat luminos o pupila de 1,5 sau 1 e mai indicata decat una de 3 sau 4.
Iar daca ne raportam strict la marire, multe galaxii si unele nebuloase la 20x vor arata doar ca niste stele. Un refractor de 127mm capteaza suficienta lumina incat il poti folosi fara probleme, si este indicat sa-l folosesti, la mariri mai mari decat mariri specifice instrumentelor mai mici in diametru (cum ar fi 20x la binocluri). Astfel aceleasi galaxii ce se vedeau la 20x ca niste stele, la o putere mai mare incep sa arate a galaxii.
In practica aceste oculare de focale mari si camp foarte larg se folosesc pentru a repera mai usor obiectele vizate spre studiere si pentru senzatia foarte frumoasa de imersie in spatiu, ceea ce recunosc nu e putin lucru!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 21 Mai 2017 03:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gama sau modele ? . Daca esti limitat ca buget , e bine sa iei ceva mediu ca pret si in timp vei avea gama dorita , care se mai schimba cu timpul . Poti merge pe oculare planetare la focale mici 4mm,7mm,9mm . Citeste .
http://astromagazin.ro/oculare/2036-ocular...y-4mm.html si tot planetare dar de la Skywatcher Planetary UWA 15, 20mm practic acelasi optician , acelasi design . Iar barlow neaparat ceva calitate f buna , 2x si 5x pentru astrofoto.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 21 Mai 2017 03:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic o marire de 25x ar fi suficienta pe cer obisnuit, imaginea fiind "apo" atat ca si calitate cat si magnitudine.
Practic merge mai mult datorita luminozitatii scazute a obiectelor.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2017 05:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt lămurit, este apochromat sau acromat acest instrument? L-am găsit ca având obiectivul cu 4 lentile (Petzval). M-aș mira să aibă focuserul pe 1.25, ar fi o struțo-cămilă. Adică te chinui să faci un obiectiv foarte bun dar tai din buget la restul tubului? Dacă este ca cel din link sigur e pe 2":

http://astromagazin.ro/telescoape-astronom...xos-1.html

M-am ferit să dau mărci de oculare, sunt prea multe opțiuni, fiecare poate alege după buget și după preferințe. De-a lungul timpului am avut multe oculare de tipuri diferite și ce am constatat este că pentru un anumit instrument și anumite obiecte sau tipuri de observații există o gamă de oculare optime, care îți oferă cea mai bună imagine. Așadar nu există un răspuns singular și este o întreagă experiență descoperirea setului potrivit. În timp vei aduna și păstra acele oculare care vor da satisfacție, indiferent de construcție sau preț sau fabricant. Poți nimeri un ocular de la un producător ieftin un exemplar foarte bun sau un ocular de top care suferă de anumite inconveniente.

Important: studiază cât mai bine caracteristicile instrumentelor astronomice, observă cu ce ai deja, învață cerul (montura GoTo nu te va ajuta prea mult să le memorezi), observă cât mai multe obiecte și pe parcurs vei dobândi experiența necesară pentru a vedea. Și ochiul trebuie educat! Cer senin!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catyo
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2017
Mesaje: 22

Motto: meden agan

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2017 06:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Erwin! Telescopul meu nu este tipul din linkul pe care l-ai mentionat, este un acromat AC127S/635 EXOS-2. Nu stiu de ce este echipat cu un focuser de 1.25", dar aste este realitatea. Cred ca tipul mentionat de tine, cel cu EXOS-1 Hexafoc, e o varianta mai noua (si probabil mai scumpa) si de aceea l-au echipat cu focuser de 2". Bresser, din cate vad, produc cu ambele variante.
Sus
catyo
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2017
Mesaje: 22

Motto: meden agan

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mai 2017 06:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricum, am inteles ca tipul pe care-l am (rapid-f5) este mai pretentios la oculare, necesitand unele cat mai de calitate, asa ca am sa ma limitez la strictul necesar deocamdata, pana ma invat cu el si voi cunoaste mai bine cerul. Multumesc pentru sfaturi! Cer senin!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact