Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC7000_05-09-05.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223822
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutare tuturor si bine ca v-am gasit! :D


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Aurelian
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2017
Mesaje: 9



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 09 Mai 2017 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutare tuturor si bine ca v-am gasit! :D
Raspunde cu citat (quote)

Sunt Aurelian, din Sfantu-Gheorghe(Covasna) si mi s-a reaprins interesul pentru astronomie in urma unor discutii cu fiul meu, care are saptamana aceasta la gradinita, tema de discutie "Cosmosul".
Mi-am instalat vreo cateva aplicatii: "Star Chart", "Sky Events" si "Sunrise Sunset" pentru o prima familiarizare cu cerul.
Intentionez sa achizitionez un telescop 60mm/900 sau poate chiar ceva mai bun, dar ceva imi spune ca poate ar fi mai bine sa incerc mai intai vreo cateva(din cate am vazut destul de multi sunt dezamagiti de ce le ofera telescoapele mai mici).
Nu vreau sa arunc banii pe fereastra doar pentru un entuziasm de moment, asa ca as vrea sa ma documentez mai intai, sa incep poate prin a ma orienta pe cer si a face observatii cu ochiul liber, sa invat cate ceva despre instrumentele si tainele astronomiei, deci orice sugestie sau trimitere catre documentatii pentru incepatori sunt bine venite din partea voastra.

Multumesc mult!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2017 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!
Incearca si Stellarium si eventual un binoclu, dar ceva decent nu plasticarie cu lentile rosi, gasesti pe la aprox. 150-200 lei la magazinele de profil.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 09 Mai 2017 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut , bine ai venit . Daca e vorba de reaprins , poti sa ne spui , poate ai avut instrument , ce vrei sa vezi ? De obicei in stadiul asta multi se grabesc si intreaba dupa achizitie daca e bun , ce poate vedea , ce mai au nevoie . Pentru a nu mai lua un instrument mai incolo , e bine sa iei ceva mediu de la inceput . Fiind doi observatori , pretentiile pot fi mari , cred ca un Dobson de 150mm e numai bun . Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9452

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2017 05:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Aurelian!

Mereu am spus că un binoclu bun este cel mai bun instrument pentru începători, mai ales pentru nehotărâți. Dacă nu-i prinde pasiunea asta se pot ocupa de alte observații pe timp de zi. Pentru astronomie este necesar un binoclu cu diametrul obiectivelor de minim 50mm și magnificația fixă între 7-10X. Este necesar să fie de bună calitate, nou sau dacă este second să fie verificat înainte să nu fie decolimat sau să aibă alte probleme.

Un dobsonian de 150-200mm ar fi un prim instrument serios, accesibil și care oferă suficiente satisfacții pentru banii investiți însă aici se cere deja ceva pricepere și mai mulți bani din care doar jumătate este telescopul, celalată jumătate fiind alocată unui set de oculare bune.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Aurelian
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2017
Mesaje: 9



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 10 Mai 2017 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru toate aceste detalii.
Avand in vedere ca vreau sa urmaresc planetele si luna eu inclin catre un telescop refractar, am inteles ca ar fi potrivite acestui tip de observatii si ca ar fi mai usor de intretinut...

valy a scris:
Bine ai venit!
Incearca si Stellarium si eventual un binoclu, dar ceva decent nu plasticarie cu lentile rosi, gasesti pe la aprox. 150-200 lei la magazinele de profil.

Merci mult de pont. Super soft Stellarium-ul, cu el pot sa imi fac pentru inceput o idee despre posibilitatile diferitelor telescoape.

2SKY a scris:
Salut , bine ai venit . Daca e vorba de reaprins , poti sa ne spui , poate ai avut instrument , ce vrei sa vezi ? De obicei in stadiul asta multi se grabesc si intreaba dupa achizitie daca e bun , ce poate vedea , ce mai au nevoie . Pentru a nu mai lua un instrument mai incolo , e bine sa iei ceva mediu de la inceput . Fiind doi observatori , pretentiile pot fi mari , cred ca un Dobson de 150mm e numai bun . Smile

Multumesc! Nu am avut nici un instrument, a fost doar un interes pentru a cunoaste tainele universului.
Vreau sa urmaresc doar planetele si luna, nu cred ca o sa ma aventurez mai departe de atat.
Eu ma gandesc la un telescop refractor ceva intre 60-90mm. Inca incerc sa imi fac o idee de cum s-ar putea vedea printr-un astfel de telescop. O sa ma mai joc azi cu Stellarium-ul.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2017 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa iti faci o idee, inainte de a cumpara ceva, poti gasi grupurile locale de astronomi si arunci un ochi sa vezi pe viu, asa din discutii sau din Stellarium nu prea iti faci o idee realista.
Refractoarele sunt mai mici, ca si diametru, asta pt. ca cele mari sunt scumpe, comparativ cu un dobson ca cel recomandat de colegi.
Sus
Aurelian
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2017
Mesaje: 9



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 10 Mai 2017 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ar fi bine sa gasesc persoane in zona cu instrumente. Am auzit de un grup de persoane care organizeaza observatii nu departe de Sfantu-Gheorghe, la Valcele. Ii urmaresc pe facebook, poate la urmatorul eveniment voi participa si eu.
Pana atunci v-as ruga daca imi puteti spune cam cat este aFOV din Stellarium pentru un ocular de 10mm ce vine cu telescopul Skywatcher 70/900 EQ1 si daca se poate o formula de calcul a aFOV in general.
In Stellarium nu vad nici o diferenta intre 70/900 si 90/900.
In realitate diferenta o face lumina captata si implicit calitatea imaginilor?
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 461



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 10 Mai 2017 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu Skaywtcher vin asa numitele Super (nu Superplossl, doar Super). Afov 52 grade.
_________________
0770403936
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 10 Mai 2017 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Stellarium imaginea simulata a obiectului din ocular este o poza de ajutor, de recunoastere (de multe ori mai detaliata si colorata decat se vede prin telescop); Acest soft te ajuta sa gasesti obiecte pe cer, dar nu e o referinta de cum ar trebui sa se vada obiectele prin telescop. In schimb Stellarium este foarte util in simularea campului vizual al diferitelor oculare pe diferite telescoape.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact