Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0504_1_p.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ajutor incepator in observatii astronomice


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Banat/Crisana

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Remus110
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2017
Mesaje: 10

Motto: Terra este o planeta frumoasa ... pacat ca este locuita ...

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2017 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Ajutor incepator in observatii astronomice
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor
Am sa incep prin a va spune ca nu am eu multe hobby-uri ci doua mai exact si anume aviatia si observatiile astronomice. Daca despre aviatie pot spune ca stiu multe din pacate astronomia a ramas la nivelul de incepator. Folosesc incepator din reflex deoarece pana la incepator pt mine mai curge ceva apa pe Bega. Am tot amanat achizitionarea unui telescop deoarece unul de 200 de lei nu este telescop si unul cat de cat bun este cel putin dublu. Intr-o zi m-a apucat "nebunia" si am comandat un telescop online, asta dupa o zi de facut comparatii la specificatii tehnice. Am gasit ce credeam eu ca este cat de cat decent l-am cumparat dupa cum am spus, mi-a ajuns acasa si de aici ... blank ... M-am muncit eu l-am asamblat dar fiind foarte inorat noaptea nu am apucat sa il testez, pana intr-o noapte mai senina cand m-am pus sa ma uit la luna. Prima dezamagire legata de acest aspect. Nici pe departe ce credeam eu. M-am pus pe citit pe unde am gasit si eu, la urmarit tutoriale pe youtube etc etc, astfel am aflat ca trebuie scos telescopul afara cu cel putin 30 min sa nu transpire, ca este recomandat sa stai pe intuneric sa se obisnuiasca ochiul si asa mai departe, mi-am facut rost de siftware de astrologie am inceput sa cunosc unele stele / planete ... etc. Cu aceasta "armata" de noi informatii si fiindca am prins timp frumos m-am pus sa mai incerc o data asta noapte (30.04) sa ma uit la luna. Am facut totul cum trebuia adica am scos telescopul afara ... am stat si mi-am rupt gatul pe bezna ... din nou dezamagire. Fiind luna noua nu aveam asteptari fenomenale dar de aici pana la sa vad un cerc alb nu toata luna este ceva Am stat in niste pozitii de nici in tico nu stai asa de nu mai puteam de spate. Citind am inteles ca eu sunt prostul nu echipamentul dar de aici si pana la a intelege ce fac toate chestiile alea din cutie ... Asa ca am batut in retragere si m-am tras la calculator sa mai caut informatii, si m-am pus pe cumparat din nou mi-am luat camera ccd adaptor de smartphone, ocular... si presimt nu stiu de ce ca degeaba Am decis ca cel mai bine este sa rog comunitatea sa ma ajute. Sper sa fie cineva suficient de rabdator care sa isi faca un pustiu de bine sa ma ajute si pe mine sa inteleg ce si cum. Nu credeam ca sunt prost dar sincer ce am gasit pana acum pe net explicatiile la ce cautam eu sunt cu mult peste nivelul meu de intelegere deoarece nimeni nu explica sa inteleaga si prostii. De ex care ocular este cel mai bun ca dimensiune pt a vedea un obiect si de ce.
Daca exista cineva aici care crede ca are rabdarea necesara si doreste sa faca un pustiu de bine astept cu cel mai mare interes sa ma lamuresc si eu o data daca arunc sau nu telescopul la gunoi.
Multumesc


Ultima modificare efectuata de catre Remus110 la 01 Mai 2017 17:30, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2017 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce intelegi prin "observatii astrologice"?
Sus
Remus110
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2017
Mesaje: 10

Motto: Terra este o planeta frumoasa ... pacat ca este locuita ...

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2017 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate termenul folosit de mine nu este ideal ... eu inteleg simplu sa ma uit prin luneta si sa vad luna satelitii lui jupiter ... nu vreau sa caut meteoriti (daca reusesc nu spun nu) si nu am pretentii mari, Nici nu am cu ce. Pt inceput ca sa o iau pas cu pas sa inteleg ce am cumparat si cum fuinctioneaza. Am vazut ca sunt multi altii dezamagiti de prima experienta si care cu putin ajutor au inteles ce si cum.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 01 Mai 2017 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colegul valy vrea sa-ti atraga atentia ca termenul "astrologie" e folosit gresit. Astrologia se ocupa de alte "chestii" de genul horoscoapelor, pe cand pasiunea noastra comuna este "ASTRONOMIA", care este cam altceva. Confuzia dintre astrologie si astronomie este des intalnita, dar nu e acceptata aici.

Ti-am modificat titlul.
Sus
Remus110
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2017
Mesaje: 10

Motto: Terra este o planeta frumoasa ... pacat ca este locuita ...

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2017 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer nici nu observasem greseala. Ma rog celebrez 30 de ore de nesomn. Mi-am corectat greseala. Scuze
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Mai 2017 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bineai venit . http://www.astroshop.ro/bresser-junior-tel...r_0_select . Daca asta e vinovatu , incearca ziua la distanta minim 100m , cu ocularul de 20mm , direct in focuser fara diagonala sau lentila inversoare / barlow . Si vezi sa ai geamul deschis ! Ar trebui sa vezi clar la ceea ce te uiti dupa focalizare . SA NU FACI GRESEALA SA INDREPTI SPRE SOARE INSTRUMENTUL . Bafta
Sus
Remus110
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2017
Mesaje: 10

Motto: Terra este o planeta frumoasa ... pacat ca este locuita ...

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2017 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt sfat. Acesta este vinovatul https://www.spy-shop.ro/telescop-refractor-bresser-4511600.html m-am uitat zilele trecute (acum sunt la tara si pot iesi afara cu el) la turnul de la biserica aflat la 250 300 m si l-am vazut clar clar. Acum nu mai imi aduc aminte daca am avut sau nu acel amplificator de 1.5x intre telescop si ocular. Personal nu cred ca este defect ci doar ca nu stiu eu sa il folosesc. Acum dupa ore si ore de cautari am inteles ce este cu ocularele cat de cat. Acum mai ar fi o chestie. Eu am probleme cu ochii (nimic grav) si port ochelari dar prin ocular ma uit fara ... nu stiu daca are vre-o influenta sau nu.
Am sa ies din nou afara pt a=mi regla pointerul si revin cu ce am vazut prin ocularul de 20.
Multumesc
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2017 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum se vede Luna, apare in curand si Jupiter spre E Smile.
Sus
Remus110
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2017
Mesaje: 10

Motto: Terra este o planeta frumoasa ... pacat ca este locuita ...

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2017 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat cu ocularul de 20 sa focalizez ceasul de pe biserica fara succes. Totul era in ceata. Cand am scos ocularul afara de tot din telescop s-a focalizat bine de tot. Asta mi-a dat ideea sa folosesc acel erecting eyepiece care era in geanta si tadaaaa totul era clar ca lumina zilei. am incercat cu lentila de 12.5 si merge exceptional. Am fortat limitele si am pus lentila de 4 si nimic. Din ce am inteles cea de 4 era prea puternica pt acea distanta. Nu am reusit sa vad luna deoarece tot intra in nori. Pt azi am lasat-o balta.
Multumesc 2SKY pt idee. Te pot contacta in PM ?
Nu ma pot lauda ca stiu inca ce fac toate dar cred ca sunt pe drumul cel bun ...
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Mai 2017 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai neclaritati sigur , sau imi scrii sau intrebi si cineva iti va raspunde . Daca nu vezi nimic fara lentila inversoare , care prelungeste focala obiectivului , incearca doar cu diagonala si ocularul de 20mm aceiasi tinta . Lentila inversoare amplifica si inverseaza imaginea , pentru observatii terestre . Ai studiat instructiuniile de folosire ?
Sus
Remus110
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2017
Mesaje: 10

Motto: Terra este o planeta frumoasa ... pacat ca este locuita ...

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2017 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da le-am citit dar nu prea am inteles ce si cum. De acolo am inteles ca aceasta lentila inversoare nu este necesara. Acum sincer sa fiu sunt din nou in ceata. Cand ma uit la luna sa pun sau nu acea lentila incersoare ? Voi incerca maine ce mi-ai recomandat doar cu diagonala. Oricum trebuie sa gasesc o solutie sa ridic trepiedul la o inaltime mai decenta asa ca maine daca voi avea timp (si sper atat sa imi pot face) sa vad si cu diagonala
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2017 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pune-l pe o masa.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2017 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este mai mult o jucărie. Ocularele notate H sunt Huygens. Cel mai probabil totul este din plastic, inclusiv optica. SR4mm e inutil. La fel și "lentila corectoare 1.5X". Puterea de mărire utilă este de cel mult 100X dacă ai noroc, restul e reclamă. Dacă obiectivul este din sticlă ai putea încerca să procuri oculare mai bune și să vezi ceva cu el. Cratere lunare, sateliții lui Jupiter, inelele lui Saturn, roiuri, câteva stele duble sunt obiecte pe care ar trebui să le vezi bine.

Montura e șubredă și greu de urmărit cu ea. Mulți amatori modifică acest tip de instrument pentru a deveni utilizabil în sensul că îi fac o montură în furcă pe discuri din lemn și o pun pe un trepied solid:

http://davetrott.com/telescope-projects/ho...telescope/

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Remus110
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2017
Mesaje: 10

Motto: Terra este o planeta frumoasa ... pacat ca este locuita ...

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mai 2017 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Clar ca este o jucarie. Ma rog se putea si mai prost. Ce-i drept montura este o gluma proasta dar se poate modifica am studiat si se poate cu putin lucru la strung se poate face o montura mai serioasa. Clar ca este departe de o montura serioasa.
Sa stiti ca nu este de plastic. are componente de plastic dar telescopul in sine este din metal (aluminiu cred)
Lentila este din sticla si sincer m-am gandit sa cumpar aceste lentile: http://astromagazin.ro/oculare/1207--set-d...-25mm.html

Asa este lentila de 4 nu am reusit sa fac nimic cu ea este cel putin pt moment total inutila. lentila corectoare functioneaza bine pt terestru, iar puterea utila eu cred ca nu ajunge nici la 100x (700/12.5 = 56x sau 700/20 = 35x deoarece pe cea de 4 nu o iau in calcul) Dar nici nu am pretentii mari. Eu luna si ce este mai simplu de vazut.
Am inteles ca se poate cumpara un Barlow de ex acesta: http://astromagazin.ro/barlow/3591-barlow-acromat-3x-125.html care mareste semnificativ puterea telescopului

Astazi am vazut luna in sfarsit am reusit cu lentila de 12.5 si cea de 20
Astept cu mare nerabdare luna plina ... Smile)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2017 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Remus110 a scris:

.. care mareste semnificativ puterea telescopului..
Nu cadea in capcana ca un barlow face telescopul mai puternic, creste magnificatia adica obiectele se vad mai mari dar si mai intunecate, iar daca optica nu este buna o sa vezi o imagine mai neclara.

Remus110 a scris:

Astept cu mare nerabdare luna plina ... Smile)
Nu o astepta, profita acum cat se vad umbre/detalii, luna plina e "plata". La Luna plina lumina cade aproape perpendicular, nu sunt umbre, este foarte luminoasa.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Banat/Crisana Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact