Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
6960.jpeg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224485
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Apr 2017 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, Mircea, am stiut ca anul asta va fi un an bun pt. tine in astronomie! Vezi lucruri din ce in ce mai bune! Smile Ma bucur ca nu te-ai dat batut la magnificare mai mica si ai vazut targetul la magnificare mai mare. Asa se vad si multe kkturi din H400. Smile Daca deja o data te-ai prins cum se face, nu mai are sanse cerul impotriva ta!

Cate Messiere ai? Cate galaxii din Virgo? Ti'am spus, anul asta termini cu Messierele!

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Apr 2017 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Multumesc ,Doamne ajuta ,asa sa fie !
Imi fac o socoteala foarte amanuntita a observatiilor , incluzand si ce am postat pe CN si ''csillagvaros'',inca nu am terminat-o.
Am luat modelul de la tine ,este o idee foarte buna sa ai o lista detaliata cu obiectele observate.
Sunt deja undeva la observatiile din vara lui 2015 , deci nu mai am mult si vin cu rezultatul final.

Azi am primit lista pe luna asta de la ''DSO Browser''.
Unul dintre obiectele recomandate mi-a atras atentia.
Este un roi de galaxii din Leul ,numit HCG 44 , atasez datele.
Se afla la mijloc, intre Algieba si Zeta Leonis.
A observat cineva acest roi de galaxii?

Mircea



HCG44 -Galaxy Cluster.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  77.48 kb
 Vizualizat:  de 3959 ori

HCG44 -Galaxy Cluster.JPG



HCG44 -Galaxy Cluster.v1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  91.15 kb
 Vizualizat:  de 3959 ori

HCG44 -Galaxy Cluster.v1.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iosif
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Oct 2012
Mesaje: 544



Localitate: Sandra Timis

MesajTrimis: 20 Apr 2017 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="Mircea Pteancu"]

Roiul de galaxii din Leul ,numit HCG 44, e o tinta interesanta si promit ca cu prima ocazie cand e senin o sa-l vizitez, am pus si un screen shot din Stelarium.

Am vizitat cu doua seri in urma un grup foarte compact de galaxii, la care am facut o expunere de 1800 sec si nu a iesit bine prea mare expunerea si montura am descoperit ca are putin dara la stele, dar o sa fac cateva expuneri de 10 minute si sa le stachez sa vad ce iese, si eventual daca vrea sa-i fac si plate solve sa identifice PixInsight automat fiecare galaxie.

Cer senin Iosif.



Interacting galaxy.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  458.19 kb
 Vizualizat:  de 3937 ori

Interacting galaxy.jpg



Galaxii.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  374.27 kb
 Vizualizat:  de 3937 ori

Galaxii.jpg



Target_1_1800sec_1x1_L_frame1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  547.34 kb
 Vizualizat:  de 3937 ori

Target_1_1800sec_1x1_L_frame1.jpg


Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Apr 2017 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, sa stii, Mircea, ca imi amintesc bine de acel grup, de anul trecut cand l-am observat, am pomenit de el chiar si in ianuarie, cred.

In doua zile consecutive am observat acest grup, pt. ca de prima data mi-am scris doar doua dintre ele. Cred ca sunt 3187 si 89 erau cele doua, acelea se vedeau cu viziune directa, cred, in 8dob. Dupa aceea mi-a spus cineva pe forumul international ca am dat peste HCG 44, si mai sunt acolo galaxii, si atunci am mai conspectat celelalte doua. Mi-au trebuit trucurile si viziune periferica, dar le-am vazut. In afara de Messiere, acest grup a fost cel mai fain lucru din Leo, pt. ca erau asa multe galaxii intr-un loc. Totusi, cu mai putin de 8dob nu cred ca se va vedea mult... poate aia mare, principala. Dar incercati, asa mi se spune si mie. Smile Nu imi amintesc asa bine dupa un an intreg.

Hey, incercati cometa C/2015 V2, e chiar la cotul lui Hercules acum, la un FOV. Maine daca cumva va fi cer senin seara, ies cu dob-ul la restul H4, si voi incerca si cometa. Daca se topeste zapada, ca azi a nins rau de tot toata ziua, si acum!! Grrr...

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 23 Apr 2017 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o saptamana de innorari ce a culminat cu 2 zile capricioase (cu ninsori,frig si vant puternic) in care parea ca se intoarce iarna Shocked , aseara a fost cer variabil,ce a permis,totusi efectuarea de observatii astronomice,cu o transparenta medie (magnitudinea limita vizuala de 5,5 mv) ,un seeing destul de bun,de 8/10 si nori trecatori (uneori destul de mari).

Am indentificat inca 6 galaxii noi,in constelatiile Linx, Racul, Leo si Virgo. Smile
In constelatia Leo ,am observat galaxiile NGC 3193 si NGC 3190 ,situate intre stelele Algieba (Gamma Leo) si Adhafera (Zeta Leo). Ambele galaxii se vedeau slab,cu vedere periferica,avand diametre aparente mici si aspect difuz ,circular ,cu condensare medie spre centru.Galaxia NGC 3193 este situata langa o stea cu magnitudinea de 9,65 mv.
Tot in Leo,am mai observat inca o galaxie in apropiere de steaua Algieba (Gamma Leo),fiind vorba de NGC 3227,situata la numai circa 50 arc-min spre est de steaua Algieba. Galaxia este greu vizibila ,numai cu vedere periferica ,avand un aspect difuz si circular.
In Virgo ,am observat galaxia NGC 5846 ,in apropiere de steaua 110 Vir.Este destul de dificila,observandu-se doar cu vedere periferica,dar se gasea inspre est,spre oras,de unde am poluare luminoasa destul de accentuata. Ramane sa astept perioada verii,cand galaxia respectiva se va observa inspre vest ,unde am cer mai negru,ca sa o pot observa mai usor.
In constelatia Racul ,in apropiere de granita cu Hydra,am observat galaxia NGC 2775,la aprox. 4 grade spre est de steaua Hydrobius (Zeta Hya-16 Hya),fiind relativ greu de vazut,insa mai vizibila decat galaxiile precedente,avand un aspect difuz si un diametru aparent mic.
In constelatia Lynx,am observat galaxia NGC 2683,situata foarte aproape de granita cu constelatia Racul,la nord de steaua Iota Cnc si la vest de steaua Alpha Lynx. Este cea mai usor observabila galaxie din cele 6 galaxii observate aseara.Se observa usor,cu vedere directa ,avand o forma eliptica alungita si o diametru aparent maricel. Interesanta galaxie! Very Happy
Am mai observat si nebuloasa planetara M 57 din Lyra,care se gasea destul de jos pe cer, inspre nord-est. Se observa foarte usor,cu vedere directa,iar structura inelara se distinge mult mai usor in telescopul de 114mm, decat prin luneta de 60mm. Smile

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2017 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Iulian 90,
Felicitari pentru observatii. Am incercat si eu sa observ M57 (vineri noapte spre sambata) cu C4-R 102/1000 (AG9) si am vazut-o fara detalii...o pata gri (Oculare TV Plossl 25mm binisor, SPlossl 10mm - slabut, TV Plossl 25mm+TV 2xbarlow - cel mai bine). Probabil ca a influentat mult si calitatea seeing-ului care nu a fost decat 7/10...poate mai putin.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Apr 2017 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara (24 Aprilie) ,dar mai ales in seara de 23 Aprilie,cerul fiind senin,cu putini nori trecatori,a permis efectuarea de observatii ale obiectelor ceresti de cer profund (DSO).
In aceste doua seri ,am utilizat la observatii,telescopul reflector de 114/900 mm cu ocularele RK 20 mm,pentru cautarea mai exacta a obiectelor (dupa ce le caut aproximativ,cu cautatorul de 13x50,al telescopului),dar si pentru observarea acelor obiecte mai mari dar cu stralucirea de suprafata (S.B.) mai redusa,ocularul de 12 mm pentru observarea obiectelor pe un fond mai intunecat,mai ales acele obiecte cu stralucirea de suprafata mai mare si ocularul de 8 mm,pentru observarea catorva roiuri globulare mai luminoase ,precum si a nebuloaselor planetare.

In seara de 23 Aprilie,transparenta fiind mai buna decat aseara,am putut indentifica si observa ,nu mai putin de 13 galaxii Very Happy ,acestea fiind:

NGC 3998 -in Ursa Major,intre stelele Megrez (Delta UMa) si Phad (Gamma UMa),mai aproape de aceasta din urma.
Se observa usor,chiar cu vedere directa,cu ocularul de 20 mm,la 45x,dar mai ales,cu cel de 12 mm,la 75x,fiind o galaxie cu diametru aparent mic dar stralucitoare.
NGC 3898 -tot in Ursa Major,la circa 1 grad si 21 minute de arc,de galaxia precedenta,spre nord-vest. Se observa ceva mai greu decat cealalta galaxie,mai mult cu vedere periferica,cu ocularul de 20 mm,in cel de 12 mm galaxia se observa ceva mai bine,avand un diametru aparent mai mare insa.
NGC 3941 -in Ursa Major,la nord-est de stelele Alula Borealis si Alula Australis.Se observa mai usor decat galaxiile precedente,cu vedere directa in ocularul de 20 mm,la 45x,dar mai ales in ocularul de 12 mm,la 75x,avand un diametru aparent mic si o forma eliptica alungita.
NGC 4605 -in Ursa Major,la aprox. 1 grad spre sud de steaua 76 UMa.De asemenea,se observa usor,cu vedere directa,in ambele oculare,avand insa un diametru relativ mare si o forma eliptica alungita si subtire.
NGC 3945 -in Ursa Major ,aproximativ intre stelele Megrez (Delta UMa) si Dubhe (Alpha UMa),se observa relativ usor,aproape cu vedere directa,in ambele oculare,mai ales in cel de 12mm,la 75x,avand un diametru aparent mic si o forma circulara.
NGC 4036 -in Ursa Major,ceva mai la nord-est de galaxia NGC 3945,fiind usor vizibila,cu vedere directa in ambele oculare (mai ales cu cel de 12mm)si avand un diametru aparent mic si forma eliptica putin alungita.
NGC 2976 -in Ursa Major,undeva la sud-vest de galaxia M 81,fiind greu vizibila,numai cu vedere periferica si mai mult cu ocularul de 20 mm,la 45 x,in cel de 12mm,la 75x,abia se vede,din cauza stralucirii de suprafata mai redusa.Are un diametru aparent relativ mare si o forma eliptica putin alungita.
NGC 2985 -in Ursa Major,la nord de galaxiile M 81 si M 82,aproape de steaua 27 UMa,fiind relativ greu vizibila ,in ambele oculare,mai mult cu vedere periferica,fiind mica si de forma circulara.
NGC 3147 -in constelatia Draco,nu prea departe de galaxia NGC 2985,la nord-est de aceasta.Se observa relativ greu,in ambele oculare (mai ales in cel de 12 mm la 75x) cu vedere periferica,avand un diametru aparent mic si o forma eliptica putin alungita.
NGC 3665 - in Ursa Major,la nord de steaua Alula Borealis,se observa relativ greu ,mai mult cu ocularul de 12 mm la 75x,datorita diametrului sau aparent mic.
NGC 5363 -in Virgo,la nord-vest de steaua Tau Vir (93 Vir).Se observa relativ usor,mai bine in ocularul de 12 mm (la 75x),datorita diametrului sau foarte mic,decat in ocularul de 20mm (la 45x),unde are un aspect mai mult stelar,usor difuz pe margine.
NGC 5566 -Tot in Virgo,dar intre stelele Tau Vir si 109 Vir.Se observa greu,cu vedere periferica si mai mult la 45x,cu ocularul de 20mm.
NGC 6207 -In Hercules,aproape de binecunoscutul roi globular M13,putin mai sus de acesta,spre nord. Galaxia NGC 6207,care am zarit-o pana de curand, numai prin fotografii astro,cu roiul globular M 13,am reusit in sfarsit sa o vad cu ochii mei in telescopul de 114mm,ce-i drept greu vizibila,dar si foarte mica.Se observa numai cu vedere periferica ,mai ales cu ocularul de 12mm la 75x.Interesant! Very Happy

Aseara (24 Aprilie) transparenta fiind putin mai proasta,am observat numai cateva obiecte cunoscute si mai vizibile.

M57 Nebulosa planetara din constelatia Lyra,unde la 45x,aparea mai mult ca o pata mica,un pic eliptica,numai cu ceva atentie se putea observa structura inelara,insa ,cu ocularul de 12 mm la 75x,mai ales cu ocularul de 8 mm la 112x,structura inelara se observa mai usor,fara prea mare dificultate.
NGC 6210 -in Hercules,intre steaua Kornephoros (Beta Her) si steaua 51 Her,putin mai aproape de aceasta din urma.
In ocularul de 20 mm la 45x,nebuloasa planetara NGC 6210,se confunda cu stelele din jur;in ocularul de 12 mm la 75x ,incepu-se sa apara ca o mica pata de culoare alba ,spre deosebire de o stea din preajma ,de aceeasi magnitudine,care se observa ca un punct, iar in ocularul de 8 mm la 112x,se putea obseva mai clar aceasta nebuloasa planetara,avand o forma putin neregulata,ramanand totusi mica si la grosismentul de 112x.Este printre cele mai mici dar si mai stralucitoare nebuloase planetare,la capatul opus fiind,probabil nebulosa Helix (NGC 7293),care este mare dar putin stralucitoare si care nu am reusit pana acum sa o observ.
M13 -roiul globular din Hercules,care se putea rezolva in stele componente pe margine,mai ales la 75x si la 112x.
M5 -roiul globular din constelatia Serpens Caput,care de asemenea,se putea rezolva in stele componente pe margine mai ales la 112x.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Apr 2017 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, Iulian, vad ca pasesti in urmele mele si te pui serios pe treaba! Wink

As vrea si eu sa amintesc de doua seri consecutive, in care am cam gatat lista H400. E, nu gatat, mai am 14 obiecte, dar sunt labartate pe tot cerul, in Cetus, Sculptor, etc, care le voi prinde cand se va intoarce cerul.

In noaptea de Luni m-am sculat la 1.30 noaptea pt. niste targeturi interesante: in primul rand am vazut cometa C/2015 V2 in Herculescu nucleu si disc destul de intins, totusi destul de vag. Dar mai bine decat cometa trecuta C/41 sau ce era. Smile Fara coama.

Cum venea in sus Ophiuchus, am vizionat globularul NGC 6426 din partea stanga, galaxia NGC 6118 din dreapta jos (deja in Serpens), si de dupa coada lui Hyades globularul NGC 5694. Din astea trei ultimul s-a vazut cel mai bine si totusi doar in viziune periferica. Nu recomand pe niciunul, dar trebuiau pt. lista H4. Smile Cum ziceam, sunt multe kkturi acolo, totusi. Smile Am vazut si globularul pe care nu il vazusem data trecuta, de langa M53: NGC 5053. TOt de caibrul acesta de imaginatie periferica, dar SCORE, nah. Smile Cu asta 70 de globulare vazute!

In drum spre astea am vazut si M Hya si 61 Oph, doua duble ok, se vad si in 25mm, tari ambele. Atat nou, insa am avut o surpriza placuta, pot sa vad M51 si din balcon, aca se intoarce cerul exact cum trebuie! Yey! Insa la nici o magnificare nu am vazut legatura intre cele doua galaxi. Boo Sad

A doua zi mi-am scos telescopul din bloc, dupa negocieri de succes cu sotia. Smile Pt. ca e greu sa fac asta, mi-am conspectat cam tot ce se putea. Am avut 18 targeturi, din care am vazut 17. Am iesit la 10.30, si da-i. Smile

Am inceput cu Cepheus, tot ce nu vazusem inca din lista H4 (doar pe asta m-am axat acum): de prima data Fireworks Galaxy NGC 6946, frumos, si in 25mm, chiar daca Cepheus e in cealalta parte a axei Polaris acum, si destul de jos. Inauntrul patratului NGC 7160 roi deschis tare si compact, mic. La 3 FOV-uri 7142, roi deschis mic si si sters, naspa. Smile La trei FOV-uri de M52 in Cas: NGC 7510, iar mic si compact. Cred ca IDSA nu le are pe astea scrise, altfel nu stiu cum de nu le-am vazut pana acum. Smile Langa sapca lui Cepheus nebuloasa planetara Bow-Tie Nebula: NGC 40. Frumos si gri, chiar si in 25mm.

Cassiopeia: langa Dragonfly Cluster inca un roi mic, compact: NGC 436. Langa prima stea din Cas: NGC 636, la inca un FOV 559. Chiar TOATE aceste roiuri sunt foarte mici si foarte compacte, poate de aceea le-a trecut IDSA cu vederea. (sau eu, nu m-am uitat sa verific Smile)

Am mai avut un singur target in Bootes, care tot nu si nu a vrut sa treaca peste bloc sa o vad din balcon: NGC 5689, o galaxie in imaginatie periferica, nu merita efortudl daca nu iti faci colectie.

Camelopardidudablibilis: nebuloasa planetara NGC 1501, mai slaba decat prima din aceasta seara, doar in 10mm s-a vazut mai bine. 61 nebuloase planetare vazute cu astea doua. Si langa, la n FOV un target care nu e pe lista H4, dar e tot frumoasa: roiul 1502, tot mic, compact si luminos. TOt in Camelo: NGC 2655 si 1961, doua galaxii, prima frumos si in 25mm, a doua in imaginatie poate doar, oricum. atata m-am chinuit la asta, nu gaseam stelele din Camelopopulis sa ma ghidez, ca erau cam jos la orizont!

Draco: NGC 5982 in viziune periferica. Stellarium mai pune doua galaxii pe de o parte si alta, parca le insira ca la soltati, dar nu am vazut nimic din ele. Dar totusi, doar asta era H4. La cateva FOV-uri NGC 5907 tot destul de rau se vedea. Lista asta m-a scos din minti deja! Si FAIL-ul serii: jumatate de ora am cautat asterismul langa care trebuia sa fie 3147 si pur si simplu nu il gaseam!! Data viitoare, conspectare mai buna. Dar veste buna: cineva a pus inapoi pe cer M81 si 82, v-am spus data trecuta ca au fost furate. Acum m-am tot bagat in ele si de nu vroiam. Smile

Ursa Major: trei galaxii mi-au ramas. Am vizionat NGC 5631, ce nu vazusem data trecuta. Pozitie mai buna, fara lumina in tub, alta viata. Totusi nu recomand, abia vizibila cu orice truc. NGC 4088 tot cam asa.Si ultima, de langa M81, la 3 FOV: 2787, destul de frumos.

Cam asta a fost lista H400, restul de 14 targeturi pe parcursul anului. Smile Mai trebuie sa ies inca o data din bloc pt. 7 targeturi, candva la sfarsitul verii, din fericire, ca sa mai am timp sa-mi fac puncte rosii la sotia. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Apr 2017 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara de 25 Aprilie,a fost un cer aproape exceptional,aici la Braila,dar cu vant mai nervos,ce batea in rafale ,de i-mi zburau hartile stelare de pe masuta care o aveam in preajma telescopului. Curand ,dupa acea seara,am schimbat tactica in conspectarea si gasirea obiectelor ceresti; Am incarcat pe un card de memorie,hartile stelare (capturi de ecran,cu imagini din Stellarium) necesare pentru gasirea obiectelor ceresti slab vizibile,ce le aveam salvate in computer,acel card l-am introdus in telefon (smartphone) si asa pot viziona hartile stelare,in telefon,foarte comod si fara sa mai iau dupa mine teancul de hartii/harti stelare si atlase,care sunt adesea anevoioase,necesitand o masa pe care sa le pui,o lanterna sau veioza cu lumina slaba pentru a putea vedea hartile,trebuind sa le rasfoiesti minute intregi,pierzand astfel timp pretios , etc.

In seara de 25 Aprilie,am folosit telescopul reflector de 114/900 mm,cu ocularele de 20mm, de 12 mm si de 8 mm. Am revazut cateva din galaxiile descoperite recent,precum si cele descoperite mai demult,si am mai descoperit inca 4 galaxii noi si o nebuloasa planetara,acestea fiind:
NGC 4293 -in Coma Berenices,in preajma galaxiei M 85 si a stelei 11 Com.Galaxia se observa foarte greu,numai cu vedere periferica si mai mult cu ocularul de 20mm,la 45x.
NGC 3953 -Ursa Major,la sud de steaua Phad (Gamma UMa) si de galaxia M 109.Galaxia se observa relativ usor cu vedere periferica,chiar si cu vedere directa in ocularul de 20mm,fiind mai vizibila decat galaxia M 109,care se observa greu ,numai cu vedere periferica.Are un diametru relativ mare si forma eliptica.
NGC 2681 -Tot in Ursa Major,la vest de steaua f UMa/15 Uma si la nord de steaua Talitha/Iota UMa. Galaxia se observa usor,cu vedere directa in ambele oculare.Are un diametru foarte mic si un aspect aproape stelar,ca un quasar,pe pilda.
NGC 4772 -in Virgo,la sud de steaua Auva (Delta Vir),galaxia fiind foarte greu vizibila,cu vedere periferica in ambele oculare.Are un diametru mic.
IC 4593 -in constelatia Hercules,foarte aproape de granita cu constelatia Serpens Caput,intre stelele Cujam (Omega Her) si h Her/29 Her ,de o parte si stelele Gamma Ser si Phi Ser,de partea cealalta.Nebuloasa planetara IC 4593 se observa relativ usor,dar cu aspect mai stelar,decat nebuloasa planetara NGC 6210,fiind mai mica decat aceasta din urma.Aspectul ca de pata (putin neregulata) se putea observa numai in ocularul de 8 mm la 112x.Da asemenea,aceasta nebuloasa planetara are o stralucire de suprafata mare.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2017 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Iulian90,
Foarte frumoase rapoarte de observatii.
Buna ideea cu stocarea pe mobil a imaginilor.
Spor la observatii si Cer Senin.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
iosif
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Oct 2012
Mesaje: 544



Localitate: Sandra Timis

MesajTrimis: 27 Apr 2017 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Grupul de galaxii din Parul Berenicei
Raspunde cu citat (quote)

Buna.
Asa dupa cum am promis am facut cateva capturi, 5 la numar, cu expunere de 300 sec bin 1x1 -5 grade, dar am avut ghinion pentru-ca Enel a binevoit sa-mi ia energia electrica, si tot sa dus de rapa. Voiam sa iau mai multe cadre macar o ora, doua, dar o sa mai revin la tinta respectiva. E un grup foarte compact de galaxii, de o frumusete aparte, si am pus o imagine cu captura si una cu annotarile la fiecare obiect din imagine. Imaginea e realizata cu SkyWatcher ED 80, camera Atik 314 L+, ghidare cu Scopos ED 66 si Lodestar, pe montura CGEM. Ambele imagini au fost prelucrate cu PixInsight.

Cer senin si succes Iosif.



Galaxy_Cluster.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  683.88 kb
 Vizualizat:  de 3720 ori

Galaxy_Cluster.jpg



Annotated.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.3 MB
 Vizualizat:  de 3720 ori

Annotated.jpg




Ultima modificare efectuata de catre iosif la 27 Apr 2017 13:49, modificat de 1 data in total
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Apr 2017 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Iosif: nu inteleg bine, adica prima poza ai facut-o tu, si a doua, cu denumirile, e de pe un program gen Stellarium? Arata chiar la fel... Explica, te rog, mai multe detalii, ce apertura folosesti? Le faci cu motoras gen GoTo, pt expunere lunga? Care poza e a ta? Adica che, cum, cand? Smile Adauga si descrieri despre ce faci si la ce trebuie sa ne uitam. Bineinteles, daca ai timpul si rabdarea.

@ Iulian: Faine observatiile! Cu un telescop de 114? Sunt la cer negru? Eu in 5dob-ul meu (130mm) nu puteam sa observ galaxii de magnitudine peste 10,5. Tu ai si din alea mai sus de 11! Eu cu 8dob-ul nu ma pot duce la mai mult de 11.5, de obicei, la un cer destul de bun de periferie de oras.

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 27 Apr 2017 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Milan: Smile Eu stau undeva la "marginea" periferiei orasului Braila,in nord,intr-o zona cu case noi ,unde numai strada pe care locuiesc are iluminat public,deci sunt cat de cat avantajat in privinta poluarii luminoase Smile ,dar asta mai mult pe partea vestica si nordica a cerului,inspre sud si est,poluarea luminoasa e destul de mare,de la orizont pana la aprox. 40 grade in sus.
Inainte,cand m-am mutat in zona ,nu era pe strada iluminat public,era intuneric aproape perfect in curte,pentru observatii Very Happy (numai ca era si pe atunci,poluarea cerului spre sud si est ,de la oras) insa atunci nu ma ocupase-m cu astronomia,nici nu aveam vreun instrument optic (nici macar binoclu),acum insa ,regret acea perioda Sad ,caci am inceput cu astronomia cand deja era iluminatul public instalat pe strada de vreo 5 ani,iar acum trebuie sa ma duc tocmai in spatele curtii ,dupa casa ,pentru observatii DSO,caci am un stalp cu lampa de iluminat chiar la poarta. Pentru observatii generale,la planete ,stele duble,la Luna,nu conteaza de unde fac observatii.Smile
In ceea ce priveste galaxiile acelea cu magnitudini mari,de 10-11 mv si peste 11 mv,toate le-am ales insa, cu stralucirea de suprafata S.B. mare,deci cu magnitudine nu mai mare de 13 (intre 12 si 13).Aceste galaxii sunt mici,unele foarte mici ,dar mai stralucitoare,mai vizibile,astfel ca la grosismente mici si medii apar mai mult cu aspect stelar usor difuze pe margini. Trebuie grosismente mai mari pentru a le deosebi mai bine.Insa am dat si de cateva galaxii mici dar si slab vizibile,care se observau mai bine la grosismente nici prea mici ,nici prea mari.
Conteaza mult insa,locul de unde efectuezi observatiile,sa nu fie vreo lampa prin apropiere,instrumentul optic sa nu aiba reflexii interne (in interiorul tubului,al portocularului etc.),plus cateva trucuri impotriva luminii parazite ce intra in ocular prin partea dinspre ochi etc.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Apr 2017 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, trucurile astea ne tin in viata, si eu le folosesc pe toate si mai inventez cateodata cate unul. Smile Dar chiar si asa, felicitari ca ai putut vedea atatea (cate, vreo 150 de galaxii deja?). Eu am vreo 350, dar cu 8dob. Cu 5dob m-am oprit la vreo 50 si am facut upgrade-ul la telescopul prezent. Chiar si asa, nu cred ca voi putea duce numarul galaxiilor vazute la mai mult de 400 si ceva. Sa vezi jumatate de numar cu jumatate apertura e ceva. Mai ales ca se zice ca la fiecare magnitudine se dubleaza numarul galaxiilor vizibile.

La cate observatii faci, ti-ar prinde bine si tie un 8dob! Acolo deja vezi si structura la galaxii, e, daca se poate spune "structura" la miez luminos si lumina difuza in jur. Smile Dar ai avea mult mai multe targeturi. Ai de gand sa faci upgrade, sau ramai cu asta?

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2399



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Apr 2017 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu inca 3 galaxii descoperite aseara,am ajuns la un numar de 130 galaxii observate Very Happy ,din care 38 galaxii le-am descoperit numai cu luneta Bresser 60/800 mm (2.36 inch) si care ,trei sferturi, le-am revazut si cu telescopul reflector de 114/900 mm. Deci,cu telescopul de 114mm,pe langa cele 38 galaxii descoperite cu luneta de 60mm,in doua luni,am mai descoperit inca 92 galaxii,astfel ajungand la un total de 130 galaxii. Very Happy
Upgrade la un telescop de 8 inch,chiar daca mi-as dori,nu am cum sa fac ,din cauza bugetului,caci un asemenea telescop e destul de scump,chiar si second-hand.Cred ca doar tubul optic,as putea sa cumpar si sa-i construiesc eu montura dobson, sau si mai ieftin,sa cumpar doar optica si sa construiesc si tubul optic.Dar treaba asta o sa fie peste cativa ani,cand o sa am posibilitate financiara. Smile
Telescopul reflector de 114mm ,care il am acum ,nu il am decat de doar 2 luni si a fost un upgrade la lunetele mici, de pana la 70 mm,care le aveam inainte. Dar telescopul acesta este un instrument mult mai bun si ca luminozitate si rezolutie dar si ca calitate,fata de lunetele care le am mai demult. Very Happy

Galaxiile ce le-am descoperit aseara sunt:

NGC 3610 -in constelatia Ursa Major,in apropiere de stelele Dubhe (Alpha UMa) si Merak (Beta UMa).Este usor vizibila ,cu vedere directa in ocularele de 20mm (45x) si 12mm (75x) ,avand un diametru mic si aspect aproape stelar ,usor difuz pe margine.
NGC 4216 -in Virgo,la sud de galaxiile M98 si M99.Este relativ usor vizibila,cu vedere directa,se distinge mai usor in ocularul de 12mm (75x) decat in ocularul de 20mm (45x).Are un diametru mediu si forma eliptica putin alungita.
NGC 4267 -tot in Virgo,putin mai la est de galaxia precedenta,mai spre galaxiile M84 si M86.Este greu vizibila,cu vedere periferica,in ambele oculare si are un diametru mic.
In afara de aceste trei galaxii,am mai revazut si alte obiecte de cer profund, precum NGC 4490,NGC 4565 (Needle),NGC 4631 (Whale),NGC 4274,NGC 4278,M 64,NGC 6229,M 66,M 65,M 49,M 58,M 60.
Dintre acestea doua obiecte au fost mai interesante:
Galaxia NGC 4631 (Whale),din Canes Venatici, care se vedea relativ greu ,cu vedere periferica,dar cu un diametru mare si forma foarte alungita si subtire.
Al doilea obiect interesant este roiul globular NGC 6229,din Hercules,care se observa foarte usor,avand un diametru mic si fiind destul de stralucitor,insa nici la 112x,cu ocularul de 8mm nu se rezolva in stele componente.

_________________
Reflector Gigant 245/1286mm
Reflector Seben 150/1400mm
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 39 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact