Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Navele spatiale ale viitorului si motoarele lor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 63, 64, 65 ... 82, 83, 84  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ctinionut
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Feb 2017
Mesaje: 50



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Apr 2017 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2017 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar de la sursa nu putem sa obtinem nimic direct ? Poate Coanda a mai vorbit si cu alta ocazie despre gravitoni doar n-o fi avut in dimineata zilei respective o revelatie si apoi a fost lovit de amnezie .

Bineinteles ca pana acum ,vreau sa-l aud eu vorbind sau cel putin sa am in fata un text semnat de el .

La limita un text doua semnate de unul doi indivizi separat prezenti acolo ar creste sansa ca povestea sa fie adevarata si marele Coanda sa fi fost un pic "zizi" in ziua respectiva . Nu-s cum apar unii cu idei crete aparute direct din neant , fara nici o noima . Apropo , biocampurile cateilor permit si ele FTL sau e o chestie de soft Geek cu cioc ?

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 10 Apr 2017 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce sa-i faci , pe atunci nu erau emisiuni televizate in direct ca astazi Very Happy

Dar s-ar putea gasi ceva in arhiva TVR....
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 12 Apr 2017 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
Hehe , toate de la tipul ala Rudan , despre care am inteles ca ar fi fost pe-acolo fotoreporter .

Surse de calitate hihihi...


Am impresia ca da .

Vasile Rudan este cercetător recunoscut în domeniul fenomenelor de frontieră. Timp de trei decenii a efectuat cercetări experimentale la cererea și sub controlul Armatei. Deține patru recorduri mondiale în comunicații tepatice. Este autorul descoperirii efectului Rudan (1965) în structura energetică externă a organismelor vii - un bioindicator extern al funcțiilor psihofiziologice, detectabil de la distanțe apreciabile.A elaborat metode extrasenzoriale operative pentru detecția și localizarea vestigiilor arheologice din subsol și a zăcămintelor petrolifere. A participat la misiuni speciale, având ca obiect monitorizarea extrasenzorială a unor ținte umane, aflate în teatre de operațiuni militare. A condus între anii 1995 – 1999 cercetările în teren pentru Studiul multidisciplinar de evaluare, delimitare, protecție și conservare a zonelor arheologice protejate în Munții Orăștiei, comandat de Ministerul Lucrărilor Publice și Amenajării Teritoriului. A elaborat studii pentru Institutul de Geodinamică al Academiei Române . A colaborat pe parcursul anilor cu generalul de divizie prof. ing.Vasile Dragomir, fost șef al Direcției Topografice Militare din cadrul M.Ap.N., pentru folosirea detecției extrasenzoriale în scopuri civile și militare. A făcut cercetări în domeniul terapiilor alternative.

Deci putem sa disecam acum cuvintele savantului roman ?
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Apr 2017 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://terramirabilis.ro/2015/04/24/henri-...u-savanti/

Rudan Vasile se afla în acea zi în sală, „în apropierea savantului”, prilej cu care a realizat și câteva fotografii. De fapt, fotografiile erau prilejul de a se afla în sală: în calitate de fotoreporter „Agerpres”, avea rolul de a imortaliza momentul. De aceea se afla „în apropierea savantului”: pentru a surprinde cadre cât mai relevante.
Contextul a fost deformat masiv de același Rudan Vasile, care a făcut o adevărată fixație pentru cele 3 teme de mai sus, pe care le-a citat și reciclat în funcție de nevoi și împrejurări (a se vedea numărul de articole din Independent și Jurnal paranormal care ating tematica).

Lol @ "Deține patru recorduri mondiale în comunicații tepatice"

Link la pagina din guinness book of records pls .

Esti serios sau ....

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 12 Apr 2017 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astfel de recorduri nu sunt contabilizate oficial !
Dar tu esti serios cand imi prezinti linkul acela ?
De ce sa cred acel articol si sa nu-l cred pe Rudan ?
In plus tipul are calitatile necesare de om serios .
(Cel putin in aparenta, nu neaparat la tot ce scrie )


,,Cea mai mare piedică în calea progresului științei este refuzul unor oameni,
incluzând și savanți, de a crede că lucruri ce par imposibile se pot întâmpla și în realitate".

George S. Trimble, director la NASA
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2017 05:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un impostor . Exista premiul Randi . Nu l-a castigat . Punct .

In rest pe lumea asta exista 90% creduli crunti .

Tine minte , eu nu discut despre povesti cu tema mancata de caine , ca aia cu recordul necontabilizat , eu discut numai despre lucruri reale . Daca n-ai de-astea , salutari .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2017 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi a scris:

,,Cea mai mare piedică în calea progresului științei este refuzul unor oameni,
incluzând și savanți, de a crede că lucruri ce par imposibile se pot întâmpla și în realitate".

George S. Trimble, director la NASA
Este foarte adevarat ce zice, ca sa realiezi ceva trebuie mai intai sa crezi in acel ceva. Dar sa nu confundam si sa zicem ca a crede = este deja realizat. Multi au crezut cu ardoare ca pot sa zboare, erau absolut siguri de asta, pana si-au dat drumul din pom.
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 13 Apr 2017 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apel general, apel general pe unde TELEPATICE !
Domnu Rudan esti pe receptie ?
Vuuum, vuuum, imi iau vimana si plec.

_________________
0770403936
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 13 Apr 2017 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
E un impostor . Exista premiul Randi . Nu l-a castigat . Punct .

In rest pe lumea asta exista 90% creduli crunti .

Tine minte , eu nu discut despre povesti cu tema mancata de caine , ca aia cu recordul necontabilizat , eu discut numai despre lucruri reale . Daca n-ai de-astea , salutari .


Eu nu-l stiam pe Rudan .Nu de acolo am luat postarea legata de Henri Coanda dar mergand pe fir
am dat ca si tine de persoana lui.
Dar sa stii ca Jurnalul lui Paranormal (pe care tot acum cu tine l-am descoperit) are articole interesante.

Cat priveste ,,lucrurile reale'' este de discutat ,pentru ca tu nu cunosti toate lucrurile, doar o parte
din ele ! Smile
M-am interesat in legatura cu el :
Nu stiu ce cultura ai tu in domeniul perceptiilor extrasenzoriale si puterilor paranormale, dar omul
a mai activat si sub acoperire si este respectat de rusi si americani, a scris si multe carti sub pseudonim ....
Asa ca nota pe care am postat-o cu cateva articole mai sus nu este completa...
Acum este in ,,retragere '', dar chiar daca are si multe povesti ,,SF'' inca mai are sursele lui... Cool


Ultima modificare efectuata de catre CAdi la 14 Apr 2017 06:44, modificat de 1 data in total
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 14 Apr 2017 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noi vorbim de nave spatiale si tehnologii , nu de escroci si vrajitori . Paranormalul nu este tehnic , nu are aface cu viitorul tehnic ! Cea mai tare MAMA OMIDA are putori dar nu tehnica .
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 14 Apr 2017 06:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY , acum suntem la rubrica SF asa ca putem sa analizam mai multe lucruri .... Very Happy

Daca vrei sa trecem la tehnica , apropo de vimane , furnalul care incalzea mercurul ( daca plecam
pe ipoteza aceasta ) ar putea fi un minireactor nuclear...
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 21 Apr 2017 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Existau insa si altfel de vimane care functionau cu mercur .
Mai jos este o fotografie a constructiei unei vimane care folosea mercur , dupa un test hindus de
acum mai bine de 12000 de ani !
Mercurul are o foarte buna conductivitate electrica si termica .
Daca la conductivitatea electrica nu s-au gasit intrebuintari pe masura in industria aeronautica ,
la cea termica s-au gasit, prin faptul ca se intrebuinteaza ca invelis si ,,racitor'' la reactoarele nucleare...
Explicatia functionarii vimanei este data in replica din text .
Eu nu am putut mari fotografia (stiu ca nobody se pricepe si ne poate ajuta Smile ).
Dar iata ca am vazut zilele trecute (cu ajutorul unui coleg de forum) pe youtube un filmulet, al unui tip:
Intr-un vas cu doua alveole circulare concentrice s-a pus mercur in alveola exterioara.
Aceasta alveola avea o camasa din aluminiu, si practic a pus mercurul in acea camasa de aluminiu,
care era legata in prealabil la o sursa de curent .
In alveola interioara era un lacas unde se punea un magnet circular. A dat drumul la curent si a pus mercurul insa nu s-a intamplat nimic. Cand a pus si magnetul in centru, mercurul a inceput sa se miste cu mare viteza in alveola circulara generand un camp magnetic la randul lui in exterior.
A scos magnetul si l-a pus invers, mercurul s-a oprit si apoi a luat-o cu viteza in directia opusa creind un camp magnetic de sens opus ...

Iata filmuletul de pe You Tube si declaratia experimentatorului:

https://youtu.be/au4hbUm4mMo?list=WL&t=8

SCIENTIFIC EXPERIMENT not suitable to be replicated! In this experiment the mercury is placed inside a wooden disc and at the sides two aluminum wheels and at the center a magnet. When the current flows through the aluminum conductor it generates a magnetic field. This condition puts in rotation the liquid mercury being a conductive metal. The working voltage is DC 2V, 26-28A inverter frequency. 1speaker magnet, talc powder. *The talc powder makes visible the movement of the mercury. ...



vimana cu discuri magnetice.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  12.87 kb
 Vizualizat:  de 3530 ori

vimana cu discuri magnetice.jpg




Ultima modificare efectuata de catre CAdi la 22 Apr 2017 15:11, modificat de 1 data in total
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 21 Apr 2017 21:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E normal , sint doua cimpuri rotative ce genereaza miscare . Problema e cum se ridica ? ramii la parerea ca datorita aerului ? de aia il bagi pe Coanda si efectul in discutie ? . Acelasi efect il ai daca in loc de mercur , pui un miez intrefier bobinat si e mult mai ieftin si stabil . Si ramine de vazut viteza cum o mai dezvolta si cit Rolling Eyes
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 22 Apr 2017 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY ,au fost 2 tipuri de vimane :

Unele cu elice sau turbine cu jet care foloseau normal, energia aerului, iar altele pe principiu
antigravitational (probabil ca foloseau energie electro-magnetica sau vibratii, termenii in sanskrita
sunt neclari).
Acestea ultimile (circula o seama de legende) au fost experimentate de germani incepand cu anul 1934
insa modelele cele mai performante au fost concepute incepand cu anul 1943.
Am sa revin cu amanunte...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 63, 64, 65 ... 82, 83, 84  Urmatoare

Download topic
Pagina 64 din 84
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact