Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ar_13012-13016.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 54, 55, 56 ... 92, 93, 94  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Mar 2017 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vicu60

Ai avut parte de seeing prost , doar atat.
Asta se va mai intampla.
Ti-as sugera , ca nu te costa decat doua -trei bucati de carton ,niste tus negru de stampila si putina munca , sa-ti confectionezi niste diafragme de apertura.
Si sa le folosesti cand ai parte de asemenea seeing ,te-ar fi ajutat si la Jupiter si la stele duble.
Daca imi spui ce diametru mic are secundara ,vin cu niste sugestii mai concrete.

Pentru Propus atasez un print-screen din Stellarium.
Aici ai cautat ,te rog ?
Orientativ : este ''sub'' sau spre Sud de Epsilon Gem ,o dubla foarte larga si Mu Gem si spre Est de M35.

Mircea



Propus.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  117.92 kb
 Vizualizat:  de 5017 ori

Propus.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2017 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!
Acum la ora23:49 ,tocmai am intrat in casa dupa ce am facut niste observatii la stele.
Eeee! alt seeing mult mai bun fata de seara trecuta.De data asta a fost mult mai bine.
N-am oprit la constelatia Cancer.Pai ce sa spun CA din oras aceasta constelatia deabia se vede cu ochiul liber.In partea de Nord steua Iota este o dubla lejera cele2 componente S-au vazut separate lejer.Putin mai sus steua Delta am vazut roiul deschis M 44 cu ocularul de 21 mm.Arata CA si Pleiadele ,frumoasa priveliste. Mai spre sud langa steua Alfa este UN ROI superb destul de compact.L-am vazut cu ocularul UWAN de 7mm .Dar surpriza CEA mare a fost mai la sud de cancer intrand in
constelatia Hidra am vazut o dubla superba si anume steua epsilon.Componenta principala destul de luminoasa iar secundara destul de mica si foarte aproape .O adevarata placere sa o admir.
VA recomand sa o admirati si voi.
Trebuie sa ma retrag .
Noapte buna!
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 29 Mar 2017 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

In searile de 27 si 28 Martie a fost cer senin si limpede,fara Luna pe cer (aceasta fiind in preajma Soarelui) numai bun pentru observatii DSO.
Instrumentul optic ce l-am utilizat in observatii a fost reflectorul de 114/900mm ,transformat recent in dobson de 4,3".

In seara de 27 Martie,am observat urmatoarele obiecte:

Cometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak,in Ursa Major,intre stelele Megrez/Delta UMa si Kappa Dra,magnitudinea=6,92; Se observa foarte greu,cu vedere periferica,cu ocularul RK de 20mm (45x),apoi am schimbat ocularul cu cel de 30mm si cometa se vedea ceva mai binisor dar tot slab vizibila.Avea un aspect difuz cu un nucleu slab concentrat.
Apoi am utilizat alternativ,ocularele RK 20mm (45x) si cel de 12mm (75x),unul pentru cautarea obiectelor,celalalt pentru observarea mai profunda a acestora,pe un fundal mai intunecat;
Nebuloasa planetara M 97/Owl Nebula,in Ursa Major,magnitudine=11, S.B.(Surface Brightness)=12,1; Slab vizibila,cu vedere periferica,aspect circular,mai bine conturat in telescopul de 114mm decat in luneta de 60mm.
Galaxia M 108,in Ursa Major,magnitudine=10, S.B.=13,1; Foarte slab vizibila,cu vedere periferica,are un aspect eliptic alungit si mai subtire.
Galaxia NGC 3077 in Ursa Major,in apropiere de galaxia M81,magnitudine=9,9 S.B.=13,1;Relativ slab vizibila cu vedere periferica,are un aspect mic si rotund,cu concentrare mai accentuata a luminozitatii spre centru.
Galaxia M 109 in Ursa Major,in apropiere de steaua Phad/Gamma UMa,magnitudine=9,8 S.B.=13,6 ;Este foarte slab vizibila,cu vedere periferica.
Galaxia NGC 3384,in Leo,langa galaxia M 105,magnitudine=9,9 S.B.=12,6 ;Usor vizibila cu vedere directa,are un nucleu stralucitor,in preajma galaxiei,inspre est,am zarit si o stea dubla.
Galaxia NGC 3412,in Leo,mai departe ,inspre est de galaxia M 105,magnitudine=10,5 S.B.=12,6 ;Este mai slab vizibila decat precedenta,aproape cu vedere periferica.
Galaxia M 58,in Virgo,la nord-vest de Rho Vir/30 Vir,intre galaxiile mai stralucitoare M 60 si M 87,magnitudine=9,7 S.B.=13,1 ;Relativ slab vizibila,cu vedere directa,se afla langa o stea de magnitudinea 8.
Galaxia M 89,in Virgo,ceva mai la nord-vest de M 58,magnitudine=9,8 S.B.=13,2; Tot asa de vizibila este,ca si galaxia M 58.
Galaxia M 90,in Virgo,ceva mai la nord de galaxia M 89,magnitudine=9,5 S.B.=13,4 ; Se vede slab,cu vedere periferica.
Galaxia M 99/Pin-Wheel Nebula,in Coma Berenices,la est de steaua 6 Com,magnitudine=9,9 S.B.=13,2; Este slab vizibila,cu vedere periferica,langa galaxie se afla o stea de 6,5 mag.
Galaxia M 98,in Coma Berenices,la vest de steaua 6 Com,magnitudine=10,1 S.B.=13,6 ; Se vede foarte greu,cu vedere periferica.
Galaxia M 100,in Coma Berenices,la nord-est de steaua 6 Com si la sud-est de steaua 11 Com,magnitudine=9,4 S.B.=13,4 ;In ciuda magnitudinii sale, se observa greu,cu vedere periferica.

In seara de 28 Martie am observat alte obiecte,acestea fiind:

Planeta Mercur,dupa apusul Soarelui;In telescop,cu un ocular home made,(construit din doua lentile acromate de la camere foto digitale dezafectate) cu focala rezultanta de 5mm,rezultand cu telescopul de 114/900 mm ,un grosisment de peste 190x ,planeta Mercur am putut sa o observ mai clar,mai ales ca atmosfera a fost calma si am putut sa disting si faza ,de aprox. 0,6.
Cometa 41P/ care se observa mai spre granita cu constelatia Draco;la fel de slab vizibila se observa.

Apoi,am inceput "vanatoarea" de galaxii;

Galaxia M 91,in Coma Berenices,magnitudine=10,1 S.B.=13,4 ;Slab vizibila,cu vedere periferica.
Galaxia M 88,in Coma Berenices,mai la vest de galaxia M 91,maginitudine=9,6 S.B.=13 ;relativ vizibila,cu vedere directa,o tinta nu la fel de dificila ca M 91.
Galaxiile NGC 4435 si 4438/"The Eye's",in Virgo,in apropiere de galaxiile M 84 si M 86,NGC 4435 avand mag.=10,8 si S.B.=12,5 iar NGC 4438 avand mag.=10,2 S.B.=13,6 ;Prima galaxie (NGC 4435) se observa mai usor decat cealalta (NGC 4438),cu vedere periferica, in ciuda magnitudinilor pe care le au.
Galaxiile NGC 4473 si 4477,in Coma Berenices,mai sus decat precedentele din Virgo,spre galaxia M 88,NGC 4473 avand mag.=10,2 si S.B.=12,8 iar NGC 4477 avand mag.=10,4 si S.B.=13,1 ;Ambele galaxii sunt usor vizibile,cu vedere directa,la grosismente mai mici (40-50x) se confund cu stelele din preajma,trebuind grosismente mai mari de 70x pentru a le distinge de stele.Au nuclee stralucitoare.
Galaxia NGC 4636 ,in Virgo,la sud-vest de Delta Vir,intre stelele FW Vir si 37 Vir,mag.=9,5 S.B.=13,1 ;relativ usor vizibila,cu vedere directa,o tinta mai usoara.
In afara de acestea ,am indentificat,in premiera,un obiect mai deosebit,fiind vorba de 3C 273,cel mai vizibil quasar de pe cer,avand o magnitudine in jur de 13.Se observa foarte slab,cu vedere periferica,cu aspect stelar,exact in locul indicat de Stellarium (softul are un plug-in in care indica pozitia quasarilor daca este activat,pozitiile acestora fiind indicate cu cate o mica cruciulita rosie pe harta),in zona fiind si alte stele foarte slabe,dar verificand de mai multe ori atat in Stellarium ,cat si pe alte harti,din altase,m-am convins ca acea steluta care am observat-o exact in locul indicat este chiar quasarul 3C 273.Ramane insa ,sa mai efectuez niste observatii asupra acestui obiect deosebit,ca sa ma conving mai clar.
Apoi,am luat in vizor si cateva roiuri globulare,incepand cu M 13 din Hercules;la 45x,cu ocularul RK 20mm,roiul globular M13,se vedea ca o sfera difuza,destul de luminos,cu 2 stele de magnitudinea 7,de o parte si de alta a roiului si cateva stele mai slabe in zona.Cu ocularul de 8mm la 112 x insa,roiul globular M 13 se putea rezolva in stele componente,pe margine, cu vedere periferica.
M 3 din Canes Venatici,aproape de granita cu constelatiile Bootes si Coma Berenices;se vedea mai mic decat M 13 ,dar mai luminos decat acesta,la 112x am putut rezolva in stele componente,si acest roi globular ,dar mai greu decat M 13.
In Coma Berenices am mai dat de inca un roi globular; NGC 4147 cu magnitudinea 10,3 ,care se observa cam greu cu vedere directa,mai mult cu vedere periferica.Se gaseste la vest de steaua 11 Com si de galaxia M 85.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 29 Mar 2017 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor!
Iata-ma la primul meu raport de observatii cu telescopul Very Happy
A fost acum doua zile insa abia azi vi-l imartasesc si voua; nu prea am timp . Sunt elev/student ,clasa a 12-a,teme ,examene,joc si mai multe jocuri,acum voi incepe si scoala de soferi,destul de ocupat. Fac naveta fiind de la tara,pe jos, deci destul de obosit seara in timpul saptamanii si nu prea mai vreau sa ies. Acum o saptamana l-am adus din oras de unde era la mine acasa,la tara. L am scos si am aliniat finderul,pana pe 27 a trebuit sa astept un cer senin..A venit insa. Pe la 20:40 l-am scos sa se aclimatiseze. Aveam 2 locuri de ales : Fata casei unde aveam senin la E--SV din cauza stalpilor de pe strada sau in spatele case unde am o vedere SV--N--E. Am ales sa merg in fata deoarece in spate batea vantul putin si era destul de rece.
Dupa mai bine de 30 de minute ies ma duc la el. Nu l-a furat nimeni,inca e acolo Smile Primul lucru,sa verific colimarea. Cea mai stralucitoare mi s-a parut Procyon. Am indreptat telescopul sprea ea,am defocalizat . Am vazut acele cercuri dar nu erau asa bine definite si mari cum se prezinta in imagini. Insa mai vedeam niste puncte negre care .."teceau" prin cerc daca ma miscam. E normal? puf/praf pe lentilele oclarului? secundarei?
Oricum steaua "ardea" a fost foarte frumoasa,imi placea sa ma it la ea. Dar pareau 2 stele ,desi nu stiam daca e dubla sau nu ,asa parea si culoare diferita. Sau doar in jurul ei ...nu stiu. E enervant cat de repede se duc obiectele din FOV ,mai ales cu ocularul de 10mm. Asaaa. Deci colimarea parea buna. Urmatoarea tinta clasica nebuloasa din Orion. Nu am fost fooooarte impresionat desi e primul meu DSO vazut cu telescopul. Era fumoasa,ce a facut momentul special a fost un mic meteor ce a trecut prin fov Embarassed desi nu arata asa "plictisitoare" ca in schite(unele) Avea o tenta de verzui. Am vazut ,cred,si trapezul. Era asa mic si dragut Embarassed se vedea si cu 25 mm.
Au urmat pleiadele. Prea mare roiul sa incapa in fov cu totul. Stele multe albastr si frumoase. Din nou momentul a fost facut mai special de un meteor ♥ am mai vanat si un avion dar greu sa il mentin in campul vizual si mai ales sa focalizez. Cu focalizarea chiar am avut probleme.. nu reuseam sa focalizez "pinpoint" 100% si tot nu eram multumit si ma enervam. Sunt perfectionist. . Ma stresa lucrul asta Laughing E normal? Si imi era greu sa mentin eu focalizat,imi cam oboseau ochii.
Jupiter se mai ridicase putin asa ca am zis sa ma bag pe el. Alte optiuni nu prea aveam,nu facusem un plan,schite dinainte,din lipsa de timp. M-am baazat pe ceea ce mai stiam dinainte. Am pus cu ocularul de 25 si l-am vazut! se distingeau si benzile. Era asa micut micut ,dar cand te gandesti ca e ditamai gigantul. Smile cei 4 sateliti vizibili. Am pus ocularul de 10 apoi. Din nou greu de focalizat,la fel si cu cel de 25. Si iar se ducea repede din campul vizual Evil or Very Mad Deci mai multe detalii decat niste benzi ,2 si diferenta de culori nu am putut observa. Mi-a fos greu si cu controlultelescopului deoarece nu se misca prea fin.
Am mai incercat apoi pe la M3 , M51 cu finderul dar nu mai reuseam deja ,imi inghetasera si mainile deja putin,prin finder nu mai vdeam mare lucru,era si pe la zenith,ochii obosii. M-am lasat pagubas. Cam atat. Nu e cel mai frumos/ "wow" botez,dar este Very Happy Sa vina odata caldura si vacanta sa pot sta si eu mai mult ,sa am mai mult timp. Desi nu am fost asa de impresinat dupa sesiune,tot am dorinta de a vedea lucruri frumoase,cum o faceti si voi. Pana la urmatoarea sedinta,cer fain!



IMG_20170323_160845-01.jpg
 Descriere:
Aici e in spatele casei,in ziua cand am aliniat finderul
 Marime fisier:  394.54 kb
 Vizualizat:  de 4930 ori

IMG_20170323_160845-01.jpg



IMG_20170323_161835-01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  129.2 kb
 Vizualizat:  de 4930 ori

IMG_20170323_161835-01.jpg



_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
ctinionut
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Feb 2017
Mesaje: 50



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Mar 2017 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e ok hardstyle. Si eu am patit asa prima oara.. inca era mai frig afara. Nu e tocmai jogging... iti trebuie manusi si sosete groase.
Ca sa gasesti mai usor obiectele care le cauti, sau chiar obiecte care merita vazute eu folosesc aplicatia de mobil "Stellarium"; iti arata cum e cerul in momentul respectiv, poti mari sa vezi ce stele sunt in jur ca sa le gasesti mai usor, iti da detalii de magnitudine, etc. si are mod de vedere de noapte in care iti arata totul pe rosu ca sa nu iti strice prea tare ochii. E vreo 12 lei pe android dar merita din plin... nu a fost obiect sa nu-l gasesc sau sa nu-l identific cu ajutorul ei. Varianta de windows e gratis daca te tine bateria la laptop mai mult.
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 30 Mar 2017 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pfiu,deci aceleasi "simptome" le-ai avut si tu: cu focalizarea si oboseala aia a ochilor si a culorilor mai verzui asadin jurul obiectelor? aveam stellarium pe telefon dar e mult sub cel de pe windows,mi-ar fi foarte greu doar cu aplicatia,mai ales ca e greu cu controlul telescopului care sunt pe invers Smile
Imi puteti spune Stefan

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
ctinionut
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Feb 2017
Mesaje: 50



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Mar 2017 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stefan, culori verzui? te referi prin telescop sau dupa ce te uiti?In primele 2 zile m-au cam durut capul si ochii, dar atunci l-am folosit mult si in timpul zilei.
Cu gasitul obiectelor te vei obisnui usor dupa ce inveti si cerul. Eu deobicei incepeam de la o stea foarte luminoasa din apropierea obiectului care vreau sa-l gasesc si mergeam din aproape in aproape. Acum, la unele obiecte la care m-am uitat repetat le gasesc fara ajutor si ma uit pe luneta cautatoare doar ca sa-l centrez. Ce-i drept, nu stiu cum e cu un dobson, eu am luneta, dar presupun ca te obisnuiesti cu oricare instrument pana la urma.
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 30 Mar 2017 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da,prin telescop in timp ce ma uit. In jurul unui obiect mai luminos,cum au fost Jupiter si Procyon.
Am sa folosesc si eu tehnica ta,mersi !
Mai am 2 saptamani de scoala normala,apoi pot sa ma pun pe treaba mai serios. Abia astept. Poate mai vine si vreme buna.

_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
ctinionut
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Feb 2017
Mesaje: 50



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Mar 2017 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cu refractorul meu vad culori sau halo-uri doar in cazul planetelor cand nu sunt focalizate. De asemenea, pana se aclimatizeaza se vede oarecum incetosat in jurul obirctelor luminoase.
In cazul reflectoarelor nu stiu... ar mai putea fi colimarea de vina. Cred ca te pot sfatui mai bine cei cu experienta care au si newtoniene.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2017 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E vorba de oculare. Ai nevoie de oculare de mai bună calitate decât cele care vin în kit cu telescopul. Cel de 25mm e utilizabil, dar cel de 10 e mai slăbuț. Ia-ți un super-plossl de 32-40mm pentru DSO și vreo 2-3 scurte pentru planete.

Din cauza turbulenței nu se văd detalii mai bune la Jupiter. Culori se văd și din cauza refracției atmosferice. Sirius e cea mai strălucitoare, în stânga lui Orion, Procyon e mai la stânga și cam la fel ca stelele din Orion.

Ca să nu-ți fie frig îmbracă-te ca de iarnă, cu bocanci, șosete de lână, pantaloni de ski sau cu indispensabili sub pantalonii obișnuiți, canadiană sau pufoaică, pulover, căciulă. Mănușile sunt opționale, nu prea poți manevra ocularele dar ține-le în buzunare cât mai mult.

Spor la observații!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
hardstyle
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2015
Mesaje: 238

Motto: The Bible tells us God created the Universe; Science tells us how He did it; And through my telescope I marvel at His handiwork

Localitate: Siret,Suceava

MesajTrimis: 01 Apr 2017 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara! Iata-ma la o noua sesiune mica de observatii Smile
Am vazut luna inca de la amiaza pe cer si am zis ca daca cerul o sa fie limpede o sa incerc. Desi nu credeam ca o sa mai ies,am facut-o. Nu mi-a parut arau deloc. Pe la 20:25 dupa ce am montat telescopul,m-am bagat direct pe luna,fara aclimatizare ,nu era nevoie. A fost cea mai "wow" priveliste de cand m-am apucat de hobby. Cu ocularul de 25. Atat de clar . Impresionant. Luna chiar este un obiect frumos. Desi pare plictisitor la inceput poate ,inainte sa o vezi,nu e deloc asa. O multime de locuri de explorat. Apoi cu 10 mm. Mai greu putin de focalizat ,dar cand am nimerit a fost la fel de impresionant. Tata,apoi mama au venit in spatele casei si au vrut sa vada. Mama a fost cea mai impresionanta: " ..doamnee.." I-am aratat si o stea ca a intrebat de ele. Si i-am aratat Betelgeuse. I-a placut la fel de mult ca si mie: un mic punt ce ardea si spike-uri. Foarte frumoasa. M-am mai uitat ,am mai incercat poze sa fac,nu prea mi-a reusit cu telefonul. Cred ca de vina este expunerea. Imi puteti spune o aplicatie ce ma poate ajuta in privinta asta?
M-am uitat in stellarium pt un dso aproape de luna si usor de gasit: NGC 1647. Un roi deschis in care cred ca am vazut cateva duble ,nu prea am informatii. Mi-a placut. Destul de impresionant. clar era un roi.
Cam atat pe seara asta. Cand sa pun capacul imi aduc aminte ca are un capacel care cred ca e anumit pentru luna sau soare sa fie dat jos sa mai scada din intensitate,nu?
Am incercat asa sa fac o poza dar tot aia. E poza a 3a. Dar a iesit mai bine din cauza blitului.
Cer fain!



IMG_20170401_202148.jpg
 Descriere:
Imi place sa-l pozez :)
 Marime fisier:  115.47 kb
 Vizualizat:  de 4773 ori

IMG_20170401_202148.jpg



IMG_20170401_202204.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  94.51 kb
 Vizualizat:  de 4773 ori

IMG_20170401_202204.jpg



IMG_20170401_204130.jpg
 Descriere:
incercare captura 1
 Marime fisier:  72.23 kb
 Vizualizat:  de 4773 ori

IMG_20170401_204130.jpg



IMG_20170401_204446.jpg
 Descriere:
2
 Marime fisier:  30.37 kb
 Vizualizat:  de 4773 ori

IMG_20170401_204446.jpg



IMG_20170401_205715.jpg
 Descriere:
3(noroc de blit)
 Marime fisier:  70.38 kb
 Vizualizat:  de 4773 ori

IMG_20170401_205715.jpg



_________________
Bresser Hunter 10x50
SkyWatcher Heritage 130P ,150/750 DOB Virtuoso
Canon M100 kit lens
2 ochi Mama Natura
____________ Stefan
Sus
Lucian Cretul
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mai 2016
Mesaje: 89



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 01 Apr 2017 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Aseara am reusit sa prind ceva timp liber si cu cerul senin am scos la teste telescopul Meade 150 la o testare in balcon. Cum am vedere spre sud-est, sud si sud vest, am inceput cu M42. De acolo, insotit de Deep Sky Hunter Star Atlas, am trecut de la Sirius, la M41, M47 si M46. Apoi a venit nevasta-mea si m-a trimis sa duc gunoiul. Nu am putut sa ma abtin si am luat si binoclul cu mine, si am reusit sa vad Jupiter, Spica, Arcturus si foarte vag M3 si M5(mi-am dat seama cu Stelarium de pe telefon). Dupa ce am intrat inapoi in casa, am pus telescopul si ochii pe Jupiter. Detaliile se vedeau destul de bine, dar valurile de caldura din casa imi ingreunau claritatea la marire mai mare. Apoi mi-am adus aminte o discutie a colegilor de M104 si Stelarium mi-a aratat ca este in zona pe care o vad de pe balcon si am zis sa incerc sa observ si eu prima mea galaxie. Dupa ce am trecut de vreo 20 de ori pe langa ea, am aprins lanterna cu lumina rosie si atlasul mi-a aratat pozitia exacta unde este. M-am pozitionat pe locatia unde ar trebui sa fie si nimic, nu aparea. Am stat si am inceput sa ma uit cu vedere periferica si dintr-o data apare o steluta acoperita de puf alb foarte slab vizibil. Am scos telefonul si Stelarium mi-a confirmat ca acolo era Sombrero Galaxy. Am stat pe ea cred ca vreo 5 minute cu ocularele de 25 si 15mm. Am vrut sa stau mai mult dar deja imi obosisera ochii si nu mai puteam.
Dotare tehnica folosita: Telescop Meade 150/750, montura SW EQ3-2, oculare de 25, 15, 9 si 6mm, Binoclu Halina 12x50.
Spor la observatii.

_________________
Lucian Cretul
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2017 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului: ce am vazut aseara!
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!
Ora 23:30 ,am intrat in casa sa VA scriu cateva randuri.Am privit Luna cu ocularul TS UWAN 7mm,
Reada niste imaginini superbe,cratere, crapaturi, varfuri ascutite,zona de Noapte lunara,cu UN contrast de orto.Jupiter clar cu cei 4 sateliti la UN grosisment rezolvat de 214x.Chiar deasupra luiJupiter am vazut o stea tripla ,UN companion se afla aproape de steaua pricipala iar celalalt mai indepartat .

Cer senin!
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 03 Apr 2017 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara de 1 Aprilie am iesit la aer si am prins citeva poze, bune, cred eu. Mai jos Cainele Mare cu Sirius si M41.

Spor!



Cainele mare.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  526.56 kb
 Vizualizat:  de 4684 ori

Cainele mare.JPG


Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2017 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate maine trebuie sa merg la munca, asa ca a trebuit sa plec din observator (balcon 😁) dupa o prea scurta privire spre cer. Trebuie sa subliniez f interesanta asezare a Lunii si Jupiter, apropiate, dar atat de clar de observat. Dupa ce am facut cateva foto (poate maine atasez ceva), am montat binocularul pe MTO si pur si simplu am lasat Luna sa se plimbe prin campul vizual; o incatare. Apoi, am pozitionat pe Jupiter si, spre marea mea surprindere, avand in vedere ca zona e f poluata luminos, nu numai ca se vedeau f clar benzile, dar chiar si franjuri pe banda nordica. Altceva mai greu de vazut din balcon si pe Luna plina, dar a fost o incantare (pt mine) sa vad asezarea "reginelor", cu detalii rar intalnite si am dorit sa va impartasesc si voua acest lucru.
Cer senin si numai bine
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 54, 55, 56 ... 92, 93, 94  Urmatoare

Download topic
Pagina 55 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact