Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

pilon "flotant" ?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2017 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului: pilon "flotant" ?
Raspunde cu citat (quote)

Nu voiam sa poluez topicurile existente despre observatoare construite cu intrebarea mea, asa ca o pun separat.

Cu totii visam la un "observator" cu pilon fix, din ce vad, si pe la noi, si peste mari si tari, solutia cel mai des utilizata este pilon cu baza de beton ingropat in pamant. Peste baza de beton vii cu pilonul suprateran (fier, beton, lemn unii,...) Asta e solutia constructiva cea mai des intalnita.

Cautand altceva, am dat peste filmuletul asta:

https://youtu.be/7Rnofzplmcg

In el sunt prezentate 2 monturi Paramount, pe una e un C14, pe ailalta e un C11, fiecare cu accesorii, tot ansamblul asta danseaza impreuna sincron, dar nu (doar) asta mi se pare interesant, ci propozitia asta din descrierea filmuletului:

Both mounts sit atop 1000 lb (454 kg) blocks of concrete that can be moved with a palette jack.

Deci practic omuletii aia au facut niste piedestale din beton, de aprox 0.5T, care sunt puse pe podeaua observatorului si care pot fi mutate in caz de nevoie cu un transpalet.

Avantaje care le vad eu la solutia asta:
- in caz ca vrei sa schimbi pozitia pilonului, o poti face fara sa trebuiasca sa demolezi sau sa scoti niste beton din pamant.
- daca ai loc in observator si vrei (si iti pemriti) poti trage o montura mai la o parte si faci loc la a2a montura.
- nu ai nevoie de sapatura si turnat in pamant, poti face un cofrag supraterant, cu armatura interioara si suruburi de fixare, torni betonul si apoi pui gogoloiul de beton unde vrei
- poti da o forma custom la piedestal in functie de nevoie (cu "locas" pentru surse, calculatoare, scaun/treapta ptr observatie, dulap integrat etc...) totul depinde de indemanarea de a construi cofragul ptr turnare.

Dezavantaje:
- oare este la fel de stabil ca si pilonul ingropat in pamant ? Banuiesc ca se poate face suficient de greu/mare incat sa ai in piedestalul asta de 3-4-5x mai multe kilograme decat in ansamblul montura+OTA+accesorii. Adica daca montura+ota+accesorii are 100kg sa zicem, si faci piedestalul de 500kg nu ar trebui sa se rastoarne sau alte aventuri de astea...
- amortizarea vibratiilor oare cum e?


As fi curios de o mica dezbatere pe solutia asta.
Nu ma intereseaza concret calcule, nu conteaza ce montura si OTA ar putea fi pe piedestal, ma intereseaza ce avantaje si dezavantaje vedeti in abordarea asta?

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2017 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Majoritatea avem trepiede de 1.5/2" de inox subtire, deci blocul acela de jumatate de tona si pilonul de fier de 10" e parfum. E drept ca nu avem nici C14, dar nici Damian Peach nu foloseste blocuri de beton, tot C14 pe trepied are: http://www.damianpeach.com/observatory.htm
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2017 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un alt avantaj cu blocul de beton ar fi cu nu ai nevoie de pilon de metal inalt/lung, deci elimini vibratiile din pilonul metalic. Ai un "batiu" mult mai solid.
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2017 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg dece n-au prelungit betonul sa inlocuiasca si pilonul, gen țui.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Apr 2017 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi o varianta (desigur, la alta scara si cu alta forma) la care se pot folosi mai multe blocuri de beton, dar mai mici, care se pot muta cu mana.
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=6

Eventual se poate face o talpa circulara la baza pilonului pe/sub care asezi blocurile (eventual si astea rotunde din mai multe bucati prinse intre ele cu suruburi, ca un fal de inel in jurul pilonului), un fel de piatra de moara demontabila.
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 06 Apr 2017 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi nu agreez ideea, am sa vin cu ceva comentarii. Pe linga masa, e foarte importanta si distributia pe suprafata. Amprenta si calitatea suprafetei de contact sint de luat in seama. De ce beton si nu metal? Ai de 3-4 ori reducere de volum!

Spor!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2017 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihai leahul a scris:
... De ce beton si nu metal? Ai de 3-4 ori reducere de volum!
Pretul?

Eu as vedea o piramida cu baza triunghiulara, sau trunchi de piramida, cu prindere direct montura - beton. Iar jos 3 spike-uri ascutite de fier cu varful in jos pt. stabilitate: http://www.audioaffair.co.uk/blog/wp-conte...pikes1.jpg
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Apr 2017 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody: as face baza de beton suficient de inalta cat sa pot monta capul monturii direct pe beton (prin intermediul placii ptr reglarea orizontalitatii evident). In felul asta as evita pilonul metalic vertical care este un captator / amplificator de vibratii.

In rest, varianta cu blocurile mai mici suprapuse ar fi OK dpdv al manevrarii ca le poti muta singur (eventual cu inca o persoana) mai usor decat un gogoloi de juma' de tona. Dar asta e destul de relativ... eu de ex am pe vecinu' care are tractor cu brat cu cupa si as putea ridica piedestalul agatat de cupa lejer... m-ar costa 1 citro sa mi-l mute dintr-o parte in alta.

@mihai_leahul: pretul ar fi un inconvenient. precum si faptul ca fierul ala trebuie taiat la forma/dimensiune. Daca vorbim de suprapunerea unor placi de 20mm grosime de exemplu, cine taie placile alea cu altceva decat cu autogen sau taiere cu jet de apa, sau laser ? ca la bomfaier sau flex n-ai nici o sansa...si apoi nu cred ca sunt prea multi ATMisti care sa aibe in gospodarie un autogen, sau taiere cu jet de apa, sau laser Mr. Green eu cel putin n-am. Pe de alta parte un cofrag decupat dintr-o coala de OSB sau niste resturi de scanduri de pe langa casa gasesti mai usor si e mai la indemana, ai nevoie de un pendular si o surubelnita de mana sa innadesti lemnele.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2017 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
.....si apoi nu cred ca sunt prea multi ATMisti care sa aibe in gospodarie un autogen, sau taiere cu jet de apa, sau laser Mr. Green ...
Nu-l starni pe katran ca....
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Apr 2017 07:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de pilonul asta flotant, in ce masura credeti ca se pastreaza alinierea polara odata ce ai facut-o ? .... Adica, pilonul sta PE pamant, nu IN pamant. La variatii de temperatura (noapte/zi ?, iarna/vara? ) ar putea sa se "miste" din pozitie? Ce parere aveti? Acuma daca trebuie o data pe luna realiniat nu ma doare mana, dar daca in fiecare zi ar trebui realiniat, sau de 2x pe noapte .... atunci e aiurea.
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 07 Apr 2017 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cadrul unei nopti nu as avea vreo emotie cu privire la tracking, aici sunt cativa factori:

1. Stabilitatea fata de schimbarea centrului de greutate a monturii+OTA pe parcursul noptii
2. Rezistenta la eventualele vibratii/miscari venite de la montura/OTA (vant, motoare).
3. Rezistenta la eventualele vibratii venite din exterior

La punctele 1 si 2, data fiind masa foarte mare a blocului de beton, cred ca e cam la fel de bun ca orice bloc ingropat, bineinteles pot fi alte puncte de imbinare slabe, dar baza e la fel de buna ca oricare alta.

La punctul 3 nu stiu daca e mai vulnerabil sau nu decat un bloc de beton ingropat, tind sa cred ca (din nou, din cauza masei) nu intr-un mod semnificativ, depinde mai degraba de cat de "deconectata" e pilonul de podeaua observatorului, dar asta e o problema comuna in ambele situatii.

Pe termen mediu-lung nu cred ca poti sa ai aceleasi asteptari de la aceasta varianta sa ramana fixa in raport cu planeta pe cat ai avea de la un bloc ingropat la adancime corespunzatoare. Odata cu precipitatii si ingheturi sunt convins ca macar cateva arcminute va misca, asadar ajustari periodice la alinierea polara sunt de asteptat. Nu mi se pare un mare deranj insa, sau cel putin un compromis "acceptabil" fata de ce inseamna un bloc de beton ingropat (mai ales pentru cei dintre noi la care linia de inghet e destul de adanca) si un pilon mai lung. Daca dotarea cuprinde un Polemaster acesta poate ramane pe pozitie si se poate verifica in 2 minute alinierea polara la fiecare inceput de sesiune, de exemplu. Cat de des va trebui realiniat efectiv nu cred ca ar putea sa-ti prezica cineva, depinde intr-o mare masura de locul in care il asezi si calitatile solului.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact