Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0504_1_p.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat achizitie diagonala,prisma diagonala sau prisma amici p


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 06 Mar 2017 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat achizitie diagonala,prisma diagonala sau prisma amici p
Raspunde cu citat (quote)

Cum si titlul sugereaza,am nevoie de sfatul vostru pentru a-mi achizitiona acest accesoriu,partea cea mai slaba din ansamblul care il detin dealtfel..Pt. obs. terestre detin o prisma amici de la TS de care sunt f multumit dar pt. astro am doar diagonala originala din plastic,care banuiesc nu e un performer f. bun si pare foarte firava.
Desi la observatii astro nu e nevoie de o imagine corecta,neinversata,as prefera totusi inca o prisma amici,de 90 grade desigur,asta daca nu afecteaza claritatea imaginii.Din tot ce am "rasfoit" eu pe forumuri,oglinzile diagonale au intaietate la refractoare,adica ofera cea mai clara imagine si transmisie de lumina.Am gasit de la TS urmatoarele:

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...--90-.html

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...ambda.html

http://www.teleskop-express.de/shop/produc...image.html

E foarte clar ca cel mai bun performer e diagonala cea cu 99% transmisie de lumina,dar se merita diferenta de pret pt. asta? Ideea e ca nu stiu daca luneta mea poate face o diferenta majora intre ele.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2017 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prismele Amici nu-s recomandate pentru observatii astro.
Datorita constructiei prismei amici, stele stralucitoare vor prezenta niste artefacte

Uite in poza din linkul de mai jos cam la ce trebuie sa te astepti - si tine cont ca mai jos este vorba de o prima Amici de top, probabil cea mai buna, si care costa vreo 245 Euro parca. Artefactele de genul acesta sunt si mai pregnante intr-o prisma amici ieftina.

http://www.cloudynights.com/topic/494857-h...tion-line/

Orienteaza-te catre o prisma normala, de la celestron, meade, ts, etc.
La refractorul tau lung o prisma ieftina este mai buna decat o oglinda diagonala ieftina (si de multe ori mai buna si decat oglinzile mai scumpe)
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...rains.html

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 07 Mar 2017 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfat.Prisma Celestron pare intradevar optiunea cea mai buna in gama asta de pret.Sunt nevoit sa astept pana sapt. viitoare sa mi-o iau,poate se mai aduna ceva opinii intre timp.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 11 Mar 2017 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prisma afecteaza calitatea imaginii,in astro poti merge fara daca ai un cer bun..imaginea e mai naturala fara artificii tehnice pe traseu Laughing
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2017 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-au trecut prin mana de-a lungul vremii multe diagonale in corp de plastic, atat prisme cat si oglinzi. Nu vreau sa spun ca toate pentru ca suna ciudat dar 99% dintre ele aveau probleme de aliniere optica. Despre calitate este deasemenea greu de vorbit in gama de pret 20-40 euro, in optica nu exista "bun si ieftin".
Si prisma celestron recomandata mai sus are tot corp de plastic ... concluziile se trag singure Smile

Nu stiu ce instrument ai dar daca vrei musai prisma iti recomand asta:
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...ack-f.html
Constructia este integral metalica iar prisma si depunerile AR de calitate buna. Eu o folosesc de multi ani (de cand a iesit Baader cu ea pe piata) si nu am avut sa-i fac pana acum niciun repros. Mai mult de atat conexiunile T2 o fac extrem de versatila putand fi adaptata atat pe intrare cat si pe iesire pe standard 1,25" si/sau 2".

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
sang
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2014
Mesaje: 108



Localitate: ploiesti

MesajTrimis: 11 Mar 2017 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

uite si un reprezentant dintre cei 1% ramasi ai lui Zoth. Pret apropiat cu cea de la Baader iar ca plus o prindere mai usoara a ocularelor


tak.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  311.26 kb
 Vizualizat:  de 7748 ori

tak.jpg


Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 11 Mar 2017 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prisma Celestron e facuta din metal nu din plastic si are recenzii f bune pe forumuri.Bineinteles,decat sa fiu dezamagit prefer o prisma de calitate,chiar daca trebuie sa astept pana mi-o permit.Baader si Takahashi sunt mult mai calitative,dar mai mult din punct de vedere mecanic,diferentele optice fiind nesemnificative.Asa afirma colegii de pe alte forumuri.Sunt in ceata..nu stiu ce sa fac.De la o diagonala simpla TS am ajuns la prisma Celestron si acum ma gandesc la Baader sau Takahashi Very Happy.Nu intentionez sa folosesc oculare grele,deci o prisma metalica construita decent ar trebui sa fie suficienta.Asta doar daca optica se afla la inaltime.
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 11 Mar 2017 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze..abia acum am observat specificatia ca doar interfatele prismei sunt din metal. Prisma Baader are interfete care se insurubeaza?Nu imi dau seama din descriere.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2017 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde cat vrei sa investesti.
La nivelul de pret al prismei celestron probabil nu vei gasi nimic mai bun pentru refractorul pe care-l ai acum
Personal ti-as recomanda sa incepi incet.
Cand te decizi sa ridici stacheta la instrumente mai pretentioase si oculare mai pretentioase, poate atunci sa te uiti dupa diagonale de peste 100 Euro.
Sau poate cine stie, treci in tabara newtonienelor. Acolo n-ai nevoie de diagonala Smile

Daca cresti bugetul, ai prisma Baader T2 mentionata de Zoth, care ajunge la 115 Euro echipata pentru conectare 1.25" atat spre telescop cat si spre ocular.
Mai sus este prisma Baader Zeiss T2 care ajunge la 235 Euro, echipata la fel pentru 1.25"
Si mai sus, nu neaparat mai buna dar mai universala -daca pot sa zic asa (prismele incep sa induca cromatism la telescoape mai rapide de F7) - se afla diagonala Baader BBSH Sitall T2, la 265 Euro.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2017 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sang, multumesc de atentionare, am omis sa spun ca observatia mea legata de diagonalele in corp de plastic se referea strict la cele de productie chinezeasca. Pentru diagonale de alte natii nu ma pot pronunta pentru ca nu le cunosc.

Cu siguranta prisma Baader T2 pe care am recomandat-o nu reprezinta varful de gama insa se afla la un nivel decent care nu duce la frustrari in utilizare si care are inca un pret suportabil. Da, exista diverse adaptoare care permit trecerea de la T2 la 1,25" sau la 2".

Privitor la strategia de dezvoltare nu vreau sa dau sfaturi, fiecare si-o adapteaza pe cea care o considera mai potrivita. Ce pot sa spun este ca la mine strategia pasilor mici s-a dovedit in timp paguboasa.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 12 Mar 2017 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ati alege in cazul meu?Telescopul si accesoriile care le detin momentan ma multumesc pe deplin.Vreau doar sa inlocuiesc partea slaba din ansamblu,fara sa exagerez cu investitiile.Sunt incepator inca si nu stiu daca ma va prinde astronomia atat de mult incat sa vreau sa trec la urmatorul nivel.Din cate ma cunosc nu prea cred..Poate daca gasesc vre-un chilipir.Dar imi place sa cred ca telescopul meu ar fi unul de vis pentru Galileo,deci cu atat mai mult pentru mine Very Happy.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 13 Mar 2017 05:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am o prisma Meade 1,25' (varianta albastra) si are carcasa metalica e solida iar optic nimic de reprosat cu 90% reflexie.

Telescopul tau e potrivit la luna,dar in functie de conditii si accesoriile folosite poti merge suficient de bine la planete sau deepsky.Pt deepsky insa se foloseste mai bine apertura mare,dar fara exagerari Smile adica sa -l poti lua cu tine la nevoie fara dureri de spate
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 13 Mar 2017 08:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Voi incerca varianta Celestron.Va tin la curent.
Sus
Chesster
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Noi 2016
Mesaje: 139



Localitate: Romania, Reghin,Mures

MesajTrimis: 16 Mar 2017 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am incercat prisma Celestron! E diferenta de la cer la pamant fata de prisma Ts amici si prisma de 90 originala.Lunile lui jupiter se vad acum puncte, nu puncte alungite sau puncte duble.Si asta pe un seeing mediocru.La luna nu am vazut diferente notabile.Nu stiu cum se vede prin Baader sau Takahashi dar sunt extrem de multumit de alegerea facuta.Multumesc tuturor pentru sugestii si explicatii!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact