Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
rupes_recta.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 53, 54, 55 ... 92, 93, 94  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 28 Feb 2017 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

KodaEV pentru vizual , 1. incearca adaptorul 2"-1,25"+ocular si daca merge , 2. pui diagonala 2" si mai scoti din adaptorul 1,25 al diagonalei +ocular . Si mai este interesant , ca de nou vine doar cu un ocular focala 26mm . Ei spun ca e pentru astro foto si ar exista si un adaptor de camera in pachet si de aici problema .
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 554



Localitate: Roman

MesajTrimis: 28 Feb 2017 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat putin la Zeta Cancri cu luneta de 100 mm si la 46X marire se vedea deja ca dubla bine separata.La 137,5X se vedea ca ovala componenta A/B(separatie de circa 1"),avand parca un prim inel de difractie comun,la fel ca si componenta C a stelei triple,care avea unul abia zarit.
Sus
KodaEV
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2017
Mesaje: 21



Localitate: Sat Sendreni

MesajTrimis: 01 Mar 2017 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru interesul acordat față de problema pe care-o întâmpin, aseară am ieșit din nou și în dimineața asta, pentru a mai verifica o data, si a scrie cele văzute .
Ulterior am citit mesajele de pe forum și am decis sa caut cele două inele care au venit împreună cu telescopul și singura foaie cu instrucțiuni.
Studiind mai bine poza de pe foaie am înțeles ce se pot monta și cele două inele pe care le-am pus deja. Din textul respectiv nu prea am înțeles mare lucru poate pentru că sunt termeni pe care nu îi cunosc.
Acum daca ar fi să povestesc cum a fost aseară și dimineața ar fi cam așa fără oglinda nu se vede decât un punct alb foarte mare. În seara aceasta daca am parte de cer senin am să ies pentru a verifica daca cele două inele își fac treaba.
Am să pun și pozele pe care le-am.



IMG_20170301_075846.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  186.15 kb
 Vizualizat:  de 3774 ori

IMG_20170301_075846.jpg


Sus
KodaEV
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2017
Mesaje: 21



Localitate: Sat Sendreni

MesajTrimis: 01 Mar 2017 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Le pun pe rand


IMG_20170301_080017.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  173.77 kb
 Vizualizat:  de 3774 ori

IMG_20170301_080017.jpg


Sus
KodaEV
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2017
Mesaje: 21



Localitate: Sat Sendreni

MesajTrimis: 01 Mar 2017 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca una.


IMG_20170301_080111.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  165.4 kb
 Vizualizat:  de 3773 ori

IMG_20170301_080111.jpg


Sus
KodaEV
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2017
Mesaje: 21



Localitate: Sat Sendreni

MesajTrimis: 01 Mar 2017 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și ultima montate.


IMG_20170301_080349.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  173.15 kb
 Vizualizat:  de 3772 ori

IMG_20170301_080349.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2017 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca idee: un punct luminos/stea se vede punctiform si stralucitor cand e in focus. Cu cat te departezi de focus, intr-un sens sau in celalalt, cu atat devine mai mare si mai difuz.

Deci monteaza cumva ocularul si vezi in ce directie descreste pata de lumina prin rotirea focusului. Daca prin rotire creste atunci roteste invers. Daca prin rotire nu ajungi in focus inseamna ca mai trebuie sa scoti sau sa pui prelungitoare.

Ca sa nu bajbai noaptea dupa stele poti incerca pe timp de zi pe un obiect departat, ex 1km.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 554



Localitate: Roman

MesajTrimis: 02 Mar 2017 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am identificat M67 si cateva duble prin zona,cea mai stransa fiind 57 Cancri,care la 137,5X marire cu luneta de 100mm se vedea ca un opt mic cu un prim inel de difractie abia zarit(circa 1,5" separatie intre componente) Very Happy
Sus
KodaEV
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2017
Mesaje: 21



Localitate: Sat Sendreni

MesajTrimis: 03 Mar 2017 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reușit aseară după două zile de ceață să ies cu telescopul cu cele două inele montate. Ulterior am demontat pe cel mic pentru că, nu se focaliza de nici un fel. Daca as fi discutat aici de la început problema era mai bine, pentru că nu înțelegeam de ce imaginile cu Venus și Jupiter nu le focalizam Iar acum este foarte bine, din păcate dimineața m-am trezit cu gândul să mă uit la Jupiter dar din nou ceață. Acum caut pe net un ocular de 6 mm poate încet încet să măresc recuzita. Mulțumesc încă o data si as mai adăuga o întrebare cere este diferența de percepție dintre un orthoscopic și un super plossl
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Mar 2017 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor.

Zilele trecute am achizitionat un newtonian de 114/900 mm,astfel trecand si eu in "tabara reflectoarelor",dupa aproape 4 ani ,de cand am inceput cu astronomia,timp in care am utilizat numai lunete (refractoare) la observatii si toate fiind de mici dimensiuni,in comparatie cu acest reflector de 114mm.
Intai,m-am familiarizat cu acest tip de telescop,am invatat pasii colimarii unui astfel de instrument optic,apoi am iesit la teste diurne,pe cladiri si alte obiective indepartate si cand m-am uitat prin ocular,nu-mi venea a crede,ce calitate excelenta poate avea acest instrument,in afara de lipsa cromatismului,specific reflectoarelor,am mai remarcat si lipsa aberatiei de sfericitate, imaginea avand un contrast si mai ales claritate foarte bune.
In seara aceasta am prins si cer senin timp de doua ore ,de la 20h pana la 22h.
Am instalat reflectorul de 114/900mm in curte ,l-am echipat cu ocularul RK 20mm 40 gr. (45x) si l-am indreptat mai intai spre o stea stralucitoare,pentru a-l colima mai fin, insa seeing-ul nu rea prea bun (5/10) si am remarcat faptul ca reflectorul, avand o apertura destul de maricica, este mai sensibil la turbulenta atmosferica, decat luneta de 60mm. Cu toate acestea,oferea imagini excelente.
Am inceput cu nebuloasa M42 din Orion,care se vedea mai extinsa si mai luminoasa decat in luneta de 60mm, la est de zona cea mai luminoasa, am observat cu vedere periferica, o zona cu aspect de "mustata" curbata inspre sud-est.
In zona centrala, cea mai luminoasa, sub grupul stelar Trapezul si Theta Ori 2, am observat niste structuri intunecate,ca niste filamente intunecate,ceea ce in luneta de 60mm,nu am putut observa. In plus de asta, am observat si mai multe stele slabe, ascunse in nebuloasa, in afara celor mai stralucitoare. Foarte fain! Very Happy
Apoi am indreptat telescopul inspre nebuloasa M1 Crabul din Taurul, aceasta se putea observa mai usor decat in luneta de 60mm, in ciuda conditiilor nu prea favorabile (transparenta mai redusa). Avea un aspect mai bine conturat, un pic oval.
Am dat un tur si prin constelatia Auriga, vizitand "celebrele" roiuri deschise M36,M37 si M38.
M38 se observa mult mai bine in reflectorul de 114mm, dezvaluind mai bine de 40 de stele.
M36 se observa foarte bine, in afara celor mai stralucitoare stele, mai apareau alte zeci de stele slabe si foarte slabe.
M37 in reflectorul de 114mm, m-a impresionat mult, am observat nu zeci, ci poate sute de stele in acest roi, atat de multe stele cate are, ca aduce la aspect cu un roi globular. Impresionant roi deschis. Very Happy
M-am uitat si la cateva galaxii, doua in constelatia Leul, M65 si M66 si una in Sextantul ,NGC 3115 Spindle Galaxy. M65 si M66 se vedeau mai usor,mici dar destul de vizibile si cu aspect oval,langa M66 am observat si o stea.
NGC 3115 Spindle Galaxy se observa mai usor decat celelalte doua galaxii, avand un nucleu mai stralucitor si de forma mai alungita.
Am observat si planeta Jupiter, care doar ce rasarise dinspre est, fiind inca aproape de orizont. Se observa destul de bine, in ciuda turbulentei atmosferice, vazand cele doua benzi ecuatoriale si una in zona temperata, Marea Pata Rosie (GRS) nefiind vizibila, probabil nu rasarise inca, iar la est de discul planetei, am vazut si cei 4 sateliti galilelieni.
Apoi pe la 22h, au dat navala norii, asa ca am strins telescopul si m-am retras in casa.
A fost o mare placere sa fac observatii cu acest reflector de 114/900mm, este foarte bun, calitativ.
Deja am ajuns fan al reflectoarelor. Very Happy

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 16 Mar 2017 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, ma bucur ca iti faci temele in ce priveste colimarea si folosirea newtonienelor. Da, cu 114mm (oglinda sau lentile) poti vedea mai multe. Spor la observatii in continuare!
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Mar 2017 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90

Sa folosesti sanatos noul telescop si sa ai parte de observatii cat mai interesante si frumoase.
Ai avut ghinion cu luneta de 60mm , poate in viitor vei obtine un obiectiv de calitate pentru ea.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2378



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Mar 2017 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara,a fost cer senin si atmosfera foarte curata,asa ca am instalat telescopul de 114/900mm in curte si am inceput imediat observatiile. Astazi insa, vremea s-a stricat din nou si nu stiu cat o sa tina asa. Sad

Am inceput cu planeta Venus,care inca mai este vizibila seara,in profida apropierii tot mai mari fata de Soare.Planeta se observa destul de jos pe cer,aproape de orizont,imaginea sa fiind afectata de turbulenta atmosferica.In telescopul de 114/900mm ,cu ocularul de 8mm (112x),Venus prezenta un aspect frumos de secera foarte subtire si de o dimensiune aparenta mare,ca se distingea forma de secera si in cautatorul telescopului. Smile
Am schimbat apoi ocularul cu cel de 30mm,care mareste cam 30x.

Apoi ,am inceput cu constelatia Orion,unde am observat ,mai intai nebuloasa M42,foarte bine zona centrala dar si zonele periferice cu aspect de filamente/mustati.Cu vedere periferica,am observat si nebuloasa M43/de Mairan's Nebula,ce-i drept mai greu dar era vizibila.
Mai sus,in apropiere de stelele 51 Ori,56 Ori si 60 Ori ,am observat si nebuloasa M78; Acum se puteau observa mai bine ,cele doua stele din dreptul nebuloasei,dar aceasta din urma ,parca tot greu se observa.

Am indreptat telescopul spre constelatia Carul Mare (Ursa Major) unde am observat galaxiile M81,M82 si M101.Primele doua galaxii,M81 si M82 se observau usor,cu vedere directa. La M81 se observa nucleul destul de stralucitor,aproape la fel de luminos precum nucleul galaxiei M31/Andromeda ,observat prin luneta de 60mm. M82 se observa si el usor,avand un aspect oval alungit si in mijloc am observat o zona ceva mai intunecata,perpendiculara fata de planul galaxiei,ce parea sa taie in doua galaxia.
M101,tot greu se observa,insa ceva mai bine decat in luneta de 60mm. Se observa numai nucleul,cu vedere periferica.

Apoi am trecut mai spre sud,sub "oistea" Carului Mare,in Canes Venatici,la M51,sistem de doua galaxii aflate in coliziune;NGC 5194/5195, unde am observat cu vedere directa nucleele ambelor galaxii,destul de distantate una fata de cealalta,iar cu vedere periferica ,am observat "aura" din jurul lor,care n-ar putea fi altceva decat bratele din jurul nucleelor ale celor doua galaxii. Intersant! Very Happy

In constelatia Leul ,am observat mai intai grupul de trei galaxii Leo Triplet: M65 si M66 ,se observau chiar si cu vedere directa,insa cu coada ochiului,observ langa o stea slaba,ceva "fantomatic" ,ca un oval foarte alungit si subtire,m-am uitat si pe o harta mai exacta cu zona grupului de galaxii Leo Triplet,si intr-adevar,acel obiect misterios aparea acolo unde trebuie sa fie o galaxie,mai sus de celelalte doua galaxii,M65 si M66,si nu putea fi decat cea de-a treia galaxie din grup; NGC 3628,cea pe care nu reusisem sa o gasesc cu luneta de 60mm.Inca o galaxie nou descoperita (pentru mine). Smile

Dupa aceea,a urmat NGC 2903,aflata in zona de langa capul Leului,in apropiere de steaua Lambda Leo; Galaxia se observa mai bine decat in luneta de 60mm,chiar cu vedere directa si am remarcat faptul ca are o dimensiune aparenta destul de maricica.

Am trecut si in constelatia Virgo ,unde am vizitat galaxiile M59 si M60,ambele usor vizibile in telescopul de 114mm.
Mai la vest de aceste galaxii,am vizitat galaxia M87,dar spre surprinderea mea,am observat in acelasi camp si galaxiile M84 si M86,descoperite anterior, cu luneta de 60mm,iar intre acestea si galaxia M87,am mai zarit inca o galaxie necunoscuta,pe care am indentificat-o ulterior ca fiind NGC 4435.Era mai slab vizibila decat celelalte trei galaxii din zona.Deci am putut observa in acelasi camp 4 galaxii,in aceasta zona,din care una nou descoperita.Foarte interesant! Very Happy

Apoi am trecut mai sus,in Coma Berenices,unde am observat usor galaxiile M64 si M85,dar si roiurile globulare M3 si M53,care se vedeau mai luminoase in telescopul de 114mm.

Am terminat observatiile cu Jupiter,la care am observat toti cei 4 sateliti ,doi pe partea estica,din care unul mai indepartat de discul planetei,iar pe partea vestica ceilalti doi sateliti,mai apropiati.Pe discul aparent al planetei Jupiter,am observat trei benzi,din care doua ecuatoriale si una in zona temperata de nord,in partea sudica am observat un fel de banda mai lata si palida,dar nici urma de GRS (Marea Pata Rosie).

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
ctinionut
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Feb 2017
Mesaje: 50



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Mar 2017 05:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si s-a luminat afara Crying or Very sad

Jupiter cu Ganymede, Callisto, Europa, Io, Saturn cu Titan ,M5, M10, M12, M13, M92, M23, M19, M21, M18, nebuloase Omega si Eagle, Small Sagittarius Star Cloud, Summer Beehive Cluster, M71, Dumbbell nebula, Cooling tower... si inca cateva care nu le-am mai identificat fiindca mi-a murit telefonul si nu mai aveam ajutorul lui Stellarium Laughing ... toate de pe balcon. Dintre roiurile globulare, doar M5 parca parca mi-a aratat niste stele. Mi-au placut Dumbbell Nebula si Cooling Tower fiindca le-am descoperit fara sa le caut.

Am vedere in partea de Est, insa in NE mi-e Clujul si ma bazez mai mult pe ce pot vedea de la Est catre Sud.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2017 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului: ce am vazut aseara?
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Duminica a plouat mai toata ziua in Bucuresti insa seara a fost cerul senin.Pe la ora 24 am scos telescopul afara pentru cateva observatii.Dupa aprox.1ora de aclimatizare am pus ocularul BCO 10 mm am privit direct la Jupiter .Am observat CA transparenta atmosferica nu a fost buna.Se vedeau
cele 4 benzi noroase insa nu foarte clar.Am trecut apoi la cateva duble cunoscute Algeiba de la gatul Leului si Castor de la Gemeni.S-au rezolvat insa nu la fel de clar CA Alta data.Am schimbat ocularul cu
cel de 7mm si am incercat Porima de la Virgo este o dubla foarte stansa .S-a vazut destul de greu,deoarece atmosfera nu oferea o imagine Clara .Am focusat destul de des imaginea sperand CA se VA vedea mai bine .Seeingul era foarte schimbator de la o clipa la alta.Am plecat mai departe la
Bootes incercand Acturus fara rezultat apoi epsilon .Epsilon parca am vazut CA e o dubla, lafel CA si Porima .Am renuntat sa mai incerc si alte duble precum Vega ,care se afla mai spre Est destul de jos dupa niste crengi ale copacului din curtea vecina.Deci concluzia este:degeaba vrei sa faci observatii in ciuda faptului CA ai cu ce ,daca atmosfera nu iti permite.
Mircea,
Dupa mai multe staruinte nu reusit sa gasesc dubla Propus de la piciorul Geamanului.Am studiat atlasul si tot degeaba.
Cer senin!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 53, 54, 55 ... 92, 93, 94  Urmatoare

Download topic
Pagina 54 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact